Veiklos ataskaitos

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacija (toliau- Asociacija) 2023 metais vykdė jos narių 2017 06 28 pasirašytuose įstatuose nustatytus uždavinius prioritetinėse veiklos srityse. Taip pat Lietuvos Respublikos teisės aktų ribose atliko kitas funkcijas, tiesiogiai ir netiesiogiai susijusias su Asociacijos tikslu ir uždaviniais.

Asociacijos tikslas – 

  • Koordinuoti Asociacijos narių veiklą, vykdyti jai pavestus uždavinius, savo veikla atstovauti Asociacijos narių ekonominiams interesams ir juos ginti, propaguoti Asociacijos narių teikiamas paslaugas ir jų naudą gyventojams, įmonėms ir organizacijoms bei tenkinti kitus viešuosius interesus.

Asociacijos uždaviniai 

  • Siekti optimalių teisinių, informacinių ir kitų sąlygų gyvybės draudimo įmonių vykdomam verslui Lietuvoje vystytis.
  • Teikti Asociacijos nariams praktinę pagalbą ir kitas paslaugas, plėtojant jų vykdomą verslą Lietuvos Respublikoje.

Asociacijos 2023 metų prioritetinės veiklos sritys –

  1. Bendradarbiavimas su Lietuvos banku dėl priemonių investicinio gyvybės draudimo rinkos veikimui gerinti, imantis veiksmų joms įgyvendinti, dalyvaujant aktualių teisės aktų pakeitimų svarstymo ir vertinimo procese, išleidžiant rekomendacinio pobūdžio dokumentus.
  2. Aktualios gyvybės draudimo verslui ir jo teikiamiems produktams mokestinės aplinkos stebėsena mokesčių peržiūros procese, reiškiant Asociacijos poziciją, atitinkančią draudikų, draudėjų bei kitų draudimo teisinių santykių dalyvių interesus.
  3. Lietuvos banko pateiktų rekomendacijų dėl su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo įgyvendinimas bei priemonių Lietuvos gyvybės draudimo rinkos tvarumui užtikrinti realizavimas.
  4. Lietuvos banko finansų rinkos dalyviams patvirtintų nurodymų dėl tarptautinių sankcijų įgyvendinimo bei nurodymų, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (arba) teroristų finansavimui, įgyvendinimas.
  5. Aktualių Europos Sąjungos direktyvų, reglamentų bei standartų stebėsena ir įgyvendinimas.
  6. Gyvybės draudimo rinkos sklaidos viešoje erdvėje plėtimas, nuoseklus Asociacijos veiklos viešinimo tikslų komunikacijos plane numatytomis priemonėmis įgyvendinimas. 

Pagal Asociacijos 2023 metų prioritetines veiklos sritis

  1. Bendradarbiavimas su Lietuvos banku dėl priemonių investicinio gyvybės draudimo rinkos veikimui gerinti, imantis veiksmų joms įgyvendinti, dalyvaujant aktualių teisės aktų pakeitimų svarstymo ir vertinimo procese, išleidžiant rekomendacinio pobūdžio dokumentus.
  • Dalyvauta Lietuvos banko 2022 metais atlikto investicinio gyvybės draudimo „slapto pirkėjo“ tyrimo rezultatų ir pasiūlymų aptarimuose, kartu su kitomis asociacijomis banko organizuotoje viešojoje konsultacijoje rezultatams aptarti. Teikti siūlymai dėl tolesnių veiksmų, įgyvendinant Lietuvos banko iniciatyvas.
  • Dalyvauta susitikime su Lietuvos banko valdyba bei kitais banko pareigūnais dėl tolesnių sprendimų aukščiau minėtais klausimais. Pasiūlyti galimi gyvybės draudimo įmonių veiklos pokyčiai, atsižvelgiant tiek į vartotojų, tiek į įmonių interesus.
  • Organizuoti susitikimai su Konkurencijos tarybos atstovais, kurių tikslas – aptarti Lietuvos banko siūlymus bei rengiamų teisės aktų projektų atitiktį Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymui, įvertinti galimas rizikas gyvybės draudimo įmonių veiklai.
  • Suorganizuotas susitikimas Finansų ministerijoje, kuriame dalyvavo ministerijos vadovybė bei už finansų rinkų politikos formavimą atsakingi finansų ministerijos pareigūnai, o taip pat Draudimo brokerių įmonių asociacijos bei Draudimo brokerių rūmų atstovai. Susitikimo metu apžvelgta situacija draudimo rinkoje, pristatyti Lietuvos banko atlikto investicinio gyvybės draudimo „slapto pirkėjo“ tyrimo rezultatai ir pasiūlymai, pateikta Asociacijos pozicija dėl šių iniciatyvų, apsikeista nuomonėmis dėl alternatyvių sprendimų.
  1. Aktualios gyvybės draudimo verslui ir jo teikiamiems produktams mokestinės aplinkos stebėsena mokesčių peržiūros procese, reiškiant Asociacijos poziciją, atitinkančią draudikų, draudėjų bei kitų draudimo teisinių santykių dalyvių interesus. 
  • Analizuota ir vertinta situacija dėl Lietuvos Respublikos finansų bei socialinės apsaugos ir darbo ministerijų vykdomos mokesčių peržiūros, vykdant aktyvią stebėseną, dalyvaujant susitikimuose su politikais ir valstybės tarnautojais ministerijose bei išreiškiant pozicijas Lietuvos Respublikos Seimo biudžeto ir finansų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetų posėdžiuose, o taip pat aktyviai teikiant įžvalgas viešųjų konsultacijų metu, organizuojant tikslinę planinę komunikaciją:
  • dėl gyvybės draudimui taikomų gyventojų pajamų mokesčio lengvatų peržiūros;
  • dėl gyvybės draudimo įmonėms taikomų pelno mokesčio lengvatų peržiūros;
  • dėl investicinės sąskaitos modelio principų;
  • dėl individualios veiklos pajamų apmokestinimo priartinimo prie darbo santykių apmokestinimo tvarkos peržiūros;
  • dėl Valstybinio socialinio draudimo sistemos pokyčių, vykdant individualią veiklą.
  1. Lietuvos banko pateiktų rekomendacijų dėl su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo įgyvendinimas bei priemonių Lietuvos gyvybės draudimo rinkos tvarumui užtikrinti realizavimas. 
  • Dalyvauta diskusijose, įgyvendinant Lietuvoje Europos Komisijos ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko rekomendacijas dėl Lietuvos tvariųjų (žaliųjų) finansų veiksmų plano (Finansų ministro 2023 05 04 įsakymas Nr. 1K-173), kurio tikslas – remti tvariųjų finansų plėtrą Lietuvoje, sukurti palankią ekosistemą tvarioms investicijoms, sudaryti prielaidas pritraukti privataus sektoriaus investicijas į tvariuosius produktus, skatinti tvariųjų instrumentų vystymąsi ir tuo prisidedant prie Europos Sąjungos iškeltų klimato kaitos tikslų įgyvendinimo.
  • Įsigaliojus 2021 m. kovo 10 d. Reglamentui (ES) 2019/2088 dėl su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo finansų paslaugų sektoriuje (toliau – SFDR), kuriuo nustatomi atskleidimo reikalavimai finansų rinkos dalyviams, įskaitant draudimo įmones ir draudimo tarpininkus, susiję su tvarumo rizikos įtraukimu, atsižvelgimu į neigiamą poveikį tvarumui ir su tvarumu susijusios informacijos apie finansinius produktus teikimu, o nuo 2023 m. sausio 1 d. pradėjus taikyti Komisijos deleguotąjį reglamentą (ES) 2022/1288, kuriuo SFDR yra papildomas techniniais reguliavimo standartais, kuriais be kita ko patikslinamas ir su aplinkos ar socialinių ypatumų, tvarių investicijų tikslų skatinimu susijusios informacijos turinys, pateikimo ikisutartiniuose dokumentuose, interneto svetainėse, periodinėse ataskaitose reikalavimai, nuolat diskutuota, keistasi informacija su Lietuvos banku dėl tinkamo draudimo įmonėms keliamų su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo reikalavimų įgyvendinimo.
  • Dalyvauta Lietuvos banko Klimato kaitos centro įsteigtame Klimato kaitos finansinių rizikų forumo steigiamajame susirinkime, kuriame pasidalinta geriausiomis su klimato kaita susijusiomis praktikomis, diskutuota duomenų spragų užpildymo problematika, formuota vieninga pozicija klimato kaitos politikos atžvilgiu. Forume dalyvavo Lietuvos bankų asociacija, Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacija, Lietuvos draudikų asociacija, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija, kiti finansų sektoriaus dalyviai.
  1. Lietuvos banko finansų rinkos dalyviams patvirtintų nurodymų dėl tarptautinių sankcijų įgyvendinimo bei nurodymų, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (arba) teroristų finansavimui, įgyvendinimas. 
  • Vertintos Lietuvos banko iniciatyvos, rengiant nurodymus dėl tarptautinių sankcijų įgyvendinimo (Lietuvos banko valdybos 2023 m. gegužės 30 d. nutarimas Nr. 03-98), kuriais nustatyti ir detalizuoti pagrindiniai principai ir reikalavimai, susiję su finansų rinkos dalyvių vidaus politikos ir vidaus kontrolės procedūromis, įgyvendinimo priemonėmis, rizikos vertinimu ir kitais su tarptautinių sankcijų įgyvendinimu susijusiais aspektais.
  • Dalyvauta teikiant pasiūlymus, Lietuvos bankui atnaujinant nurodymus, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir teroristų finansavimui (Lietuvos banko valdybos 2023 m. gegužės 30 d. nutarimas Nr. 03-97). Vykdyta Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo įgyvendinimo stebėsena, teikti pasiūlymai valstybės institucijoms dėl reguliavimo tobulinimo.
  1. Aktualių Europos Sąjungos direktyvų, reglamentų bei standartų stebėsena ir įgyvendinimas. 
  • Vykdyta nuo 2023 01 01 įsigaliojusio Europos Komisijos 2021 m. lapkričio 19 d. reglamento (ES) 2021/2036, kuriuo dėl 17-ojo tarptautinio finansinės atskaitomybės standarto (TFAS-17) iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1126/2008, priimantis tam tikrus tarptautinius apskaitos standartus pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1606/2002, bei susijusių teisės aktų – Lietuvos banko valdybos 2015 m. spalio 29 d. nutarimo Nr. 03-158 „Dėl draudimo ir (ar) perdraudimo techninių atidėjinių apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“ bei Lietuvos Respublikos finansų ministro 2006 m. kovo 29 d. įsakymo Nr. 1K-142 „Dėl draudimo techninių atidėjinių aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais įgyvendinimo stebėsena.
  • Vertintas Europos Komisijos, įgyvendinant 2020 m. Kapitalo rinkų sąjungos kūrimo veiksmų planą, parengtas teisinis pasiūlymas dėl naujų mažmeninio investavimo taisyklių (Retail Investment Package), kurį sudaro Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, iš dalies keičiančios direktyvas 2009/65/EB, 2009/138/EB, 2011/61/ES, 2014/65/ES ir (ES) 2016/97, kiek tai susiję su (neprofesionaliųjų) mažmeninių investuotojų apsauga, bei Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, iš dalies keičiančio reglamentą (ES) 1286/2014, kiek tai susiję su pagrindinės informacijos dokumento atnaujinimu. Teiktos pastabos Finansų ministerijai. 
  • Kartu su Lietuvos draudikų asociacija ir Lietuvos draudimo brokerių rūmais tęsti veiksmai dėl esamo teisinio reguliavimo, susijusio su specialių kategorijų asmens duomenų (duomenų apie sveikatą ir duomenų apie apkaltinamuosius nuosprendžius ir nusikalstamas veikas (teistumo duomenų)) tvarkymu, keitimo. Diskutuota su Lietuvos banko bei Finansų ministerijos vadovybėmis ir už finansų rinkų politikos formavimą atsakingais Finansų ministerijos pareigūnais dėl Draudimo įstatymo pakeitimo inicijavimo būtinumo. Organizuoti susitikimai su Teisingumo bei Sveikatos apsaugos ministrais. Buvo akcentuota Draudimo įstatymo pakeitimų svarba ir aktualumas, siekis įnešti teisinį aiškumą, būtinybė mažinti administracinę naštą sveikatos priežiūros įstaigose.
  1. Gyvybės draudimo rinkos sklaidos viešoje erdvėje plėtimas, nuoseklus Asociacijos veiklos viešinimo tikslų komunikacijos plane numatytomis priemonėmis įgyvendinimas.
  • Įgyvendintas Asociacijos valdybos patvirtintas Asociacijos komunikacijos veiksmų planas 2023 metams (su papildymais). Pasiekti iškelti tikslai, realizuotos komunikacijos kryptys, padidinta informacijos apie gyvybės draudimą sklaidos apimtis viešoje erdvėje.
  • Dalyvauta diskusinėse Žinių radijo laidose „Ekonomikos pietūs“, „Ekonomika šiandien”, „Ekspertai pataria”, Delfi tinklalaidėje „Verslo tema” apie gyvybės draudimo rinkos aktualijas bei svarbą gyventojams rinktis šio verslo produktus.

Asociacijos veikla, siekiant nustatytų tikslų 

  • Analizuoti viešai skelbiami Lietuvos Respublikos įstatymų projektai, vertinant jų įtaką Asociacijos narių veiklai – Draudimo, Papildomo savanoriško pensijų kaupimo, Pelno mokesčio, Gyventojų pajamų mokesčio, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos, Tarptautinių sankcijų, Vartotojų teisių gynimo, Asociacijų, Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo, Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo, Sveikatos draudimo ir kitų įstatymų. 
  • Dalyvauta Lietuvos banko organizuotuose renginiuose, susitikimuose bei diskusijose su draudimo sektoriaus atstovais dėl draudimo įmonių veiklai aktualių klausimų.
  • Rengti susitikimai su valstybės politikais, valstybės institucijų – Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo, Teisingumo ministerijų valstybės tarnautojais, kitų organizacijų vadovais draudimo veiklą liečiančiais klausimais.
  • Dalyvauta valstybės institucijų darbo grupėse, teminiuose renginiuose, susitikimuose ir diskusijose, svarstant aktualius klausimus, pagal poreikį teikta pozicija, nuomonė, pastabos ir pasiūlymai.
  • Teikta pozicija dėl teiktų derinti bei viešoms konsultacijoms paskelbtų valstybės institucijų teisės aktų, jų pakeitimų bei papildymų projektų, gairių, išaiškinimų, pozicijų, pasiūlymų dėl teisės aktų taikymo projektų bei dalyvauta jų aptarime.
  • Bendradarbiauta su finansų ir draudimo rinkos dalyvius vienijančiomis bei kitomis asociacijomis, apsikeičiant informacija, derinant veiksmus, bendrą poziciją, atstovaujant bendrais klausimais, – Lietuvos draudikų asociacija, Lietuvos bankų asociacija, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija, Draudimo brokerių rūmais, taip pat Lietuvos verslo konfederacija, Lietuvos laisvosios rinkos institutu, Asociacija “Investors’ Forum”, VŠĮ Draudimo ir rizikos valdymo institutu.
  • organizuoti Asociacijos visuotiniai narių susirinkimai bei valdybos posėdžiai, visuomeninių struktūrinių padalinių susitikimai, kiti narių atstovų teminiai pasitarimai, imantis reikiamų veiksmų ir priemonių, siekiant reikalingų sprendimų, vienodo ir tinkamo teisės aktų reikalavimų gyvybės draudimo versle taikymo, pasiūlymų dėl teisės aktų rengimo.
  • Rengti raštai, kreipimaisi, elektroniniai laiškai, atsakymai, projektai, parengtos pozicijos dėl teisės aktų projektų, pasiūlymų, iniciatyvų su Asociacijos veikla susijusiomis temomis.

Asociacijos metinė finansinė atskaitomybė 

  • Nustatyta tvarka atliktas Asociacijos finansinių ataskaitų ir dokumentų, kuriuos sudaro pagal 2023 m. gruodžio 31 d. duomenis parengta Finansinės būklės ataskaita, Veiklos rezultatų ataskaita, informacija apie per ataskaitinį laikotarpį suteiktą labdarą ir paramą, vertinimas ir parengta Revizoriaus ataskaita.
  • 2024 m. vasario 28 d. Revizoriaus ataskaitoje Asociacijos nariams nurodyta, kad finansinės ataskaitos visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi Asociacijos 2023 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę bei pasibaigusių metų veiklos finansinius rezultatus pagal Lietuvos Respublikos finansinę apskaitą reglamentuojančius teisės aktus.

Apie Asociaciją 

  • Asociacijos narių skaičius 2023 metų gruodžio 31 dieną – 8 (aštuoni) nariai.
  • Asociacijoje 2023 m. gruodžio 31 dieną dirbo 2 (du) samdomi darbuotojai – Asociacijos prezidentas ir Asociacijos vyriausioji finansininkė (0,25 etato).

Asociacijos prezidentas

Giedrius Rimša

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacija (toliau- Asociacija) 2022 metais vykdė jos narių pasirašytuose įstatuose nustatytus uždavinius prioritetinėse veiklos srityse. Taip pat  Lietuvos Respublikos teisės aktų ribose atliko kitas funkcijas, tiesiogiai ir netiesiogiai susijusias su Asociacijos tikslu ir uždaviniais.

Asociacijos tikslas –

  • Koordinuoti Asociacijos narių veiklą, vykdyti jai pavestus uždavinius, savo veikla atstovauti Asociacijos narių ekonominiams interesams ir juos ginti, propaguoti Asociacijos narių teikiamas paslaugas ir jų naudą gyventojams, įmonėms ir organizacijoms bei tenkinti kitus viešuosius interesus.

Asociacijos uždaviniai 

  • Siekti optimalių teisinių, informacinių ir kitų sąlygų gyvybės draudimo įmonių vykdomam verslui Lietuvoje vystytis.
  • Teikti Asociacijos nariams praktinę pagalbą ir kitas paslaugas, plėtojant jų vykdomą verslą Lietuvos Respublikoje.

Asociacijos 2022 metų prioritetinės veiklos sritys –

  • Aktualių gyvybės draudimo verslui ir jo teikiamiems produktams mokesčių įstatymų lengvatų gynimas jų peržiūros procese, išreiškiant Asociacijos poziciją atitinkančią draudikų, draudėjų bei kitų draudimo teisinių santykių dalyvių interesus.
  • Aktualiausių Europos Sąjungos direktyvų ir reglamentų tolimesnis realizavimas (IFRS-17; SFDR ,ESG, RTS; IDD; PRIIPS (KID); GDPR, kt.).
  • Mokesčių teisės aktų, pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos nuostatų traktavimas ir taikymas, bendradarbiaujant su atitinkamomis institucijomis (Finansų ministerija, Valstybine mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos, Lietuvos banku ir kt.).
  • Priemonių Lietuvos gyvybės draudimo rinkos tvarumo ir vartotojų apsaugos stiprinimo realizavimas, bendradarbiaujant su Lietuvos banku.
  • Lietuvos banko 2022 m. darbų plane numatytų priemonių, susijusių su investicinio gyvybės draudimo kontrole, realizavimas.
  • EIOPA ir Lietuvos banko iniciatyvų, susijusių su FinTech iniciatyvomis, stebėsena.

Pagal Asociacijos 2022 metų prioritetines veiklos sritis:

  1. Aktualių gyvybės draudimo verslui ir jo teikiamiems produktams mokesčių įstatymų lengvatų gynimas jų peržiūros procese, išreiškiant Asociacijos poziciją atitinkančią draudikų, draudėjų bei kitų draudimo teisinių santykių dalyvių interesus

 Vertinta situacija dėl Lietuvos Respublikos finansų bei socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vykdomos mokesčių peržiūros, vykdant aktyvią stebėseną bei tikslinę planinę komunikaciją:

  • Dėl gyvybės draudimui taikomų gyventojų pajamų mokesčio lengvatų peržiūros;
  • Dėl investicinės sąskaitos modelio sukūrimo;
  • Dėl gyvybės draudimo įmonėms taikomų pelno mokesčio lengvatų peržiūros;
  • Dėl individualios veiklos pajamų apmokestinimo priartinimo prie darbo santykių apmokestinimo tvarkos peržiūros.
  • Dėl Valstybinio socialinio draudimo sistemos pokyčių, vykdant individualią veiklą.
  1. Aktualių Europos Sąjungos direktyvų ir reglamentų tolimesnis realizavimas (IFRS-17; SFDR, ESG, RTS; IDD; PRIIPS (KID); GDPR, ir kt.)

 Standarto TFAS-17 realizavimas

 Rengiantis nuo 2023 01 01 įsigaliosiančio Europos Komisijos 2021 m. lapkričio 19 d. reglamento (ES) 2021/2036, kuriuo dėl 17-ojo tarptautinio finansinės atskaitomybės standarto (TFAS-17) iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1126/2008, priimantis tam tikrus tarptautinius apskaitos standartus pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1606/2002, nuostatų įgyvendinimui, Asociacija aktyviai dalyvavo teisės aktų, reikalingų šių dokumentų perkėlimui į nacionalinę teisę, rengime. Buvo teikiami pasiūlymai dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. spalio 29 d. nutarimu Nr.03-158 „Dėl Draudimo ir (ar) perdraudimo techninių atidėjinių apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“ patvirtintos Draudimo ir (ar) perdraudimo techninių atidėjinių apskaičiavimo metodikos pakeitimo projekto bei Lietuvos Respublikos finansų ministro 2006 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 1K-142 „Dėl draudimo techninių atidėjinių aprašo patvirtinimo“ patvirtinto Draudimo techninių atidėjinių aprašo pakeitimo projekto.

  • Asociacija kartu su kitomis atsakingomis valstybės institucijomis ir draudikų asociacijomis dalyvavo diskusijose dėl aukščiau minėto IFRS-17 įgyvendinimo, reikalingų pokyčių įmonių veikloje vertinime.

Direktyvos „Mokumas II“ peržiūra 

  • Buvo tęsiamos diskusijos dėl Europos Komisijos paskelbtų pasiūlymų dėl „Mokumas II“ direktyvos peržiūros. Dalyvauta Lietuvos banko konsultaciniuose renginiuose „Mokumas II” dėl pokyčių, susijusių su proporcingumo principo taikymu, ataskaitomis priežiūros institucijai ir viešu informacijos atskleidimu, klimato kaitos rizikos vertinimu, tarpvalstybinės draudimo veiklos priežiūra, taip pat aptartos naujos makroprudencinės priemonės. Asociacija aktyviai dalyvavo, inicijuojant konsultacinius renginius, siūlant aktualias temas.

„PRIIPS“ reglamento peržiūra 

  • Organizuotas Asociacijos narių dalyvavimas Europos priežiūros institucijos rengiamose viešose konsultacijose dėl mažmeniniams investiciniams produktų paketams ir draudimo principu pagrįstiems investiciniams produktams (angl. packaged retail and insurance-based investment products, PRIIP) reglamento peržiūros. Konsultacijos vyko 2022 m. vasario – kovo mėnesiais.
  • Vertinta Europos Komisija paskelbta atnaujinta informacija dėl naujų taisyklių, taikomų pagrindinės informacijos dokumento (angl. key information document, KID) mažmeniniams investiciniams produktų paketams ir draudimo principu pagrįstiems investiciniams produktams (PRIIP) taikymo datos. Buvo rengiamasi praktiniam naujų taisyklių įgyvendinimui.

BDAR realizavimas 

  • Asociacija kartu su Lietuvos draudikų asociacija ir Lietuvos draudimo brokerių rūmais, išanalizavusios esamą teisinį reguliavimą ir susiklosčiusią praktiką, susijusią su specialių kategorijų asmens duomenų (duomenų apie sveikatą ir duomenų apie apkaltinamuosius nuosprendžius ir nusikalstamas veikas (teistumo duomenų)) tvarkymu, susipažinusi su kitų Europos Sąjungos šalių taikoma praktika, kreipėsi į Lietuvos banką dėl Draudimo įstatymo pakeitimo inicijavimo būtinumo.
  • Vykdytas bendradarbiavimas su Valstybine duomenų apsaugos inspekcija – konsultacijos raštu ir žodžiu, organizuotas susitikimas dėl specialių kategorijų asmens duomenų tvarkymo reguliavimo tobulinimo.
  • Asociacija kreipėsi į Finansų ministeriją su prašymu inicijuoti būtinus, siekiant teisinio aiškumo, pakeitimus specialių kategorijų asmens duomenų tvarkymo srityje. Pateikė konkrečius projektinius pasiūlymus rengiamam Draudimo įstatymo pakeitimo projektui.
  • Dalyvauta LR teisingumo ministerijos vykdomame konsultacijų cikle dėl asmens duomenų apsaugos teisinio reguliavimo, kurio metu peržiūrėtas galiojantis nacionalinis duomenų apsaugos reguliavimas, išsiaiškintos tikslinėms grupėms kylančios esamo asmens duomenų apsaugos reguliavimo taikymo problemos, išgryninti galimi problemų sprendimo būdai. Išskirtos draudikams aktualios sritys – viešoji konsultacija dėl biometrinių duomenų tvarkymo ir viešoji konsultacija dėl teistumo duomenų tvarkymo.
  1. Mokesčių įstatymų, pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos nuostatų traktavimas ir taikymas, bendradarbiaujant su atitinkamomis institucijomis (VMI, LB ir kt.)  

Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencija

 Vykdyta Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pakeitimų stebėsena, teikti pasiūlymai valstybės institucijoms dėl reguliavimo tobulinimo.

  • Priimtas žiniai bei pasidalintas su Asociacijos nariais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos 2022-02-24 kreipimasis, kuriuo finansų rinkos dalyvių prašoma, esant nepaprastai situacijai dėl karo veiksmų Ukrainoje, stebėti Rusijos Federacijos fizinių/juridinių asmenų, Baltarusijos Respublikos fizinių/juridinių asmenų finansines operacijas, taip pat apie minėtų fizinių/juridinių asmenų neįprastas ar/ir stambias operacijas bei informuoti atitinkamas institucijas. Asociacija nuosekliai vykdė stebėseną.
  • Atsižvelgiant į Lietuvos banko Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro parengtą informacinį pranešimą, kuriame pateikta aktualiausia informacija apie Europos Sąjungos nustatytų naujų ribojamųjų priemonių taikymą Rusijai, bei rekomendacijas tinkamai ir efektyviai įgyvendinti šias priemones, Asociacija skatino naudoti šį informacinį pranešimą, kaip vieningos komunikacijos šaltinį, komunikuojant klientams apie naujų sankcijų Rusijai įvedimą ir jų taikymą visiems ekonominės veiklos subjektams Lietuvoje.
  1. Lietuvos gyvybės draudimo rinkos tvarumo ir vartotojų apsaugos stiprinimo realizavimas, bendradarbiaujant su Lietuvos banku 

Europos Komisijos iniciatyva ir vieša konsultacija tvariųjų (žaliųjų) finansų srityje 

  • Dalyvauta, įgyvendinant Europos Komisijos ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko rekomendacijas dėl Lietuvos tvariųjų (žaliųjų) finansų veiksmų plano rengimo, kurio tikslas – remti tvariųjų finansų plėtrą Lietuvoje, sukurti palankią ekosistemą tvarioms investicijoms, sudaryti prielaidas pritraukti privataus sektoriaus investicijas į tvariuosius produktus, skatinti tvariųjų instrumentų vystymąsi. Tuo prisidėta prie Europos Sąjungos iškeltų klimato tikslų įgyvendinimo.
  • Įsitraukta į Europos priežiūros institucijų (EPI) parengto bendro dokumento, skirto aptarti kylantiems klausimams dėl su tvarumu susijusios finansinės informacijos atskleidimo (angl. Sustainable Finance Disclosure Regulation, SFDR) deleguotojo reglamento (2022/1288), taikymo procesą. Dokumentas, kuris skirtas visiems finansų rinkos dalyviams ir ypatingai aktualus pagal SFDR deleguotąjį reglamentą atskleidžiamos informacijos rengėjams, buvo svarbus dėl minėto reglamento taikymo datos, t. y. nuo 2023 m. sausio 1 d.

