Dokumentai

Patvirtinta:

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos valdybos

2020-12-10 d. posėdžio protokolu Nr. 108

 

LIETUVOS GYVYBĖS DRAUDIMO ĮMONIŲ ASOCIACIJOS

VALDYBOS DARBO REGLAMENTAS

 

  1. Bendroji dalis

1.1. Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacija) valdyba (toliau – Valdyba) sudaroma ir veikia vadovaujantis Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymu, kitais teisės aktais, Asociacijos įstatais, visuotinio narių susirinkimo nutarimais, Vidaus darbo reglamentu bei šiuo Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos valdybos darbo reglamentu (toliau – Reglamentas).

1.2. Valdyba yra kolegialus Asociacijos valdymo organas, vadovaujantis Asociacijos veiklai laikotarpiu tarp visuotinių narių susirinkimų. Jos sudarymo tvarką, įgaliojimus, teises ir pareigas nustato Asociacijos įstatai. Valdybos darbo tvarką nustato šis Reglamentas kuris privalomas visiems Valdybos nariams.

1.3. Valdybos veikla grindžiama kolegialiu klausimų svarstymu ir nutarimų priėmimu, taip pat bendra atsakomybe visuotiniam narių susirinkimui už priimtų nutarimų pasekmes.

1.4. Valdyba, renkama 4 metų laikotarpiui. Valdybos nariai dirba visuomeniniais pagrindais.

1.5. Valdyba savo veiklą pradeda įsigaliojus visuotinio narių susirinkimo nutarimui, kuriuo ji buvo paskirta. Valdyba atlieka savo funkcijas Asociacijos įstatuose nustatytą laiką arba iki bus paskirta ir pradės savo veiklą nauja Valdyba. Asociacijos likvidavimo atveju Valdybos įgaliojimai nutrūksta nuo likvidatoriaus paskyrimo dienos. Valdybą gali atšaukti visuotinis narių susirinkimas.

  1. Valdybos sudarymo ir atšaukimo tvarka

2.1. Valdybą, terminui iki jos atšaukimo ar naujos sudėties patvirtinimo, renka Visuotinis narių susirinkimas iš Asociacijos narių atstovų Asociacijos įstatuose nustatyta tvarka:

2.1.1. Kiekvienas Asociacijos narys į Valdybą pateikia po vieną kandidatą. Valdybos sudėtis patvirtinama balsuojant už visą kandidatų sąrašą.

2.1.2. Sprendimas priimamas Asociacijos įstatų 29 punkte nustatyta tvarka (Visuotinis narių susirinkimas yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė Asociacijos narių. Sprendimas priimamas ne mažiau kaip 2/3 dalyvaujančių susirinkime atstovų balsų).

2.1.3. Visuotiniam narių susirinkimui nepatvirtinus Valdybos sudėties, yra formuojamas naujas kandidatų sąrašas 2.1.1 punkte nustatyta tvarka.

2.2. Visuotinis narių susirinkimas turi teisę prieš terminą atšaukti visą Valdybą ar bet kurį jos narį ir patvirtinti naują Valdybos sudėtį.

2.3. Valdybos nariai turi teisę atsistatydinti iš pareigų, apie tai raštu įspėję Valdybą prieš mėnesį. Tokiu atveju Valdyba per tris savaites nuo Valdybos nario pasitraukimo privalo sušaukti neeilinį Visuotinį narių susirinkimą ir patvirtinti naują Valdybos sudėtį.

2.4. Jeigu Valdybos narys nutraukia darbo santykius su jo atstovaujamu Asociacijos nariu, jis nuo darbo santykių nutraukimo dienos, netenka Valdybos nario įgaliojimų. Tokiu atveju Valdyba per tris savaites nuo Valdybos nario įgaliojimų netekimo privalo sušaukti neeilinį Visuotinį narių susirinkimą ir patvirtinti naują Valdybos sudėtį.

2.5. Jeigu į Asociaciją įstoja naujas narys, Visuotinis narių susirinkimas šio Reglamento 2.1. punkte nustatyta tvarka tvirtina naują Valdybos sudėtį.

2.6. Jeigu Asociacijos narys nutraukia savo narystę Asociacijoje dėl jo atstovaujamos įmonės likvidavimo, reorganizavimo, pašalinimo iš Asociacijos ar kitų priežasčių, jį atstovaujantis Valdybos narys netenka Valdybos nario įgaliojimų.

  1. Valdybos darbo tvarka
  • Valdybos darbui vadovauja Valdybos pirmininkas. Valdybos pirmininką vieneriems metams, paprastai rotacijos tvarka, renka Valdybos nariai. Išimtinais atvejais, Valdybai nutarus, gali būti siūlomos kandidatūros ir ne rotacijos tvarka. Valdybos nariai turi teisę atšaukti Valdybos pirmininką nesibaigus jo kadencijai. Valdybos pirmininkas pasirašo įsakymus Valdybos nutarimu skiriant ir atleidžiant iš pareigų Asociacijos Prezidentą, sudaromą su Prezidentu darbo sutartį, jos pakeitimus bei nutraukimą, Prezidento atostogų įsakymus bei kitus su jo darbo santykiais susijusius dokumentus.

3.2. Eiliniai Valdybos posėdžiai rengiami ne rečiau kaip kartą per ketvirtį. Prezidentas planuoja ir pateikia Valdybai jos paskutiniajame metų posėdyje tvirtinimui kitų metų Valdybos eilinių posėdžių grafikus.

  • Apie eilinį posėdį Prezidentas ne mažiau kaip prieš 10 kalendorinių dienų išsiunčia Valdybos nariams pranešimą el. paštu. Kartu pateikiamas darbotvarkės projektas. Valdybos nariai per Prezidento nurodytą laiką gali pateikti posėdyje svarstytinus papildomus, jiems aktualius, klausimus, kurie įtraukiami į darbotvarkę arba pasiūlyti klausimą išbraukti iš darbotvarkės, jei jų manymu, klausimas dar neparengtas svarstyti valdybos posėdyje. Vėliau pateikti klausimai į darbotvarkę įtraukiami/išbraukiami pritarus daugiau nei pusei posėdyje dalyvaujančių Valdybos narių.

3.4. Neeilinio Valdybos posėdžio šaukimo iniciatyvos teisę turi Valdybos pirmininkas, revizorius bei Valdybos nariai, jei tam pritaria daugiau kaip pusė Valdybos narių.

3.5. Valdybos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip 1/2 Valdybos narių, o priimti sprendimai yra teisėti, kai už juos balsuoja daugiau kaip pusė visų dalyvaujančių Valdybos narių.

3.6. Nedalyvaujantis Valdybos posėdyje Valdybos narys turi teisę pareikšti savo nuomonę svarstomais klausimais raštu (elektroniniu paštu, laišku) iki posėdžio pradžios. Kuri paskelbiama posėdyje ir įtraukiama į posėdžio protokolą. Valdybos narys gali balsuoti pats arba už save įgalioti balsuoti kitus asmenis.

3.7. Valdybos nutarimai (kiti sprendimai) priimami atviru balsavimu, paprasta dalyvaujančių balsų dauguma. Valdybos sprendimai yra teisėti, jei juos priimant dalyvauja daugiau kaip pusė jos narių.

3.8. Nariai turi lygias balso teises, kiekvienas Valdybos narys turi vieną balsą. Jei balsai pasiskirsto po lygiai, sprendžiamąjį balsą turi Valdybos pirmininko balsas.

3.9.Valdybos posėdžius veda jos pirmininkas, jo nesant – kitas Valdybos narių išrinktas Valdybos narys.

3.10. Kai Valdyboje svarstomi klausimai, susiję su Valdybos nario atsakomybe ar asmeniniais jo interesais, jie neturi teisės pirmininkauti posėdyje, taip pat privalo nusišalinti balsuojant šiuo klausimu.

3.11. Išrinkusi pirmininką, Valdyba skiria Posėdžių sekretorių, kuris tvarko Valdybos dokumentaciją bei rašo Valdybos posėdžių protokolus.

3.12. Posėdžių sekretoriaus pareigas paprastai atlieka Prezidentas. Prezidentas aptarnauja ir Valdybos posėdžius.

3.13. Darbotvarkės projektą, medžiagą jos klausimais ir nutarimų projektus Valdybai svarstymui paprastai ruošia ir pateikia Prezidentas. Valdybai pavedus pagal poreikį medžiagą rengia Asociacijos visuomeniniai struktūriniai padaliniai ar projektų grupės, į kurias gali būti įtraukti ir specialistai – ne Asociacijos darbuotojai. Teikiama Valdybai medžiaga turi būti nustatyta tvarka suderinta.

3.14. Asociacijos Prezidentas dalyvauja visuose Valdybos posėdžiuose ir jam sudaroma galimybė susipažinti su informacija darbotvarkės klausimais. Prezidentas dalyvauja Valdybos posėdžiuose su patariamojo balso teise.

3.15 Į Valdybos posėdžius patariamojo balso teise gali būti kviečiami ir kiti Asociacijos darbuotojai, Asociacijos Revizorius, Asociacijos visuomeninių struktūrinių padalinių atstovai, kiti specialistai.

3.16. Valdybos posėdžiai organizuojami tokiais būdai ir tvarka:

3.16.1. Prioritetas posėdžių organizavimui teikiamas nuotoliniu būdu realiuoju laiku per Teams platformą. Ne nuotoliniai posėdžiai organizuojami tik Valdybos nariams sutarus dėl tokios susitikimo formos.

3.16.2. Ne nuotoliniams Valdybos posėdžiams patalpas suteikia Asociacijos valdybai pirmininkaujantis Asociacijos valdybos narys, o jam negalint, patalpos suteikiamos narių rotacijos tvarka

3.16.3. Jeigu neeilinis Valdybos posėdis organizuojamas Valdybos nario (-ių) iniciatyva patalpas, esant galimybei, suteikia šis Valdybos narys (arba vienas iš iniciatorių jų susitarimu).

  1. Valdybos dokumentai

4.1. Valdybos priimtus nutarimus visais posėdžiuose svarstytais klausimais įformina protokolais jos sekretorius. Protokolai rašomi pagal raštvedybos reikalavimus. Protokole turi būti nurodyta: posėdžio vieta (jeigu posėdis vyko ne nuotoliniu būdu) ir laikas, dalyvavę posėdyje Valdybos nariai ir kviestiniai asmenys, svarstyti klausimai, priimti sprendimai visais darbotvarkės klausimais, balsavimų rezultatai, balsavimo prieš motyvai ir argumentai. Posėdyje dalyvavusių Valdybos narių reikalavimu į protokolą turi būti įrašoma jų pasisakymų informacija.

4.2. Protokolo projektas parengiamas per tris darbo dienas nuo įvykusio Valdybos posėdžio datos. Valdybos nariai ir kiti kviesti asmenys pastabas dėl protokolo projekto ar jo dalies pateikia per tris darbo dienas jeigu siunčiant jį nenustatoma kitaip.

4.3. Valdybos protokolus rašytiniu ar elektroniniu parašu pasirašo posėdžio pirmininkas ir sekretorius.

4.4. Pasirašyti Valdybos protokolai saugomi pas Prezidentą. Valdyba gali nustatyti ir kitus jų saugojimo būdus.

4.5. Valdybos nariai turi teisę gauti Valdybos posėdžių protokolų ir su jais susijusių dokumentų kopijas.

4.6. Kiti Valdybos dokumentai saugomi įstatymų ir Valdybos nustatyta tvarka. 

  1. Atsakomybė

5.1. Asociacijos Valdybos narys Asociacijos narių bei Asociacijos atžvilgiu turi veikti sąžiningai ir protingai.

5.2. Valdybos narys turi būti lojalus Asociacijai ir laikytis konfidencialumo, saugoti Asociacijos komercines paslaptis bei informaciją, kuri laikoma konfidencialia bei Asociacijos įstatų bei teisės aktų nustatyta tvarka atsako už jos atskleidimą.

5.3. Valdybos narys turi vengti situacijos, kai jo asmeniniai interesai prieštarauja ir gali prieštarauti Asociacijos interesams.

5.4. Valdybos narys negali painioti Asociacijos turto su savo turtu arba naudoti jį ar informaciją, kurią jis gauna būdamas Asociacijos Valdybos nariu, asmeninei naudai ar naudai trečiajam asmeniui gauti be Asociacijos visuotinio narių sutikimo.

5.5. Valdyba analizuoja ir aprobuoja Prezidento Valdybos posėdžiams pateiktus duomenis apie finansinių išteklių naudojimo būdus (biudžeto vykdymą) ir veiklos ataskaitą.

5.6. Valdyba yra atskaitinga ir kartą per metus atsiskaito visuotiniam narių susirinkimui už savo veiklą, vykdydama įstatymais, Asociacijos įstatais ir Vidaus darbo reglamentu bei šiuo Reglamentu jai priskirtas funkcijas.

5.7. Valdybos narys, nevykdantis arba netinkamai vykdantis nustatytas pareigas, privalo atlyginti Asociacijai nuostolius visiškai, jeigu įstatymai ir kiti teisės aktai nenumato kitaip. Valdybos narys gali būti atleidžiamas nuo nuostolių atlyginimo, kuriuos jis padarė eidamas savo pareigas, jei jis rėmėsi Asociacijos dokumentais ir kita informacija, kurios tikrumu nebuvo pagrindo abejoti, arba veikė neviršydamas normalios ūkinės rizikos.

  1. Baigiamosios nuostatos

Šis Reglamentas, kuris panaikina Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos valdybos 2002 m. kovo 7 d. protokolu Nr. 3 patvirtintą Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos valdybos darbo reglamentą, įsigalioja ir taikomas nuo 2021 m. sausio 1 d.

 Patvirtinta:

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos valdybos posėdžio

2019 m. vasario 05 d. protokolu Nr. 98

 

  1. Bendrosios nuostatos

1.1.Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos Vartotojų elgsenos ir teisių apsaugos komisijos darbo reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato Lietuvos Respublikos gyvybės draudimo įmonių asociacijos Vartotojų elgsenos ir teisių apsaugos komisijos (toliau – Komisija) uždavinius, tikslus, funkcijas ir darbo organizavimo tvarką tiek, kiek ji neaptarta Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos vidaus darbo reglamente.

1.2.Komisija yra pastovi, visuomeniniais pagrindais veikianti Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacija)  struktūrinis padalinys, vykdantis jo kompetencijai priskirtus uždavinius ir funkcijas, į kurią kiekvienas Asociacijos narys pastoviam dalyvavimui deleguoja po vieną savo atstovą.

1.3.Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais, Asociacijos įstatais, Asociacijos Vidaus darbo reglamentu, Asociacijos Etikos kodeksu bei šiuo Reglamentu.

1.4.Komisija savo veiklą grindžia teisingumo, skaidrumo, nešališkumo, objektyvumo, bendradarbiavimo ir kitais principais.

  1. Komisijos uždavinys, tikslas ir funkcijos

2.1.Komisijos uždavinys: stebėti ir vertinti vartotojų elgsenos pokyčius ir Lietuvos banko, kitų valstybės institucijų bei valstybės įgaliotų privačių asmenų (notarų, antstolių) sprendimus, pavedimus bei Asociacijos narių veiklas, siekiant apsaugoti vartotojų interesus ir formuoti gerąją praktiką.

2.2.Komisijos tikslas: skatinti verslo kultūros, grindžiamos sąžiningo elgesio su vartotojais principais vystymąsi, stiprinti vartotojų pasitikėjimą gyvybės draudimo rinka bei laiku reaguoti į klientų elgsenos pokyčius.

2.3.Komisijos funkcijos:

2.3.1. dalintis gerąja rinkos praktika ir teikti rekomendacijas dėl dokumentų, kurie teikiame klientams sudarant bei vykdant draudimo sutartį (pvz. KID, informacija apie mokestinę aplinką, įvairios anketos ir klausimynai);

2.3.2. dalintis nuasmeninta Asociacijos narių vidine darbo patirtimi (pvz.: žalų ir išmokų administravimo, mokėjimo, skundų nagrinėjimo ir pan. klausimais;

2.3.3. rengti rekomendacijų dėl gerosios rinkos praktikos taikymo projektus Asociacijos valdybos tvirtinimui;

2.3.4. identifikuoti rinkos praktiką, kuri gali kenkti gyvybės draudimo klientų interesams bei teikti rekomendacijas Asociacijos valdybai dėl priemonių galinčių pašalinti netinkamą rinkos praktiką;

2.3.5. vykdant įvardintas Komisijos funkcijas rengti Asociacijos poziciją, nuomonę, pasiūlymus ir klausimus aukščiau valstybės institucijoms.

  1. Komisijos darbo organizavimas

3.3. Komisija klausimus nagrinėja ir sprendimus priima Komisijos posėdžiuose.

3.4. Eiliniai Komisijos posėdžiai šaukiami vieną kartą per kalendorinį ketvirtį. Esant poreikiui šaukiami neeiliniai Komisijos posėdžiai.

3.5. Komisijos narys neturi teisės balsuoti dėl klausimų nagrinėjimo, kai yra priežasčių, galinčių turėti įtakos jo nešališkumui. Esant reikalui sprendimą dėl jo nušalinimo priima Komisija.