Asociacijos veikla, siekiant nustatytų tikslų 

  • Imtasi veiksmų, analizuojant viešai skelbiamus Lietuvos Respublikos įstatymų projektus, įvertinanti jų įtaką Asociacijos narių veiklai, sekant jų svarstymo eigą, – dėl Civilinio kodekso, Draudimo, Papildomo savanoriško pensijų kaupimo, Pelno mokesčio, Gyventojų pajamų mokesčio, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos, Vartotojų teisių gynimo, Asociacijų, Lietuvos Respublikos nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo, Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo, Sveikatos draudimo ir kitų įstatymų. 
  • Dalyvauta Lietuvos banko organizuotuose renginiuose, susitikimuose bei diskusijose su draudimo sektoriaus atstovais dėl draudimo įmonių veiklai aktualių klausimų.
  • Rengti susitikimai su valstybės politikais, valstybės institucijų – Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo, Teisingumo ministerijų vadovaujančiais tarnautojais, kitų organizacijų vadovais draudimo veiklą liečiančiais klausimais.
  • Dalyvauta valstybės institucijų darbo grupėse, komisijose, teminiuose renginiuose, susitikimuose ir diskusijose, svarstant aktualius klausimus, pagal poreikį teikta pozicija, nuomonė, pastabos ir pasiūlymai.
  • Teikta pirminė nuomonė dėl derinti pateiktų bei viešoms konsultacijoms paskelbtų valstybės valdymo institucijų teisės aktų ar jų pakeitimų bei papildymų projektų, gairių, išaiškinimų, pozicijų, pasiūlymų, koncepcijų dėl teisės aktų taikymo projektų bei dalyvauta jų aptarime.
  • Bendradarbiauta su finansų ir draudimo rinkos dalyvius vienijančiomis bei kitomis asociacijomis, apsikeičiant informacija, derinant veiksmus, bendrą poziciją, atstovaujant bendrais klausimais, – Lietuvos draudikų asociacija, Lietuvos bankų asociacija, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija, Draudimo brokerių rūmais, taip pat su Lietuvos verslo konfederacija, Lietuvos laisvosios rinkos institutu, Asociacija “Investors’ Forum”, VŠĮ Draudimo ir rizikos valdymo institutu.
  • Organizuotas problemų aptarimas ir diskusijos Asociacijos valdyboje, visuomeniniuose struktūriniuose padaliniuose, projektų grupėse bei kituose narių atstovų teminiuose pasitarimuose, imantis reikiamų priemonių dėl vienodo ir tinkamo teisės aktų reikalavimų gyvybės draudimo versle taikymo, pasiūlymų keisti teisės aktus rengimo.
  • Rengti raštai, kreipimaisi, elektroniniai laiškai, atsakymai, projektai, parengtos pozicijos dėl teisės aktų projektų, pasiūlymų, iniciatyvų su Asociacijos veikla susijusiomis temomis.

Asociacijos metinė finansinė atskaitomybė 

  • Nustatyta tvarka atlikta Asociacijos finansinių ataskaitų ir dokumentų, kuriuos sudaro pagal 2022 m. gruodžio 31 d. duomenis parengta Finansinės būklės ataskaita, Veiklos rezultatų ataskaita, informacija apie per ataskaitinį laikotarpį suteiktą labdarą ir paramą, Revizoriaus ataskaita.
  • 2023 m. vasario 27 d. Revizoriaus ataskaitoje Asociacijos nariams nurodyta, kad finansinės ataskaitos visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi Asociacijos 2022 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę bei pasibaigusių metų veiklos finansinius rezultatus pagal Lietuvos Respublikos finansinę apskaitą reglamentuojančius teisės aktus. 

Apie Asociaciją 

  • Asociacijos narių skaičius 2022 metų gruodžio 31 dieną – 8 (aštuoni) nariai.
  • Asociacijoje 2022 m. gruodžio 31 dieną dirbo 2 (du) samdomi darbuotojai – Asociacijos prezidentas ir Asociacijos vyriausioji finansininkė (0,25 etato).

 

Asociacijos prezidentas

Giedrius Rimša

Informacija apie Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau- Asociacijos) veiklą įgyvendinant jos įstatuose nustatytus veiklos tikslus

  1. Siekta optimalių teisinių, informacinių ir kitų sąlygų Lietuvoje vystytis ir plėtotis gyvybės draudimo įmonių verslui bei atskiroms gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rūšims, draudimo tarpininkavimo bei perdraudimo operacijoms:

Atliekant aktualiausių Europos Komisijos ir kitų Europos Sąjungos (toliau – ES) institucijų pasiūlymų svarstymo, priėmimo ir realizavimo eigos stebėseną, o esant poreikiui reagavimą, :

  • Reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (BDAR)
  • Tarptautinės apskaitos standartų valdybos 17-ojo tarptautinio finansinės atskaitomybės standarto „Draudimo sutartys“ (17-asis TFAS)
  • ES Reglamento 2019/2088 dėl su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo finansinių paslaugų sektoriuje (SFDR) ir jį papildančius techninius standartus (RTS)
  • EIOPA paskelbtos viešos konsultacija dėl planuojamų veiksmų didesnės investicinio gyvybės draudimo produktų vertės linkme
  • Europos Komisijos kvietimas teikti siūlymus, kaip pagerinti Europos standartizacijos sistemą
  • Europos Komisijos, įgyvendinant 2020 m. Kapitalo rinkų sąjungos kūrimo veiksmų planą, pateikto teisės aktų paketo dėl Europos bendro prieigos punkto (ESAP). Teisės aktų paketą sudaro 3 teisės aktai:
  • pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo įsteigiamas Europos bendras prieigos punktas, suteikiantis centralizuotą prieigą prie viešai prieinamos informacijos, susijusios su finansinėmis paslaugomis, kapitalo rinkomis ir tvarumu
  • pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria iš dalies keičiamos tam tikros direktyvos, susijusios su Europos bendro prieigos punkto sukūrimu ir veikimu
  • pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento, kuriuo iš dalies keičiami tam tikri reglamentai dėl Europos bendro prieigos punkto sukūrimo ir veikimo

Teikiant nuomonę, informaciją, pastabas, pasiūlymus, klausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl pirminei nuomonei ar derinimui pateiktų: Lietuvos Respublikos (toliau- LR) įstatymų ar jų pakeitimų bei papildymų įstatymų projektų bei dalyvaujant jų aptarime:

  • LR pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo Nr. I-1562 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto (Nr. XIVP-448).
  • LR draudimo įstatymo Nr. IX-1737 2, 17, 30, 39, 64, 95, 98 straipsnių, priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 711, 741 ir 951 straipsniais įstatymo projekto (Nr. XIVP-447).
  • LR pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo Nr. VIII-275 2, 3, 7, 11, 14, 15, 16, 22, 252 ir 51 straipsnių ir priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 51 straipsniu įstatymo projekto XIVP-148(2).  

Analizuojant viešai skelbiamus LR įstatymų projektus, įvertinanti jų įtaką Asociacijos narių veiklai, sekant jų eigą ir pagal poreikį patiems ar su kitomis verslo struktūromis arba per jas imantis aktyvių veiksmų: Civilinio kodekso, Draudimo, Papildomo savanoriško pensijų kaupimo, Pelno mokesčio, Gyventojų pajamų mokesčio, Mokesčio finansų įstaigomsFinansų rinkos dalyvių mokesčio, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos, Vartotojų teisių gynimo, Asociacijų, Lietuvos Respublikos nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo, Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo, Sveikatos draudimo, bei kitų). Ypatingas dėmesys skirtas:

  • LR civilinio kodekso 1.125, 6.2281, 6.22812, 6.22814, 6.363, 6.364, 6.419 straipsnių ir priedo pakeitimo bei kodekso papildymo 6.22817, 6.22818, 6.22819, 6.22820, 6.22821, 6.22822, 6.22823, 6.22824, 6.3501, 6.3641, 6.3642, 6.3643 ir 6.3644straipsniais įstatymo projektas ( XIVP-450)
  • LR civilinio kodekso 1.73, 1.122, 2.44, 2.49, 2.54, 2.66, 6.166, 6.192, 2287, 6.22814, 6.901, 6.991 ir 6.993 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas (XIIIP-4068)
  • LR mokesčio finansų įstaigoms įstatymo projektas (Nr. XIVP-279)
  • LR pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo I-1562 9 straipsnio pakeitimo projekto (Nr. XIVP-770)
  • LR pakartotinio sveikatos duomenų naudojimo įstatymo projekto ( XIVP-768) 

Inicijuojant LR įstatymų pakeitimus:

  • LR pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo VIII-275 straipsnių pakeitimai.

Teikiant nuomonę, pastabas, pasiūlymus, klausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl pirminei nuomonei ar derinimui pateiktų bei viešoms konsultacijoms paskelbtų valstybės valdymo institucijų teisės aktų ar jų pakeitimų bei papildymų projektų, gairių, išaiškinimų, pozicijų, pasiūlymų, koncepcijų dėl teisės aktų taikymo projektų bei dalyvaujant jų aptarime: 

  • Dėl Lietuvos Respublikos finansų bei socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlymų peržiūrėti mokestines lengvatas pateikta atsakingoms valstybės institucijoms ir Tarpžinybinei ekspertų darbo grupei pozicijos raštu ir/ar per atstovaujančius asmenis:
  • Dėl gyvybės draudimui taikomų gyventojų pajamų mokesčio lengvatų peržiūros ir investicinės sąskaitos modelio įvedimo
  • Dėl gyvybės draudimo įmonėms taikomų pelno mokesčio lengvatų peržiūros
  • Dėl individualios veiklos su pažyma apmokestinimo gyventojų pajamų mokesčiu tvarkos peržiūros
  • Dėl pasiūlymų:

Suvienodinti savarankiškai dirbančių asmenų ir dirbančių pagal darbo sutartis socialinio draudimo įmokų „lubas“ (43 VDU >>> 60 VDU)

  • Socialinio draudimo įmokų „lubas“ taikyti visoms asmens pajamoms iš savarankiškos veiklos
  • Suvienodinti savarankiškai dirbančių asmenų ir dirbančių pagal darbo sutartis socialinio draudimo įmokų bazes (->100 proc. apmokestinamųjų pajamų).
  • Sodros įmokų „grindų“ (nedarbo, ligos ir motinystės socialiniam draudimui) įvedimas

 Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos projektų:

  • Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko įsakymo „Dėl informacijos, būtinos tarptautiniams bendradarbiavimo įsipareigojimams dėl automatinių informacijos apie finansines sąskaitas mainų įgyvendinti, pateikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimų projekto. Taisyklės reglamentuoja informacijos apie finansines sąskaitas mainus pagal bendrąjį duomenų teikimo standartą (Common Reporting Standard (CRS)).

 Lietuvos banko projektų:

  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2013 m. birželio 6 d. nutarimo 03-105 „Dėl Finansų rinkos dalyvių gaunamų skundų nagrinėjimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo projekto
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2012 m. sausio 26 d. nutarimo Nr. 03-23 „Dėl vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų neteisminio sprendimo procedūros Lietuvos banke taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ projekto
  • Dėl atnaujintų Finansų rinkos dalyvių gaunamų skundų nagrinėjimo taisyklių priedų projektų
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2012 m. liepos 12 d. nutarimo Nr. 03-163 „Dėl Pritarimo pensijų asociacijų dokumentams, nustatytiems Profesinių pensijų kaupimo įstatyme, taisyklių patvirtinimo“ projekto ir Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2012 m. gruodžio 13 d. nutarimo Nr. 03-259 „Dėl Draudimo veiklos ir perdraudimo veiklos licencijavimo taisyklių, Leidimų užsienio valstybės draudimo įmonės filialo ir užsienio valstybės perdraudimo įmonės filialo veiklai išdavimo taisyklių ir Įsipareigojimo teikti informaciją formos patvirtinimo“ pakeitimo projekto
  • Dėl Lietuvos banko finansų rinkos priežiūros tarnybos rašto „Dėl ilgalaikių gyvybės draudimo ir papildomojo savanoriško pensijų kaupimo produktų siūlymo ir reklamos“ projekto
  • Dėl Lietuvos banko finansų rinkos priežiūros tarnybos direktorius sprendimo „Dėl Lietuvos banko priežiūros tarnybos direktoriaus 2012 m. rugsėjo 5 d. sprendimo Nr. 241-75 „Dėl finansinių paslaugų reklamos gairių patvirtinimo“ pakeitimo“ projekto
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. gruodžio 15 d. nutarimo Nr. 03-184 „Dėl Draudimo ir perdraudimo įmonių grupių priežiūros nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo projekto
  • Dėl gyvybės draudikų pateiktų duomenų apie investicinio gyvybės draudimo produktų atskaitymus ir populiariausių investavimo krypčių rezultatus lentelių projektų
  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2012 lapkričio 15 d. nutarimo Nr.03-234 „Dėl Informacijos apie finansinius produktus teikimo Lietuvos bankui tvarkos aprašo patvirtinimo“ pripažinimo netekus galios projekto
  • Dėl „Tarpusavio draudimo veiklos gairių“ projekto
  • Dėl „Taikių susitarimų instituto Lietuvos banko poveikio priemonių taikymo procedūroje reguliavimo“ projekto
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2012 m. sausio 26 d. nutarimo Nr. 03-23 „Dėl vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų neteisminio sprendimo procedūros Lietuvos banke taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ projekto
  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. gruodžio 15 d. nutarimo Nr. 03-184 „Dėl Draudimo ir perdraudimo įmonių grupių priežiūros nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo projekto
  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2018 m. birželio 12 d. nutarimo Nr. 03-98 „Dėl Draudimo tarpininkų, perdraudimo tarpininkų ir papildomos draudimo veiklos tarpininkų registracijos“ pakeitimo projekto
  • Dėl Europos draudimo ir profesinių pensijų institucijos priimtose Informacinių ir ryšių technologijų saugumo ir valdymo gairėse nustatytų rekomendacijų
  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2020 m. lapkričio 26 d. nutarimo Nr. 03-174 „Dėl Informacinių ir ryšių technologijų ir saugumo rizikos valdymo reikalavimų aprašo patvirtinimo“ pakeitimo projekto
  • Dėl Lietuvos banko rašto „Dėl maksimalių rinkos dalyvių įmokų už finansų rinkos priežiūrą dydžių 2022 metais“

Dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos projektų: 

  • Dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos kartu su Lietuvos bankuparengtų finansų įstaigoms ir kitiems įpareigotiesiems subjektams, nurodytiems Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme „Fiktyvių įmonių veiklos požymių nustatymo gairių“, padėsiančių nustatyti fiktyvių įmonių veiklos požymius, projekto

Dalyvaujant valstybinių institucijų darbo grupėse, teminiuose renginiuose, susitikimuose ir diskusijose su valstybinių institucijų atstovais svarstant aktulius klausimus, pagal poreikį teikta nuomonė, pastabos ir pasiūlymai:

  • Dalyvauta stebėtojo teisėmis Lietuvos Respublikos Seimo biudžeto ir finansų komiteto organizuotoje diskusijoje dėl investicinės sąskaitos modelio, kuris leistų gyventojui nemokėti mokesčių iš pajamų, kurias jis gavo investavęs, iki sukauptų lėšų išsiėmimo
  • Dalyvauta susitikime su Lietuvos banko priežiūros tarnyba (toliau – Priežiūra) dėl mokesčių lengvatų gyvybės draudimo kaupiamiesiems produktams peržiūros klausimo (sąsajoje su rengiamu Investicinės sąskaitos modeliu)
  • Dalyvauta Lietuvos banko organizuotame renginyje kuriame Priežiūros atstovai pristatė 2017-2020 m. Lietuvos banko strategijos rezultatus, apžvelgė 2020 m. draudimo sektoriaus situaciją, pristatė 2021 -2024 m. Lietuvos banko strategines kryptis bei aptarė 2021 m. suplanuotus darbus.
  • Dalyvauta Lietuvos banko organizuotame metiniame susitikime su gyvybės draudimo įmonių ir filialų atstovais kuriame Priežiūros atstovai apžvelgė 2020 m. gyvybės draudimo sektoriaus situaciją ir pristatė kylančias ESG rizikas.
  • Dalyvauta Lietuvos banko organizuotame gyvybės draudimo sektoriaus atitikties specialistų susitikime kurio metu buvo detaliai pristatytas klausimynas išsiustas įmonėms prašant jį užpildyti. Aptarta gyvybės draudimo įmonėms būdinga problematika su kuria susiduriama vykdant veiklą.
  • Dalyvauta Priežiūros organizuotame renginyje „Konsultacinis renginys. Vartotojų skundų nagrinėjimas: tendencijos ir įžvalgos“
  • Dalyvauta Priežiūros 2021-09-28 d. organizuotame renginyje „Gyvybės draudimo sektorius: Pinigų plovimo prevencijos atitikties susitikimas“
  • Dalyvauta stebėtojo teisėmis Lietuvos banko ir Lietuvos draudikų asociacijos atstovų diskusijoje „Draudimo paslaugų ir inovacijų jose vizija”
  • Dalyvauta Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos bei „Investuok Lietuvoje“ organizuotame susitikime dėl dirbančių užsieniečių nedirbančių šeimos narių sveikatos draudimo
  • Dalyvauta Tarpinstitucinės tvariųjų finansų koordinavimo darbo grupės, sudarytos Lietuvos tvariųjų (žaliųjų) finansų veiksmų plano parengimui ir Tvariųjų finansų instituto įsteigimo Lietuvoje galimybių studijos aptarimui, posėdžiuose
  • Dalyvauta Lietuvos banko organizuotame renginyje kuriam Priežiūros atstovai pristatė informacijos atskleidimo reikalavimus pagal ES Reglamentą 2019/2088 dėl su tvarumu susijusios informacijos atskleidimo finansinių paslaugų sektoriuje (SFDR) ir jį papildančius techninius standartus (RTS)
  • Dalyvauta susitikime su Priežiūra dėl jų rengiamų pasiūlymų dėl individualios sąskaitos modelio realizavimo šiuo klausimu bendradarbiaujant su Asociacija
  • Dalyvauta Priežiūros organizuotame susitikime su draudimo sektoriaus atstovais dėl ataskaitinių duomenų surinkimo planų
  • Dalyvauta susitikime su nauja Priežiūros vieno iš departamentų vadove aptariant jos prašymu Asociacijos narių pateiktas įžvalgas dėl priežiūros tobulintinų sričių bei bendradarbiavimo sričių. Kartu vadovė pasidalino departamento prioritetais ir vizija
  • Dalyvauta susitikime su Lietuvos Respublikos finansų ministerijos atstovais aptariant jų poziciją dėl gyventojų pajamų mokesčio lengvatų gyvybės draudimo produktams peržiūros bei pristatant Asociacijos poziciją bei pasiūlymus šiuo klausimu
  • Dalyvauta susitikime su Lietuvos banko valdybos nariu Simonu Krėpšta, atsakingu už finansų rinkos priežiūrą, aptariant aktualiausius gyvybės draudimui klausimus: investicinės sąskaitos modelis ir jo tinkamumas III pensijų kaupimo pakopos produktams (investicinis gyvybės draudimas ir III pakopos PF) ir su tuos susiję kiti klausimai, mokestinės aplinkos keitimas, įmonių finansinis stabilumas ir pan. 

Teikiant valstybės institucijų prašymu žodinę ir rašytinę įvairią informaciją ir nuomonę bendraisiais gyvybės draudimo įmonių veiklos, gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo veiklos klausimais bei nuomonę dėl šios veiklos aplinką reglamentuojančių įstatymų bei kitų norminių aktų ir jų projektų nuostatų traktavimo ir poveikio verslui:

  • Priežiūrai dėl finansų rinkos dalyvių ir asociacijų poreikių bei lūkesčių 2022 m. numatomų konsultacinių renginių temoms finansų rinkos priežiūros ir reguliavimo srityje
  • VšĮ Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centrui dėl PP/TF prevencijos mokymų poreikio
  • Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai dėl informacijos apie asmenis, priklausantys 65-75 m. amžiaus grupei, gaunančius anuitetų išmokas, paskirtas iki 2020 m. liepos mėnesio Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos prašymu siekiant įgyvendinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. vasario 24 d. pavedimą (Protokolo Nr. 11) iki 2021 m. gruodžio 31 d. iš esmės peržiūrėti Paciento priemokos už kompensuojamuosius vaistinius preparatus ir medicinos pagalbos priemones padengimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. birželio 17 d. nutarimu Nr. 647 ,,Dėl Paciento priemokos už kompensuojamuosius vaistinius preparatus ir medicinos pagalbos priemones padengimo tvarkos  aprašo patvirtinimo“ (toliau –Aprašas), ir parengti reikiamus Aprašo pakeitimus, kad būtų tinkamai įgyvendintos Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 10 straipsnio 6 dalies nuostatos
  • Priežiūrai dėl investicinės sąskaitos modelio pateikta jų prašyta informacija. Per susitikimą su Priežiūra aptarta jau surinkta informacija ir parengti atsakymai. Pagal pasitarimo rezultatus Priežiūrai pateikta papildoma informacija

Teikiant paklausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl teisės aktų ir kitų informacinio pobūdžio dokumentų taikymo, įvairių projektų eigos, susitikimų organizavimo ir pan., :

  • Dėl papildomos informacijos apie naują PRIIPs reguliavimą Priežiūrai
  • Dėl asmens duomenų gavimo ir tvarkymo aktualių klausimų Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai
  • Dėl Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos konsultacijos organizuojant susitikimą
  • Dėl Tvarių (žalių) finansų direktyvos įgyvendinimo klausimų Priežiūrai

Organizuojant problemų aptarimą ir diskusijas Asociacijos Valdyboje, visuomeniniuose struktūriniuose padaliniuose, projektų grupėse bei kituose narių atstovų teminiuose pasitarimuose, susirašinėjant, imantis reikiamų priemonių dėl vienodo ir tinkamo teisės aktų reikalavimų gyvybės draudimo versle taikymo, pasiūlymų keisti teisės aktus rengimo. Asociacijos valdymo tobulinimo :

  • Dėl Naudojimosi elektroninės dokumentų valdymo sistemos informacijos ištekliais ir paslaugomis taisyklių patvirtinimo
  • Dėl kaupiamojo gyvybės draudimo išmokos paveldėjimo tvarkos mirus vienam iš sutuoktinių
  • Dėl rinkos dalyvių praktikos, draudžiant imigrantus ir emigrantus
  • Dėl Tvarių (žalių) finansų direktyvos įgyvendinimo klausimų
  • Dėl Elektroninės dokumentų saugyklos sukūrimo: apimties identifikavimu, sutarčių pasirašymo, dokumentų skaitmenizavimo ir archyvavimo, vartotojų prijungimo bei tolimesnio Elektroninės dokumentų saugyklos tobulinimo
  • Dėl veiksmų po Asociacijos biuro atsisakymo: Asociacijos buveinės registravimu, duomenų registruose keitimu, darbo iš namų organizavimu
  • Dėl Lietuvos banko ginčų sprendimo praktikos dėl tinkamo klientų supažindinimo su draudimo sąlygomis
  • Dėl Lietuvos banko priežiūrinio darbo organizavimo pokyčių
  • Dėl (analogiško Lietuvos draudikų asociacijos iniciuotam) renginio „Draudimo paslaugų ir inovacijų jose vizija“ organizavimo
  • Dėl Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos organizuotų viešųjų konsultacijų su viešųjų pirkimų sistemos dalyviais dėl viešųjų pirkimų teisinio reguliavimo
  • Dėl „Kliento“ sąvokos apibrėžimo draudimo santykiuose pinigų plovimo prevencijos kontekste
  • Dėl LR civilinio kodekso ir susijusių įstatymų pakeitimų, kuriais ketinama įteisinti „pašto dėžutę“
  • Dėl įstatymų pakeitimų projektų sveikatos duomenų gavimo, teikimo ir tvarkymo klausimais
  • Dėl mokesčių lengvatos susigrąžinimo tarp sutuoktinių
  • Dėl duomenų apie teistumą tvarkymo teisinio pagrindo
  • Dėl genetinės informacijos tvarkymo
  • Dėl susitikimų su atsakingomis valstybės institucijomis organizavimo
  • Dėl tinkamo kliento informavimo apie nedraudžiamuosius įvykius
  • Dėl parengtų pasiūlymų Lietuvos Respublikos finansų ministerijai variantų prioriteto ir apimties

Dalyvauta Lietuvos verslo konfederacijos / ICC (toliau LVK) veikloje (pvz.: rengiant LVK pozicijas, nuomones, pastabas bei pasiūlymus dalyvaujant susitikimuose, komisijų veikloje ir kt.), pvz.:

  • Dalyvauta susitikimuose su ministrais. 2021 m. vasario mėnesį dalyvauta LVK organizuotuose susitikimuose su Socialinės apsaugos ir darbo, Ekonomikos ir inovacijų bei finansų ministrėmis kurių metu buvo paliesti aktualūs klausimai
  • Dalyvauta parengiant LVK paklausimo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai projektą „Dėl kaukių dėvėjimo darbo vietose“
  • Dalyvauta 2021 m. sausio ir vasario mėnesiais LVK Mokesčių darbo grupės veikloje. Pateikti pasiūlymai į LVK raštus LR finansų ministerijai dėl mokestinių lengvatų peržiūros
  • Dalyvauta 2021-04-16 d. LVK pasitarime dėl susitikimo su Lietuvos banko valdybos pirmininku Gediminu Šimkumi organizavimo, išsakyta nuomonė kokius Asociacijai aktualius klausimus jam pateikti (dėl požiūrio į investicinės sąskaitos modelį ir aktualius mokestinius klausimus). Įvykusiame susitikime, be apsikeitimo nuomonėmis ir pozicijomis, paprašyta diskusijos su Lietuvos banku kuriame galima būtų aptarti kiek investicinė sąskaita tiktų kaupiamiesiems gyvybės draudimo produktams. Ir nors pirmininkas liko prie savo pozicijos mokesčių lengvatų klausimu, jo paprašyta paremti bent dėl status skvo išlaikymo senoms sutartims

Bendradarbiauta su finansų ir draudimo rinkos dalyvius vienijančiomis bei kitomis asociacijomis (apsikeitimas informacija, veiksmų derinimas, bendra pozicija ir/ar atstovavimas aktualiais klausimais): Lietuvos draudikų asociacija, Lietuvos bankų asociacija, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija, Draudimo brokerių rūmais, o taip pat su Lietuvos laisvosios rinkos institutu (toliau – LLRI), Asociacija “Investors’ Forum” VŠĮ Draudimo ir rizikos valdymo institutu ir kt., pvz.:

  • Dėl Draudikų elgesio kodekso, kaip numatyta Bendrojo duomenų apsaugos reglamento 2016/679 40 str., parengti kartu suLietuvos draudikų asociacija
  • Dėl kritinių ligų įmokos (ar išmokos) papildomame savanoriškame sveikatos draudime apmokestinimo/neapmokestinimo bendradarbiaujant su Lietuvos draudikų asociacija
  • Dėl komunikacijos ir bendradarbiavimo kaupimo pensijai II ir III pakopose klausimais su Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija
  • Dėl atsakymo į Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos klausimą susijusį su pensijų anuitetais: kokio amžiaus žmonės dažniausiai atėjo jo pirkti (ar pensijų anuitetą pirko vos tik sulaukus senatvės pensijos amžiaus, ar kur kas vėliau)
  • Dėl investicinės sąskaitos modelio su Lietuvos bankų asociacija ir Asociacija “Investors’ Forum”
  • Dėl Lietuvos finansų sektoriaus ataskaitinių duomenų surinkimo pertvarkos su Lietuvos draudikų asociacija
  • Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlymų suvienodinti savarankiškai dirbančių asmenų ir dirbančių pagal darbo sutartis socialinio draudimo įmokų. Buvo sutarta, kad ekspertų darbo grupės posėdyje šiuo klausimu pasisakys LVK ir LLRI atstovai. Jiems pateikta reikalinga informacija
  • Dėl LVK atstovų susitikimui su Premjere Ingrida Šimonyte, kuris įvyko 2021-10-29 d., jiems parengta ir pateikta reikiama informacija
  • Dėl Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos rengiamų pasiūlymų ekspertų darbo grupei dėl lengvatų keitimo vieno iš pasiūlymų – dėl lengvatos III pakopos pensijų įmokai atsisakymo pateikti argumentai atsisakyti tokio pasiūlymo, tarp jų, kad keliamas klausimas dėl tiesiogiai investuojančių gyventojų nevienodų verslo sąlygų bus išspręstas per investicinės sąskaitos modelį

Teikta nariams nuomonei, pastaboms, susipažinimui ir panaudojimui aktuali teisinė ir kita informacija, :