3.6. Kitas Komisijos darbas organizuojamas Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos vidaus darbo reglamente nustatyta tvarka.

  1. Baigiamosios nuostatos

4.1. Šį Reglamentą tvirtina, keičia ir (ar ) papildo, taip pat pripažįsta netekusiu galios Asociacijos valdyba.

4.2. Reglamentas įsigalioja nuo jo patvirtinimo Asociacijos valdybos posėdyje dienos.

4.3. Komisijos sprendimai, priimti pažeidžiant šį Reglamentą, negalioja.

Asociacijos įstatai pasirašyti 2017 m. birželio 28 d.

I skirsnis. Bendrosios nuostatos

1. Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacija (toliau įstatuose – Asociacija) – tai Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo nustatyta tvarka Lietuvoje vykdančių gyvybės draudimo veiklą juridinių asmenų, savanoriškas susivienijimas, vykdantis Asociacijos narių nustatytus ūkinius, ekonominius, socialinius, kultūros, švietimo, mokslinio tyrimo uždavinius bei funkcijas.

2. Asociacija yra ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, turintis savo pavadinimą – Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacija, simboliką, atsiskaitomąją ir kitas sąskaitas. Pagal savo prievoles Asociacija atsako visu savo turtu ir neatsako už jos narių prisiimtus įsipareigojimus.

3. Asociacijos teisinė forma – asociacija.
4. Asociacija gauto pelno negali skirstyti savo nariams.
5. Asociacija turi Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso, Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymo bei kitų Lietuvos Respublikos įstatymų, Vyriausybės nutarimų suteiktą veikimo, iniciatyvos bei sprendimų laisvę ir nustatytas pareigas, o savo veiklą grindžia šiais įstatymų nustatyta tvarka įregistruotais Asociacijos įstatais bei kitais teisės aktais.
6. Asociacijos finansiniai metai sutampa su kalendoriniais metais.
7. Asociacijos veikla neterminuota.
8. Asociacija turi teisę steigti filialus. Jie steigiami įstatuose nustatyta tvarka.

II skirsnis. Asociacijos veiklos tikslai, uždaviniai ir pagrindinės funkcijos

9. Asociacijos tikslas – koordinuoti Asociacijos narių veiklą, vykdyti jai pavestus uždavinius, savo veikla atstovauti Asociacijos narių ekonominiams interesams ir juos ginti, propaguoti Asociacijos narių teikiamas paslaugas ir jų naudą gyventojams, įmonėms ir organizacijoms bei tenkinti kitus viešuosius interesus.
10. Asociacijos uždaviniai:
10.1. siekti optimalių teisinių, informacinių ir kitų sąlygų Asociacijos narių vykdomam verslui Lietuvoje vystytis;
10.2. teikti Asociacijos nariams praktinę pagalbą ir kitas paslaugas, plėtojant jų vykdomą verslą Lietuvos Respublikoje.
11. Asociacijos funkcijos:
11.1. studijuoti teisinius, ekonominius, finansinius, mokesčių ir socialinės apsaugos aspektus, susijusius su Asociacijos narių veikla Lietuvoje ir užsienio šalyse;
11.2. užsakyti ir kaupti Asociacijai nustatytiems uždaviniams vykdyti reikalingus : statistinius duomenis bei ekonominius ir kitus tyrimus;
11.3. organizuoti visuomeniniais pagrindais veikiančias darbo grupes, komisijas, tarybas įstatymų ir kitų teisės aktų projektams rengti ar nagrinėti bei kitoms Asociacijos funkcijoms vykdyti;
11.4. rengti ir teikti pasiūlymus Lietuvos Respublikos valstybinės valdžios ir valdymo institucijoms bendrais Lietuvos ūkio vystymo ir konkrečiais Asociacijos narių veiklos bei jų vykdomo verslo plėtros klausimais;
11.5. atstovauti ir ginti Asociacijos narių interesus Lietuvos Respublikos Seime, Vyriausybėje, Lietuvos banke, kitose valstybinės valdžios ir valdymo institucijose, tarptautinėse organizacijose bei institucijose, konferencijose, seminaruose, parodose ir kituose renginiuose;
11.6. teikti Asociacijos nariams turimą informaciją įvairiais klausimais, susijusiais su Asociacijos narių vykdomu verslu Lietuvoje ir užsienio šalyse;
11.7. rengti seminarus, konferencijas bei kitus renginius, organizuoti mokymus;
11.8. organizuoti rekomendacijų, reklaminių prospektų, kitų leidinių Asociacijos ir jos narių veiklos klausimais parengimą, teikti viešą informaciją visuomenei;
11.9. sudaryti kitas kuo palankesnes sąlygas vystytis ir plėtotis visoms Asociacijos narių vykdomoms draudimo ir pensijų kaupimo veiklos rūšims, tarpininkavimo bei perdraudimo veiklai;
11.10.sudaryti sąlygas kiekvienam fiziniam ar juridiniam asmeniui susipažinti su Asociacijos veiklos ataskaita ir kita vieša informacija jos buveinėje ar kitais būdais;
11.11. Lietuvos Respublikos teisės aktų ribose atlikti kitas funkcijas, tiesiogiai ir netiesiogiai susijusias su Asociacijos tikslu ir uždaviniais.

III skirsnis. Asociacijos teisės

12. Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta apimtimi ir tvarka, įstatuose numatytai veiklai vykdyti , Asociacija gali:
12.1. turėti atsiskaitomą ir valiutos bei kitas sąskaitas bankuose;
12.2. įsigyti, valdyti, naudoti jai priklausantį turtą ir lėšas bei jais disponuoti;
12.3. sudaryti sutartis ir prisiimti įsipareigojimus;
12.4. steigti ribotos civilinės atsakomybės juridinius asmenis, tapti jų dalininkais-savininkais ar kitokiais dalyviais;
12.5. jungtis į asociacijų sąjungą (konfederaciją);
12.6. stoti į tarptautines organizacijas;
12.7. turėti ir įgyti kitas civilines teises ir pareigas, kurios neprieštarauja jos veiklos tikslams, nustatytiems Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos asociacijų įstatyme bei šiuose įstatuose.
13. Asociacija turi teisę vykdyti įstatymų nedraudžiamą ūkinę komercinę veiklą, kuri neprieštarauja jos įstatams bei veiklos tikslams ir reikalinga jos tikslams pasiekti.
14. Asociacija atlieka buhalterinę apskaitą, teikia finansinę – buhalterinę informaciją valstybės institucijoms ir moka mokesčius įstatymų nustatyta tvarka.

IV skirsnis. Asociacijos nariai, jų teisės ir pareigos

15. Asociacijos nariais gali būti Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo nustatyta tvarka registruotos ir veikiančios gyvybės draudimo įmonės, turinčios draudimo veiklos licenciją, kitų Europos ekonominės erdvės valstybių draudimo įmonės, įgyvendinančios įsisteigimo teisę ir (ar) teisę teikti paslaugas Lietuvoje. Asociacijos narė – kitos Europos ekonominės erdvės valstybių draudimo įmonė, Asociacijos veikloje dalyvauja per Lietuvos Respublikoje įsteigtą filialą.
16. Asociacijoje turi būti visų jai priklausančių narių sąrašas. Su šiais sąrašais turi teisę susipažinti kiekvienas Asociacijos narys.
17. Asociacijos narys turi teisę:
17.1. naudotis Asociacijos teikiamomis paslaugomis;
17.2. gauti dokumentus ir informaciją apie Asociacijos veiklą Asociacijos vidaus darbo reglamento nustatyta tvarka;
17.3. naudotis Asociacijos sukaupta informacija;
17.4. ginčyti teisme Visuotinio narių susirinkimo, Valdybos ir Prezidento sprendimus;
17.5. išstoti iš Asociacijos šių įstatų nustatyta tvarka;
17.6. dalyvauti ir balsuoti Visuotiniuose narių susirinkimuose.
18. Asociacijos narių pareigos:
18.1. laikytis šių įstatų, Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos etikos kodekso reikalavimų;
18.2. laiku mokėti stojamąjį įnašą, ir reguliarius bei vienkartinius (tikslinius) narių mokesčius;
18.3. padėti Asociacijai įgyvendinti šiuose įstatuose nustatytus uždavinius;
18.4. saugoti Asociacijos ir jos narių komercines paslaptis;
18.5. informuoti Asociaciją apie Asociacijos nario adreso, pavadinimo, Administracijos vadovo, pasikeitimus;
18.6. vykdyti Visuotinio narių susirinkimo bei Valdybos sprendimus.
19. Jeigu Asociacijos nario teisės ar teisėti interesai Asociacijoje yra pažeidžiami, narys turi teisę ginti juos teismine tvarka.

V skirsnis. Narių priėmimo, jų išstojimo ir pašalinimo iš Asociacijos tvarka bei sąlygos

20. Steigėjai tampa Asociacijos nariais nuo jos įregistravimo dienos. Vėliau narius į Asociaciją priima Visuotinis narių susirinkimas, ne mažesne kaip 2/3 visų Asociacijos narių balsų dauguma.
21. Narių priėmimo tvarka:
21.1. Norintis tapti Asociacijos nariu, pateikia Valdybai raštišką prašymą, išrašą iš Lietuvos Respublikos juridinių asmenų registro bei draudimo veiklos licencijos nuorašą (leidimą filialo draudimo veiklai) ar kitą dokumentą patvirtinantį teisę vykdyti draudimo veiklą. Visuotinis narių susirinkimas priima sprendimą dėl prašymo patenkinimo ar atmetimo.
21.2. Asociacijos nariu tampama nuo Visuotinio narių susirinkimo sprendime nustatytos datos.
22. Asociacijos narių išstojimo ir pašalinimo iš jos tvarka:
22.1. Kiekvienas narys turi teisę išstoti iš Asociacijos, prieš trisdešimt kalendorinių dienų raštu įspėjęs Valdybą. Nuo pareiškimo įteikimo momento pareiškėjo atstovai turi nutraukti savo funkcijų vykdymą Asociacijoje.
22.2. Visuotinis narių susirinkimas 2/3 visų narių balsų dauguma turi teisę priimti sprendimą dėl narystės suspendavimo (sustabdymo) arba dėl nario pašalinimo iš Asociacijos, jeigu:
22.2.1. nario veikla ar tikslai prieštarauja Asociacijos tikslams ir uždaviniams;
22.2.2. narys daugiau kaip tris mėnesius iš eilės vėluoja mokėti stojamąjį įnašą ar reguliarius bei vienkartinius (tikslinius) nario mokesčius, skaičiuojant nuo atitinkamo pranešimo išsiuntimo dienos;
22.2.3. narys sistemingai nesilaiko Visuotinio narių susirinkimo ar Valdybos priimtų nutarimų, Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos etikos kodekso reikalavimų.
22.3. Išstojusiam (pašalintam) Asociacijos nariui stojamasis ir kiti mokesčiai negrąžinami.
22.4. Išstojantys arba Visuotinio narių susirinkimo sprendimu pašalinti iš Asociacijos nariai praranda bet kokią teisę į Asociacijai priklausantį turtą bei nario teises ir privalo sumokėti savo įsiskolinimus Asociacijai.

VI skirsnis. Asociacijos organai

23. Asociacijos organai yra:
23.1. Visuotinis narių susirinkimas;
23.2. kolegialus Asociacijos valdymo organas – Valdyba;
23.3. vienasmenis Asociacijos valdymo organas – Asociacijos vadovas.

Visuotinis narių susirinkimas

24. Visuotinis narių susirinkimas yra aukščiausias Asociacijos organas.
25. Visuotinis narių susirinkimas:
25.1. keičia Asociacijos įstatus, tvirtina ir keičia Asociacijos etikos kodeksą ir Asociacijos etikos tarybos darbo reglamentą;
25.2. skiria (renka) ir atšaukia Valdybos narius;
25.3. nustato Asociacijos narių stojamųjų įnašų dydį ir narių mokesčių dydį, jų mokėjimo tvarką;
25.4. tvirtina Asociacijos metinių finansinių ataskaitų rinkinį, veiklos ataskaitą, biudžetą;
25.5. priima sprendimą dėl Asociacijos pertvarkymo ar pabaigos (reorganizavimo ar likvidavimo);
25.6. vieneriems metams renka Asociacijos revizorių ir jį atšaukia;
25.7. priima sprendimą dėl kitų juridinių asmenų steigimo ar dėl tapimo kitų juridinių asmenų dalyviu;
25.8. vykdo kitas funkcijas, kurios neprieštarauja Lietuvos Respublikos teisės aktams.
26. Kiekvienas Asociacijos narys Visuotiniame narių susirinkime balsuojant turi vieną sprendžiamąjį balsą.
27. Eilinis visuotinis narių susirinkimas šaukiamas ne rečiau kaip kartą per kalendorinius metus, ne vėliau kaip iki spalio 1 dienos. Neeilinis susirinkimas turi būti sušauktas, jei to reikalauja ne mažiau kaip 1/5 Asociacijos narių, Valdybos sprendimu arba revizoriaus reikalavimu.
28. Neeilinio Visuotinio narių susirinkimo iniciatoriai Valdybai pateikia paraišką, kurioje nurodytos neeilinio susirinkimo sušaukimo priežastys ir tikslai, darbotvarkės projektas, pasiūlymai dėl datos ir vietos. Jeigu Valdyba negali iniciatorių siūlomų klausimų išspręsti kitais būdais arba šie klausimai priklauso Visuotinio narių susirinkimo kompetencijai, ji per 10 darbo dienų nuo paraiškos gavimo dienos paskelbia apie šaukiamą neeilinį susirinkimą, nustatant jo datą ir vietą.
29. Visuotinis narių susirinkimas yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip pusė Asociacijos narių. Sprendimai priimami paprasta dalyvavusių susirinkime narių balsų dauguma. Sprendimams šių įstatų 25.1. – 25.7. punktuose numatytais klausimais priimti reikia ne mažiau kaip 2/3 dalyvaujančių susirinkime atstovų balsų.
30. Jeigu Visuotiniame narių susirinkime nėra kvorumo, įstatų nustatyta tvarka, ne vėliau kaip po mėnesio turi būti sušauktas pakartotinis susirinkimas, kuris turi teisę priimti sprendimus neįvykusio susirinkimo darbotvarkės klausimais nepaisant dalyvaujančių narių skaičiaus.
31. Visuotiniam narių susirinkimui medžiagą rengia Prezidentas. Apie šaukiamą Visuotinį narių susirinkimą Prezidentas privalo informuoti narius. Pranešimas apie šaukiamą susirinkimą pateikiamas asmeniškai kiekvienam nariui ne vėliau kaip prieš dvi savaites iki susirinkimo dienos. Jeigu šaukiamas pakartotinis visuotinis narių susirinkimas, nariai turi būti informuojami ne vėliau kaip prieš vieną savaitę iki numatomo Visuotinio susirinkimo dienos. Pranešime apie susirinkimą turi būti nurodyta jo vieta, data, laikas bei darbotvarkė. Ne vėliau kaip prieš penkias kalendorines dienas iki Visuotinio narių susirinkimo, nariams turi būti pateikti darbotvarkės dokumentai. Visuotinis narių susirinkimas gali būti šaukiamas nesilaikant šių terminų ir sąlygų, jeigu visi nariai su tuo sutinka
32. Visuotinio narių susirinkimo posėdžiai turi būti protokoluojami. Protokolas turi atitikti Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytus reikalavimus. Protokolai turi būti saugomi ne mažiau kaip dešimt metų ir kiekvieno nario ar kito jo valdymo organo, dalyvavusio ar turėjusio teisę dalyvauti susirinkime, reikalavimu turi būti išduodama kopija. Protokolas nerašomas, jei sprendimą pasirašo visi Visuotinio narių susirinkimo nariai.