  • Pateikta aptarimui Lietuvos Respublikos Seimo biudžeto ir finansų komitete įvykusios diskusijos metu LR finansų ministerijos pristatytas Investicinės sąskaitos modelis
  • Pateikta aptarimui informacija apie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos rengiamą investicinės sąskaitos modelį, kuris leistų gyventojui nemokėti mokesčių iš pajamų, kurias jis gavo investavęs, iki jų išsiėmimo iš sąskaitos
  • Pateikta aptarimui Tarpinstitucinės mokesčių lengvatų peržiūros ekspertų grupės susitikimuose numatytus svarstyti aktualius klausimus ir jų medžiagą
  • Pateikti atsakingų darbo ir projektų grupių peržiūrai viešai paskelbti galimai aktualūs LR įstatymų pakeitimų ir papildymo projektai
  • Pateiktas Lietuvos banko raštas „Dėl skundų nagrinėjimo rezultatų vertinimo“, kuriame įvardinami nustatyti skundų nagrinėjimo rezultatų vertinimo proceso tobulintini aspektai ir geros praktikos pavyzdžiai
  • Pateikti viešai paskelbti Lietuvos Respublikos Seime parengti pavasario ir rudens sesijų darbų programų projektai, paprašant pasižiūrėti ir įvertinti kurie klausimai yra prioritetiniai, ką dar reikės stebėti
  • Pateiktas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos raštas „Dėl grįžtamojo ryšio teikimo“
  • Pateikta Lietuvos banko parengta „Finansų rinkos dalyvių atliekamų visos veiklos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikos vertinimų apžvalga“
  • Pateiktas Lietuvos banko „Kvietimas į konsultaciją dėl nuotolinio tapatybės nustatymo gairių projekto“
  • Pateiktas LVK persiustas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos atsakymas į klausimą „Dėl privalomo darbuotojų testavimo“
  • Pateiktas LVK persiustas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos atsakymas į klausimą „Dėl kaukių dėvėjimo uždarose patalpose“
  • Pateikta valstybės institucijų, verslo organizacijų, advokatų kontorų aktuali informacija ir patarimai verslui kitais COVID-19 klausimais
  • Pateikta LVK informacija apie Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pasitarimą su verslo organizacijų atstovais, kuriame buvo aptarti klausimai, susiję su privačiu vartojimu per įmones
  • Pateiktas LVK prašymas informuoti su kokiomis problemomis viešųjų pirkimų srityje susiduriama. Turint pastebėjimų ir komentarų dėl galiojančio viešųjų pirkimų reguliavimo, ar bendrai nusiskundimų dėl viešųjų pirkimų tvarkos prašyta juos pateikti LVK.
  • Pateikta Priežiūros informacija dėl Europos komisijos prašymo išreikšti savo nuomonę pridėtame klausimyne dėl Direktyvos 2002/65/EC (Distance marketing of consumer financial services (DMFSD)) peržiūros
  • Pateikta Priežiūros informacija, kad vyksta bendra Europos priežiūros institucijų (EPI) konsultacija dėl PRIIPs reglamento prašant pagal galimybes sudalyvauti kvietime teikti informaciją ir pateikti EPI savo nuomonę įskaitant praktinį esamo pagrindinės informacijos dokumento (PID) taikymą
  • Pateikta Lietuvos Respublikos finansų ministerijos informuoja apie Europos Komisijos paskelbtą viešąją konsultaciją dėl bendrovių, kurių vertybiniais popieriais prekiaujama reguliuojamose rinkose. Kviečiama dalyvauti viešojoje konsultacijoje
  • Pateiktas Lietuvos Respublikos finansų ministerijos parengtą teisės aktų paketas, susijęs su tvariomis investicijomis
  • Pateikta iš EESRK – Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto gauta jų priimta nuomonė dėl Tvarių finansų strategijos
  • Pateikta iš Priežiūros atsiusta informacija, gauta iš Europos Komisijos, susijusia su tvariaisiais finansais (du deleguotieji reglamentai kurie dar nebuvo įsigalioję)
  • Pateiktas iš LVK gautas ES Taksonomijos reglamentas – Tvarių investicijų platformos pasiūlymai techninės analizės kriterijams Taksonomijos reglamente nustatytoms sritims
  • Pateiktos iš Priežiūros gautos „Mokumas 2: informacijos ir ryšių technologijų saugumo ir valdymo gairės (EIOPA-BoS-20/600)“
  • Pateikta iš Priežiūros gauta informacija „EIOPA konsultuojasi dėl techninių atidėjinių skaičiavimo gairių pakeitimų“
  • Pateikti iš Priežiūros gauta informacija apie kitus Europos Komisijos paskelbtus pasiūlymus dėl „Mokumas II” peržiūros
  • Pateikta iš Lietuvos Respublikos finansų ministerijos gautas prašymas pateikti nuomonę dėl EK paskelbtų pasiūlymų dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos iš dalies keičiančios Direktyvą 2009/138/EB dėl proporcingumo, priežiūros kokybės, ataskaitų teikimo, ilgalaikių garantijų priemonių, makrolygio rizikos ribojimo priemonių, tvarumo rizikos, grupės ir tarpvalstybinės priežiūros ir dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos, kuria sukuriamas gaivinimo ir pertvarkymo mechanizmas draudimo ir perdraudimo įmonėms ir pakeičiamos Direktyvos 2002/47/EB, 2004/25/EB, 2009/138/EB, (ES) 2017/1132 ir Reglamentai (ES) 1094/2010 ir (ES) 648/2012
  • Pasidalinta Lietuvos banko pateikta informacija dėl Draudimo gaivinimo ir pertvarkymo direktyvos, kuriuose valstybės kviečiamos išsakyti preliminarią poziciją dėl pasiūlymų. Taip pat gautais detaliais klausimynais dėl šios direktyvos ir Mokumas II direktyvos peržiūros surinkti pozicijoms ir pastaboms pagal kiekvieną straipsnį, kurį reikia užpildyti

Rinkta ir ruošta informacija apie Lietuvos Respublikos gyvybės ir sveikatos draudimo rinkos padėtį, draudimo veiklos ir draudimo produktų ypatybes, paslaugų teikimo sąlygas, bei praktiką, pateikiant tai Asociacijos nariams bei panaudojant Asociacijos rengiamuose raštuose, dalyvaujant diskusijose su kitomis verslo organizacijomis, valstybinėmis institucijomis ir žiniasklaidos priemonėmis.

Teikta Asociacijos nariams turima informacija apie kitų šalių ar Lietuvos Respublikos institucijų organizuojamus mokymus, seminarus, konferencijas, apklausas bei kitus renginius ir priemones, pvz.:

  • Pateiktas kvietimas į Latvijos draudikų asociacijos 2021 m. rugsėjo 23 d. organizuojamą “XVIII tarptautinę konferenciją“Insurance and Reinsurance in the Baltics”
  • Pateikta informacija apie Europos Komisijos organizuojamą webinarą Open Insurance tema
  • Pateiktas kvietimas į VšĮ Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro organizuojamus mokymus „STR: kokybė, grįžtamasis ryšys ir praktiniai pavyzdžiai“
  • Pateiktas Lietuvos banko kvietimas į organizuojamą renginį tema „Informacinių ir ryšių technologijų bei saugumo rizikos valdymo reikalavimai“
  • Pateiktas Lietuvos banko kvietimas į konsultacinį renginį „Pokalbių su klientais garso įrašų kokybės kriterijai“
  • Pateiktas pakvietimas į Lietuvos Respublikos Prezidentūroje organizuojamą susitikimą/apskrito stalo diskusiją „Lietuvos prioritetai įgyvendinant Europos Sąjungos tvarių ir skaitmeninių finansų strategijas“
  • Pateikta informacija apie Lietuvos banko organizuojamą renginį, susijusį su informacijos apie tvarias investicijas atskleidimu
  • Pateikta kvietimas į renginį „Lietuvos prioritetai įgyvendinant Europos Sąjungos tvarių ir skaitmeninių finansų strategijas”_03/09/2021
  • Pateikta įvertinimui LVK informacija dėl teisės aktų nustatančių privalomą notarinį patvirtinimą peržiūros
  • Pateikta žiniai Priežiūros informacija apie EIOPA paskelbtą viešą konsultaciją dėl planuojamų veiksmų didesnės investicinio gyvybės draudimo produktų vertės linkme  

Organizuota ir/ar dalyvauta viešųjų ryšių priemonėse: spaudos konferencijoje, televizijos reportažuose, Asociacijos inicijuotuose straipsniuose spaudoje, pranešimuose spaudai, teikiant komentarus. Reguliariai atnaujinamoje informacijoje Facebook profilyje išreikšta Asociacijos (-ų) pozicija, visuomenę informuojant bei šviečiant apie gyvybės ir sveikatos draudimo, pensijų kaupimo teikiamas galimybes bei atkreipiant valstybės institucijų dėmesį į spręstinas problemas, rengiamų sprendimų ar pasisakymų įtaką verslui.  

  1. Ateinančių finansinių metų veiklos tikslai, uždaviniai lieka tie patys, bus tęsiami pradėti darbai, o kokie dar darbai bus planuojami atlikti 2022 metais priklausys nuo valstybės institucijų darbų ir kitų išorinių veiksnių.  

Asociacijos narių skaičius 2021 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos narių skaičius 2021 metų gruodžio 31 dieną – 8 (aštuoni). 

Asociacijos metinė finansinė ataskaita

Nustatyta tvarka atlikta Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacija) pateiktų dokumentų ir finansinių ataskaitų, kurias sudaro 2021 m. gruodžio 31 d. Balansas, 2021 m. Veiklos rezultatų ataskaita ir pirminių apskaitos dokumentų duomenys, revizija.

2022 m. kovo 4 d. Revizoriaus ataskaitoje Asociacijos nariams nurodyta, kad finansinės atskaitos visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi Asociacijos 2021 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę bei finansinius veiklos rezultatus pagal Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos ir atskaitomybės tvarką reglamentuojančius teisės aktus.

Samdomų Asociacijos darbuotojų skaičius 2021 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijoje 2021 m. gruodžio 31 dieną dirbo 2 samdomi darbuotojai : Asociacijos prezidentas ir Asociacijos vyriausioji finansininkė (0,25 etato).

Prezidentas Artūras Bakšinskas

Informacija apie Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau- Asociacijos) veiklą įgyvendinant jos įstatuose nustatytus veiklos tikslus 

  1. Siekta optimalių teisinių, informacinių ir kitų sąlygų Lietuvoje vystytis ir plėtotis gyvybės draudimo įmonių verslui bei atskiroms gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rūšims, draudimo tarpininkavimo bei perdraudimo operacijoms:

Atliekant aktualiausių Europos Komisijos ir kitų ES institucijų pasiūlymų svarstymo, priėmimo ir realizavimo eigos stebėseną bei imantis reikiamų veiksmų:

  • Reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas)
  • 17-ojo tarptautinio finansinės atskaitomybės standarto „Draudimo sutartys“ (17-asis TFAS)
  • Europos finansinės atskaitomybės patariamosios grupės (EFRAG) prašymo atsakyti į pateiktus klausimus dėl 17 TFAS „Draudimo sutartys“
  • Europos Komisijos iniciatyvos ir viešos konsultacija tvariųjų finansų srityje

Teikiant nuomonę, pastabas, pasiūlymus, klausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl pirminei nuomonei ar derinimui pateiktų: Lietuvos Respublikos (toliau- LR) įstatymų ar jų pakeitimų bei papildymų įstatymų projektų bei dalyvaujant jų aptarime:

  • Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo Nr. I-1562 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto 
  • LR draudimo įstatymo Nr. IX-1737 2, 17, 30, 39, 64, 95, 98 straipsnių, priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 711, 741ir 951 straipsniais įstatymo projekto 

Analizuojant viešai skelbiamus Lietuvos Respublikos (toliau- LR) įstatymų projektus, įvertinanti jų įtaką Asociacijos narių veiklai, sekant jų eigą ir pagal poreikį patiems ar su kitomis verslo struktūromis arba per jas imantis aktyvių veiksmų: Civilinio kodekso, Draudimo, Papildomo savanoriško pensijų kaupimo, Pelno mokesčio, Gyventojų pajamų mokesčio, Mokesčio finansų įstaigomsFinansų rinkos dalyvių mokesčio, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos, Lobistinės veiklos, Vartotojų teisių gynimo, Darbdavių socialinių iniciatyvų skatinimo, Asociacijų, Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo, Sveikatos draudimo, bei kitų). Ypatingas dėmesys skirtas:

  • LR lobistinės veiklos įstatymo Nr. VIII-1749 pakeitimo įstatymo projektui (XIIIP-3051) 
  • LR darbdavių socialinių iniciatyvų skatinimo įstatymo projektui XIIIP-2705 ir jį lydinčių Įstatymų projektams Nr. XIIIP-2706, XIIIP-2707 ir XIIIP-2708 
  • LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. 1007 6, 182 ir 27 straipsnių pakitimo projektui (Nr. XIIIP-3953)
  • Dėl Lietuvos Respublikos lobistinės veiklos įstatymo Nr. VIII-1749 2, 3, 7, 10, 11 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui (XIIIP-4924)
  • Lietuvos Respublikos lobistinės veiklos įstatymo Nr. VIII-1749 naujos redakcijos projektui (XIIP-4949)
  • LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 6 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui (XIIIP-4871) 

Teikiant nuomonę, pastabas, pasiūlymus, klausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl pirminei nuomonei ar derinimui pateiktų bei viešoms konsultacijoms paskelbtų valstybės valdymo institucijų teisės aktų ar jų pakeitimų bei papildymų projektų, gairių, išaiškinimų, pozicijų, pasiūlymų, koncepcijų dėl teisės aktų taikymo projektų bei dalyvaujant jų aptarime:

  • LR Vyriausybės nutarimo projektų: 
  • Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. rugsėjo 4 d. nutarimo Nr. 924 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymą“ pakeitimo ( naujos redakcijos) projekto (Nr. 19-11620)
  • Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gruodžio 23 d. nutarimo Nr. 1762 „Dėl Lietuvos Respublikos Europos Sąjungos institucijų darbuotojų ir Europos parlamento narių pensinių teisių išsaugojimo ir perkėlimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo” projekto
  • Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR finansų ministerijos projektų:
  • Dėl raštų projektų kuriais paaiškinamas LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 str. 1 d. 14 ir 14-1 punktuose numatytų lengvatų darbdavio darbuotojo naudai mokamoms įmokoms į III pakopos pensijų fondus taikymas
  • Dėl finansų rinkos dalyvio duomenų teikimo apie atidarytas ir uždarytas visų rūšių sąskaitas, seifo kamerų nuomą, asmenų atstovus ir naudos gavėjus taisyklių projekto
  • Lietuvos banko projektų:
  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2013 m. birželio 6 d. nutarimo 03-105 „Dėl Finansų rinkos dalyvių gaunamų skundų nagrinėjimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo projekto bei naujai parengto Finansų rinkos dalyvių gaunamų skundų nagrinėjimo gairių projekto
  • Dėl prielaidų, naudotinų prognozuojamiems IGD investicinės veiklos rezultatams apskaičiuoti, standartizavimo
  • Dėl Investicinio gyvybės draudimo investavimo krypčių valdymo praktikos analizės projekto
  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2018 m. birželio 12 d. nutarimo Nr. 03-91 „Dėl informacijos, kurią draudimo produktų platintojai turi teikti draudėjams, atskleidimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo projekto 
  • Dėl gyvybės draudikų pateiktų duomenų apie investicinio gyvybės draudimo produktų atskaitymus ir populiariausių investavimo krypčių rezultatus apibendrinimo projekto
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Informacijos apie finansinius produktus teikimo Lietuvos bankui tvarkos aprašo patvirtinimo“ projekto
  • Dėl maksimalių rinkos dalyvių įmokų už finansų rinkos priežiūrą dydžių 2021 metais
  • Dėl ilgalaikių gyvybės draudimo ir papildomojo savanoriško pensijų kaupimo produktų siūlymo ir reklamos
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Teisės akto pažeidimo pripažinimo mažareikšmiu aprašo patvirtinimo” projekto
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Informacijos apie finansinius produktus teikimo Lietuvos bankui tvarkos aprašo patvirtinimo“ projekto 
  • Dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie LR vidaus reikalų ministerijos projektų: 
  • Dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie LR vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2014 m. gruodžio 5 d. įsakymu Nr. V-240 „Dėl Pinigų plovimo ir įtartinų piniginių operacijų ar sandorių atpažinimo kriterijų sąrašo patvirtinimo“ pakeitimo projekto
  • Dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2017 m. spalio 16 d. įsakymu Nr. 1V-701 „Dėl Įtartinų piniginių operacijų ar sandorių sustabdymo ir informacijos apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius pateikimo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos tvarkos aprašo ir Informacijos apie grynųjų pinigų operacijas ar sandorius, kurių suma lygi arba viršija 15 000 eurų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, pateikimo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo projekto 

Dalyvaujant valstybinių institucijų darbo grupėse, teminiuose renginiuose, susitikimuose ir diskusijose svarstant aktulius klausimus, pagal poreikį teikta nuomonė, pastabos ir pasiūlymai:

  • Dalyvauta Priežiūros 2020-02-19 d. susitikime dėl prielaidų, naudotinų prognozuojamiems IGD investicinės veiklos rezultatams apskaičiuoti, standartizavimo
  • Dalyvauta Lietuvos banke 2020-02-25 d. organizuotame LB Priežiūros tarnybos (toliau – Priežiūra) veiklos planų pristatyme
  • Dalyvauta Priežiūros 2020-09-16 d. organizuotame susitikime „Gyvybės draudimo sektorius: Pinigų plovimo prevencijos atitiktis“
  • Dalyvauta Priežiūros 2020-11-13 d. renginyje pristatant LB finansų rinkos priežiūros tarnybos struktūrinius pokyčius bei veiklos prioritetus 

Teikiant valstybės institucijų prašymu žodinę ir rašytinę įvairią informaciją ir nuomonę bendraisiais gyvybės draudimo įmonių veiklos, gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo veiklos klausimais bei nuomonę dėl šios veiklos aplinką reglamentuojančių įstatymų bei kitų norminių aktų ir jų projektų nuostatų traktavimo ir poveikio verslui:

  • Dėl Lietuvos banko Priežiūros tarnybos rašto Dėl finansų rinkos dalyvių konsultacijų ir mokymų poreikio 2020 m.
  • Dėl informacijos pateikimo Priežiūrai sutarčių nutraukimo, stabdymo ir pan. klausimais
  • Dėl finansų rinkos dalyvių konsultacijų ir mokymų poreikio 2021 m.  

Teikiant paklausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl teisės aktų ir kitų informacinio pobūdžio dokumentų taikymo, įvairių projektų eigos, susitikimų organizavimo ir pan., : 

  • Kreiptasi į Priežiūrą dėl užpildyto klausimyno apie finansų rinkos dalyvių prisiimamą pinigų plovimo ir teroristų finansavimo riziką bei vidaus kontrolės procedūras pateikimo nukėlimo
  • Pateikti VMI du paklausimai dėl informacijos teikimo pagal LR mokesčių administravimo įstatymo 55 straipsnį
  • Pateiktas VMI paklausimas Dėl naujos gyventojų pajamų deklaracijos formos (GPM311)
  • Kreiptasi į Priežiūrą dėl mokymų „Draudiko visos veiklos vertinimas: kaip tinkamai identifikuoti pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikas“
  • Pateikti aktualūs klausimai Priežiūrai dėl Pinigų plovimo prevencijos nuostatų taikymo

Organizuojant problemų aptarimą ir diskusijas Asociacijos Valdyboje, visuomeniniuose struktūriniuose padaliniuose, projektų grupėse bei kituose narių atstovų teminiuose pasitarimuose, susirašinėjant, imantis reikiamų priemonių dėl vienodo ir tinkamo teisės aktų reikalavimų gyvybės draudimo versle taikymo, pasiūlymų keisti teisės aktus rengimo. Asociacijos valdymo tobulinimo, : 

  • Dėl LR sporto ir kūno kultūros įstatymo naujosios redakcijos
  • Dėl Asociacijos darbo organizavimo tobulinimo
  • Dėl veiksmu poreikio nuraminant klientus
  • Dėl Asociacijos reguliacinio pobūdžio dokumentų naikinimo ir keitimo
  • Dėl draudimo įmonių veiksmų tais atvejais, kai įvyksta draudžiamasis įvykis (mirtis), baigiasi sutarties terminas ir niekas nesikreipia dėl išmokos
  • Dėl tarptautinių sankcijų įgyvendinimo
  • Dėl kaupiamojo GD išmokos paveldėjimo tvarkos mirus vienam iš sutuoktinių
  • Dėl įmokų deklaravimo tarp sutuoktinių tvarkos
  • Dėl rinkos dalyvių praktikos, draudžiant imigrantus ir emigrantus
  • Dėl Tvarių (žalių) finansų direktyvos įgyvendinimo klausimų
  • Dėl aptarimo kaip Covid-19 atvejai numatyti draudimo taisyklėse
  • Dėl elektroninės dokumentų saugyklos sukūrimo ir dokumentų skaitmenizavimo ir archyvavimo parengimo
  • Dėl 2020 m. viešųjų ryšių ataskaitos ir užduoties 2021 metams parengimo
  • Dėl naujos redakcijos Asociacijos Valdybos darbo reglamento, Asociacijos vidaus darbo reglamento, Susitarimo dėl darbo sąlygų ir darbo priemonių naudojimo darbuotojui darbo funkcijas atliekant nuotoliniu būdu parengimo ir patvirtinimo
  • Dėl veiksmų susijusių su Asociacijos biuro atsisakymu, Asociacijos buveinės registravimu, dokumentų ir turto inventorizavimu, perdavimu, nurašymu, pardavimu, bei naikinimu
  • Dėl Lietuvos banko viešos konsultacijos su finansų rinkos dalyviais, kaip tobulinti ataskaitinių duomenų teikimą
  • Dėl ginčų sprendimo praktikos aptarimo su Priežiūra poreikio
  • Dėl LR civilinio kodekso pakeitimų (vienos el. pristatymo dėžutės)
  • Dėl įmokos už kitą asmenį (kito asmens naudai) kai mokėtojas nėra gyvybės draudimo sutarties šalis

Dalyvauta Lietuvos verslo konfederacijos / ICC (toliau LVK) veikloje (pvz.: rengiant LVK pozicijas, nuomones, pastabas bei pasiūlymus dalyvaujant susitikimuose, komisijų veikloje ir kt.) bei LVK strateginėje sesijoje – kūrybinėse dirbtuvėse (naujos struktūros ir darbo organizavimo modeliavimas)

Bendradarbiauta su finansų ir draudimo rinkos dalyvius vienijančiomis bei kitomis asociacijomis (apsikeitimas informacija, veiksmų derinimas, bendra pozicija ir/ar atstovavimas aktualiais klausimais): Lietuvos draudikų asociacija, Lietuvos bankų asociacija, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija, Draudimo brokerių rūmais, o taip pat su Lietuvos laisvosios rinkos institutu, VŠĮ Draudimo ir rizikos valdymo institutu, pvz.:

  • Dėl Draudikų elgesio kodekso, kaip numatyta Bendrojo duomenų apsaugos reglamento 2016/679 40 str. parengti kartu suLietuvos draudikų asociacija
  • Dėl komunikacijos ir bendradarbiavimo kaupimo pensijai klausimais su Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija atstovais
  • Dėl kritinių ligų įmokos (ar išmokos) Papildomame savanoriškame sveikatos draudime apmokestinimo/neapmokestinimo bendradarbiaujant su Lietuvos draudikų asociacija
  • Dėl Asociacijos pasiūlymų LVK pozicijai formuojant Lietuvos Respublikos Vyriausybės programą  

Bendradarbiauta su užsienio šalių draudimo organizacijomis pagal jų paklausimus ir pasiūlymus (Danijos, Latvijos, Austrijos).  

Teikta nariams nuomonei, pastaboms, susipažinimui ir panaudojimui aktuali teisinė ir kita informacija, :

  • Pateikta LVK informacija dėl: raginimų valdžios institucijas kartu ieškoti optimalių pagalbos verslui priemonių, siekiant kuo labiau sumažinti neigiamus COVID-19 padarinius šalies ekonomikai ir įmonių konkurencingumui; dėl rekomendacijų darbdaviams organizuoti veiklą; dėl aktualios informacijos ir patarimų verslui dėl COVID-19; dėl force majeure ir sutartinių prievolių vykdymo; dėl žiniasklaidos palaikymo; dėl kvietimo prisidėti prie COVID-19 paramos fondo; dėl LVK prezidento kreipimosi dėl paramos medikams; dėl informacijos LVK nariams, kurie nori žinoti apie ES fondų skiriamas lėšas Lietuvai ir kurie dar nėra LVK ES investicijų grupės nariai; dėl sankcijų netaikymo už sutartinių prievolių nevykdymą karantino metu ir kt.
  • Pateikta aptarimui informacija apie LR finansų ministerijos rengiamą investicinės sąskaitos modelio, kuris leistų gyventojui nemokėti mokesčių iš pajamų, kurias jis gavo investavęs, iki jų išsiėmimo iš sąskaitos
  • Pateikti atsakingų darbo ir projektų grupių peržiūrai viešai paskelbti galimai aktualūs įstatymų pakeitimų ir papildymo projektai
  • Pateiktos Lietuvos banko paskelbtos studijos (KYC procesas ir nuotolinis tapatybės nustatymas
  • Pateikta valstybės institucijų, verslo organizacijų, advokatų kontorų aktuali informacija ir patarimai verslui COVID-19 klausimu
  • Pateiktas Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos viešosioms konsultacijoms paskelbtas „Prašymų dėl asmens duomenų teikimo vertinimo gairių“ projektas
  • Pateiktas LVK prašymas kiekvienai asociacijai pateikti 3-5 Jums aktualiausius konkrečius pasiūlymus, kuriuos LVK galėtų įtraukti į LVK siūlymų politinėms partijoms/naujosios Vyriausybės programai paketą. Taip pat paprašyta susipažinti ir informuoti LVK apie asociacijoms aktualius projektus, kad jie galėtų efektyviau vykdyti šių projektų monitoringą rudenį
  • Pateiktas viešai paskelbtas LR Seime parengtas pavasario sesijos darbų programos projektas paprašant pasižiūrėti ir įvertinti kurie klausimai yra prioritetiniai, ką dar reikės stebėti
  • Pateiktas viešai paskelbtas LR Seime parengtas rudens sesijos darbų programos projektas paprašant pasižiūrėti ir įvertinti kurie klausimai yra prioritetiniai, ką dar reikės stebėti
  • Pateikta įvairi LR krašto apsaugos ministerijos informacija Kibernetinio saugumo klausimais nuomonei ir reagavimui
  • Pateikta Priežiūros informacija Dėl pranešimų, teikiamų automatinėmis ryšio priemonėmis
  • Pateikta informacija apie Registrų Centro paslauga „Keičiu gyvenamąją vietą“
  • Pateiktas Finansų studijų krypties aprašo projektas parengtas Studijų kokybės vertinimo centro pasiūlant pagal poreikį pateikti pastabas
  • Pateikta Priežiūros informacija ir paklausimas Dėl įgaliotųjų konsultantų veiklos reguliavimo
  • Pateiktas kvietimas dalyvauti LVK ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) rengiamame nuotoliniame susitikime, skirtame aptarti ES teisėkūros iniciatyvas pramonės ir skaitmeninimo srityse
  • Pateikta FNTT informacija Dėl atlikto Lietuvos Respublikos nacionalinio pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikos vertinimo
  • Pateikta Priežiūros informacija apie EIOPA dokumentus dėl COVID-19
  • Pateikta Priežiūros informacija dėl Europos bankininkystės institucijos parengtų gairių
  • Pateikta Priežiūros informacija dėl Europos Komisijos paskelbtos viešosios konsultacijos Dėl Nefinansinės atskaitomybės direktyvos peržiūros
  • Pateikta Priežiūros informacija apie EIOPA pareiškimą dėl priežiūros lūkesčių, susijusių su produktų priežiūros ir valdymo reikalavimais

Rinkta ir ruošta informacija apie LR gyvybės ir sveikatos draudimo rinkos padėtį, draudimo veiklos ir draudimo produktų ypatybes, paslaugų teikimo sąlygas, bei praktiką, pateikiant tai Asociacijos nariams bei panaudojant Asociacijos rengiamuose raštuose, dalyvaujant diskusijose su kitomis verslo organizacijomis, valstybinėmis institucijomis ir žiniasklaidos priemonėmis.