Valdyba

33. Asociacijos kolegialus valdymo organas – Valdyba, renkama 4 metų laikotarpiui. Valdybos darbo tvarką nustato jos priimtas valdybos darbo reglamentas. Valdybos įgaliojimus nustato Asociacijos įstatai.
34. Valdybos narių skaičius turi būti lygus Asociacijos narių skaičiui – po vieną atstovą iš Asociacijos narių.
35. Valdybos darbui vadovauja Valdybos pirmininkas. Valdybos pirmininką vieneriems metams renka Valdybos nariai. Valdybos nariai turi teisę atšaukti Valdybos pirmininką nesibaigus jo kadencijai.
36. Valdybą, terminui iki jos atšaukimo ar naujos sudėties patvirtinimo, renka Visuotinis narių susirinkimas iš Asociacijos narių atstovų šiuose įstatuose nustatyta tvarka. Valdybos nariu gali būti tik vienas Asociacijos nario atstovas. Kiekvienas Asociacijos narys pateikia po vieną kandidatą į Asociacijos Valdybą. Valdybos sudėtis patvirtinama balsuojant už visą kandidatų sąrašą. Sprendimas priimamas šių įstatų 29 punkte nustatyta tvarka. Visuotiniam narių susirinkimui nepatvirtinus Valdybos sudėties, yra formuojamas naujas kandidatų sąrašas šiame punkte nustatyta tvarka. Visuotinis narių susirinkimas turi teisę prieš terminą atšaukti visą Valdybą ar bet kurį jos narį ir patvirtinti naują Valdybos sudėtį.
37. Valdybos nariai turi teisę atsistatydinti iš pareigų, apie tai raštu įspėję Valdybą prieš mėnesį. Tokiu atveju Valdyba per tris savaites nuo Valdybos nario pasitraukimo privalo sušaukti neeilinį Visuotinį narių susirinkimą ir patvirtinti naują Valdybos sudėtį.
38. Jeigu Valdybos narys nutraukia darbo santykius su jo atstovaujamu Asociacijos nariu, jis nuo darbo santykių nutraukimo dienos, netenka Valdybos nario įgaliojimų. Tokiu atveju Valdyba per tris savaites nuo Valdybos nario įgaliojimų praradimo privalo sušaukti neeilinį Visuotinį narių susirinkimą ir patvirtinti naują Valdybos sudėtį.
39. Jeigu į Asociaciją įstoja naujas narys, Visuotinis narių susirinkimas šių įstatų 36 punkte nustatyta tvarka tvirtina naują Valdybos sudėtį.
40. Jeigu Asociacijos narys nutraukia savo narystę Asociacijoje dėl jo atstovaujamos įmonės likvidavimo, reorganizavimo, pašalinimo iš Asociacijos ar kitų priežasčių, jį atstovaujantis Valdybos narys netenka Valdybos nario įgaliojimų.
41. Valdybos posėdžiai rengiami ne rečiau kaip kartą per ketvirtį. Valdybos posėdžio šaukimo iniciatyvos teisę turi Valdybos pirmininkas, revizorius bei Valdybos nariai, jei tam pritaria daugiau kaip pusė Valdybos narių.
42. Valdybos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip 1/2 Valdybos narių, o priimti sprendimai yra teisėti, kai už juos balsuoja daugiau kaip pusė visų dalyvaujančių Valdybos narių. Nedalyvaujantis Valdybos posėdyje Valdybos narys turi teisę pareikšti savo nuomonę raštu arba elektroniniu paštu iki posėdžio pradžios. Valdybos narys gali balsuoti pats arba už save įgalioti balsuoti kitus asmenis. Nariai turi lygias balso teises. Jei balsai pasiskirsto po lygiai, lemia Valdybos pirmininko balsas.
43. Valdybos nariai dirba visuomeniniais pagrindais.
44. Valdybos įgaliojimai:
44.1. skiria ir atleidžia iš pareigų Prezidentą, nustato jo pareiginį atlyginimą, sudaro su juo darbo sutartį bei ją nutraukia, sprendžia kitus su jų darbo santykiais susijusius klausimus;
44.2. rengia Asociacijos biudžeto projektą ir teikia jį tvirtinti Visuotiniam narių susirinkimui;
44.3. tvirtina Asociacijos vidaus darbo reglamentą;
44.4. vertina Asociacijos etikos kodekso pažeidimus;
44.5. sprendžia kitus Asociacijos organizacinius, socialinius, ūkinius bei finansinius klausimus, kurie nepriskirti kitų organų kompetencijai.

Asociacijos vadovas

45. Asociacijos vienasmenis valdymo organas – Asociacijos vadovas.
46. Asociacijos santykiuose su kitais asmenimis Asociacijos vardu veikia Asociacijos vadovas – Prezidentas.
47. Prezidentas:
47.1. vadovauja, organizuoja Asociacijos darbą;
47.2. Asociacijos vardu sudaro sandorius bei atstovauja Asociacijai kitose institucijose;
47.3. priima ir atleidžia iš darbo darbuotojus, sudaro su jais darbo sutartis, nustato jų pareiginius atlyginimus, kitos išmokos iš darbo užmokesčio fondo, organizuoja savanoriškus darbus Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyta tvarka;
47.4. atstovauja Asociaciją teismuose, valstybinės valdžios ir valdymo institucijose;
47.5. organizuoja Visuotinio narių susirinkimo ir Valdybos posėdžių sušaukimą, rengia medžiagą Visuotiniam narių susirinkimui ir Valdybai, rengia Valdybos posėdžio darbotvarkę;
47.6. organizuoja Visuotinio narių susirinkimo ir Valdybos nutarimų įgyvendinimą;
47.7 skelbia ar organizuoja viešos informacijos paskelbimą, sudaro sąlygas su ja susipažinti Asociacijos vidaus darbo reglamento nustatyta tvarka;
47.8. dalyvauja Visuotiniame narių susirinkime bei Valdybos posėdžiuose be balso teisės;
47.9. sprendžia kitus Asociacijos organizacinius, socialinius, ūkinius bei finansinius klausimus savo kompetencijos ribose.

VII skirsnis. Asociacijos filialų ir atstovybių steigimo bei likvidavimo tvarka

48. Filialas/atstovybė yra Asociacijos padalinys, turintis atskirą buveinę. Filialas/atstovybė nėra juridinis asmuo ir naudojasi Asociacijos, kaip juridinio asmens, vardu.
49. Filialas/atstovybė veikia pagal Asociacijos įstatus ir Valdybos patvirtintus filialo/atstovybės nuostatus.
50. Filialas/atstovybė steigiami ir likviduojami, jų vadovai skiriami bei atšaukiami Valdybos sprendimu.

VIII skirsnis. Asociacijos turto ir lėšų šaltiniai, jų panaudojimo tvarka

51. Asociacijai nuosavybės teise gali priklausyti pastatai, transporto priemonės, įrenginiai ir kitas šiuose įstatuose numatytai veiklai reikalingas turtas, kuris gali būti įgytas iš šiuose įstatuose nustatytų bei kitų, įstatymų leidžiamų, Asociacijos pajamų šaltinių lėšų.
52. Asociacijos pajamų šaltiniai:
52.1. narių stojamieji įnašai, narių reguliarūs ir vienkartiniai (tiksliniai) mokesčiai;
52.2. valstybės ir savivaldybių tikslinės paskirties lėšos;
52.3. fizinių ir juridinių asmenų neatlygintinai perduotos lėšos ir turtas;
52.4. palikimai, pagal testamentą tenkantys Asociacijai;
52.5. Asociacijos ir jos įsteigtų ribotos civilinės atsakomybės juridinių asmenų pelnas;
52.6. kredito įstaigų palūkanos, mokamos už jose saugomas lėšas;
52.7. skolintos lėšos;
52.8. lėšos iš parduoto Asociacijos turto.
53. Asociacijos turtas ir lėšos turi būti naudojamos įstatuose numatytiems tikslams ir uždaviniams įgyvendinti.

IX skirsnis. Asociacijos finansinės veiklos kontrolė

54. Asociacija privalo vieną kartą per metus tikrinti finansinę veiklą. Tai turi atlikti revizorius, kurį renka Visuotinis narių susirinkimas 1 metų laikotarpiui. Juo gali būti fizinis asmuo, turintis kvalifikacijos diplomą, arba juridinis asmuo, turintis teisę teikti audito paslaugas. Revizoriumi negali būti Asociacijos Valdybos narys bei Asociacijos darbuotojas.
55. Revizorius kontroliuoja Asociacijos finansinę veiklą. Jis privalo:
55.1. tikrinti Asociacijos metų finansinę atskaitomybę ir kitus finansinės buhalterinės veiklos dokumentus;
55.2. Visuotinio narių susirinkimo ar Valdybos pavedimu atlikti Asociacijos finansinius buhalterinius patikrinimus;
55.3. artimiausiame Visuotiniame narių susirinkime arba Valdybos posėdyje pranešti apie patikrinimo metu nustatytus pažeidimus;
55.4. Visuotiniame narių susirinkime pateikti Asociacijos finansinės veiklos patikrinimo metų ataskaitą.
56. Asociacijos vadovas ir Valdyba privalo pateikti revizoriui jo reikalaujamus finansinius buhalterinius dokumentus.
57. Revizorius įstatymų nustatyta tvarka atsako už Asociacijos veiklos trūkumų nuslėpimą.
58. Gautų valstybės ir savivaldybių lėšų naudojimą turi teisę tikrinti Valstybės kontrolė.

X skirsnis. Asociacijos pertvarkymas ir pabaiga

59. Asociacija pertvarkoma, pasibaigia (reorganizuojama ar likviduojama) Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka.
60. Jeigu Asociacijoje liko mažiau negu trys nariai, per trisdešimt dienų apie tokį narių sumažėjimą Asociacija turi pranešti juridinių asmenų registrui Juridinių asmenų registro nuostatų nustatyta tvarka.