Teikta Asociacijos nariams turima informacija apie kitų institucijų organizuojamus mokymus, seminarus, konferencijas, apklausas bei kitus renginius ir priemones.  

Organizuota ir/ar dalyvauta viešųjų ryšių priemonėse: spaudos konferencijoje, televizijos reportažuose, Asociacijos inicijuotuose straipsniuose spaudoje, pranešimuose spaudai, teikiant komentarus. Reguliariai atnaujinamoje informacijoje Facebook profilyje išreikšta Asociacijos (-ų) pozicija, visuomenę informuojant bei šviečiant apie gyvybės ir sveikatos draudimo, pensijų kaupimo teikiamas galimybes bei atkreipiant valstybės institucijų dėmesį į spręstinas problemas, rengiamų sprendimų ar pasisakymų įtaką verslui.  

  1. Ateinančių finansinių metų veiklos tikslai, uždaviniai lieka tie patys, bus tęsiami pradėti darbai, o kokie dar darbai bus planuojami atlikti 2021 metais priklausys nuo valstybės institucijų darbų ir kitų išorinių veiksnių.  

Asociacijos narių skaičius 2020 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos narių skaičius 2020 metų gruodžio 31 dieną – 8 (aštuoni). 

Asociacijos metinė finansinė ataskaita

Nustatyta tvarka atlikta Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacija) pateiktų dokumentų ir finansinių ataskaitų, kurias sudaro 2020 m. gruodžio 31 d. Balansas, 2020 m. Veiklos rezultatų ataskaita ir pirminių apskaitos dokumentų duomenys, revizija.

2020 m. kovo 23 d. Revizoriaus ataskaitoje Asociacijos nariams nurodyta, kad finansinės atskaitos visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi Asociacijos 2020 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę bei finansinius veiklos rezultatus pagal Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos ir atskaitomybės tvarką reglamentuojančius teisės aktus.

Samdomų Asociacijos darbuotojų skaičius 2020 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijoje 2020 m. gruodžio 31 dieną dirbo 2 samdomi darbuotojai : Asociacijos prezidentas ir Asociacijos vyriausioji finansininkė (0,25 etato).

 

Prezidentas Artūras Bakšinskas

 

Informacija apie Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau- Asociacijos) veiklą įgyvendinant jos įstatuose nustatytus veiklos tikslus

 

  1. Siekta optimalių teisinių, informacinių ir kitų sąlygų Lietuvoje vystytis ir plėtotis gyvybės draudimo įmonių verslui bei atskiroms gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rūšims, draudimo tarpininkavimo bei perdraudimo operacijoms:
  • Atliekant aktualiausių Europos Komisijos ir kitų ES institucijų pasiūlymų svarstymo, priėmimo ir realizavimo eigos stebėseną (Tarpininkavimo (platinimo) direktyvos (IDD)Reglamento dėl investicinių produktų pagrindinės informacijos dokumentų (PRIPS), Reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), „Mokumas II“ direktyvos17-ojo tarptautinio finansinės atskaitomybės standarto „Draudimo sutartys“ (17-asis TFAS) ir kt.).
  • Teikiant nuomonę, pastabas, pasiūlymus, klausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl pirminei nuomonei ar derinimui pateiktų: Lietuvos Respublikos (toliau- LR) įstatymų ar jų pakeitimų bei papildymų įstatymų projektų bei dalyvaujant jų aptarime:
  • Dėl LR pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo N VIII- 275 2, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 48, 49, 51 straipsnių ir priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 71, 141, 251, 25straipsniais įstatymo projekto (Nr. XIIIP-3856).
  • LR pensijų kaupimo įstatymo Nr. IX-1691 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1360 2 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas (XIIIP-4244).
  • Dėl LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. 1007 6, 182 ir 27 straipsnių pakitimo projekto (Nr. XIIIP-3953).

 

  • Analizuojant viešai skelbiamus Lietuvos Respublikos (toliau- LR) projektus, įvertinanti jų įtaką Asociacijos narių veiklai, sekant jų eigą ir pagal poreikį patiems ar su kitomis verslo struktūromis arba per jas imantis aktyvių veiksmų: Valstybinio socialinio draudimo, Draudimo, Papildomo savanoriško pensijų kaupimo, Lietuvos banko, Pelno mokesčio, Gyventojų pajamų mokesčio, Mokesčio finansų įstaigomsFinansų rinkos dalyvių mokesčio, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos, Lobistinės veiklos, Vartotojų teisių gynimo, Darbdavių socialinių iniciatyvų skatinimo, Asociacijų, Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo, Sveikatos draudimo, Finansinių priemonių rinkų įstatymo bei kitų). Ypatingas dėmesys skirtas:
  • LR lobistinės veiklos įstatymo Nr. VIII-1749 pakeitimo įstatymo projektui (XIIIP-3051).
  • LR darbdavių socialinių iniciatyvų skatinimo įstatymo projektui XIIIP-2705 ir jį lydinčių Įstatymų projektams Nr. XIIIP-2706, XIIIP-2707 ir XIIIP-2708.
  • LR finansinių priemonių rinkų įstatymo Nr. X-1024 2, 3, 88, 89, 90, 93 ir 102 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 41(1), 41(2), 41(3), 41(4) ir 89(1) straipsniais, Įstatymo penktojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir Įstatymo priedo papildymo įstatymo projektui (XIIIP-3433).
  • 2019 metų pabaigos aktualiems mokesčių reformos projektams. Be kitų veiksmų 2019-10-30 d. kartu su kitomis verslo organizacijomis pasirašytas Lietuvos laisvosios rinkos instituto iniciuotas „Atviras laiškas dėl su 2020-ųjų metų biudžetu planuojamų mokesčių pakeitimų” J.E. Prezidentui, LR Seimo pirmininkui, Premjerui ir atsakingiems ministrams. Analogiška Asociacijos pozicija dėl reformų išsakyta ir raštuose LR Seimo atsakingiems komitetams LR Vyriausybei ir LR finansų ministerijai teikiant pastabas dėl Prezidento teikimu registruoto LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. 1007 6, 182 ir 27 straipsnių pakitimo projekto.

 

  • Analizuojant galiojančius Lietuvos Respublikos (toliau – LR) įstatymus, įvertinant jų trūkumus, o nustačius poreikį imantis iniciatyvos juos keisti, pvz.:

 

  • Dėl LR draudimo įstatymo Nr. IX-1737 2, 11, 22, 25, 26, 33, 135, 138, 157, 161, 163, 184, 191, 198, 200, 201, 204, 205, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 221 straipsnių ir priedo pakeitimo, įstatymo papildymo 31(1) ir 202 ir 203 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo (Nr. XIIIP-1909) priimto pirmajame pusmetyje.
  • Dėl LR Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo keitimo sutikimų sveikatos duomenų gavimui ir tvarkymui pateikimo tvarkos pakeitimui.
  • Dėl LR draudimo įstatymo keitimo, kad nereiktų rinkti sutikimų dėl specialių kategorijų asmens duomenų tvarkymo prieš draudimo sutarties sudarymą.

 

  • Teikiant nuomonę, pastabas, pasiūlymus, klausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl pirminei nuomonei ar derinimui pateiktų bei viešoms konsultacijoms paskelbtų valstybės valdymo institucijų teisės aktų ar jų pakeitimų bei papildymų projektų, gairių, išaiškinimų, pozicijų, pasiūlymų, koncepcijų dėl teisės aktų taikymo projektų bei dalyvaujant jų aptarime:
  • LR Vyriausybės nutarimo projekto:

 

  • Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. rugsėjo 4 d. nutarimą Nr. 924 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymą“ pakeitimo ( naujos redakcijos) projekto (Nr. 19-11620).

 

  • Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR finansų ministerijos projektų:
  • Dėl rašto projekto kuriame paaiškinamas LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 str. 1 d. 14 ir 14-1 punktuose numatytų lengvatų darbdavio darbuotojo naudai mokamoms įmokoms į III pakopos pensijų fondus taikymas.
  • Dėl Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 14 ir 141 punktų komentaro pakeitimo ir papildymo projekto, kuriame paaiškinamas darbuotojų naudai mokamų gyvybės draudimo įmokų motyvacinės sistemos įforminimo būdas, bei darbdavių draudimo įmokų mokamų darbuotojų naudai už papildomą (savanorišką) sveikatos draudimą, kai draudimo objektas yra apdraustojo sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimas, priskyrimo neapmokestinamosioms pajamoms tvarka.

 

  • Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos projekto:

 

  • Dėl Tvarkomų asmens duomenų saugumo priemonių ir rizikos įvertinimo gairės duomenų valdytojams ir duomenų tvarkytojams“ projekto. Gairės aiškina Bendrojo duomenų apsaugos reglamento 32 str. „duomenų valdytojas įgyvendina tinkamas technines ir organizacines priemones, kad būtų užtikrintas pavojų atitinkančio lygio saugumas“.
  • Lietuvos banko projektų:
  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2013 m. birželio 6 d. nutarimo 03-105 „Dėl Finansų rinkos dalyvių gaunamų skundų nagrinėjimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo projekto bei naujai parengto Finansų rinkos dalyvių gaunamų skundų nagrinėjimo gairių projekto.
  • Dėl Lietuvos banko pozicijos „Dėl nepilnamečiam vaikui priklausančios draudimo išmokos mokėjimo“ projekto.
  • Dėl Lietuvos banko pozicijos „Dėl grupinio draudimo platinimo“ projekto.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. spalio 29 d. nutarimo Nr. 03-159 „Dėl draudimo ir perdraudimo veiklos ataskaitų teikimo“ pakeitimo“ projekto.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. lapkričio 12 d. nutarimo Nr. 03-173 „Dėl draudimo įmonių tarpinių finansinių ataskaitų rinkinio sudarymo periodiškumo ir finansinių ataskaitų rinkinio viešo skelbimo tvarkos patvirtinimo“ pakeitimo projekto.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2014 m. gegužės 29 d. nutarimo Nr.03-95 „Dėl draudimo įmonių skaidraus, patikimo ir apdairaus valdymo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo projekto.
  • Dėl Lietuvos banko pozicijos dėl draudikų susigrąžinamų valdymo mokesčių iš valdymo įmonių projekto.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Finansų rinkos dalyvių elgsenos, tiriamos atliekant bandomuosius finansinių paslaugų ar produktų pirkimus, vertinimo nuostatų patvirtinimo“ projekto.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. balandžio 23 d. nutarimo Nr. 03-61 „Dėl Draudimo ir (ar) perdraudimo techninių atidėjinių skaičiavimo siekiant nustatyti mokumą nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo projekto.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. lapkričio 30 d. nutarimo Nr. 03-180 „Dėl Investicinio gyvybės draudimo turto reikalavimų patvirtinimo“ pakeitimo“, projekto.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. vasario 12 d. nutarimo Nr. 03-17 „Dėl finansų rinkos dalyviams skirtų nurodymų, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (arba) teroristų finansavimui patvirtinimo“ pakeitimo projekto.
  • Dėl „IGD produktų rezultatų viešo skelbimo“ pasiūlymų ir koncepcijos projektų.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Investicinio gyvybės draudimo ataskaitų teikimo“ projekto.

 

  • Dalyvaujant valstybinių institucijų darbo grupėse, teminiuose renginiuose, susitikimuose ir diskusijose svarstant aktulius klausimus, pagal poreikį teikta nuomonė, pastabos ir pasiūlymai:
  • Dalyvauta Finansinės ir draudimo veiklos, apskaitos, buhalterijos ir audito, nekilnojamojo turto operacijų sektoriniame profesiniame komiteto veikloje rengiant „Nekilnojamojo turto operacijų, finansinių, apskaitos ir draudimo paslaugų sektoriaus profesinio standartą“
  • Dalyvauta Lietuvos verslo konfederacijos prezidiumo 2019-01-10 d. posėdžio teminėje diskusijoje – Pirmojo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) galiojimo pusmečio ir kitų aktualijų aptarime su Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktoriumi Raimondu Andrijausku.
  • Dalyvauta Lietuvos banko priežiūros tarnybos (toliau – Priežiūros) veiklos planų pristatyme 2019-02-22 d.. Priežiūra pristatė prezentaciją: „Draudimo rinkos priežiūra: kas nuveikta ir ateities planai“ (Struktūriniai pasikeitimai; Svarbiausi darbai 2018 m.; Priežiūrinė veikla 2018 m.; Metinis draudimo įmonių ir DBĮ rizikingumo vertinimas; Reguliavimas 2018 m.; 2019 metų Priežiūros tarnybos tikslai; Strateginis planas 2019 m.; Operacinis planas 2019 m.; Priežiūrinė veikla 2019 m.; Reguliavimas 2019 m.; PT dėmesys 2019).
  • Dalyvauta Priežiūros organizuotame Lietuvos gyvybės draudimo rinkos apžvalgos pristatyme 2019-02-26 d.. Jame buvo pristatytos „Gyvybės draudimo rinkos tendencijos“ ir „Investicinio gyvybės draudimo tyrimas“.
  • Aptartas Lietuvos banko pasiūlymas, kad ir draudikai teiktų būsto paskolas. Lietuvos bankas 2019-11-19 d. inicijavo viešą diskusiją dėl būdų konkurencijai būsto paskolų rinkoje padidinti.
  • Dalyvauta dialoge „Bendradarbiavimo galimybės dėl atvirosios bankininkystės“. 2019-11-08 d. gautas Lietuvos banko kreipimasis su pasiūlymu prisijungti prie dialogo apie atvirosios bankininkystės plėtrą Lietuvoje, kurio metu, tikimasi rasti abipusiai naudingų bendradarbiavimo galimybių.
  • Dalyvauta Lietuvos gyvybės draudimo rinkos apžvalgos pristatyme. Lietuvos banko 2019-12-18 d. pristatymas buvo iš dviejų temų: „2019 m. gyvybės draudimo rinkos tendencijos“; „IGD investavimo krypčių valdymo praktikos analizė“.

 

  • Teikiant valstybės institucijų prašymu žodinę ir rašytinę įvairią informaciją ir nuomonę bendraisiais gyvybės draudimo įmonių veiklos, gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo veiklos klausimais bei nuomonę dėl šios veiklos aplinką reglamentuojančių įstatymų bei kitų norminių aktų ir jų projektų nuostatų traktavimo ir poveikio verslui:
  • Dėl Lietuvos banko: 2019-10-17 Nutarimo Nr. 03-192 „Dėl prižiūrimų finansų rinkos dalyvių įmokų dydžių 2020 metams patvirtinimo” ir 2019-10-17 Nutarimo Dėl Lietuvos banko valdybos 2012 m. kovo 28 d. nutarimo Nr. 03-73 „Dėl Prižiūrimų finansų rinkos dalyvių įmokų apskaičiavimo metodikos ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo” pakeitimo.
  • Dėl turto ir sveikatos draudimo galimybių potvynių grėsmės teritorijose. 2019-02-27 d. gautas LR finansų ministerijos raštas kuriuo prašyta pateikti nuomonę apie draudimo įmonių galimybes teikti turto ir sveikatos draudimo paslaugas potvynio grėsmės teritorijose esantiems gyventojams ir ūkio subjektams, kitą asociacijų manymu naudingą informaciją ir pasiūlymus dėl ministerijoms pavestos priemonės – parengti pasiūlymus teisinei bazei tobulinti dėl galimų potvynių sukeltų nuostolių kompensavimo mechanizmų, įgyvendinimo.
  • Dėl Priežiūros tarnybos rašto dėl finansų rinkos dalyvių konsultacijų ir mokymų poreikio 2019 metais. Dėl Priežiūros kreipimosi sukonkretizuoti poreikius dėl konsultavimo IDD klausimais.

 

  • Teikiant paklausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl teisės aktų ir kitų informacinio pobūdžio dokumentų taikymo, įvairių projektų eigos, susitikimų organizavimo ir pan., :

 

  • Dėl LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatų taikymo (dėl dalinių išsiėmimų apmokestinimo ir kitų aktualių klausimų). Dalyvauta susitikimuose Valstybinėje mokesčių inspekcijoje prie LR finansų ministerijos (toliau – VMI) ir Priežiūroje, išsakyta pozicija žodžiu ir raštu.
  • Dėl Esminės mokestinės informacijos draudėjams rekomendacinių formų. Gauta VMI nuomonė į paklausimą dėl jų atitikimo įstatymo reikalavimams.

 

  • Organizuojant problemų aptarimą ir diskusijas Asociacijos Valdyboje, visuomeniniuose struktūriniuose padaliniuose, projektų grupėse bei kituose narių atstovų teminiuose pasitarimuose, susirašinėjant, imantis reikiamų priemonių dėl vienodo ir tinkamo teisės aktų reikalavimų gyvybės draudimo versle taikymo, pasiūlymų keisti teisės aktus rengimo. Asociacijos valdymo tobulinimo, :

 

  • Dėl Asociacijos parengto ir 2018-01-29 d. Priežiūrai pateikto Veiksmų plano (priemonių gyvybės draudimo naudingumui didinti) priemonės vykdymo:
  • patvirtintas Vartotojų elgsenos ir teisių apsaugos komisijos reglamentas ir Vartotojų elgsenos ir teisių apsaugos komisijos sudėtis.
  • patvirtintas rekomendacinio pobūdžio terminas dėl rizikos vertinimo: „Vertinant gyvybės draudimo apsaugos draudimo riziką (sudarant/ keičiant draudimo sutartį) rekomenduojama neatsižvelgti į onkologinę ligą kaip į draudimo rizikos faktorių, jei praėjo dvylika metų nuo onkologinės ligos gydymo pabaigos, t.y. praėjo dvylika metų nuo ligos remisijos (atoslūgio) nustatymo (t. y. kai gydymas yra pilnai baigtas, nėra jokių ligos simptomų), o remisija yra patvirtinta tyrimais, jei pagal perdraudimo reikalavimus nenustatyta kitaip.“ Tai maksimalus rekomendacinis terminas, o kiekvienas narys savarankiškai sprendžia dėl konkretaus termino.
  • Dėl LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 2, 6, 16, 20, 21 ir 27 straipsnių pakeitimo įstatymo (XIIIP-2215) realizavimo. Patvirtinti atnaujinti Asociacijos Esminės informacijos draudėjams (gyventojams ir įmonėms) apie gyvybės draudimo sutartims nuo 2019 01 01 taikomą apmokestinimo tvarką rekomendacinius tekstai (formos G-1, G-2, VK-D, VK-Į) ir Pranešimo apie naudojimąsi gyventojų pajamų mokesčio lengvata rekomendacinis tekstas.
  • Dėl Asociacijos pozicijos „Asmenų, ketinančių sudaryti gyvybės draudimo sutartį, nustatant poreikius ir siūlomo produkto tinkamumą renkamos minimalios informacijos apimtis“ peržiūrėjimo. Peržiūrėjus poreikius patvirtinta Asociacijos pozicija „Dėl draudimo produkto tinkamumo vertinimo, sudarant kolektyvines draudimo sutartis“.
  • Dėl Priežiūros konsultacijų pinigų plovimo prevencijos klausimais. Kadangi kai kuriems FRD atsakingiems atstovams konsultacijos ir mokymai 2019 metai vyko jau keletą kartų kreiptasis į Priežiūrą atkreipiant jos dėmesį, kad analogiški mokymai neatidėliotinai būtini ir gyvybės draudikams.
  • Dėl LR sporto ir kūno kultūros įstatymo naujosios redakcijos. Joje neliko sąvokos „profesionalus sportas“. Todėl, jeigu nėra šios sąvokos apibrėžimo taisyklėse, sąvoka tampa neaiški. Sutarta, kad reikia įtvirtinti sąvoką naujose draudimo taisyklėse parengus ir patvirtinus rekomendacinę formuluotę nariams.
  • Dėl amžiaus kriterijaus taikymo, teikiant draudimo paslaugas, t. y. kaip rizikos vertinimo kriterijaus bei kriterijaus, nuo kada draudikui rizika tampa nepriimtina. Sutarta, kad būtų tikslinga išsiaiškinus kitų šalių praktiką spręsti ar tikslinga parengti rekomendaciją, kokiais atvejais galima naudoti amžių kaip faktorių.
  • Dėl informacijos apie gyvybės draudimo sutarties mokesčius atskleidimo. Aptartas Priežiūros raštas kuriame detalizuojama kaip draudikas turi pateikti informaciją apie visus draudimo sutarties mokesčius bei įspėjimą draudėjui, kad jam atskleisti ne visi draudimo sutarties mokesčiai, kartu pateikiant nuorodą, kur būtų galima rasti viešai prieinamą informaciją apie trečiųjų šalių (pavyzdžiui, valdymo įmonių) taikomus mokesčius.
  • Kiti svarbesni klausimai kurie trumpai buvo aptarti ar/ir apie juos informuoti nariai:
  • Dėl susitikimo su Lietuvos banko valdyba ir aptartinų klausimų.
  • EK konsultacijos dėl 2002 m. rugsėjo 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2002/65/EB dėl nuotolinės prekybos vartotojams skirtomis finansinėmis paslaugomis vertinimo.
  • Dėl nuomonės apie draudimo garantinių schemų harmonizavimą.
  • LR civilinio kodekso pakeitimai – el. pristatymo dėžutės kūrimas.
  • EIOPA konsultacija dėl atlygio politikos.
  • Seimo pavasario ir rudens sesijų programos.
  • Dėl Europos komisijos atlikto vidaus rinkos rizikos vertinimo.
  • Informacijos pateikimo PPP rizikos vertinimui termino pratęsimas.
  • Informacijos pateikimas Lietuvos bankui kartu su GFIN vertinančiam skaitmeninių ataskaitų teikimo galimybes ir priemones, kurios padėtų ataskaitų teikimo procesą padaryti efektyvesnį.
  • Įmoka už kitą asmenį (kito asmens naudai) kai mokėtojas nėra gyvybės draudimo sutarties šalis.
  • Dėl pasitarimo su Priežiūra dėl Lietuvos banko ginčų sprendimo praktikos.

 

  • Dalyvauta Lietuvos verslo konfederacijos / ICC (toliau LVK) veikloje (pvz.: rengiant LVK pozicijas, nuomones, pastabas bei pasiūlymus dalyvaujant susitikimuose, komisijų veikloje ir kt.).
  • Bendradarbiauta su finansų ir draudimo rinkos dalyvius vienijančiomis bei kitomis asociacijomis (apsikeitimas informacija, veiksmų derinimas, bendra pozicija ir/ar atstovavimas aktualiais klausimais): Lietuvos draudikų asociacija, Lietuvos bankų asociacija, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija, draudimo brokerius vienijančiomis asociacijomis bei Draudimo brokerių rūmais, Lietuvos darbdavių konfederacija, Lietuvos kaimo turizmo asociacija, o taip pat su Lietuvos laisvosios rinkos institutu, VŠĮ Draudimo ir rizikos valdymo institutu, pvz.:

 

  • Dėl Draudikų elgesio kodekso, kaip numatyta Bendrojo duomenų apsaugos reglamento 2016/679 40 str. parengti kartu su Lietuvos draudikų asociacija.
  • Dėl Trišalės sutarties koregavimo, papildant terminą ,,darbo sutartis“ terminu ,,tarpininkavimo sutartis“ kartu su Draudimo ir rizikos valdymo institutu ir Lietuvos verslo konfederacija.
  • Dėl poreikio ir galimybės automatizuotai gauti duomenis asmenų, kurie gyvenamosios vietos deklaravimo proceso metu pasirinko funkcionalumą informuoti suinteresuotus fizinius, juridinius asmenis apie pasikeitusią gyvenamąją vietą. Aptarta poreikis pasiūlius Lietuvos draudikų asociacijai.
  • Dėl komunikacijos kaupimo pensijai klausimais. Problemos ir bendradarbiavimo galimybės aptartos su Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija atstovais

 

  • Rinkta ir ruošta informacija apie LR gyvybės ir sveikatos draudimo rinkos padėtį, draudimo veiklos ir draudimo produktų ypatybes, paslaugų teikimo sąlygas, bei praktiką, pateikiant tai Asociacijos nariams bei panaudojant Asociacijos rengiamuose raštuose, dalyvaujant diskusijose su kitomis verslo organizacijomis, valstybinėmis institucijomis ir žiniasklaidos priemonėmis.

 

  • Teikta Asociacijos nariams turima informacija apie kitų institucijų organizuojamus mokymus, seminarus, konferencijas, apklausas bei kitus renginius ir priemones.

 

  • Organizuota ir/ar dalyvauta viešųjų ryšių priemonėse: Asociacijos (-ų) inicijuotuose straipsniuose spaudoje ar žiniasklaidos rengiamuose straipsniuose bei reportažuose išreikšta Asociacijos (-ų) pozicija, visuomenę informuojant bei šviečiant apie gyvybės ir sveikatos draudimo, pensijų kaupimo teikiamas galimybes bei atkreipiant valstybės institucijų dėmesį į spręstinas problemas, rengiamų sprendimų ar pasisakymų įtaką verslui.

 

  1. Ateinančių finansinių metų veiklos tikslai, uždaviniai lieka tie patys, bus tęsiami pradėti darbai, o kokie dar darbai bus planuojami atlikti 2020 metais priklausys nuo valstybės institucijų darbų ir kitų išorinių veiksnių.

 

Asociacijos narių skaičius 2019 metų pabaigoje

  • Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos narių skaičius 2019 metų gruodžio 31 dieną – 8 (aštuoni).

Asociacijos metinė finansinė ataskaita

  • Nustatyta tvarka atlikta Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacija) pateiktų dokumentų ir finansinių ataskaitų, kurias sudaro 2019 m. gruodžio 31 d. Balansas, 2019 m. Veiklos rezultatų ataskaita ir pirminių apskaitos dokumentų duomenys, revizija.

2020 m. kovo 25 d. Revizoriaus ataskaitoje Asociacijos nariams nurodyta, kad finansinės atskaitos visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi Asociacijos 2019 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę bei finansinius veiklos rezultatus pagal Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos ir atskaitomybės tvarką reglamentuojančius teisės aktus.*

Samdomų Asociacijos darbuotojų skaičius 2019 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijoje 2018 m. gruodžio 31 dieną dirbo 2 samdomi darbuotojai : Asociacijos prezidentas ir Asociacijos vyriausioji finansininkė (0,25 etato).

 

 

Pagarbiai,

Prezidentas                                                                                                 Artūras Bakšinskas

Informacija apie Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau- Asociacijos) veiklą įgyvendinant jos įstatuose nustatytus veiklos tikslus

  1. Siekta optimalių teisinių, informacinių ir kitų sąlygų Lietuvoje vystytis ir plėtotis gyvybės draudimo įmonių verslui bei atskiroms gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rūšims, draudimo tarpininkavimo bei perdraudimo operacijoms:
  • Atliekant aktualiausių Europos Komisijos pasiūlymų svarstymo, priėmimo ir realizavimo eigos stebėseną (Tarpininkavimo (platinimo) direktyvos (IDD)Reglamento dėl investicinių produktų pagrindinės informacijos dokumentų (PRIPS) įgyvendinimo, Reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir kt.);
  • Teikiant nuomonę, pastabas, pasiūlymus, klausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl pirminei nuomonei ar derinimui pateiktų: Lietuvos Respublikos (toliau- LR) įstatymų ar jų pakeitimų bei papildymų įstatymų projektų:
  • Dėl LR draudimo įstatymo Nr. IX-1737 1, 2, 3, 5, 11, 12, 16, 22, 23, 25, 28, 29, 33, 53, 68, 69, 76, 80, 81, 93, 116, 126, 158, 160, 161, 162, 164, 165, 169, 170, 171, 175, 176, 177, 179, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 200, 204, 205, 208, 209, 210, 212, 214, 216, 222 straipsnių, VII skyriaus pavadinimo, ketvirtojo skirsnio, VIII skyriaus pavadinimo, įstatymo priedo pakeitimo, įstatymo papildymo 901, 902, 903, 904, 931, 1151, 1581, 1582, 1583, 1584, 1585, 1586, 1861, 2011 straipsniais ir 159, 163 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo projekto XIIIP-1513. Projektu įgyvendinama Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/97 „Dėl draudimo produktų platinimo“. Projekte šie pakeitimai apjungti su anksčiau Lietuvos banko pasiūlytais pakeitimais susijusiais su „Pasiūlymų dėl investicinio gyvybės draudimo reguliavimo tobulinimo“ Po derinimų ir susitikimų su rinkos atstovais projektas dar buvo derinamas ir koreguojamas pagal atsakingų valstybės institucijų ir LR Vyriausybės Kanceliarijos Teisė grupės (toliau- TG) pastabas ir pasiūlymus. Projektui LR Vyriausybė pritarė ir jis pateiktas LR Seimui. Parengtos pastabos kurios buvo pateiktos LR finansų ministerijai, Lietuvos bankui ir LR Seimo Kanceliarijos Teisės departamentui, o po to ir atsakingiems LR Seimo komitetams. Į dalį pastabų po aptarimų pilnai ar dalinai atsižvelgta. Projektas priimtas.
  • Dėl LR profesinių pensijų kaupimo įstatymo X-745 1, 2, 31, 32, 33, 43, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 54, 55, 57 straipsnių, priedo pakeitimo, Įstatymo papildymo 141, 142, 143, 144, 145, 146, 501, 502, 511, 512, 571straipsniais ir 42 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo ir Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo Nr. IX-1737 1, 2 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektų. 2018-05-21 d. LR finansų ministerijai pateiktas atsakymas – be pastabų. 2018 08 27 d. teikiant LR Vyriausybei užregistruoti LR profesinių pensijų kaupimo įstatymo Nr. X-745 pakeitimo įstatymo, LR draudimo įstatymo Nr. IX-1737 1, 2, 31, 45, 50, 165, 169, 171 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo, LR draudimo įstatymo Nr. IX-1737 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1107 39, 41 straipsnių pakeitimo įstatymo ir LR Lietuvos banko įstatymo Nr. I-678 43 straipsnio pakeitimo įstatymo projektų variantai. Narių įvairiuose projektų vertinimo etapuose paprašyta pasižiūrėti ar juose neatsirado kas nors aktualaus, nes pvz. LR profesinių pensijų kaupimo įstatymo Nr. X-745 pakeitimo įstatymo projektas toliau jau buvo teikiamas ne straipsnių keitimu, bet nauja redakcija, taigi keitimai prasiplėtė. Kitų projektų: LR draudimo įstatymo Nr. IX-1737 1, 2, 31, 45, 50, 95, 1581, 160, 162, 165, 169, 171 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo bei LR Lietuvos banko įstatymo Nr. I-678 42 ir 43 straipsnių pakeitimo įstatymo reguliavimo apimtys taip pat pakito. Atsiliepimų negauta. 2018 12 04 d. LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, o 2018 12 05 d. 2018 12 06 d. užregistruotas pagal LR Seimo Kanceliarijos teisė departamento (toliau – TD) pastabas pakoreguoti nauji projektų variantai. Projektai priimti.
  • Dėl LR asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo Nr. I-1374 pakeitimo įstatymo, projekto ( XIIIP – 2096) bei kitų su juo susijusių įstatymų projektų. 2017-06-30 d. atsakingoms valstybės institucijoms pateiktos pastabos ir pasiūlymai. Gautas atsakymas, kad gautos pastabos vertinamos kartu su kitomis gautomis pastabomis. Pateikus projektą LR Seimui Asociacija LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui 2018-06-05 d. raštu pateikė pastabas ir pasiūlymus. Nežymiai atsižvelgta. Projektas priimtas.
  • Dėl LR Lietuvos banko įstatymo I-678 2, 6, 8, 11, 21(1), 42, 43, 47 straipsnių, 1 ir 3 priedų pakeitimo ir įstatymo papildymo 17(1), 42(1), 43(1), 43(2), 43(3), 43(4), 43(5), 43(6). 43(7) straipsniais ir septintuoju (3) skirsniu įstatymo projekto (Nr. XIIIP-1896) ir su juo susijusių kitų įstatymų projektų (tame tarpe LR draudimo įstatymo Nr. IX-1737 2, 11, 22, 25, 26, 33, 135, 138, 157, 161, 163, 184, 191, 198, 200, 201, 204, 205, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 221 straipsnių ir priedo pakeitimo, įstatymo papildymo 31(1) ir 202 ir 203 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo projekto (Nr. XIIIP-1909)) paketo. Kadangi į daugumą ankstesniais metais teiktų Asociacijos pastabų nebuvo atsižvelgta jos pakartotinai buvo pateiktos LR finansų ministerijai ir kitoms atsakingoms valstybės institucijoms. Pastabos dar papildytos pasiūlymu pakeisti LR draudimo įstatymo 93 str. siekiant palengvinti bendravimą su klientu elektroniniu būdu. Projektai grąžinti rengėjams tobulinti vadovaujantis Asociacijos pozicijai palankia LR Vyriausybės Kanceliarijos TG išvadatačiau rengėjai į esmines pastabas neatsižvelgė, kai kurias projekto nuostatas dar sugriežtino, ir pritarus LR Vyriausybei projektai pateikti LR Seimui. Lietuvos verslo konfederacija (toliau – LVK) 2018-03-28 d. Ministrui Pirmininkui išsiuntė raštą „Dėl ydingos teisėkūros praktikos“. Parengtos ir pateiktos pastabos ir pasiūlymai LR Seimui. Į kelias esmines pastabas komitetas po aptarimo darbo grupėje atsižvelgė. Projektai priimti.
  • Dėl LR pensijų kaupimo įstatymo IX-1691 pakeitimo įstatymo projekto (naujos redakcijos) (Nr. XIIIP-2246) Asociacija 2018-05-10 d. raštu LR Vyriausybei, LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, LR finansų ministerijai ir Lietuvos bankui išsakė poziciją tiek dėl kaupimo tiek dėl išmokų dalies (siūlomo pensijų anuitetų teikimo paslaugos centralizavimo Sodroje).

Asociacijos prezidentas poziciją šiuo klausimu išsakė 2018-05-18 d. LR finansų ministerijoje organizuotame susitikime (atsakingų valstybės institucijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovų, dalyvaujant Finansų ministrui). Prisijungta prie 2018-05-30 d. Lietuvos laisvosios rinkos instituto (toliau – LLRI) iniciatyva parengto atviro laiško J.E. Lietuvos Respublikos Prezidentei, LR Seimui ir jo pirmininkui, LR Vyriausybei ir Ministrui Pirmininkui ir: LR konkurencijos tarybai, LR valstybės kontrolei, LR specialiųjų tyrimų tarnybai, LR Konstituciniam Teismui „Dėl pareigos remti privačia nuosavybės teise pagrįstas visuomenei naudingas ūkines pastangas ir iniciatyvą kur iškeltas ir pensijų anuitetų centralizavimo klausimas.“ 2018-06-08 d. Konkurencijos tarybai pateiktas prašymas ištirti pensijų kaupimo įstatymo ir su tuo susijusių kitų įstatymų pakeitimo projekto poveikį konkurencijai. Palanki išvada 2016-06-21 d. pateikta atsakingiems LR Seimo komitetams. Buvo užregistruoti du LR Seimo narių palankūs pasiūlymai. Dalyvauta LR Seimo komiteto posėdžiuose. Papildomojo Biudžeto ir finansų komiteto sprendimas buvo palankus, pritarta Seimo nario S. Jakeliūno pasiūlymui šiame etape projekto išmokų dalies nekeisti. Tačiau pagrindiniame Socialinių reikalų ir darbo komitete, kuriame vyravo daugumos išankstinė nepalanki nuostata, diskusija šiuo klausimu iš esmės neįvyko, pritarta LR Vyriausybės projekto nuostatai dėl pensijų anuitetų centralizavimo. LR Seimo frakcijoms 2018-06-25 d. pateiktas raštas prašant palaikyti Biudžeto ir finansų komiteto pasiūlymą, tačiau per projekto svarstymą LR Seimo plenariniame posėdyje teikėjas šį pasiūlymą atsiėmė ir už jį nebuvo balsuota, taigi liko LR Vyriausybės pateiktos projekto nuostatos. Projektas priimtas. Atsižvelgiant į tai parengtas raštas J.E. Lietuvos Respublikos Prezidentei prašant vetuoti projektą.

J.E. Lietuvos Respublikos Prezidentei jo nevetavus LR Seimo narių grupė 2018 08 17 d. kreipėsi į LR Konstitucinį teismą „Dėl teisės akto atitikties Lietuvos Respublikos Konstitucijai“. Be kitų klausimų prašoma ištirti šį:„2. Anuitetų rinkos monopolizavimas valstybės rankose galimai pažeidžia Konstitucijos 29 ir 46 straipsnius“. LR Konstitucinis teismas atliko išankstinį tyrimą ar prašymas tinkamas svarstymui. 2018 10 05 d. Konstitucinis teismas priėmė tik prašymą dėl pensijų sistemą reguliuojančių teisės aktų atitikties Konstitucijai vienos nuostatos dalies, kuria sudarytos prielaidos į pensijų kaupimą įtraukti tik jaunesnius kaip 40 metų amžiaus asmenis, o kitas dalis (tame tarpe ir dėl pensijų anuitetų teikimo paslaugos centralizavimo), kaip neatitinkančias prašymui skirtų reikalavimų, grąžinta pareiškėjai. Konstitucinis teismas pažymėjo, kad prašymo dalių grąžinimas neatima teisės kreiptis į Konstitucinį teismą dėl tų pačių klausimų bendra tvarka, kai bus pašalinti šiame Konstitucinio teismo sprendime nurodyti trūkumai.

5.1.3 sprendimo p. Konstitucinis teismas išsakė nuomonę, kad pareiškėja nurodydama, kad, ginčijamais įstatymais suteikus įgaliojimus teikti pensijų anuitetų mokėjimo paslaugą tik vienam subjektui – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, atitinkama rinka būtų monopolizuota, kartu būtų ribojama konkurencija, neatsižvelgia į tai, kad įstatymų leidėjas, paisydamas Konstitucijos, pensinio aprūpinimo srityje turi plačią diskreciją, inter alia diskreciją pasirinkti pensijų sistemą. Pažymėta, kad pareiškėja prašyme nepaaiškina, kodėl, atsižvelgiant į pensinio aprūpinimo santykių ir pensijų anuitetų mokėjimo rinkos specifiką, asmens (ūkinės veiklos subjekto) ir visuomenės interesai negali būti derinami nustatant, kad pensijų anuitetų mokėjimo paslaugą teikia Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Turima informacija LR Seimo nariai pakartotino teikimo dėl pensijų anuitetų dalies neteiks. Užbaigta.

  • Dėl LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 2, 6, 16, 20, 21 ir 27 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto (XIIIP-2215).

LR Vyriausybės parengtuose Mokesčių ir socialinės sistemos tobulinimo II etapo pasiūlymuose lengvatos gyvybės draudimui neperžiūrimos. Jos nepaliestos ir LR Vyriausybės LR Seimui pateiktame LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo projekte. Todėl Asociacijos 2018-05-05 d. ir 2018-05-11 d. raštuose LR finansų ministerijai tik pasiūlėme palaipsniui didinti leistinų atskaitymo iš pajamų „lubas“ Į tai neatsižvelgta motyvuojant didėsiančia susigrąžinama suma nuo gyventojų įmokų dėl GPM tarifų didinimo). 2018-06-17 d. Asociacijos rašte buvo pateiktas pasiūlymas nustatyti apmokestinamųjų pajamų mažinimo taisyklę, kai apskaičiuojant mokėtiną gyventojų pajamų mokestį iš pradžių mažinamos pagrindiniu 21 procentų tarifu apmokestinamos su darbo santykiais susijusios pajamos (mokesčio tarifų taikymo eiliškumas), į kurį neatsižvelgta. Tačiau LR Seime užregistruotas LR Seimo nario Stasio Jakeliūno pataisa atskaitymų iš pajamų „luboms“, mažinant jas iki 1500 eurų. Motyvas- didėjant gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) tarifui didėtų grąžinama maksimali suma iki 420 eurų, kas biudžetui nepriimtina (pati lengvata išliktų tokio pačio dydžio – iki 300 eurų. Pateiktas ir kitas nepalankus pasiūlymas dėl pasyviųjų pajamų (tame tarpe ir gyvybės draudimo apmokestinamųjų išmokų) apmokestinimo 20 proc. tarifu. 2018-06-14 Asociacija atsakingiems komitetams pateikė argumentus prieš tokius pakeitimus. Pasiūlymo dėl pasyviųjų pajamų apmokestinimo 20 proc. tarifu autorius atsisakė. Atsakingi LR Seimo komitetai pasiūlytam „lubų mažinimui“ pritarė. Projektas priimtas.

  • Analizuojant viešai skelbiamus Lietuvos Respublikos (toliau- LR) projektus, įvertinanti jų įtaką Asociacijos narių veiklai ir sekant jų eigą: Valstybinio socialinio draudimo, Draudimo, Lietuvos banko, Pelno mokesčio, Gyventojų pajamų mokesčio, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos, Lobizmo, Vartotojų teisių gynimo, Asociacijų, Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo, Sveikatos draudimo, Konkurencijos, Neteisėto praturtėjimo prevencijos bei kitų), pvz.:
  • Dėl individualios veiklos su IVP apmokestinimo tęsiant mokesčių ir pensijų reformą. LR Vyriausybė 2018 10 17 d. pateikė LR Seimui LR Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2019 metų rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą ir jį lydinčiuosius LR įstatymų pakeitimų projektus. Asociacijos narėms aktualūs projektai buvo šie:

LR valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 10, 15, 16, 24, 32 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas;

LR valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 2, 3, 8, 10, 11, 12, 13, 19, 25, 35 ir 40 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-823 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas.

Šiais LR valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimo projektais siūloma nustatyti, kad: savarankiškai dirbantys asmenys socialinio draudimo įmokas moka nuo 100 proc. apmokestinamųjų (savo poreikiams išsiimamų) pajamų; metinės savarankiškai dirbančių asmenų pajamos, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, negali būti didesnės nei praėjusių metų 43 VDU suma. Aiškinta, kad savarankiškai dirbančių asmenų apmokestinimo pakeitimais siūloma nustatyti tokią socialinio draudimo įmokų bazę, kad jų apmokestinimas po mokesčių ir pensijų reformos išliktų panašiame lygyje. Tačiau spaudoje iš karto pasirodė ekspertų ir suinteresuotų asmenų nuomonės, kad apmokestinimas didėja. 2018 10 17 d. projektai pateikti narių įvertinimui. Pasiūlymų dėl veiksmų negauta. Asociacija paprašė LLRI, LVK palaikymo bei atkreipė kitų suinteresuotų asociacijų dėmesį į projektus, jų eigą bei stebėjo eigą. Eigoje buvo užregistruoti keli LR Seimo narių pasiūlymai iš kurių pritarta nustatančiam, kad savarankiškai dirbantys asmenys socialinio draudimo įmokas mokėtų nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų.

  • Dėl LR teisingumo ministerijos parengto preliminaraus LR lobistinės veiklos įstatymo Nr. VIII-1749 pakeitimo įstatymo projekto (XIIIP-3051). Projekte siūlomi pakeitimai iš esmės apsunkintų asociacijų dalyvavimą teisėkūros procesuose. Projekte atsisakoma išimties tiek NVO, tiek asociacijoms, išplečiamos „lobisto“ ir „lobistinės veiklos“ sąvokos, įvedama nauja „lobistinės veiklos naudos gavėjo“ sąvoka, reglamentuojama atsakomybė ir pan.. LVK, kuri š. m. liepos 31 d. buvo kviečiama dalyvauti tarpžinybiniame pasitarime dėl šio projekto, paprašė pasidalinti savo nuomone apie siūlomą reguliavimą. Iš narių atsiliepimų negauta, todėl nuomonė LVK trumpai išsakyta žodžiu. LVK 2018-08-14 d LR teisingumo ministerijai ir LR Vyriausybės kanceliarijai dėl projekto pateikė nuomonę ir pastabas. 2018 09 19 LVK ir Lietuvos pramoninkų konfederacija pateikė kreipimąsi LR Seimui ir LR Vyriausybei, kurį pasirašė eilė asociacijų (tame tarpe ir mūsų) bei organizavo susitikimą su Teisingumo ministru. Projekto trečiajam variantui 2018-12-05 d. pritarė LR Vyriausybė. Vėl paprašyta narių įvertinti. Atsiliepimų negauta. 2018 12 07 d. projektas registruotas LR Seime.
  • Dėl 2018 07 05 d. LR Seimo narių grupės yra užregistruoto LR lobistinės veiklos įstatymo Nr. VIII-1749 pakeitimo įstatymo projekto XIIIP-2399. Paprašyta narių jį įvertinti. Atsiliepimų negauta. 2018 12 06 d. projektas pateiktas LR Seimo plenariniame posėdyje dėl priėmimo svarstymui. Nepritarta.
  • Dėl LR vartotojų teisių gynimo įstatymo Nr. I-657 21, 22(5) ir 23 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto (XIIIP-1645) ir LR vartotojų teisių gynimo įstatymo Nr. I-657 23 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto (XIIIP-1629)Narių susipažinimui į persiustus projektus gauta išvada dėl pirmojo, kad jis „aktualus, nes pagal projekte numatyta nuo 14 iki 5 dienų trumpinti terminus verslininkams per kuriuos jie privalo atsakyti į vartotojų skundus. Jei projektas būtų priimtas, atitinkamai keistųsi ir Lietuvos banko ginčų su vartotojams nagrinėjimo taisyklės ir draudikams sutrumpėtų skundų nagrinėjimo terminai.“ Kai projektai buvo priimti svarstymui ir paskirti atsakingi komitetai, nariams pasiūlyta spręsti dėl tolimesnių veiksmų. Atsiliepimų negauta. Per svarstymą 2019 m. LR Seimo plenariniame posėdyje pirmasis projektas bendru sutarimu grąžintas iniciatoriams tobulinti, o antrasis atmestas.
  • LR Vyriausybės projektų:
  • Dėl LR vyriausybės 2018-04-16 d. pristatytų numatomų struktūrinių reformų, tarp jų mokesčių bei pensijų. Mokesčių reformos pristatymuose nieko atskiro liečiančio tik gyvybės draudimą nepasakyta. Gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) 21 proc. tarifas numatytas tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms; individualios veiklos apmokestinimo žadėta neliesti; lengvatų gyvybės draudimo įmokoms nuimti ar sumažinti nežadėta, jos planuotos liksiančiomis tapačioms III pakopos pensijų fondams; „lubų“ atskaitymui iš pajamų padidinimą, nes į jas įeis papildomos įmokos į II pakopą, žadėta svarstyti (Asociacijos veiksmai paminėti aukščiau).

Dėl pensijų reformos. Atsiranda papildomų mokėjimų leidimas į II pakopą didinsiantis savanoriško kaupimo konkurenciją. Svarbu, kad dėl to III pakopai lengvata eigoje nedingtų.

Lietuvos bankas savo 2018-04-18 d. pozicijoje dėl šių reformų pateikė tris nepalankius gyvybės draudimo rinkai pasiūlymus: naikinti gyvybės draudimo įmokų ir įmokų į III pakopos pensijų fondus GPM lengvatą; individualios veiklos apmokestinimą prilyginti darbo santykiams; centralizuoti pensijų anuitetų paslaugos teikimą Sodroje.

Asociacijos prezidentas aktualius reformos klausimus 2018-04-18 d. aptarė susitikime su LLRI vadovu, aptarta pozicija ir galimi veiksmai. Dėl veiksmų derinimo sutarta ir su Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (toliau – LIPFA) vadovu bei jiems atstovaujančia viešųjų ryšių bendrove. Dėl reagavimo į individualios veiklos apmokestinimo bei progresinio apmokestinimo klausimų kėlimą apsitarta su LVK.

  • Dėl mokesčių ir pensijų reformos ir Lietuvos banko pozicijos 2018-05-02 d. raštu Asociacija kreipėsi į LR Vyriausybę, LR socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, LR finansų ministeriją ir Lietuvos banką ir pateikė pastebėjimus ir siūlymus šiais klausimais: dėl subalansuotos pensijos kaupimo sistemos stabilumo ir didesnio valstybės skatinimo savarankiškam kaupimui senatvės pensijai III pensijų kaupimo pakopoje, kuriai priskiriamas gyvybės draudimas ir III pakopos pensijų fondai; dėl anuitetų sistemos tobulinimo; dėl individualios veiklos apmokestinimo. 2018-05-08 d. LR Vyriausybės kancleris LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ir LR finansų ministerijai raštu nurodė: „Ministro Pirmininko pavedimu prašyčiau įvertinti Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos ir Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos pastabas ir pasiūlymus rengiant ir teikiant Vyriausybei teisės aktų dėl mokesčių ir pensijų reformos projektus.“ Ministerijos į tai neatsižvelgė ir įstatymų projektai realizuojantys reformas buvo parengti be diskusijų.
  • Dėl kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo pakeitimų. Aptarus vienos narės prašymą Asociacijos Teisės ir atitikties darbo grupės posėdyje iš solidarumo prisijungta prie Lietuvos draudikų asociacijos (toliau – LDA) 2017-12-02 d. kreipimosi į LR finansų ministeriją, kuriame siūloma: „Atsižvelgiant į tai, jog draudimo veikla yra griežtai kontroliuojama, licencijuojama ir prižiūrima, o kasos aparatų administravimas draudimo bendrovėms sukelia pernelyg sudėtingą ir neproporcingą administracinę bei finansinę naštą, taip pat siekiant išvengti diskriminacinio vienodai griežtai reguliuojamų rinkos dalyvių traktavimo ir teisės aktų jiems taikymo, siūlome nustatyti, kad draudimo bendrovės neprivalo naudoti kasos aparatų, jei kiekvienam asmeniui yra išduodamas pinigų priėmimo kvitas arba kitas teisės aktų nustatytais atvejais vietoj jo naudojamas apskaitos dokumentas. 2017-11-28 d. gautas tarpinis atsakymas: „Finansų ministerija, siekdama tobulinti kasos aparatų sistemos teisinį reglamentavimą atsižvelgiant į modernius atsiskaitymo ir apskaitos būdus, numato parengti Lietuvos Respublikos Vyriausybes 2002-08-13 nutarimo Nr. 1283 ,,Dėl Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo” pakeitimo projektą (toliau – projektas). Rengiant minėtą projektą bus papildomai įvertintos ir Jūsų rašte nurodytos aplinkybes ir pasiūlymai. Parengtas projektas bus pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms teises aktų nustatyta tvarka.“2018-06-18 Finansų ministerija pateikė derinimui Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 13 d. nutarimo Nr. 1283 „Dėl Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo (jį išdėstyti nauja redakcija) projektą. Pastabų iš narių negauta. Projektas patvirtintas.
  • Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR finansų ministerijos projektų:
  • Dėl informacijos apie išmokas už ankstesnius nei 2018 m. teikimo naujo būdo. Iš Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR finansų ministerijos (toliau – VMI) 2018-05-24 d. gavus informaciją Dėl duomenų teikimo VMI XML formatu už 2018 m. ir vėlesnius metus Asociacija pateikė pasiūlymus dėl duomenų teikimo už ankstesnius nei 2018 metus tvarkos, įvertinant naujus reikalavimus duomenų saugumui (BDAR). VMI atsakydama į juos pasiūlė tokią patobulintą duomenų keitimosi tvarką: „Valstybinė mokesčių inspekcija gyvybės draudimo įmonei per e.pristatymas informacinę sistemą https://epristatymas.post.lt/ pateikia elektroninį dokumentą, jame nurodo kokius duomenis, kokiam tikslui, kokiu duomenų gavimo pagrindu nori gauti, prideda Excel sąrašą (gyventojo vardas, pavardė, asmens kodas (užtikrina vienareikšmišką identifikavimą bei tikslų duomenų tvarkymą)). Gyvybės draudimo įmonės turi būti aktyvavusios savo e. pašto dėžutes E. pristatymo sistemoje, t. y. VMI, siųsdama pranešimą per E. pristatymą, turi matyti, kad konkreti Gyvybės draudimo įmonė naudojasi E. pristatymo paslaugomis, tik tokiu atveju bus galimybė išsiųsti. Gyvybės draudimo įmonė gavusi Valstybinės mokesčių inspekcijos elektroninį dokumentą per tą pačią e.pristatymas informacinę sistemą pateikia duomenis (draudimo sutarties numeris, sudarymo data, draudimo išmokos išmokėjimo data) apie sąraše minėtus asmenis arba per e.pristatymas informuoja iš kur duomenis VMI gali (galės ir ateityje ) pasiimti (pateikia nuorodą) ir kokiu telefonu paskambinus būtų pateikiamas slaptažodis prie nuorodoje patalpintų duomenų.“ Visoms Asociacijos narėms pritarus 2018-06-26 d. VMI išsiustas patvirtinimas, kad su siūloma tvarka sutinkame.
  • Lietuvos banko projektų:
  • Dėl gautų derinimui aštuonių Lietuvos banko valdybos nutarimų projektųkuriais siekiama detalizuoti kai kurias Draudimo įstatymo projekto, įgyvendinančio IDD direktyvą, nuostatas. Pastabos ir pasiūlymai Lietuvos banko priežiūros tarnybai (toliau – Priežiūra) pateikti dėl šių projektų:
  • Dėl draudimo ir perdraudimo produktų platintojų kvalifikacijos ir jos tobulinimo reikalavimų, kvalifikacijos kontrolės ir vertinimo kriterijų, kvalifikacijos pripažinimo tvarkos aprašo,
  • Dėl draudimo agentų ir papildomos draudimo veiklos tarpininkų sąrašo sudarymo ir tvarkymo taisyklių,
  • Dėl informacijos, kurią draudimo produktų platintojai turi teikti draudėjams, atskleidimo taisyklių patvirtinimo.

Pastabos aptartos susitikimuose. Gauti pataisyti projektai į kuriuos vėl pateiktos pastabos. Į daugelį pastabų atsižvelgta. Projektai patvirtinti.

  • Dėl draudimo veiklą ir tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą reglamentuojančių teisės aktų. Lietuvos bankas, siekdamas užtikrinti teisės aktų nuostatų aktualumą, atliko draudimo veiklą reglamentuojančių LR draudimo priežiūros komisijos nutarimų, kurie nebuvo keisti įgyvendinant 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/138/EB dėl draudimo ir perdraudimo veiklos pradėjimo ir jos vykdymo (Mokumas II), peržiūrą ir derinimui pateikti keturių Lietuvos banko valdybos nutarimų projektus. Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Nurodymų dėl tinkamo tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros Lietuvos banko reguliavimo srityje patvirtinimo“ projekto 2018-03-23 d. Priežiūrai pateiktos pastabos ir pasiūlymai. Dėl kitų nutarimų projektų nariai pastabų neturėjo. Į pastabas atsižvelgta. Projektai patvirtinti.
  • Dėl bandomosios finansinių inovacijų aplinkos aprašo projekto. Dėl 2018 05 10 d. derinimui pateikto Lietuvos banko valdybos nutarimo projekto 2018 05 21 d. Asociacija Priežiūrai išsakė tokią poziciją „Pastabų neteiksime. Mūsų nuomone šis nutarimas kažkokios esminės pridėtinės vertės ir realios naudos ar palengvinimų rinkos dalyviams neduos. Juo tik didinama administracinė našta, pvz., atsiranda daug sąlygų, kurias reikės įgyvendinti, papildomo atsiskaitinėjimo Lietuvos bankui. Nutarime rašoma, kad Lietuvos bankas sieks netaikyti poveikio priemonių, tačiau realiai jos gi vis tiek galės būti taikomos.“
  • Dėl derinimui pateikto Lietuvos banko nutarimo „Dėl finansų rinka reglamentuojančiuose įstatymuose nustatytų baudų aprašo patvirtinimo“ projekto Asociacija 2018-06-22 d. Priežiūrai pateikė pastabas bei pasiūlymus. Iš trijų pastabų tik į vieną atsižvelgta iš dalies. Nutarimas priimtas.
  • Dėl Lietuvos banko 2018-09-25 d. derinimui pateiktų teisės aktų projektų, susijusių su finansų rinkos dalyvių vadovų bei akcininkų vertinimu. Asociacija 2018 10 09 d. pateikė Priežiūrai pastabas ir pasiūlymus dėl šių teisės aktų:
  • Dėl Lietuvos Banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių vadovų ir pagrindines funkcijas atliekančių asmenų vertinimo nuostatų;
  • Dėl pranešimo apie Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių kvalifikuotosios įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalies įsigijimą ir perleidimą teikimo taisyklių.

Pakeisti nutarimai priimti. Atsižvelgta (iš dalies) tik į vieną pastabą.