XI skirsnis. Asociacijos buveinės keitimo tvarka

61. Asociacijos buveinė keičiama visuotinio narių susirinkimo sprendimu.

XII skirsnis. Asociacijos pranešimai ir skelbimai

62. Kai Asociacijos skelbimai turi būti paskelbti viešai, jie skelbiami VĮ Registrų centro leidžiamame elektroniniame leidinyje „Juridinių asmenų vieši pranešimai“.
63. Asociacijos organų sprendimai ir pranešimai, kita reikalinga informacija išsiunčiama nariams elektroniniu paštu arba paštu. Su visa informacija nariai turi galimybę susipažinti Asociacijos buveinėje.
64. Asociacijos dokumentai, jų kopijos ar kita informacija Asociacijos nariams pateikiama neatlygintinai.

XIII skirsnis. Baigiamosios nuostatos

65. Klausimai, neaptarti šiuose įstatuose, sprendžiami, vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais bei kitais teisės aktais.

Prezidentas Artūras Bakšinskas

Patvirtinta:
Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos visuotinio narių susirinkimo
2005 m
. balandžio 7 d. protokolu Nr.12

Turinys

Įvadas.
I. Vidiniai ir išoriniai santykiai.
1. Asociacijos narių etiniai įsipareigojimai.
2. Santykiai tarp Asociacijos narių.
3. Asociacijos narių santykiai su Asociacijos valdymo organais.
4. Asociacijos valdymo organų narių tarpusavio santykiai.
5. Konfidenciali informacija.
6. Ryšiai su visuomene.
II. Atsakomybė ir jos taikymo tvarka.
III.Baigiamosios nuostatos.

Įvadas

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių  asociacija (toliau-Asociacija) – tai Lietuvoje registruotų jos narių, vykdančių gyvybės draudimo veiklą, savanoriškas susivienijimas, vykdantis Asociacijos narių nustatytus ūkinius, ekonominius, socialinius, kultūros, švietimo, mokslinio tyrimo uždavinius bei funkcijas.
Asociacijos tikslas – koordinuoti Asociacijos narių veiklą, vykdyti jos narių pavestus uždavinius, atstovauti Asociacijos narių ekonominiams interesams ir juos ginti, propaguoti gyvybės draudimo įmonių teikiamas paslaugas ir jų naudą gyventojams, įmonėms ir organizacijoms, skatinti gyvybės draudimo įmonių teikiamas paslaugas, kaip ekonominę veiklą ir tenkinti kitus viešuosius interesus.
Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos Etikos kodekso (toliau-Etikos kodekso) tikslas- apibrėžti veiklos ir elgesio principus, kurių turi laikytis Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos nariai ir jų darbuotojai (toliau-Asociacijos nariai), Asociacijos Valdymo organai, siekiant efektyvios, skaidrios, sąžiningos, teisingos gyvybės draudimo veiklos vystymo bei plėtojimo.
Etikos kodeksas nustato Asociacijos ir jos narių vidaus ir išorės etinius santykius bei jų apsaugos sistemą.
Už kodekso nuostatų laikymąsi yra atsakingi Asociacijos narių vadovai. Etikos kodekso nuostatos yra imperatyvios tiek Asociacijos valdymo organams, tiek Asociacijos nariams. Nei Asociacijos valdymo organai, nei narių vadovai neturi teisės nesilaikyti Etikos kodekso taisyklių bei skatinti ignoruoti ar nevykdyti jų reikalavimų sau pavaldžius asmenis.

I.Vidiniai ir išoriniai santykiai

1. Asociacijos narių etiniai įsipareigojimai

1.1.Asociacijos nariai privalo gerbti žmogų, jo teises ir laisves, visuomenę, valstybę, jos institucijas ir įstaigas, laikytis LR Konstitucijos, įstatymų, kitų teisės aktų, teismų sprendimų, valstybės bei savivaldybės institucijų bei įstaigų nurodymų, šio Etikos kodekso nuostatų.
1.2.Asociacijos nariai privalo elgtis taip, kad visuomenė pasitikėtų gyvybės draudimo įmonėmis bei jų vykdoma veikla .
1.3.Asociacijos nariai turi visokeriopai skatinti gyvybės draudimo veiklą tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų, organizuodami įvairius mokslinius bei praktinius susirinkimus, konferencijas, diskusijas bei patys aktyviai dalyvaudami jose.
1.4.Asociacijos nariai privalo tinkamai atlikti jiems nustatytas funkcijas ir laiku vykdyti pavedamas užduotis, laikydamiesi LR Konstitucijos, įstatymų, kitų teisės aktų, teismų sprendimų, valstybės bei savivaldybės institucijų bei įstaigų nurodymų, šio Etikos kodekso nuostatų.
1.5.Asociacijos nariai  negali naudotis kitų žmonių klaidomis ar nežinojimu.
1.6.Asociacijos nariai turi teikti informaciją, kuri būtų naudinga asmeniui, ketinančiam sudaryti teikiamų paslaugų sutartį ir padėtų priimti patį tinkamiausią ir teisingiausią sprendimą.
1.7.Asociacijos nariai privalo užtikrinti, kad jų darbuotojai būtų taktiški, mandagūs, paslaugūs ir tvarkingi, nuolat keltų savo kvalifikaciją, gilintų savo profesines žinias.
1.8.Asociacijos nariai privalo suteikti visuomenei informaciją apie save, savo siūlomas paslaugas bei kitus rinkos dalyvius, elgtis su savo klientais sąžiningai, su priderama pagarba.
1.9. Asociacijos nariai privalo gerbti kliento orumą, jo teisę į laisvą apsisprendimą.

2. Santykiai tarp Asociacijos narių

2.1.Visi Asociacijos nariai yra lygūs, nepriklausomai nuo jų dydžio, užimamos rinkos dalies ir gyvybės draudimo veiklos vykdymo pradžios.
2.2.Asociacijos narių tarpusavio santykiai grindžiami sąžiningumu, padorumu, pagarba, draugiškumu, taktiškumu, mandagumu ir pasitikėjimu. Asociacijos nariai, esant reikalui ir kitos Asociacijos nario prašymui, turi padėti vienas kitam profesinėje veikloje, jeigu tai neprieštarauja kliento ir/ar paties Asociacijos nario interesams.
2.3.Reklamuodami savo veiklą Asociacijos nariai, negali skleisti tikrovės neatitinkančios informacijos arba menkinti kitą Asociacijos narį(-ius).
2.4.Asociacijos nariai konkuruoja tarpusavyje sąžiningai, siekdami visokeriopai plėtoti gyvybės draudimo veiklą, nepažeidžiant kitų Asociacijos narių teisių ir teisėtų interesų.
2.5.Asociacijos nariai laikosi, įstatymams ir kitiems teisės aktams neprieštaraujančių, vieningų tarpusavio susitarimų bei susitarimų su kitomis verslo organizacijomis.
2.6.Jei į Asociacijos narį kreipiasi klientas su prašymu sudaryti konkrečios rūšies sutartį, kokių ji nesudarinėja, Asociacijos narys informuoja klientą apie kitas gyvybės draudimo bendroves, teikiančias jo pageidaujamas paslaugas.

3. Asociacijos narių santykiai su Asociacijos valdymo organais

3.1.Asociacijos nariai turi pateikti visą informaciją, kurios prašo Asociacijos valdymo organai, išskyrus tą, kuri pagal teisės aktus ar Asociacijos nario vidaus dokumentus yra konfidenciali.
3.2.Asociacijos nariai informuoja Asociacijos Prezidentą apie savo organizuojamas viešas  konferencijas, seminarus, ir kitus svarbesnius viešus  renginius.
3.3.Asociacijos Prezidentas informuoja Asociacijos narius apie Asociacijos  organizuojamas konferencijas, seminarus bei kitus renginius. Asociacijos Prezidentas taip pat informuoja Asociacijos narius apie Asociacijai žinomus renginius, susijusius su gyvybės draudimo ar kita, jai gimininga, veikla.
3.4.Asociacijos Prezidentas, dalykinių susitikimų metu, populiarina gyvybės draudimo veiklą, neišskirdamas kurio nors Asociacijos nario.

4. Asociacijos valdymo organų narių tarpusavio santykiai

4.1.Asociacijos valdymo organų narių tarpusavio santykiai grindžiami pagarba, sąžiningumu, bendradarbiavimu ir viešumu.
4.2.Asociacijos Prezidentui visi Valdybos nariai yra lygūs.
4.3.Asociacijos Valdybos nariai, atstovaudami Asociacijai, veikia bendrais gyvybės draudimo veiklos plėtojimo, o ne savo bendrovių interesais.
4.4.Asociacijos Valdybos nariai, vykdydami Asociacijos jiems pavestas funkcijas bei priimdami sprendimus, tarpusavyje derina bei koordinuoja savo veiksmus, siekdami bendro tikslo.

5. Konfidenciali informacija

5.1. Asociacijos nariai neturi teisės atskleisti informacijos, gautos jiems vykdant draudimo veiklą, kuri pagal teisės aktus ar Asociacijos nario vidaus dokumentus laikoma konfidencialia, išskyrus įstatymų nustatytas išimtis.
5.2. Asociacijos nariai privalo gerbti asmens teisę į privatų gyvenimą, tvarkyti asmens duomenis, laikantis teisės aktų nustatytų reikalavimų, užtikrinti asmens duomenų saugumą.
5.3. Kiekvienas Asociacijos narys nustato informaciją, kuri laikoma bendrovės komercine  paslaptimi. Komercine paslaptimi negali būti laikoma informacija, kuri pagal teisės aktus turi būti vieša.
5.4. Jeigu Asociacijos narys nenustato tokios informacijos, tai jis tuo remiantis negali atsisakyti šio Kodekso numatytais atvejais teikti informacijos kitam Asociacijos nariui ir/ar Asociacijos valdymo organui.
5.5. Kiekvienas Asociacijos narys turi saugoti Asociacijos ir jos narių komercines paslaptis.

6.Ryšiai su visuomene

6.1.Asociacijos nariai savo profesinę veiklą derina su visuomenės interesais.
6.2.Asociacijos narių bendravimas su visuomene turi būti grindžiamas teisingumo ir sąžiningumo principais.
6.3.Su visuomenės atstovais Asociacijos nariai visuomet turi elgtis kvalifikuotai ir paslaugiai, laikantis aukščiausių profesionalumo standartų, teisės aktų ar vidaus dokumentų nustatyta tvarka laiku ir operatyviai teikti informaciją visuomenei.
6.4.Asociacijos nariai per žiniasklaidą ir kitais būdais turi šviesti visuomenę ir ugdyti geresnį gyvybės draudimo bendrovių teikiamų paslaugų suvokimą.
6.5.Asociacijos nariai visus viešus pareiškimus privalo daryti labai atsakingai, aiškiai ir nedviprasmiškai, vengiant nepagrįstos neigiamos įtakos kitų gyvybės draudimo rinkos dalyvių veiklai ir jos perspektyvai.
6.6.Asociacijos nariai visada privalo teikti teisingą informaciją ir neplatinti sąmoningai ar neapgalvotai apgaulingos ar klaidinančios informacijos, tinkamai pasirūpinti patikrinti visą informaciją prieš jos paskleidimą.
6.7.Pateikiant  bet kokią žinią visuomenei, privaloma nurodyti informacijos šaltinį, jei toks yra.
6.8.Skelbiant informaciją, Asociacijos nariai negali žadėti itin gerų rezultatų, perdėtai arba nepagrįstai pretenduoti į pačius aukščiausius pasiekimus, reikšti nepagrįstą nuomonę arba prognozuoti ateities įvykius neturint tam pagrindo arba nenurodant, kad tai yra tik prognozės.
6.9.Asociacijos nariai savo veikloje teisėtiems klientų interesams privalo visada teikti aukštesnį prioritetą negu savo ar kitų gyvybės draudimo rinkos dalyvių interesams.

II. Atsakomybė ir jos taikymas

7. Nuobaudos ir jų taikymo tvarka

7.1.Iškilus ginčui dėl Etikos kodekso nuostatų pažeidimo, suinteresuotos šalys  pirmiausia turi siekti jį išspręsti taikiai tarpusavyje arba tarpininkaujant Asociacijos Prezidentui.
7.2.Jeigu suinteresuotos šalys taikiai nesusitaria, esant prašymui raštu, Asociacijoje pradedamas oficialus Etikos kodekso pažeidimo fakto tyrimas ir nagrinėjimas.
7.3.Etikos  kodekso nuostatų pažeidimus, jeigu jie neišsprendžiami suinteresuotų šalių, vertina Asociacijos Etikos taryba (toliau- Etikos taryba), kuri dėl padaryto pažeidimo priima ir Asociacijos Valdybai pateikia rekomendacinio pobūdžio išvadą.
7.4.Kiekvienas Asociacijos narys, pastoviam dalyvavimui, į Etikos tarybą deleguoja po vieną savo atstovą.
7.5.Etikos taryba veikia visuomeniniais pagrindais, jos darbo tvarką nustato Asociacijos Etikos tarybos darbo reglamentas, kurį tvirtina Asociacijos narių visuotinis susirinkimas.
7.6.Apie pažeidimo pobūdį ir jo sunkumą sprendžia Asociacijos Valdyba, atsižvelgdama į Etikos tarybos išvadą.
7.7. Pažeidus Etikos kodekso nuostatas, Asociacijos nariui  gali būti taikoma viena iš šių nuobaudų:
1)    įspėjimas;
2)    narystės suspendavimas Asociacijoje;
3)    pašalinimas iš Asociacijos.
7.8.Nuobauda skiriama atsižvelgiant į Asociacijos nario kaltę, nusižengimo padarymo priežastis, aplinkybes ir padarinius. Už vieną nusižengimą skiriama viena nuobauda.
7.9.Nuobauda galioja vienerius metus nuo jos paskyrimo.
7.10.Už vienkartinį šio Etikos kodekso nuostatų pažeidimą Asociacijos Valdyba  Asociacijos nariui gali taikyti įspėjimą.
7.11.Asociacijos nariui sistemingai pažeidinėjant Etikos kodeksą, už pirmą pažeidimo atvejį bus taikoma sankcija – įspėjimas. Esant pakartotinam pažeidimui – narystės suspendavimas; jei narys ir toliau pastoviai ir nuolat šiurkščiai pažeidžia Etikos kodekso reikalavimus – galima sankcija – nario pašalinimas iš Asociacijos (pagal Asociacijos įstatus). „Šiurkščiu pažeidimu“ yra laikomas nusižengimas, kuriuo šiurkščiai pažeidžiamos tiesiogiai gyvybės draudimo veiklą reglamentuojančių įstatymų ar kitų norminių teisės aktų nuostatos arba kitaip šiurkščiai nusižengiama  Asociacijos narių veiklos etikos principams.
7.12.Jei Asociacijos narys sistemingai nesilaiko Etikos kodekso reikalavimų, Asociacijos Valdyba, dėl sankcijų taikymo, teikia pasiūlymą Asociacijos Visuotiniam narių susirinkimui, kuris 2/3 visų narių balsų dauguma turi teisę priimti sprendimą dėl narystės suspendavimo (sustabdymo) arba dėl nario pašalinimo iš Asociacijos.
7.13.Kartu su nuobauda gali būti paskirti įpareigojimai, kuriais nariui pagal nusižengimo pobūdį nustatomos tam tikros prievolės nutraukti etikos ir elgesio principams prieštaraujančią veiklą arba atlikti kitus nurodytus veiksmus.
7.14.Nuobaudos paskyrimas už pareigos arba prievolės neįvykdymą Asociacijos nario neatleidžia nuo profesinės etikos ir elgesio principų nustatytos pareigos įvykdymo bei veiklos, kurią minėti principai draudžia, nutraukimo. Tinkamai ir nustatytu laiku neįvykdžius pareigos arba nenutraukus neleistinos veiklos, laikoma, kad yra padarytas pakartotinis nusižengimas.

III. Baigiamosios nuostatos

8.Šį Etikos kodeksą tvirtina, keičia ir/ar papildo Asociacijos visuotinis narių susirinkimas.
9.Tais atvejais, kai Asociacijos nario elgesys profesinėje veikloje nereglamentuojamas teisės aktų arba šio Etikos kodekso, jis privalo laikytis draudimo praktikoje  susiformavusių tradicijų, vadovautis sąžiningumo, protingumo ir teisingumo principais.
10.Asociacijos nariai privalo siekti, kad šio Etikos kodekso nuostatų, savo veikloje, laikytųsi ir jų vardu ir dėl jų interesų veikiantys priklausomi draudimo tarpininkai.
11.Etikos kodeksas įsigalioja nuo  2005 metų gegužės 1 dienos.

Patvirtinta:
Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos visuotinio narių susirinkimo
2006 m
. sausio 25 d. protokolu Nr.17

1. Bendrosios nuostatos

1.1.Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos Etikos Tarybos reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato Lietuvos Respublikos gyvybės draudimo įmonių asociacijos Etikos Tarybos (toliau – Taryba) darbo tvarką. Taryba yra pastoviai, visuomeniniais pagrindais, veikianti Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos etikos kodekso (toliau – Etikos kodeksas) pažeidimų tyrimo ir vertinimo institucija, į kurią kiekvienas Lietuvos Respublikos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacija) narys pastoviam dalyvavimui deleguoja po vieną savo atstovą.
1.2.Taryba savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais, Asociacijos įstatais,  Etikos kodeksu  bei šiuo reglamentu.
1.3.Taryba savo veiklą grindžia teisingumo, skaidrumo, nešališkumo, objektyvumo, bendradarbiavimo ir kitais principais.