  • Dėl Profesinių pensijų kaupimo veiklos ir Draudimo veiklos kapitalo reikalavimus reglamentuojančių nutarimų derinimo. Dėl 2018-11-06 d. pateiktų suderinimui: Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. balandžio 23 d. nutarimo Nr. 03-70 „Dėl Gyvybės draudimo įmonių vykdomos profesinių pensijų kaupimo veiklos mokumo kapitalo reikalavimo skaičiavimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projekto ir Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. balandžio 23 d. nutarimo Nr. 03-62 „Dėl Draudimo ir perdraudimo įmonių kapitalo reikalavimų skaičiavimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projekto Asociacijos nariai atsiliepimų nepateikė.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2012 m. liepos 12 d. nutarimo Nr. 03-165 „Dėl Pensijų asociacijų informacijos rengimo ir teikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ projekto, kuriuo siūloma įtvirtinti profesinės pensijos išmokų prognozių, pateikiamų profesinės pensijos išmokų ataskaitoje, prielaidų nustatymo taisykles. Dėl Priežiūros Asociacijos žiniai ar pastaboms ir pasiūlymams 2018-11-13 d. pateikto projekto Asociacijos nariai atsiliepimų nepateikė.
  • Dėl Lietuvos banko pateikto derinimui Lietuvos banko valdybos 2013 m. birželio 6 d. nutarimo 03-105 „Dėl Finansų rinkos dalyvių gaunamų skundų nagrinėjimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo projekto bei naujai parengto Finansų rinkos dalyvių gaunamų skundų nagrinėjimo gairių projekto. Į 2018-11-16 d. gautus derinimui projektus Asociacija 2018 11-30 raštu Priežiūrai pateikė narių pastabas. Eigoje.
  • Dėl nepilnamečiam vaikui priklausančios draudimo išmokos mokėjimo. Lietuvos bankas 2018 11 30 d. raštu kreipėsi į asociacija informuodamas, kad pastaruoju metu susilaukė suinteresuotų asmenų paklausimų, susijusių su nepilnamečiam vaikui priklausančios draudimo išmokos mokėjimu. Lietuvos bankas laikosi pozicijos, kad draudimo išmoka privalo būti išmokėta taip, kad nepažeistų vaiko nuosavybės teisių bei būtų tinkamai įgyvendintas vaiko bei jo tėvų turto atskyrimo principas. Tačiau praktikoje tokiais atvejais kyla tam tikrų problemų. Draudimo įmonės nepilnamečiam vaikui priklausančią draudimo išmoką paprastai moka tik į nepilnamečio vaiko asmeninę banko sąskaitą, kas jo tėvams gali kelti tam tikrų sunkumų, susijusių su banko sąskaitos atidarymu, jos administravimo išlaidomis ir kt.

Lietuvos bankas, siekdamas visapusiškai įvertinti egzistuojančią praktiką dėl nepilnamečiam vaikui priklausančios draudimo išmokos mokėjimo ir jos keitimo galimybes, paprašė pateikti teisiškai argumentuotą poziciją. Pozicija Priežiūra pateikta 2018-12-13 d. Priežiūra poziciją pateikė 2019 m.

  • Dėl Lietuvos banko priežiūros tarnybos direktoriaus sprendimo „Dėl Lietuvos banko pozicijos dėl grupinio draudimo platinimo patvirtinimo“ projekto. 2018 12 03 d. Priežiūros pateiktu derinimui projektu norima: Patvirtinti Lietuvos banko poziciją dėl grupinio draudimo platinimo (pridedama). 2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktoriaus 2014 m. liepos 1 d. sprendimą Nr. 241-107 „Dėl Lietuvos banko Priežiūros tarnybos pozicijos dėl draudimo ir kitų finansinių paslaugų derinių pardavimo modelio“. Pozicija Priežiūrai pateikta 2018-12-20 d. Eigoje.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. spalio 29 d. nutarimo Nr. 03-159 „Dėl draudimo ir perdraudimo veiklos ataskaitų teikimo“ pakeitimo“ projekto. Lietuvos bankas projektą 2018 12 06 d. pateikė derinimui iki 2018 12 19 d. Projektas parengtas, siekiant suderinti pirmiau nurodytu nutarimu patvirtinto Draudimo ir perdraudimo veiklos ataskaitų pildymo ir teikimo tvarkos aprašo nuostatas su Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo Nr. IX-1737 pakeitimo įstatymo, įgyvendinančio 2016 m. sausio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2016/97 dėl draudimo produktų platinimo, nuostatomis, taip pat siekiant suvienodinti rinkos praktiką teikiant duomenis apie draudžiamųjų įvykių skaičių ir pan. 2019 12 19 d. Priežiūrai pateiktos pastabos. Eigoje.
  • Dėl teisės aktų finansų rinkos reguliavimo srityje tobulinimo. Lietuvos bankas 2018 11 13 d. paskelbė komentarus į rinkos dalyvių ir kitų suinteresuotų asmenų ankstesniais metais teiktus pasiūlymus dėl finansų rinkos reglamentavimo tobulinimo. Narių 2018 11 13 d. paprašyta susipažinti su Lietuvos banko komentarais į pateiktus pasiūlymus ir pagal poreikį reaguoti. Atsiliepimų negauta.
  • Dėl maksimalių rinkos dalyvių įmokų už finansų rinkos priežiūrą dydžių 2019 metaisĮ 2018-09-25 d. pateiktą derinimui Lietuvos banko valdybos nutarimų projektą iš narių pasiūlymų negauta. Pasiūlymai kaip tobulinti šių dydžių nustatymo tvarkai Lietuvos bankui buvo teikiami ankstesniais metais, tačiau jie liko neįvertinti.
  • Dėl Profesinių pensijų kaupimo įstatymo projekto 55 str. 17 d. įgyvendinimo. Įgyvendinant Profesinių pensijų kaupimo įstatymo projekto 55 straipsnio 17 dalį, parengtas Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2012 m. liepos 12 d. nutarimo Nr. 03-165 „Dėl Pensijų asociacijų informacijos rengimo ir teikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas, kuriuo siūloma įtvirtinti profesinės pensijos išmokų prognozių, pateikiamų profesinės pensijos išmokų ataskaitoje, prielaidų nustatymo taisykles. 2018-11-29 Priežiūra pateikė parengtą nutarimo projektą žiniai, o turint pastabų ar pasiūlymų ir derinimui. Iš narių atsiliepimų negauta.
  • Dalyvaujant valstybinių institucijų bei verslo organizacijų:
  • teminiuose renginiuose ir susitikimuose aptariant aktulius klausimus:
  • Dalyvauta Priežiūros tarnybos veiklos planų pristatyme (2018-02-15). Priežiūra pristatė prezentaciją: „Draudimo rinkos priežiūra: kas nuveikta ir ateities planai“ (Struktūriniai pasikeitimai 2017 m.; Svarbiausi darbai 2017 m.; 2018 metų Priežiūros tarnybos tikslai; 2018 metų Priežiūros tarnybos dėmesys 2018 metais ir kt.). Išsakytos pastabos, prašymai ir pasiūlymai. Gauta prezentacija ir papildomi komentarai dėl Asociacijos pasitikslinimų persiusti nariams.
  • Dėl susitikimo su Lietuvos banko valdyba 2018-05-07 d. Kadangi LR Vyriausybė mokesčių ir pensijų sistemų pertvarkymo reformas numatė forsuoti, o Lietuvos banko pozicija dėl jų detalių yra nepalanki gyvybės draudimo rinkai paprašyta susitikti aptarti kelis aktualius klausimus: kokia Lietuvos banko vizija dėl III pakopos (kaupiamieji gyvybės draudimo produktai ir pensijų fondai) ateities, kokią jos reikšmę mato, kokios turi būti jos vystymosi kryptys, kad ji taptų patrauklesnė, kokius būdus mato skatinimui, kad žmonės per ją taupytų; kuo grindžiama pozicija dėl valstybinio anuitetų tiekėjo steigimo (kaip vertina dabar anuitetus teikiančių bendrovių anuiteto pelningumą, kodėl valstybinis anuitetas Jūsų nuomone bus pigiau ir t.t. Per susitikimą Lietuvos banko atstovai paaiškino savo pozicijos motyvus. Su Lietuvos banko valdybos pirmininku sutarta, kad tokie susitikimai taps reguliariais (du kartus per metus).
  • 2018-04-24 d. Asociacijos atstovai dalyvavo Lietuvos verslo konfederacijos konsultaciniame posėdyje su policijos generaliniu komisaru Linu PernavuSusitikimo metu buvo aptartos kovos su šešėliniu verslu, padažnėjusių automobilių dalių vagysčių ir vagysčių mažmeninės prekybos vietose prevencijos priemonės, bei kiti LVK nariams aktualūs klausimai. Mūsų Asociacijos narės atstovai pristatė stambų kliento sukčiavimo atvejį, einantį per beveik visas bendroves, kad atsiranda tyčinių savęs žalojimo atvejų, siekiant gauti draudimo išmokas. Yra įtarimų, kad šie modeliai atkeliauja iš JK, Airijos. Atkreiptas dėmesys į galimą grupuočių formavimąsi, tokių reiškinių žalą visuomenei, paprašyta, kad būtų rimtai tiriami tokie atvejai. Generalinis komisaras pritarė ir pateikė savo pasiūlymus.
  • Per Lietuvos banko organizuotą Lietuvos gyvybės draudimo rinkos tendencijų aptarimą (2017-12-15) Priežiūra išdėstė pretenzijas dėl Investicinio draudimo vienkartinės įmokų, išmokų, t.t. dalinių disbalanso, draudimo sutarčių pelningumo draudėjams ir draudikams disbalanso, nenaudingai įsiūlytų gyvybės rizikų draudimo paslaugų), o taip pat išsakė kategorišką nuomonę, kad „ tokie produktai nenaudingi vartotojams“. Pristatymo išvadose paminėta:
  • Pagalba draudėjams optimizuojant mokesčius vienkartinėmis įmokomis – reputacinė rizika draudimo įmonėms.
  • Aukštas produkto pelningumas = mažas produkto patrauklumas vartotojams.
  • Tokia rinka neturi ateities – tai rodo patys vartotojai.

Priežiūra paprašė Asociacijos 2018 m. sausį pateikti pasiūlymus: kokių priemonių siūloma/žadama imtis padėčiai gerinti. Asociacija parengė ir 2018-01-29 d. Priežiūrai pateikė Veiksmų planą ir informavo, kad yra pasirengusi įgyvendinti jame numatytas priemones. Informuota, kad klausimais, kurių bendro aptarimo galimybę riboja LR konkurencijos įstatymo nuostatos, sprendimus priims pačios mūsų Asociacijos narės. Priežiūra planą su savo nuomone pateikė Lietuvos banko valdybai. Planas įvertintas kaip nekonkretus ir Priežiūrai pavesta surinkti iš bendrovių informaciją apie konkrečius jų numatomus veiksmus bei apibendrinus su išvadomis vėl pateikti Lietuvos banko valdybai. Informaciją Priežiūra įvertino ir 2018 m. gegužės 18 d. organizavo susitikimą, kurio metu pristatė Lietuvos banko nuomonę dėl Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos ir atskirų gyvybės draudikų pateiktų priemonių gyvybės draudimo produktų naudingumui didinti, taip pat Lietuvos banko planuojamus veiksmus. Po susitikimo su Priežiūra susiderintas jo reziumė, aptarta darbų eiga.

  • Dėl Gyvybės draudimo sutarties sąlygų keitimo traktavimo. Per susitikimą VMI 2018-05-29 d. aptartos konkrečios situacijos ir kaip jas traktuoti. VMI išsakė savo poziciją, dar griežtesnę nei anksčiau. Po susitikimo šis klausimas aptartas su Asociacijos nariais. VMI pateikta medžiaga vienai apmokestinimo situacijai spręsti. Apsiginta.
  • Dėl Priežiūrai pateiktų klausimų Dėl Draudimo produktų platinimo direktyvos (toliau – IDD) nuostatų taikymo2017-12-08 d. pateikti klausimai buvo aptarti susitikimuose ir 2018-01-31 d. gauti neoficialūs atsakymai į daugumą iš jų. Priežiūrai 2018-06-13 d. pateikti nauji klausimai dėl įstatymų bei nutarimų nuostatų įgyvendinimo ir IDD nuostatų taikymo bei paprašyta organizuoti susitikimą juos aptarti. 2018 07 23 d. gauti atsakymai. Kadangi dalis jų netenkino ar buvo neaiškūs 2018 09 04 d. Priežiūrai pateiktas aptartinų atsakymų ir naujų klausimų sąrašas ir paprašyta organizuoti jų aptarimą. Susitikime Priežiūroje 2018 09 06 d. į daugumą klausimų pasižiūrėta teigiamai ir 2018 09 10 d. gauti palankūs atsakymai raštu. Dėl likusio vieno netenkinančio klausimo 2018 09 17 d. pastaba Priežiūrai persiusta e-laiškeliu, neatsakius tinkamai 2018 09 21 d. konkretus argumentuotas redakcinis pasiūlymas. 2018 09 27 d. gautas dviprasmiškas atsakymas (apibrėžimui pritarta, tačiau atkreiptas dėmesys į anksčiau pastebėtus anuliuotinus netinkamos praktikos atvejus). Nutarta toliau nebediskutuoti.
  • Dėl antrojo susitikimo su Lietuvos banko valdyba. Vadovaujantis 2018 05 07 d. susitikimo su Lietuvos banko Valdyba susitarimu dėl reguliarių susitikimų Lietuvos banko valdybos pirmininkui 2018 09 11 d. e-meilu išsiustas prašymas organizuoti tokio paties formato susitikimą ir pratęsti diskusijas praeito susitikimo aptarimų kryptimis (aptarimų temos pridėtos). Susitikimas įvyko 2018 10 29 d. Per jį buvo atkreiptas Lietuvos banko dėmesys į būtinybę reglamentuoti naujų draudimo rinkos subjektų „InsureTechų“ veiklą, kad jiems būtų nustatyti tinkami reikalavimai. Bandyta aptarti koks turėtų būti gyvybės draudimo kaupiamasis produktas, kad atitiktų lengvatomis skatinamo kaupimo pensijai produkto sampratą. Tikslaus atsakymo negauta. Aptarti bendradarbiavimo gerinimo, administracinės naštos mažinimo bei kiti klausimai.
  • Dėl dalyvavimo Finansinės ir draudimo veiklos, apskaitos, buhalterijos ir audito, nekilnojamojo turto operacijų sektoriniame profesiniame komiteto veiklojeAsociacijos prezidentas LVK deleguotas į Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro direktoriaus 2018 08 27 d. įsakymu patvirtintą šio komiteto sudėtį. Sektorinis profesinis komitetas – tai bendradarbiavimo pagrindu sudaryta patariamoji institucija, koordinuojanti konkretaus ūkio sektoriaus – veiklų grupės strateginius kvalifikacijų sistemos formavimo ir profesinio mokymo klausimus pagal veiklų ekonominę funkciją, produktus, paslaugas arba technologijas. 2018 10 17 d. Asociacijos nariams persiusta pristatomoji informacija ir paklausta ar turi kokių nors interesų komiteto funkcijoms priskirtais klausimais. Atsiliepimų negauta. 2018 11 15 d. dalyvauta organizaciniame komiteto posėdyje, per jį informuota, kad dokumentų projektai dėl kurių komisija turės išsakyti savo nuomonę bus parengti š. m. gruodžio mėnesį. 2018-12-18 d. viešam derinimui pateiktas „Nekilnojamojo turto operacijų, finansinių, apskaitos ir draudimo paslaugų sektoriaus profesinio standarto projektas“ dėl kurio pastabos išsakytos 2019 m. Eigoje.
  • Diskusija dėl vartojimo ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka Lietuvos banke. 2018 10 08 d. iš Priežiūros gautas pakvietimas kartu kitomis asociacijomis aptarti šį klausimą. Pažymėta, kad nuo 2012 metų Lietuvos bankas ne teismo tvarka nagrinėja vartotojų ir finansinių paslaugų teikėjų ginčus, kylančius iš finansinių paslaugų teikimo. Šiuo metu sprendimus dėl ginčų esmės priima vienasmenis organas – Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius, prieš tai klausimą apsvarsčius patariamajame komitete, kurį sudaro Lietuvos banko tarnautojai. 2018 m. birželio 15 d. įsigaliojo Lietuvos banko įstatymo pakeitimai, kuriais yra numatyta galimybė vartojimo ginčus pavesti nagrinėti kolegialiam organui, sudarytam ne tik iš Lietuvos banko tarnautojų, bet įtraukiant ir kitų Lietuvos banko valdybos nustatytų valstybės institucijų, prižiūrimus finansų rinkos dalyvius ir finansinių paslaugų vartotojus vienijančių organizacijų deleguotus atstovus (deleguotų narių skaičius negali viršyti vieno trečdalio kolegialaus organo narių sudėties).[i] Atsižvelgdami į tai svarstoma galimybė keisti šiuo metu taikomą vartojimo ginčų nagrinėjimo procesą. Diskusija organizuota siekiant visapusiškai įvertinti pokyčių poreikį, galimybes, privalumus, galinčias kilti rizikas ir kitas reikšmingas aplinkybes. 2018 10 18 d. Asociacijos Teisės ir atitikties darbo grupė parengė atsakymus į diskusijos klausimus, kurie suderinti su Asociacijos valdyba. Per 2018 10 30 d. įvykusią diskusiją rinkos atstovų (su vartotojų organizacijomis Priežiūra susitiks atskirai) nuomonė buvo vieninga- esamą tvarką keisti netikslinga. Kelios kitos asociacijos tik pasiūlė vystyti savi reguliacinės rinkos schemas. Priežiūros atstovų nuomonė tokia pati, bet kaip pasakė departamento vadovas M. Šalčius: „galutinai nuspręs Lietuvos banko valdyba“. Paprašėme, kad apie eigą būtumėme informuoti. Lietuvos banko prezentacija persiusta narių žiniai.
  • Persiustas nariams Lietuvos banko pakvietimas (2018-01-26 d.) prisijungti prie tradicinės kiekvienais metais organizuojamos tarptautinės finansinio švietimo savaitės (kovo 12-18 dienomis), kurios tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo domėjimąsi finansais ir didinti finansinį raštingumą. Šią savaitę inicijuojanti tarptautinė organizacija Child and Youth Finance International (CYFI) metų tema paskelbė šūkį – „Pinigai svarbu!“ (Money matters matter!). Paklausta: „Gal tikslinga Lietuvos bankui pateikti kokius nors pasiūlymus ir pageidavimus, patiems apsitarti dėl kažkokio veiksmų koordinavimo ar pan.?“ Pasiūlymų dėl veiksmų per Asociaciją iš narių negauta. Nariai prie renginio prisijungia individualiai.
  • Persiusta nariams gauta informacija (2018-02-01) apie 2018 m. rugsėjo 27 d. rengiamą Rygoje tarptautinę Baltijos šalių konferenciją (“Baltic Insurance Conference 2018”). Planuota, kad prieš pietus bus viena bendra plenarinė sesiją su pagrindiniais pranešėjais ir pagrindinėmis temomis, o po pietų bus dirbama suskirsčius į 3 ar net 4 sekcijas (tame tarpe ir gyvybės draudimo).

Rengėjai paprašė iš pageidaujančiųjų dalyvauti konferencijoje minčių, komentarų, pasiūlymų dėl temų, pranešėjų ir pan. Pasiūlymų dėl veiksmų per Asociaciją iš narių negauta. Nariai konferencijoje dalyvauja individualiai.

  • Dėl draudikų Elgesio kodekso (toliau – Elgesio kodeksas), kaip numatyta Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (toliau – GDPR) 2016/679 40 straipsnyje, Toliau dalyvaujant projekte Asociacijos valdybos nariai 2018-06 01-12 d. apklausoje pritarė „skirti reikiamas lėšas bendro su Lietuvos draudikų asociaciją Elgesio kodekso, kaip numatyta Bendrojo duomenų apsaugos reglamento 2016/679 40 straipsnyje, rengimui. Planuojamos išlaidos – Estų draudikų asociacijos parengto Elgesio kodekso vertimo į lietuvių kalbą ir advokatų paslaugų, rengiant Elgesio kodeksą Lietuvos rinkai, išlaidos.“ Bendru sutarimu susirašinėjant pritarta ir Lietuvos draudikų asociacijos pasiūlytam projekto finansavimo modeliui: „išlaidas dalintis asociacijoms per pusę, paliekant tikslinius nario mokesčius susirinkti kiekvienai asociacijai atskirai pagal savo (skirtingas) tvarkas ir pervesti rangovams. “Draudikų atstovams susitikimuose LDA buvo pristatyti trijų advokatų kontorų pasiūlymai, pateikti klausimai ir gauti jų papildomi paaiškinimai ir nuomonė. Aptarimo metu geriausiai pasirodžiusia pripažinta Ernst&Young komanda.

2018 09 04 d. LDA informavo, kad jie „nubalsavo – rengti elgesio kodeksą tokį, koks yra numatytas GDPR, ir proceso eigoje atsakinėti į klausimą, kas gali būti jo laikymosi priežiūrą vykdanti institucija.“ Taip pat informuota, kad: rugsėjo 20 įvyks LDA tarybos posėdį, kurio metu norima pasitvirtinti biudžetą Elgesio kodeksui, o 2018 09 12 d. pakartotinis susitikimas su Ernst&Young teisininkais. “Jų pasiūlymas rengti kodeksą, draudikų nuomone, buvo geriausias. Tačiau vienas asmuo Ernst&Young komandoje nebedirba, todėl norėtume, kad nauji asmenys, kurie bus atsakingi už kodekso rengimą, prisistatytų mums dar kartą. Tik tada galėsime priimti galutinį sprendimą dėl jų pasiūlymo.“ Į susitikimą pakviestos ir visos gyvybės draudimo bendrovės bei Asociacijų atstovai. Taip pat paprašyta nuomonės „ar LGDĮA lieka prie sprendimo jungtis“. Asociacijos nariai pageidavimo keisti ankstesnį sprendimą neišreiškė. Vykdant 2018-06-28 d. Asociacijos valdybos posėdžio nutarimą, kuriuo Asociacijos prezidentui pavesta organizuoti bendro su LDA Elgesio kodekso klausimo sprendimo eigos pristatymą ir nariams aktualių klausimų aptarimą 2018 09 13 d. Asociacijoje organizuotas teminis posėdis. Kadangi aktualūs klausimai detaliai buvo pristatyti ir aptarti per 2018 09 12 d. susitikimą LDA, kur buvo sudaryta galimybė sudalyvauti ir visų Asociacijos narių atstovams, bei dalyvavusiųjų bendrovių atstovai jau priėmė rekomendacinius sprendimus, sutarta šiame posėdyje tik atsakyti į susitikime LDA nedalyvavusių narių atstovų klausimus bei nutarti kas pristatys numatomą darbų eigą, bendrus draudikų atstovų sprendimus ir pasiūlymus bei atsakys į klausimus per Asociacijos valdybos posėdį. Posėdyje dar kartą aptarti aktualūs klausimai, pasidalinta esmine informacija iš susitikimo LDA, kur:

  • bendru atstovų sutarimu nutarta, kad Ernst&Young pasiūlymas kainos bei kokybės prasme yra geriausias iš pasiūlytų ir toliau šiuo klausimu bus dirbama su jais;
  • Šis sprendimas bus pateiktas ne gyvybės draudimo įmonių vadovams LDA tarybos posėdyje rugsėjo 20 d. ir bus nuspręsta dėl finansavimo. To paties laukiama iš mūsų Asociacijos;
  • Pozicija dėl anksčiau aptarto projekto eigos scenarijaus nesikeičia, Ernst&Young tik, atsakydama į klausimus, pakomentavo, jog lieka prie nuomonės, kad Elgesio kodeksas ir Prižiūrinčioji institucija galutiniame rezultate bus privalomi. Gairės būtų kaip tarpinis sprendimo variantas tuo atveju jeigu Prižiūrinčiosios institucijos nebūtų surasta ar pasirinkta (pvz. finansiškai esanti užsienyje nepriimtina). Advokatų kontora identifikuotų tam atlikti galimas institucijas bet derybos ir sutarimas į šį projektą neįeitų.
  • Kodekso objektas eigoje būtų derinamas, bet advokatai neturi specifinių žinių, todėl gyvybės draudikams aktualius reguliuotinus klausimus turėtume pateikti patys.
  • Teisės ir atitikties darbo grupės posėdyje nutarta:
  • Teikti Asociacijos valdybai pasiūlymą pritarti sutarties su Ernst&Young sudarymui, susitikimuose aptartai darbų eigai bei šio projekto finansavimui (lygiomis dalimis su LDA, kaip jau buvo sutarta anksčiau).
  • Pavesti Teisės ir atitikties darbo grupės vadovui Robertui Balikai per Asociacijos valdybos posėdį pristatyti numatomą darbų eigą, bendrus draudikų atstovų sprendimus ir pasiūlymus bei atsakyti į klausimus.

Su LDA aptarta kokia tvarka toliau viskas vyks. Jeigu asociacijų valdybos prabalsuos už draudikų atsakingų asmenų pasirinktą rangovą ir projekto finansavimą teigiamai – sudaroma trišalė sutartis kur bus numatyta jų pasiūlyta paslaugos kaina ir mokėjimo terminai. Kiekviena asociacija mokesčius susirinkusi iš narių savo dalį advokatams pervestų tiesiogiai.

2018 09 27 d. Asociacijos valdybos posėdyje Teisės ir atitikties darbo grupės vadovas Robertas Balika ir Asociacijos prezidentas pristatė darbų eigą ir siūlomus sprendimus. Per aptarimą ir diskusiją pažymėta, kad pagrindinė artimiausia užduotis, nuo kurios priklauso sėkminga projekto eiga ir kurią reikia neatidėliotinai spręsti, yra: gyvybės draudimo klausimų, kuriuos reikia reguliuoti Elgesio kodeksu, identifikavimas. Tam turi būti skiriamas visų dėmesys, nes numatomi rangovai pripažino, kad tokių specifinių žinių neturi. Kitas svarbus klausimas: projekto baigtis neaiški, nes kol kas nėra identifikuota jokių potencialių kandidatų su priimtina kaina į Elgesio kodekso laikymosi priežiūros instituciją ir nežinoma ar tokių atsiras. Nuo atsakymo į šį klausimą priklausys projekto apimtis (tik Gairės su savireguliacija ar Elgesio kodeksas su priežiūra) bei tolimesni veiksmai ir kaštai. Atsakymus pateiks būsimi rangovai, o Asociacijos atstovai turi aktyviai dalyvauti ir kontroliuoti šį procesą. Po aptarimo ir diskusijos balsuota dėl konkrečių sprendimų priėmimo. Pritarta sutarties su UAB „Ernst & Young Baltic” sudarymui Elgesio kodeksui parengti jų pasiūlyta kaina, sutarties išlaidas su LDA dengiant lygiomis dalimis. Nustatytas vienkartinis tikslinis nario mokestis projektui finansuoti. 2018 10 23 d. iš advokatų kontoros gautas Susitarimo dėl Elgesio kodekso rengimo projektas. Pateiktos pastabos, kurios 2018 11 15 d. gautame patikslintame sutarties projekte iš esmės įvertintos.

2018 11 20 d. gautas LDA pasiūlymas organizuoti susitikimą su Juliumi Zaleskiu. J. Zaleskis taip dataprotection.lt – specializuotos ES Bendrojo duomenų apsaugos reglamento ir duomenų apsaugos teisės paslaugas teikiančios bendrovės – įkūrėju ir vadovu aptarti pasiūlymą elgesio kodekso parengimui. Susitikimas pasiūlytas dėl to, kad Dataprotection.lt ketina tapti akredituota kodekso laikymosi priežiūrą galinčia atlikti institucija, kai tik Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija patvirtins akreditavimo kriterijus. Be to UAB „Ernst & Young Baltic” atsakinga už projektą narė pakeitė darbovietę (nors ir žadama, kad ji prie projekto dirbtų kita forma). LDA nariai susitikimui pritarė.