2. Etikos tarybos uždaviniai ir funkcijos

2.1.Tarybos uždaviniai :
2.1.1.užtikrinti operatyvų, teisingą ir konstruktyvų prašymų įvertinti Etikos kodekso nuostatų pažeidimus nagrinėjimą,
2.1.2.teikti Asociacijos Valdybai pasiūlymus dėl priemonių galinčių pašalinti etinio pobūdžio konfliktinių situacijų atsiradimą bei užtikrinančių kokybiškesnį jų tyrimą.
2.2. Tarybos funkcijos :
2.2.1.vertinti tarp Asociacijos narių kilusius ginčus dėl Etikos  kodekso nuostatų pažeidimų,
2.2.2.vertinti kitų suinteresuotų asmenų kreipimąsi dėl bendro pobūdžio (liečiančių visą Asociacijos jungiamą verslo grupę) Etikos  kodekso nuostatų pažeidimų ar kitų bendro etinio pobūdžio klausimų (liečiančių visą Asociacijos jungiamą verslo grupę) sprendimo, jeigu jie kyla iš tarp asociacinių susitarimų arba tai paveda atlikti Asociacijos visuotinis narių susirinkimas, Asociacijos valdyba ar Asociacijos prezidentas.
2.2.3.teikti Asociacijos Valdybai rekomendacinio pobūdžio išvadas dėl Etikos kodekso nuostatų pažeidimų.

3. Tarybos darbo organizavimas

3.1.Tarybai vadovauja Tarybos narių išrinktas Tarybos pirmininkas (toliau – Pirmininkas). Pirmininko teikimu Taryba išrenka Pirmininko pavaduotoją, kuris atlieka Pirmininko funkcijas pastarajam laikinai negalint šių vykdyti.
3.2.Tarybos sekretoriaus (toliau – Sekretorius) funkcijas atlieka už raštvedybą atsakingas Asociacijos darbuotojas, o pastarajam laikinai negalint šių funkcijų vykdyti kitas tam Pirmininko laikinai paskirtas asmuo. Sekretorius protokoluoja Tarybos posėdžius bei Pirmininko pavedimu atlieka kitas Tarybos darbo organizavimo funkcijas.
3.3.Taryba klausimus nagrinėja ir sprendimus priima Tarybos posėdžiuose. Tarybos posėdžiai šaukiami surinkus reikiamą informaciją, bet ne vėliau kaip per 20 dienų, kai Pirmininkas gauna iš Asociacijos prezidento suinteresuotos šalies prašymą pradėti oficialų Etikos kodekso pažeidimo fakto tyrimą ir nagrinėjimą.
3.4.Tarybos posėdžius šaukia Pirmininkas. Apie Tarybos posėdžių vietą, laiką ir darbotvarkę kiekvienam Tarybos nariui turi būti pranešama ne vėliau kaip prieš tris dienas iki posėdžio. Pranešimu laikoma informacija kurią Sekretorius išsiunčia elektroniniu paštu Tarybos nario nurodytu adresu. Tarybos narys patvirtina pranešimo gavimą. Jeigu Pirmininkas pažeisdamas šio reglamento nuostatas nesušaukia posėdžio, Tarybos posėdį gali sušaukti Pirmininko pavaduotojas arba Asociacijos prezidentas.
3.5.Tarybos nariai privalo dalyvauti posėdžiuose. Tarybos narys, negalintis atvykti į posėdį, apie tai turi pranešti Pirmininkui, nurodydamas galimo neatvykimo priežastis. Jei Tarybos narys, be pateisinamos priežasties, praleido tris Tarybos posėdžius, Taryba gali kreiptis į jį delegavusią Asociacijos narę dėl jo atšaukimo ir kito atstovo skyrimo.
3.6.Taryba gali svarstyti klausimus posėdyje ir priimti sprendimus, jei tinkamai pranešus apie posėdį jame dalyvauja daugiau negu pusė Tarybos narių, turinčių balso teisę.
3.7.Sprendimai Tarybos posėdžiuose priimami dalyvaujančių posėdyje narių balsų dauguma. Kiekvienas Tarybos narys balsavimo metu turi vieną balsą. Balsuojama tik “už” ar “prieš”. Balso teisė negali būti perduota. Balsams pasiskirsčius po lygiai lemia Pirmininko balsas. Sprendimai priimami atviru balsavimu.
3.8.Tarybos narys neturi teisės balsuoti, kai yra priežasčių, galinčių turėti įtakos klausimo nagrinėjimo nešališkumui. Esant reikalui sprendimą dėl jo nusišalinimo ar nušalinimo priima Taryba.
3.9.Tarybos posėdžiai paprastai yra uždari. Teisę dalyvauti Tarybos posėdžiuose turi Asociacijos prezidentas, Valdybos nariai. Taryba gali priimti sprendimą leisti dalyvauti Tarybos posėdyje ir kitiems asmenims.
3.10.Taryba turi teisę kviesti į posėdį Asociacijos nario ar kito suinteresuoto asmens atstovą (kai nagrinėjamas kreipimasis pagal šio Reglamento 2.2.2 p.p.). Kviečiamo Asociacijos nario atstovas privalo atvykti į Tarybos posėdį, jeigu jam apie tai yra pranešta raštu likus ne mažiau kaip trims dienoms iki posėdžio.
3.11.Asociacijos nariai, Asociacijos valdymo organai privalo pateikti Tarybai šios pareikalautą informaciją, duomenis ar/ir paaiškinimus. Taryba turi teisę reikalauti reikiamos informacijos, duomenų ar/ir paaiškinimų ir iš kitų asmenų, kai nagrinėjamas kai nagrinėjamas kreipimasis pagal šio Reglamento 2.2.2 papunktį.

4. Klausimų Taryboje nagrinėjimo procedūra

4.1.Dėl klausimo išnagrinėjimo, Etikos kodekse nustatyta tvarka, gali kreiptis Asociacijos narys (-iai) arba kiti suinteresuoti asmenys, kai nagrinėjamas kreipimasis pagal šio Reglamento 2.2.2 papunktį. Jeigu suinteresuotų asmenų kreipimasis yra individualaus pobūdžio (liečia ne visą Asociacijos jungiamą verslo grupę, o atskiras jos nares, prašymai persiunčiami toms Asociacijos narėms kurių darbuotojų veiksmai skundžiami, apie tai informuojant pareiškėją.
4.2.Prašymas išnagrinėti klausimą pateikiamas Asociacijos prezidentui raštu.
4.3. Asociacijos prezidentas, jeigu suinteresuotos šalys taikiai nesusitaria, t.t. ir jam tarpininkaujant, pateiktą prašymą  perduoda nagrinėti Tarybai ir apie priimtą sprendimą pradėti oficialų tyrimą ir nagrinėjimą informuoja pareiškėją.
4.4.Pirmininkas gali paskirti vieną ar kelis Tarybos narius klausimo nagrinėjimui reikalingai informacijai surinkti ir preliminarioms išvadoms parengti.
4.5.Taryba privalo išnagrinėti pateiktą klausimą kaip galima greičiau, objektyviai, atsižvelgti į visas reikšmingas aplinkybes bei informaciją.
4.6.Tarybos posėdžio protokolą Sekretorius paruošia ir pateikia Tarybos nariams susipažinti ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo įvykusio Tarybos posėdžio. Tarybos nariai pastabas pateikia per dvi darbo dienas. Patikslintas protokolas pateikiamas susipažinimui per dvi darbo dienas nuo pastabų gavimo. Tarybos posėdžio protokolą pasirašo Pirmininkas ir Sekretorius ne vėliau kaip 7 dienas po Tarybos posėdžio. Pasirašytus Tarybos posėdžio protokolus su susirinkimo medžiaga Sekretorius sega į bylą, kuri saugoma Asociacijos patalpose.
4.7.Išnagrinėjusi klausimą, Taryba priima ir pateikia rekomendacinio pobūdžio išvadą Asociacijos valdybai. Išvada pateikiama Tarybos posėdžio protokole. Pirmininkas  Tarybos išvadą  pristato Asociacijos valdybos posėdyje.
4.8.Tarybos nariai įsipareigoja saugoti prašymo tyrimo ir nagrinėjimą metu gautos informacijos konfidencialumą.

4. Baigiamosios nuostatos

4.1. Šį reglamentą tvirtina, keičia ir (ar ) papildo, taip pat pripažįsta netekusiu galios Asociacijos visuotinis narių susirinkimas.
4.2. Reglamentas įsigalioja nuo jo patvirtinimo Asociacijos narių visuotiniame susirinkime datos.
4.3. Tarybos sprendimai, priimti pažeidžiant šį reglamentą, negalioja.