Atsižvelgiant į tai, 2018 11 27 d. į advokatų kontoros klausimą asociacijoms: „Ar viskas tvarkoje su pakeitimais, ar galime finalizuoti ir organizuoti pasirašymą? Atsakyta; „Pastabų mes neturime. Mes tik prisijungėme prie kolegų pradėto projekto, tai dėl tolimesnių veiksmų tegul jie pirmi pasako.“

Po 2018 12 03 d. įvykusio susitikimo su Juliumi Zaleskiu jam pateiktos papildomos užduotys (informacija apie susitikimą Asociacijos nariams pateikta). 2018 12 04 d. iš LDA gautas paklausimas dar dėl dviejų susitikimų tikslingumo (iš Daivos Dumčiuvienės – RIDD Vilnius advokatės/partnerės ir iš Julijos Lisovskajos, kuri pristatinėjo mums EY pasiūlymą birželį, o dabar dirba UAB ADDLAW). LDA 2018 12 05 d. atsakėme, kad pritariame, kad reikia išklausyti ir alternatyvius pasiūlymus, tik siūlome visgi apsibrėžti iki kokios datos yra priimami alternatyvūs pasiūlymai, kada priimami sprendimai ir kada pradedame įgyvendinimo etapą.

2018 12 07 d. LDA informavo, kad nusprendė paskutinį kartą susitikti ir išklausyti Juliją Lisovskają, Julių Zaleskį ir EY komandą. Julija pristatytų savo pasiūlymą rengti kodeksą, Julius pristatytų po mūsų pastabų pakoreguotą savo pasiūlymą, o EY atvyktų su visa komanda dar kartą prisistatyti ir patikinti asociacijas dėl savo įsipareigojimų.

2018 m. gruodžio 14 d. įvyko naujas pageidavimą teikti paslaugą išreiškusių bendrovių pasiūlymų išklausymas. Išklausius pasiūlymus, visi draudimo bendrovių atstovai išsakė savo nuomonę dėl rangovo ir vienbalsiai nusprendė, kad toliau turėtume dirbti su UAB ADDLAW (projekto vadovė Julija Lisovskaja). Atsižvelgiant į šį sprendimą LDA paprašė Julijos Lisovskajos paruošti sutarties, į kurią būtų perkeltas jos pasiūlymo turinys, projektą. Projektas pastaboms pateiktas ir suderintas. Informacija apie projekto eigą nariams pateikta. LDA valdybai patvirtinus deleguotų asmenų sprendimą keisti potencialius rangovus, mūsų Asociacijos valdyba taip pat pakeitė ankstesnį nutarimą ir nusprendė pasirašyti sutartį su UAB ADDLAW.

Lygiagrečiai iš Asociacijos narių buvo paprašyta gyvybės draudimui aktualių klausimų, kurie turėtų būti aptarti Kodekse, identifikavimo, kad juos laiku pateikti rangovams. Eigoje.

  • Teikiant valstybės institucijų prašymu žodinę ir rašytinę įvairią informaciją bendraisiais gyvybės draudimo įmonių veiklos, gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo veiklos klausimais bei nuomonę dėl šios veiklos aplinką reglamentuojančių įstatymų bei kitų norminių aktų ir jų projektų nuostatų traktavimo ir poveikio verslui;
  • Teikiant paklausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl teisės aktų ir kitų informacinio pobūdžio dokumentų taikymo, įvairių projektų eigos ir pan., :
  • Dėl IFRS standartų įvedimo. Nariams paprašius 2018-08-21 d. Priežiūros paklausta: „Kokios LB įžvalgos dėl naujų IFRS standartų įvedimo. Ar bus skelbiami terminai? Ar planuojamos konsultacijos pasiruošimo ir perėjimo laikotarpiu. Ar planuojami įstatyminių aktų pakeitimai? Kokie ir kada? Kas Priežiūroje už šio klausimo realizavimo atskirus aspektus atsakingi?“. Gautas atsakymas: „2018 09 03 Numatoma pirmoji 17 TFAS taikymo data 2021 m, tačiau reikia nepamiršti, kad ataskaitose reikės pateikti ir ankstesnio laikotarpio palyginamąją informaciją. Todėl pasirengimas taikyti 17 TFAS jau turėtų būti pradedamas, nes reikės nemažai pokyčių įmonių procesuose ir sistemose, duomenų rinkime, analizėje ir prognozavime. Suprantame, kad 17 TFAS įsigaliojimas pareikalaus pokyčių ir mūsų teisės aktuose, todėl nusprendėme jau šiemet pradėti analizę ir nustatyti, kokie pokyčiai bus reikalingi. Kol kas esame identifikavę dvi sritis:
  • Techninių atidėjinių skaičiavimo metodika. Įsigaliojus 17 TFAS, neturėtų likti mūsų nacionalinės metodikos, taikomos apskaičiuoti techninius atidėjinius finansinėse ataskaitose. Bet turbūt reikalinga bus metodika draudimo įsipareigojimų ir atitinkamų sąnaudų apskaičiavimui mokestiniais tikslais.
  • Lietuvos banko iš draudimo renkamos ataskaitos. Jos tikriausiai turėtų keistis atsižvelgiant į 9 ir 17 TFAS įsigaliojimą.

Teisės aktų projektų rengimo datos dar nėra nustatytos, dėl jų turėtume metų pabaigoje nuspręsti. Jeigu turėtumėte pasiūlymų ar klausimų, kviečiu kreiptis į Loretą Daškevičienę ar Jurgą Kamienę.

  • Dėl LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPMĮ) nuostatų taikymo (dėl dalinių išsiėmimų apmokestinimo). 2018 10 19 d. Asociacijos narė informavo, kad vienam jų klientui nurodyta susimokėti gyventojų pajamų mokestį nežiūrint to, kad viskas atitiko GPMĮ komentare nurodytas sąlygas tokią išmoką neapmokestinti. VMI atstovė žodžiu pakomentavo, kad jie keičia savo ankstesnę poziciją šiuo klausimu ir rengs GPMĮ komentaro pakeitimus, kad dalinius išsiėmimus apmokestinti. Ištrauka iš VMI 2018-10-15 atsakymo: <…> Administracinių teismų praktikoje pažymima, kad įstatymų nuostatos, nustatančios mokesčių lengvatas, negali būti aiškinamos plečiamai. Tai reiškia, kad mokesčio lengvatą reglamentuojanti įstatymo nuostata, turinti aiškias įstatymo leidėjo apibrėžtas jos taikymo ribas, negali būti taikoma į pastarosios taikymo sritį nepatenkančioms situacijoms. Pripažinti, jog mokesčių mokėtojas pagrįstai pasinaudojo atitinkama mokesčio lengvata, galima tik tuo atveju, kai mokesčių mokėtojo veiksmai mokestine prasme visiškai atitinka lengvatos taikymo sąlygas. <…>. Telefoninio pokalbio metu VMI atstovė Asociacijos prezidentui paaiškino, kad šis klausimas yra platesnio klausimo sudėtinė dalis: dėl suformuotos teismų praktikos bus peržiūrimi ir kiti VMI komentarai ir išaiškinimai kur įstatymas traktuojamas plečiamai. Kadangi nei Draudimo įstatyme nei kituose teisės aktuose jie neranda tokios sąvokos kaip „dalinis sutarties nutraukimas“ dalinio išsiėmimo jie negali toliau prilyginti nutraukimui. Jie nekvestionuoja mūsų teisės tokius išsiėmimus turėti draudimo teisės prasme, nes tai ne jų reguliavimo sfera, bet keičia poziciją mokesčių teisės prasme, ir čia vien motyvas, kad „tai Draudimo įstatymas nedraudžia“ nepadės. Jaučiasi, kad daug nepadės ir argumentas jog nuosekliai VMI buvo aiškinama taip kaip daroma. Taigi į klausimo sprendimą reikia žiūrėti iš visų kampų: įvertinti teismų, mokestinių ginčų komisijos, VMI praktiką, praktinę kilsiančių problemų klientams, draudikams, VMI pusę, įstatymų keitimų iniciavimą ir t.t. Susirašinėjant ir per narių pasitarimą Asociacijoje 2018 10 22 d. išsakytos nuomonės, kad reikia skubiai ruoštis gynybai. Susirinkti visą šio klausimo ankstesnių aptarimų eigos informaciją (kadangi ne pirmą kartą ši problema iškilo), naują informaciją, jeigu kas turėjo bylų teismuose, aiškinimųsi su VMI ir pan. Pasiūlyta pasitelkti advokatus, nes reikėtų poziciją paremti teismine praktika ir pan. Apklausus nares jos viena ar kita forma pritarė teisinių paslaugų sutarties su pasiūlyta advokato Irmanto Norkaus ir partnerių kontora „Cobalt“ sudarymui. 2018 10 29 d. Asociacijoje įvyko susitikimas su advokatų kontoros atstovu, per kurį aptartos sutarties sąlygos ir veiksmų plano parengimas. Sutarimas dėl sutartie sudarymo įformintas Asociacijos valdybos 2018 11 06 d. nutarimu. Advokatų kontorai pateikta aktuali informacija. 2018 11 16 d. gautas pirminis išvados tekstas dėl kurio 2018 10 21 d. išsakytos pastabos su jų autoriais aptartos 2018 11 22 d. susitikime advokatų kontoroje. 2018 11 28 d. gautas pataisytas išvados projektas, į kurį 2018 11 30 d. pateiktos redakcinės pastabos ir pasiūlymai. 2018 12 05 d. gautas trečias išvados projekto variantas kuris tik nežymiai pastabas teikusiems asmenims pakoregavus kaip raštas 2018 12 07 d. išsiustas VMI. Paprašyta organizuoti susitikimą. Susitikimas įvyko 2019m.
  • Dėl Swich4sure veiklos modelio. 2018-11-12 d. raštu Asociacija kreipėsi į Lietuvos banko valdybą ir Lietuvos banko priežiūros tarnybą ir pažymėjo, kad susipažinus su Lietuvoje startavusio draudiko Novis Poist’ovna a. s., kuriai tarpininkauja Swich4sure, veiklos modeliu, jis, Asociacijos nuomone, kelia nemažai klausimų dėl veiklos teisėtumo ir skaidrumo bei įprastinės verslo etikos. Atkreiptinas dėmesys, kad minėtos įmonės produktų platinimas jau yra sustabdytas Vengrijoje dėl nepakankamo informacijos teikimo vartotojams. Pateiktos Asociacijos įžvalgos ir paprašyta įvertinti išsakytus pastebėjimus ir imtis priemonių šio rinkos subjekto veiklai įvertinti ir „InsureTechų“ veiklai reglamentuoti bei atsakyti Asociacijai raštu apie įvertinimo rezultatus. 2018 11 22 d. buvome informuoti„jog Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba 2018 m. lapkričio 19 d. gavo Lietuvos banko Priežiūros tarnybos persiųstą Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos pareiškimą dalimi dėl UAB „InsurTech“ galimai nesąžiningos konkurencijos veiksmų. Šiuo metu nagrinėjame pateiktame pareiškime nurodytas aplinkybes, kurias įvertinę, pateiksime Jums atsakymą.“ 2018-11-29 d. gautas šio tarybos raštas dėl pareiškimo trūkumų pašalinimo iki 2018 12 10 d. Asociacijos narių pasiteirauta ką toliau darome ir ar suinteresuotos bendrovės kreipėsi tiesiogiai, kaip anksčiau, sprendžiant ar reikia Asociacijos rašto, buvo aptarta. Gauta nuomonė, kad liekame prie aptartos tvarkos, todėl Konkurencijos tarnybai 2018 12 07 d. e-meilu pateiktas atitinkamas atsakymas2018 12 10 d. gautas tarpinis Priežiūros atsakymas, kad jie ir savo iniciatyva renka ir vertina informaciją, o apie galutinius tyrimo rezultatus informuos. 2018-12-14 d. gautas organizacinis Konkurencijos tarnybos atsakymas. Priežiūra atsakė 2019 m.
  • Gaunant, renkant ir ruošiant informaciją apie LR gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rinkos padėtį, ypatybes, sąlygas, bei praktiką ir ją pateikiant Asociacijos nariams bei panaudojant Asociacijos rengiamuose raštuose, dalyvaujant diskusijose su kitomis verslo organizacijomis, valstybinėmis institucijomis ir žiniasklaidos priemonėmis;
  • Organizuojant problemų aptarimus ir diskusijas Asociacijos Valdyboje, darbo grupėse bei kituose narių atstovų teminiuose pasitarimuose, imantis reikiamų priemonių dėl vienodo ir tinkamo teisės aktų reikalavimų gyvybės draudimo versle taikymo, pasiūlymų keisti teisės aktus rengimo. Asociacijos valdymo tobulinimo, pvz.:
  • Dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos 2018-05-21 d. rašto „Dėl Lobistinės veiklos įstatymo nuostatų.“ Raštu atkreipiamas dėmesys į asociacijoms galimai aktualias įstatymo nuostatas ir siūloma tai įsivertinti. Aptarus šį raštą su kitomis asociacijomis ir narių teisininkais nuspręsta, kad asociacijos atitinka LR lobistinės veiklos įstatymo 7 str. nuostatas ir prievolė deklaruoti veiklą joms nėra taikoma.
  • Dėl Asociacijos valdybos 2017-07-20 d. patvirtintos „Asmenų, ketinančių sudaryti gyvybės draudimo sutartį, nustatant poreikius ir siūlomo produkto tinkamumą renkamos minimalios informacijos apimties“ peržiūrėjimo. Kadangi dabartinis tinkamumo vertinimo turinys pilnai neatspindi IDD nuostatų apsitarta patvirtintą pirminį variantą reikia pradėti žiūrėti ir vertinti per jo tinkamumo IDD prizmę. Su narių atsakingais asmenimis buvo apsitarta palaukti Priežiūros pozicijos dėl IDD nuostatų taikymo. Asociacija laukė narių pasiūlymų pradėti peržiūrėjimo darbą. Tačiau atsakingiems už šį projektą asmenims susirašinėjant buvo nutarta kol kas tik siūlyti Asociacijos valdybai šį dokumentą pripažinti netekusiu galios. 2018 09 27 d. Asociacijos valdybos posėdyje pritarta tokiam pasiūlymui, tačiau kartu pasiūlyta tolimesnio klausimo sprendimo būdo nepalikti nekontroliuojamai savieigai. Pasiūlyta pavesti Asociacijai organizuoti atsakingų už šį klausimą narių atstovų pasitarimą per kurį nuspręsti ar tikslinga parengti naują susitarimą „Dėl Asmenų, ketinančių sudaryti gyvybės draudimo sutartį, nustatant poreikius ir siūlomo produkto tinkamumą renkamos minimalios informacijos apimties“. Jeigu bus nuspręsta, kad tai tikslinga – sudaryti projekto darbo grupę kuri darbus atliktų iki 2019 m. I ketvirčio pabaigos. Į 2018 10 05 d. ir 2018 11 20 d. pasiūlymus dėl pasitarimo organizavimo ir prašymus dėl atsakingų asmenų skyrimo sureagavo vos kelios bendrovės. Gautas prašymas pirmą susitikimą organizuoti tik 2019 m. sausio mėnesį. Eigoje.
  • Dėl LR draudimo įstatymo IX-1737 2, 11, 22, 25, 26, 33, 135, 138, 157, 161, 163, 184, 191, 198, 200, 201, 204, 205, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 221 straipsnių ir priedo pakeitimo, įstatymo papildymo 31(1) ir 202 ir 203 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo (Nr. XIIIP-1909) priimto pirmajame pusmetyje per 2018 06 28 d. Asociacijos valdybos posėdį buvo atkreiptas dėmesys į jo ir anksčiau šiemet priimto LR draudimo įstatymų pakeitimų nuostatų tarpusavio prieštaravimųsi, kurių nepašalino net priimtas išlyginamasis LR draudimo įstatymo pakeitimas. Pasiūlyta priimtus įstatymus peržiūrėti ir dėl neaiškumo kreiptis į Lietuvos banką bei LR finansų ministeriją. Buvo nustatytas terminas nariams iki 2018 08 14 d. Asociacijos prezidentui pateikti klausimus dėl aptartinų LR draudimo įstatymų nuostatų. Nepateikus 2018-08-20 d. apie tai priminta atsakingai projekto grupei, tačiau jokių atsiliepimų ir vėl negauta. Klausimas trumpai aptartas 2018 10 18 d. Teisės ir atitikties darbo grupės posėdyje. Darbo grupės nariai apsikeitė pastebėjimais dėl redakcinių netikslumų ir nuomonėmis dėl veiksmų. Nutarta, kad pastebėti trūkumai nėra esminiai, tad siekti juos šalinti atskirai netikslinga. Pastabas tikslinga teikti gavus derinimui kokius nors LR draudimo įstatymo pakeitimų projektus ar patiems kreipiantis dėl esminių pakeitimų. Kol kas reikia tik tokius klausimus atsižymėti.
  • Dėl Asociacijos parengto ir 2018-01-29 d. Lietuvos banko priežiūros tarnybai pateikto Veiksmų plano (priemonių gyvybės draudimo naudingumui didinti) vykdymo:
  • Per Veiklos plano priemonių vykdymo aptarimą priežiūroje buvo pasakyta, kad Vartotojų elgsenos ir teisių apsaugos komiteto steigimą (plano 5 priemonė) LB vertina teigiamai ir laukia veiksmų. Tarp kita ko ir atsiskaitinėjimo apie eigą. Su narių vadovais aptarta, kad Teisės ir atitikties darbo grupei, kuriai deleguota parengti minėto komiteto organizavimo ir veiklos koncepciją bei nuostatus, jau tikslinga pradėti darbus. Paprašyta šį klausimą aptarti bendrovėse, pasidomėti ar kitose šalyse ar Lietuvoje kituose verslo sektoriuose yra kažkas panašaus, kad pasinaudoti gerąja patirtimi. Susitikimui reikėtų turėti nuomonę, informacijos ir pasiūlymų. kol kas jokios informacijos negauta. Susitikimas Asociacijoje įvyko 2018-10-18 d., prašytos informacijos negauta, todėl sutarta, kad darbo grupės nariai dar pasidomės gal ką galima panaudoti iš Estijos, Latvijos ar kitų šalių kolegų darbo praktikos .Aptartas būsimo visuomeniniais pagrindais veiksiančio Asociacijos struktūrinio padalinio tikslas, užduotis, funkcijos bei kiti pagrindiniai veiklos aspektai. Asociacijos prezidentas pagal tai parengė ir 2018-11-15 d. pastaboms pateikė Vartotojų elgsenos ir teisių apsaugos komisijos reglamento projektą. Suderinus projektas patvirtintas 2019 m.
  • Sąžiningo produkto principų parengimas. Per susitikimą priežiūroje dėl Veiklos plano priemonių vykdymo įvertinimo Asociacija pasiūlė susitikus apsibrėžti Priežiūros pokalbiuose vartojamą „sąžiningo produkto“ sąvoką, kitaip tariant pabandyti nusistatyti bendrus vartotojui naudingo gyvybės draudimo produkto principus. To pagrindu būtų galima atlikti objektyvesnius vertinimus tiek bendrovėms, tiek Priežiūrai. Tai padėtų ir Vartotojų elgsenos ir teisių apsaugos komiteto veiklai. Sutarta dėl pirmo susitikimo Priežiūroje š. m. rudenį organizavimo, per kurį būtų aptarti atitikimo „vartotojui sąžiningo gyvybės draudimo produkto“ vertinimo principai (turinys). Detalizavimas būtų aptariamas per kitus susitikimus. Asociacija paprašė narių skirti už tai atsakingus asmenis (gal net po kelis nuo bendrovės, nes klausimas ne tik teisinis) bei išsakyti nuomonę dėl susitikimo Asociacijoje iki tol poreikio ir laiko. Atsiliepė vos du nariai. Prie klausimo planuota grįžti 2018 m. spalio mėnesį. Kadangi Priežiūra 2018 metais prioritetą teikia Pensijų sistemos reformos įgyvendinimui, tai atsakingo jų skyriaus vadovė informavo, kad prie Sąžiningo produkto principų parengimo klausimo grįš tik kitais (2019) metais.

Eigoje.

  • Dėl PRIIPS reglamento įgyvendinimo. Su šiuo klausimu siejasi Asociacijos patvirtinto Veiksmų plano (dėl Lietuvos gyvybės draudimo rinkos tvarumo vartotojų apsaugos) 1 priemonė: „Įgyvendinant PRIIPS reglamento reikalavimus, bendradarbiauti su Lietuvos banku tobulinant Pagrindinį informacijos dokumentą (KID), siekiant paprastesnio ir aiškesnio informacijos pateikimo vartotojui.“ Per susitikimą Priežiūroje Veiksmų plano realizavimui aptarti Priežiūra pasakė, kad tikisi Asociacijos ir jos narių žadėtų veiksmų dėl PRIIPS, tobulinant KID, siekiant paprastesnio ir aiškesnio informacijos pateikimo vartotojui. Konkretizavo, kad vis tik reikia siekti palyginamumo. Teiravosi dėl eigos. Išsakėme nuomonę, kad kol kas pati Priežiūra neturi atsakymų į užduotus klausimus, kad palyginamumas dėl itin skirtingų produktų neįmanomas. Iš Priežiūros reakcijos matosi, kad šia linkme nors kažką turime nuveikti. Priežiūra surinko bendrovių tinklapiuose privalomai paskelbtą informaciją, ją išanalizavo ir bendrovėms pateikė išvadas ir pageidavimą: “Atsižvelgiant į skirtingą šios dalies informacijos pateikimą rinkoje, dar kartą rekomenduojame susitarti asociacijos lygiu, kokio amžiaus apdraustajam ir kokioms draudimo sumoms turėtų būti rodoma visa reikalaujama informacija apie biometrines rizikas pagal TRS 2 straipsnio 4 dalies nuostatas. Tik vienodų prielaidų naudojimas gali užtikrinti reglamento tikslus dėl palyginamumo.“ Aptarus atsakingo Asociacijos projekto grupėje sutarta dėl šių parametrų ir 2018 09 07 d. Priežiūrai pateikta ši informacija nuomonei: ar taip tinka. Dar dėl vieno parametro- sutarties termino, aptarta, bet laukiama bendrovių galutinės nuomonės.

2018 10 15 d. gautas Priežiūros atsakymas, kad pateiktiems nuomonei pasiūlymas su minimaliais pakeitimais būtų galima pritarti tol, kol nebus oficialiai išreikšta EK pozicija dėl vienodos praktikos ES mastu. Apibendrintos informacijos dėl kitų aspektų šiuo metu dėl didelio darbų negali pateikti. Rekomendavo ir kitais KID klausimais susitarti Asociacijos lygiu, o radus bendrus sprendimus, pateikti Priežiūros nuomonei. Susirašinėjant sutarta, kad Priežiūros korekcijos tinka, o klausimą dėl sutarties termino paliekame ateičiai.

2018 10 25 d. Priežiūrai pateikta pozicija klausimui- kokia tiksliai informacija turi būti nurodoma KID pagal RTS 2 str. 5 d. c) p. : „… informacija apie automatinius nutraukimus KID neturi būti nurodoma, kaip ir informacija apie bendrąsias nutraukimo sąlygas, kurios pateikti nėra reikalavimo apskritai.“ 2018 10 26 d. gautas Priežiūros atsakymas „…Mūsų nuomone, tokia informacija yra svarbi klientui prieš jam sudarant sutartį, todėl siūlytume perimti gerą praktiką ir atitinkamai patikslinti KID‘us.

  • Dalyvauta Lietuvos verslo konfederacijos / ICC (toliau LVK) veikloje (: rengiant LVK pozicijas, nuomonespastabas ir pasiūlymus dalyvaujant susitikimuose ir komisijų veikloje ir kt.);
  • Bendradarbiauta su finansų ir draudimo rinkos dalyvius vienijančiomis asociacijomis (apsikeitimas informacija, veiksmų derinimas, bendra pozicija ir/ar atstovavimas aktualiais klausimais): Lietuvos draudikų asociacija, Lietuvos bankų asociacija, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija, draudimo brokerius vienijančiomis asociacijomis bei Draudimo brokerių rūmais, Lietuvos darbdavių konfederacija, Lietuvos kaimo turizmo asociacija, o taip pat su Lietuvos laisvosios rinkos institutu, VšĮ Draudimo ir rizikos valdymo institutu.
  • Teikta Asociacijos nariams turima informacija apie kitų institucijų organizuojamus mokymus, seminarus, konferencijas bei kitus renginius.
  • Organizuota ir/ar dalyvauta viešųjų ryšių priemonėse, Asociacijos (-ų) inicijuotuose straipsniuose spaudoje ar žiniasklaidos rengiamuose straipsniuose bei reportažuose išreikšta Asociacijos (-ų) pozicija, visuomenę informuojant bei šviečiant apie gyvybės ir sveikatos draudimo, pensijų kaupimo teikiamas galimybes bei atkreipiant valstybės institucijų dėmesį į spręstinas problemas, rengiamų sprendimų ar pasisakymų įtaką verslui, pvz.:
  • Dėl Lietuvos banko tinklapyje 2018 m. spalio 2 d. paskelbtu pranešimo „Draudimo įstatymo pokyčiai – apynasris gyvybės draudimo sutarčių mokesčiams“. Asociacija 2018 10 08 d. raštu atkreipė Lietuvos banko Valdybos dėmesį į, Asociacijos nuomone, atsakingai valstybės institucijai nepriimtiną sąvokų vartojimą viešojoje erdvėje. Pabrėžta, kad „rinkos priežiūros funkcijų atlikimui tokių buitinių sąvokų, kaip „apynasris“ naudojimas ne tik, kad nekuria pridėtinės vertės vartotojams bet ir diskredituoja draudimo rinką. Neetiškų sąvokų vartojimas ne tik trukdo tamprių, pasitikėjimu grįstų Priežiūros institucijos ir rinkos dalyvių tarpusavio santykių suformavimui, bet ir suponuoja klientų ir visuomenės nepasitikėjimą rinkos dalyviais ir jų teikiamais produktais. Tikimės, kad šį kartą tinkamai įvertinsite mūsų išsakytą nuomonę ir ateityje tokių išsireiškimų bus išvengta.“ Atsakymo negauta.

Asociacijos narių skaičius 2018 metų pabaigoje

  • Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos narių skaičius 2018 metų gruodžio 31 dieną – 8 (aštuoni).

Asociacijos metinė finansinė ataskaita

  • Nustatyta tvarka atlikta Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacija) pateiktų dokumentų ir finansinių ataskaitų, kurias sudaro 2018 m. gruodžio 31 d. Balansas, 2018 m. Veiklos rezultatų ataskaita ir pirminių apskaitos dokumentų duomenys, revizija.

2019 m. vasario 19 d. Revizoriaus ataskaitoje Asociacijos nariams nurodyta, kad finansinės atskaitos visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi Asociacijos 2018 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę bei finansinius veiklos rezultatus pagal Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos ir atskaitomybės tvarką reglamentuojančius teisės aktus.*

Samdomų Asociacijos darbuotojų skaičius 2018 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijoje 2018 m. gruodžio 31 dieną dirbo 2 samdomi darbuotojai : Asociacijos prezidentas ir Asociacijos vyriausioji finansininkė (0,25 etato).

Pagarbiai,

Prezidentas                                                                                                 Artūras Bakšinskas

*su Asociacijos metine finansine atskaitomybe galima susipažinti Asociacijos buveinėje

Informacija apie Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacijos) veiklą įgyvendinant jos įstatuose nustatytus veiklos tikslus

  1. Siekta optimalių teisinių, informacinių ir kitų sąlygų Lietuvoje vystytis ir plėtotis gyvybės draudimo įmonių verslui bei atskiroms gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rūšims, draudimo tarpininkavimo bei perdraudimo operacijoms:
  • Atliekant aktualiausių Europos Komisijos pasiūlymų svarstymo, priėmimo ir realizavimo eigos stebėseną (Tarpininkavimo (platinimo) direktyvos (IDD)Reglamento dėl investicinių produktų pagrindinės informacijos dokumentų (PRIPS) įgyvendinimo; Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos Nr. 2014/65/EB (MiFID2), Reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) ir kt.);
  • Analizuojant viešai skelbiamus įstatymų, kitų teisės aktų bei rekomendacinio pobūdžio dokumentų projektus, įvertinanti jų įtaką Asociacijos narių veiklai (Lietuvos Respublikos (toliau- LR): Draudimo, Pensijų kaupimo, Lietuvos banko, Pelno mokesčio, Gyventojų pajamų mokesčio, Valstybinio socialinio draudimo, Lobizmo, Asociacijų bei kitų įstatymų;
  • Teikiant nuomonę, pastabas, pasiūlymus, klausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl pirminei nuomonei, derinimui ar žiniai pateiktų: Lietuvos Respublikos (toliau- LR): Civilinio kodekso, Mokesčių administravimo, Gyventojų pajamų, Draudimo, Lietuvos banko, Profesinių pensijų kaupimo, Asmens duomenų teisinės apsaugos, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos bei kitų įstatymų ar jų pakeitimų bei papildymų įstatymų projektų:
  • Dėl LR draudimo įstatymo Nr. IX-1737 1, 2, 3, 5, 11, 12, 16, 22, 23, 25, 28, 29, 33, 53, 68, 69, 76, 80, 81, 93, 116, 126, 158, 160, 161, 162, 164, 165, 169, 170, 171, 175, 176, 177, 179, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 200, 204, 205, 208, 209, 210, 212, 214, 216, 222 straipsnių, VII skyriaus pavadinimo, ketvirtojo skirsnio, VIII skyriaus pavadinimo, įstatymo priedo pakeitimo, įstatymo papildymo 901, 902, 903, 904, 931, 1151, 1581, 1582, 1583, 1584, 1585, 1586, 1861, 2011 straipsniais ir 159, 163 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo projekto XIIIP-1513. Projektu įgyvendinama Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/97 „Dėl draudimo produktų platinimo“. Projekte šie pakeitimai apjungti su anksčiau Lietuvos banko pasiūlytais pakeitimais susijusiais su „Pasiūlymų dėl investicinio gyvybės draudimo reguliavimo tobulinimo“ Po derinimų ir susitikimų su rinkos atstovais projektas dar buvo derinamas ir koreguojamas pagal atsakingų valstybės institucijų ir LRV Kanceliarijos pastabas ir pasiūlymus. Projektui LR Vyriausybė pritarė ir jis pateiktas LR Seimui. Parengtos pastabos kurios buvo pateiktos LR finansų ministerijai, Lietuvos bankui ir LR Seimo Kanceliarijos Teisės departamentui . o po to ir atsakingiems LR Seimo komitetams. Į dalį pastabų po aptarimų pilnai ar dalinai atsižvelgta. Eigoje.
  • Dėl LR civilinio kodekso 6.992 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto. LR finansų ministerijai pateikta nuomonė ir redakcinis pasiūlymas. Rašte pažymėta, kad, nors, atsižvelgiant į FINTECH planą, projekto tikslas yra sudaryti sąlygas sudarinėti sutartis nuotoliniu būdu bei mažinti administracinę naštą, manome, kad siūlomas LR civilinio kodekso pakeitimas šių tikslų nepasiekia. Todėl siūlome atsisakyti reikalavimo privalomai įteikti draudimo taisyklių kopiją, draudimo taisyklių kopiją draudėjui įteikti tik draudėjo prašymu. Toks reguliavimas atitiktų ir LR draudimo įstatymo 92 str. 2 d. nuostatą, numatančia, kad draudikas privalo taisykles paskelbti savo interneto svetainėje bei LR draudimo įstatymo pakeitimų projekto 931 nuostatą, numatančią galimybę pateikti ir interneto svetainėje bei nepažeistų draudėjų interesų, nes asmenims, neturintiems prieigos prie interneto, būtų palikta galimybė draudimo taisykles gauti ir popierine forma. Kaip informavo atsakinga LR finansų ministerijos atstovė, kad nors ir LR teisingumo ministerija savo išvadoje pasiūlė nieko nekeisti, jie prie klausimo dar grįš 2018 metais ir ieškos sprendimo vertindami šį klausimą platesniame kontekste. Eigoje.
  • Dėl LR profesinių pensijų kaupimo įstatymo X-745 2, 18, 30 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projekto (XIIIP-1284) LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai išsakyta nuomonė, jog projekto nuostatos įgyvendinančios profesinių pensijų direktyvą išplėstos labiau nei to reikalauja ši direktyva bei pateiktas redakcinis pasiūlymas. Gautas atsakymas, kad „Asociacijos pateiktam pasiūlymui nepritariame. Manome, kad Įstatymo projekto nuostatos atitinka Direktyvoje keliamus tikslus bei pagrįstai Direktyvoje nustatytą būtiniausią apsaugą praplečia darbuotojų naudai.“ Analogiškas raštas pateiktas LR Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetui. Nepritarta. Projektas priimtas.
  • Dėl LR Vyriausybės Mokesčių ir socialinės sistemos tobulinimo I etape numatytos priemonės „Aiškus ir tolygus smulkaus verslo apmokestinimas“. Ši priemonė dėl nustatomos naujos apmokestinimo gyventojų pajamų mokesčiu tvarkos palies ir draudimo tarpininkus dirbančius su individualios veiklos pažymėjimais. Dalyvauta įvairiose diskusijose, teikti pasiūlymai, bet į juos neatsižvelgta.

Dėl gauto derinimui LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimų projekto (I etapo reformos projektų pakete), kuriuo minėta apmokestinimo pertvarka realizuojama, Asociacija LR finansų ministerijai pateikė konkrečias pastabas ir redakcinius pasiūlymus (prie rašto prisijungė ir Lietuvos draudikų asociacija). Į pastabas neatsižvelgta, todėl Asociacija kartu su dar šešiomis verslo atstovų organizacijomis pasiūlymus pateikė LR Seimo atsakingiems komitetams bei frakcijoms. Dėl šio klausimo buvo daug tarpinių nuomonių, pasiūlymų, diskusijų ir sprendimų, bet galutiniame projekto variante dėl GPM mokesčio „lubų“ gyventojams dirbantiems su IVP klausimo vis tik buvo priimtas palankesnis LR Seimo sprendimas.

  • Dėl LR asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo I-1374 pakeitimo įstatymo, projekto Nr. 17-7645 bei kiti su juo susijusių įstatymų projektų. Atsakingoms valstybės institucijoms pateiktos pastabos. Gautas LR teisingumo ministerijos atsakymas, kad pateiktos pastabos vertinamos kartu su kitomis gautomis pastabomis. Eigoje.
  • Dėl LR Lietuvos banko įstatymo I-678 6, 8, 11, 18(1), 21(1), 42, 43, 47 straipsnių, 1 ir 2 priedų pakeitimo ir įstatymo papildymo septintuoju (3) skirsniu ir 42(1), 43(1), 43(2), 43(3), 43(4), 43(5) ir 43(6) straipsniais įstatymo projekto (Nr. 16-8650) ir su juo susijusių kitų įstatymų projektų (tame tarpe LR draudimo įstatymo Nr. IX-1737 2, 11, 22, 25, 135, 157, 161, 163, 184, 191, 198, 200, 201, 204, 205, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 221 straipsnių ir priedo pakeitimo, įstatymo papildymo 31(1) ir 201(1) straipsniais ir 202 ir 203 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo projekto (Nr. 16-8656)) paketo. Nuomonė dėl projektų paruošta ir pateikta dar 2016 metais. LR finansų ministerija organizavo du susitikimus asociacijų atstovams, vieną specialistų lygmenyje, kitą asociacijų ir ministerijos vadovų, per kuriuos pažadėta daugumą klausimų išspręsti teigiamai. Nauji projektų variantai pakartotiniam derinimui su rinka nebuvo pateikti, o iš karto teikti LR teisingumo m-jos išvadai ir įdėti į TAPą viešam susipažinimui. Po derinimo su šia ministerija projektus teikė LR Vyriausybei. Kadangi į daugumą Asociacijos pastabas nebuvo atsižvelgta jos pakartotinai buvo pateiktos LR finansų ministerijai ir kitoms atsakingoms valstybės institucijoms. Pastabos dar papildytos pasiūlymu pakeisti LR draudimo įstatymo 93 str. siekiant palengvinti bendravimą su klientu elektroniniu būdu. Projektai grąžinti rengėjams tobulinti vadovaujantis Asociacijos pozicijai palankia LR Vyriausybės Kanceliarijos Teisės grupės išvada.tačiau rengėjai į esmines pastabas neatsižvelgė ir skubos tvarka pateikė LR Vyriausybei. Eigoje.
  • Dėl LR Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo VIII-275 naujos redakcijos projekto (XIIIP-732). LR vidaus reikalų ministerijai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie LR vidaus reikalų ministerijos (toliau- FNTT) bei Lietuvos banko priežiūros tarnybai į visus projekto variantus pateiktos pastabos, klausimai ir pasiūlymai, kurie aptarti susitikimuose su FNTT. Po susitikimų suinteresuotos šalys, kaip buvo sutarta, dar apsikeitė pasiūlymais ir argumentais. Dalis pastabų įvertinta. Galutiniame variante, kuris buvo pateiktas LR Seimui, ne į viską atsižvelgta, todėl dvi pastabos pateiktos LR Seimo atsakingiems komitetams projektą priėmus svarstymui. Į vieną pastabą (dėl reikalavimų informuoti vyresnįjį vadovą ir spręsti dėl pranešimo FNTT kai išmoka išmokama politikui tvarkos) pagrindiniame komitete atsižvelgta, o į kitą (dėl pereinamojo nuostatų įgyvendinimo laikotarpio nustatymo) ne. Įstatymas priimtas.
  • Dėl Mokesčių administravimo įstatymo 14, 25, 61, 68, 110, 131, 145, 156 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projekto Nr. 16-10012(3). LR finansų ministerijai pateiktas pasiūlymas įvertinti duomenų teikimo mokesčių administratoriams dubliavimąsi ir nustatyti duomenų teikimo išimtis dukterinėms bendrovėms Lietuvoje, kai patronuojančioji tarptautinės įmonių grupės bendrovė duomenis pateikia šalies, kurioje reziduoja, mokesčių administratoriui. Gavome atsakymą, kad mūsų pasiūlymą jie pridėjo prie bendros medžiagos, kaip pastabą į projektą. Jų nuomone „jis įstatymui nėra aktualus, kadangi įtvirtina bendro pobūdžio pareigą“. Kadangi detaliai 2016 m. gegužės 25 d. Europos Vadovų Tarybos priimtą direktyvą, kuri iš dalies keičia 2011/16/EU direktyvą dėl automatinio keitimosi su mokesčiais susijusia informacija, turės perkelti Valstybinė mokesčių inspekcija, tai įgyvendinimą reglamentuojančios taisyklės ir turės užtikrinti, kad nebūtų nepagrįstos administracinės naštos. Pasiūlyta raštą persiusti šios institucijos įvertinimui. Persiustas prašant į ją tinkamai atsižvelgti rengiamame taisyklių projekte. Derinta. Išimtis, kurios prašėme, taisyklėse buvo nustatyta.
  • LR Vyriausybės nutarimų projektų:
  • Dėl kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo pakeitimų. Prisijungta prie Lietuvos draudikų asociacijos kreipimosi į LR finansų ministeriją, kuriame siūloma: „Atsižvelgiant į tai, jog draudimo veikla yra griežtai kontroliuojama, licencijuojama ir prižiūrima, o kasos aparatų administravimas draudimo bendrovėms sukelia pernelyg sudėtingą ir neproporcingą administracinę bei finansinę naštą, taip pat siekiant išvengti diskriminacinio vienodai griežtai reguliuojamų rinkos dalyvių traktavimo ir teisės aktų jiems taikymo, siūlome nustatyti, kad draudimo bendrovės neprivalo naudoti kasos aparatų, jei kiekvienam asmeniui yra išduodamas pinigų priėmimo kvitas arba kitas teisės aktų nustatytais atvejais vietoj jo naudojamas apskaitos dokumentas.“ Gautas tarpinis atsakymas: „Finansų ministerija, siekdama tobulinti kasos aparatų sistemos teisinį reglamentavimą atsižvelgiant į modernius atsiskaitymo ir apskaitos būdus, numato parengti Lietuvos Respublikos Vyriausybes 2002-08-13 nutarimo Nr. 1283 ,,Dėl Kasos aparatų diegimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo” pakeitimo projektą (toliau – projektas). Rengiant minėtą projektą bus papildomai įvertintos ir Jūsų rašte nurodytos aplinkybes ir pasiūlymai. Parengtas projektas bus pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms teises aktų nustatyta tvarka institucijoms teises aktų nustatyta tvarka.“
  • LR finansų ministerijos projektų:
  • Dėl tarpusavio draudimo paslaugų galimybių Lietuvoje. LR finansų ministerija ir Lietuvos bankas analizavo galimybes ir tikslingumą sukurti tarpusavio draudimo paslaugų (anglų kalboje dažniausiai vartojamas terminas „Peer-to-peer insurance“) teisinį reguliavimą Lietuvoje. Tai pasitarnautų įgyvendinant Lietuvos siekius finansinių technologijų plėtros srityje. LR finansų ministerija paprašė rinkos pasidalinti nuomone šiuo klausimu. Ypatingai domino nuomonė apie tokių paslaugų poreikį Lietuvos rinkoje, taip pat įžvalgos apie užsienyje veikiančius tokių paslaugų teikimo modelius (jei yra tekę su jais susidurti ar nagrinėti). Nuomonė pateikta. LR finansų ministerija informavo, „jog buvo nutarta nekurti nacionalinio reguliavimo ir šiuo klausimu sekti reguliavimą Europos Sąjungoje. Konstatuota, kad modelis, kai draudimo įmonė teikia tarpusavio draudimo paslaugas paisydama visų šiuo metu galiojančių teisės aktų, yra galimas jau dabar. Jeigu ateityje Lietuvoje atsirastų poreikis vykdyti tarpusavio draudimo veiklą ne per draudimo įmonę, būtų siūlomą tai išbandyti Lietuvos banko ketinamoje sukurti bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje.
  • Dėl Europos Komisijos pasiūlymo Dėl privalomų automatinių apmokestinimo srities informacijos mainų. 2017 m. birželio 21 d. Europos Komisija pateikė pasiūlymą dėl privalomų automatinių apmokestinimo srities informacijos mainų, kiek tai susiję su tarpvalstybiniais galimai agresyvaus mokestinio planavimo susitarimais, apie kuriuos turi būti pranešta. Siūloma nustatyti mechanizmą, atgrasanti tarpininkus/mokesčių konsultantus kurti mokesčių vengimo schemas, įpareigojant apie jas informuoti mokesčių administracijas. Informacija, kurią tarpininkai atskleis mokesčių administratoriams, bus automatiškai keičiamasi su kitais Europos Sąjungos mokesčių administratoriais. LR finansų ministerijai pateiktas atsakymas, kad pastabų neturime.
  • Dėl Europos Komisijos pasiūlymo Dėl paneuropinio asmeninių pensijų produktoLR finansų ministerijai paprašius nuomonės pateiktas atsakymas, kad Asociacija iš esmės palaiko Europos Komisijos iniciatyvą pensijų stygiaus problemą spręsti Europos mastu, tačiau išnagrinėję siūlomą visos Europos asmeninės pensijos produkto (toliau – PEPP) reglamentavimą, manome, kad pasiūlytas sprendimas kelia nemažai klausimų ir rizikų (rašte įvardintos), kurios kiltų praktiškai įgyvendinant PEPP ir su juo susijusius reikalavimus. LR finansų ministerijos atsakinga darbuotoja informavo, jog „šiuo metu pasiūlymas dėl PEPP reglamento yra svarstomas ES Taryboje. Kadangi kyla nemažai neaiškumų dėl pasiūlyto modelio veikimo, greitu metu nesitikime, kad bus susitarta.“
  • Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR finansų ministerijos projektų:
  • Dėl LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 6 dalies, 21 straipsnio 3 dalies ir 17 straipsnio 1 dalies 9, 9-1, 10 punktų apibendrintų paaiškinimų (komentarų) pakeitimo projekto. Pataisymai, papildomi pavyzdžiai, klausimai ir argumentai pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai prie LR finansų ministerijos (toliau – VMI) ir LR finansų ministerijai. Dalį pastabų VMI įvertino. Po komentaro paskelbimo jie informavo, kad pritartų susitikimui dėl likusių neaiškių klausimų aptarimo, bet tam reikėtų pasiūlymus sukonkretinti, pateikiant ir redakcinius pasiūlymus. Aptarus susitikime spręstų ar dar ką tikslinga komentare pildyti ir ar reikia kitokių sprendimų.
  • Lietuvos banko projektų:
  • Dėl Lietuvos banko, siekiant užtikrinti teisės aktų nuostatų aktualumą, atliekamos draudimo veiklą reglamentuojančių Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisijos ir Lietuvos banko valdybos nutarimų, kurie nebuvo keisti įgyvendinant 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/138/EB dėl draudimo ir perdraudimo veiklos pradėjimo ir jos vykdymo (Mokumas II), peržiūrą. Derinimui pateiktuose penkių nutarimų projektuose pakeistos nutarimuose vartojamos sąvokos, nuorodos į Draudimo įstatymo straipsnius ir panaikinti nebeaktualūs reikalavimai, siekiant suderinti nutarimų nuostatas su LR draudimo įstatymo nuostatomis. Pateiktas atsakymas – be pastabų.
  • Dėl aštuonių Lietuvos banko valdybos nutarimų projektųkuriais siekiama detalizuoti kai kurias LR draudimo įstatymo projekto, įgyvendinančio IDD direktyvą, nuostatas. Pastabos ir pasiūlymai pateikti dėl šių projektų:
  • Dėl draudimo ir perdraudimo produktų platintojų kvalifikacijos ir jos tobulinimo reikalavimų, kvalifikacijos kontrolės ir vertinimo kriterijų, kvalifikacijos pripažinimo tvarkos aprašo,
  • Dėl draudimo agentų ir papildomos draudimo veiklos tarpininkų sąrašo sudarymo ir tvarkymo taisyklių,
  • Dėl informacijos, kurią draudimo produktų platintojai turi teikti draudėjams, atskleidimo taisyklių patvirtinimo.

Be to papildomai pateikti klausimai dėl Draudimo produktų platinimo direktyvos nuostatų taikymo bei paprašyta organizuoti susitikimą. Pastabos ir klausimai aptarti susitikimuose. Gauti pataisyti projektai į du iš kurių vėl pateiktos pastabos. Gauti neoficialūs atsakymai į daugumą klausimų. Eigoje.

  • Dėl Lietuvos banko vertinamųjų vizitų nuostatų projekto. Asociacija pateikė pastabas ir pasiūlymus bei pažymėjo, jog „supranta Lietuvos banko siekį sukurti tokią bendradarbiavimo formą, kuri skatintų glaudesnį bendradarbiavimą, dalinimąsi gerąja praktika bei konsultacijų dėl teisės aktų įgyvendinimo teikimą. Tačiau tuo pačiu Asociacija tikisi, kad Lietuvos bankas, įgyvendindamas teises, numatytas Lietuvos banko vertinamųjų vizitų nuostatuose, nesiims baudėjo taktikos, o pateiktos rekomendacijos bus patariamojo, bet ne privalomojo pobūdžio. Tikimės, kad vertinamieji vizitai bus vykdomi Projekte numatytiems vertinamųjų vizitų tikslams pasiekti ir netaps neoficialia priemone, leidžiančia Lietuvos bankui papildomai tikrinti ir nubausti Subjektą.“ Iš dalies atsižvelgta. Patvirtinti.
  • Dėl teisės aktų finansų rinkos reguliavimo srityje tobulinimo. Lietuvos banko priežiūros tarnyba, atlieka finansų rinką reglamentuojančių teisės aktų peržiūrą, kurios metu sieks įvertinti Lietuvos finansų rinkos reguliavimo konkurencingumą ir patrauklumą lyginant su kitomis Baltijos ir šiaurės regiono šalimis ir, esant poreikiui, inicijuos atitinkamo teisinio reguliavimo pakeitimus. Prašyta asociacijų įvertinti esamą finansų rinkos dalyvių licencijavimo ir veiklos reguliavimą ir nurodyti konkrečias teisės aktų nuostatas, kurios:
  • riboja finansų rinkos dalyvių patekimą į rinką (licencijavimo ir su tuo susiję reikalavimai) ir veiklos vystymą,
  • sukelia kitos nepagrįstos administracinės naštos.

Kartu prašyta pateikti teisinio reguliavimo tobulinimo pasiūlymus, t.y., kaip Lietuvos Respublikos teisinis reguliavimas galėtų būti tobulinamas, kad užtikrintų saugią ir patikimą finansų rinkos dalyvių veiklą ir tuo pačiu konkurencingas sąlygas finansų rinkos dalyvių steigimui ir veiklai Lietuvos Respublikoje. Esant galimybei, prašyta pateikti ir palygimą su Baltijos ir šiaurės regiono šalyse esančiu konkrečios srities teisiniu reguliavimu. Pateikta. 2018 02 28 d. viešai paskelbtas Lietuvos banko planuojamų 2018 metais teisės aktų, gairių ir peržiūros darbų sąrašas.

  • Dėl administracinės naštos mažinimo. Asociacija į Lietuvos banko priežiūros tarnybos raštą „Dėl bendradarbiavimo stiprinimo“, kuriame be kita ko raginama išsakyti pastabas ir pasiūlymus dėl administracinės naštos mažinimo, pateikė spręstinų klausimų sąrašą ir atkreipė dėmesį, kad pageidavimus dėl teminių konsultacinių susitikimų yra pateikusi kituose raštuose. Analogiškas sąrašas pateiktas ir Lietuvos Verslo Konfederacijai į LR ūkio ministerijai rengiamus bendrus verslo pasiūlymus jos rengiamam Administracinės naštos mažinimo 2018–2019 metais priemonių planui. 2018 02 28 d. viešai paskelbtas Lietuvos banko planuojamų 2018 metais teisės aktų, gairių ir peržiūros darbų sąrašas.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimų projektų: „Dėl prižiūrimų finansų rinkos dalyvių įmokų apskaičiavimo metodikos ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ ir „Dėl prižiūrimų finansų rinkos dalyvių įmokų dydžių 2017 metams patvirtinimo“ pakeitimo“. Pateiktas atsakymas – be pastabų.
  • Dėl maksimalių rinkos dalyvių įmokų už finansų rinkos priežiūrą dydžių 2018 metaisPateikta tokia Asociacijos nuomonė: „Turime pastebėti, kad rašte pateikiama planuojamų surinkti įmokų sumų prognozė 2018 metams pagal prižiūrimų finansų rinkos dalyvių grupes, tačiau kaip ir ankstesniais metais nėra pateikiamos planuojamos išlaidos palyginimui. Manome, kad ši informacija finansų rinkos dalyviams suteiktų daugiau aiškumo ir skaidrumo. Taip pat dar kartą norime atkreipti dėmesį, kad pagal Lietuvos banko faktinių 2016 m. išlaidų finansų rinkos priežiūrai pasiskirstymą pagal priežiūros sritis draudimo rinkos dalyviai finansuoja didžiausią dalį jos priežiūrai tenkančių išlaidų – 88 proc. Tuo tarpu kredito rinka finansuoja 75 proc. jiems tenkančių išlaidų, o kita reguliuojama rinka tik 21 proc. Atsižvelgiant į išdėstytą pirmiau, prašome įvertinti tenkančių išlaidų pasiskirstymą ir apsvarstyti sumažinti nustatytą maksimalų įmokų dydį taikomą draudimo rinkos dalyviams.“ Atsakymo negauta, tik informuota, kad „vadovaujantis Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 211 straipsnio 2 dalimi ir Lietuvos banko valdybos 2012 m. kovo 28 d. nutarimo Nr. 03-73 „Dėl prižiūrimų finansų rinkos dalyvių įmokų apskaičiavimo metodikos ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 9 punktu, Lietuvos banko valdyba 2017 m. spalio 23 d. nutarimu 03-171 „Dėl prižiūrimų finansų rinkos dalyvių įmokų dydžių 2018 metams patvirtinimo“ nustatė prižiūrimų finansų rinkos dalyvių įmokų dydžius 2018 metams“.
  • Dėl finansinių paslaugų reklamos gairių naujos redakcijos projekto. Priežiūrai pateiktas atsakymas, kad pastabų neturime. Projektas patvirtintas.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimų projektų pateiktų pakartotiniam derinimui: „Dėl pranešimo apie Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių kvalifikuotosios įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalies įsigijimą ir perleidimą teikimo taisyklių patvirtinimo“ projekto ir „Dėl Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių vadovų ir pagrindines funkcijas atliekančių asmenų vertinimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo projekto. Lietuvos banko priežiūros tarnybai pateiktos pastabos. Įvertinus pastabas projektai priimti.
  • Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie LR vidaus reikalų ministerijos:
  • LR Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo VIII-275 naujos redakcijos projektas (Nr. XIII-568) priimtas 2017-06-29 d. Dėl jo įgyvendinimoFNTT atstovas informavo: „ Įstatymų leidėjas nebepaveda Vyriausybei tvirtinti tvarkų ar kitokio reguliavimo, todėl visi poįstatyminiai – Vyriausybės nutarimai naikinami ir tai turėtų įvykti jau šią savaitę. LRV nutarimo 942 nuostatos perkeltos į įstatymą. Registracijos žurnalo taisykles tvirtins FNTT. Įtartinų operacijų ir 15 000 grynais pranešimo tvarką tvirtins VRM. Šių teisės aktų nuostatos turi įsigalioti tuoj pat po LRV nutarimų panaikinimo. Teisės aktų projektai artimiausiu metu bus paskelbti šios institucijos tinklapyje ” Nariams nuoroda į tinklapį, kuriame kai kurie projektai jau buvo paskelbti, persiusta 2017-11-10 d. Atsiliepimų negauta. Patvirtinti;
  • Dalyvaujant valstybinių institucijų bei verslo organizacijų:
  • teminiuose renginiuose ir susitikimuose aptariant aktulius klausimus:
  • Dalyvauta Lietuvos banko priežiūros tarnybos „Veiklos planų 2017 m.“ pristatyme kuriame draudimo rinkos atstovams buvo skirtos dvi prezentacijos:
  • „Draudimo rinkos priežiūra: kas nuveikta ir ateities planai“ (svarbiausi darbai 2016 metais ir 2017 metų Priežiūros tarnybos tikslai.
  • „Rizikos ribojimu pagrįstos priežiūros veiklos modelis“.

Lietuvos bankas informavo rinkos dalyvius apie 2017 metais planuojamus reguliavimo pokyčius po to vyko aptarimas per kurį pateikti ir aptarti rinkos atstovų pasiūlymai dėl bendradarbiavimo krypčių, spręstinų aktualių problemų ir rūpimų klausimų.

  • Dalyvauta (du Asociacijos atstovai) MONEYVAL ekspertų mokymuose Lietuvos pinigų plovimo prevencijos specialistams kuriuose pristatyta FATF vertinimo metodologija, kokie yra jos principai, veiksmų planas. Pagal metodologiją yra vertinama kaip šalis atitinka AML/CTF reikalavimus. Pateikiami pavyzdžiai apie įvairių šalių geras ir blogas praktikas. Atkreiptas dėmesys į tai, kad vertinant yra svarbiausia reikalavimų įgyvendinimo veiksmingumas. Atliekant Lietuvos vertinimą 2018 m. dalyvaus ir pinigų plovimo prevencijos priemones įgyvendinančios įmonės, apie tai gyvybės draudikai jau informuoti iš anksto. Vertinimas vyks pagal pinigų plovimo prevencijos įgyvendinimo rekomendacijas ir vertinimo kriterijus nurodytus FATF metodologijoje. Rengėjų ir dalyvių pateikta informacija persiųsta nariams.
  • Dalyvauta susitikime Lietuvos banke su TVF finansų sektoriaus ekspertu Dirk Grolleman, atvykusiu su kasmetine TVF misija Lietuvoje, kuris rengė TVF vertinimą/rekomendacijas dėl LB Priežiūros funkcijų ir atsakomybių (pokalbio temos: Regulatory developments, consultation process for new regulations, BoL’s supervisory approach and development of supervision since 2012).
  • Dalyvauta Lietuvos verslo konfederacijos prezidiumo posėdžio I-os dalies teminėje diskusijoje: „Ką duos verslui numatomos mokesčių pertvarkos?“. Diskusijoje dalyvavo Finansų ministras Vilius Šapoka ir kiti atsakingi LR finansų ministerijos darbuotojai. Iškelti aktualūs klausimai.
  • Dalyvauta Lietuvos banko priežiūros tarnybos organizuotame tradiciniame susitikime su draudimo rinkos dalyvių atstovais, atsakingais už atitikties (compliance) funkcijos vykdymą ir žalų administravimą arba vartotojų skundų, ginčų nagrinėjimą, kuriame:
  • Buvo aptariami klausimai, kilę draudimo rinkos dalyvių atstovams, atsakingiems už atitikties (compliance) funkcijos vykdymą (asociacijai nariai klausimų nepateikė);
  • Lietuvos banko priežiūros tarnyba pasidalino savo vertinimu dėl draudimo rinkos dalyvių iškeltų problemų bei pasiūlymų, susijusių su draudimo paslaugų teikimu elektroninėmis (ryšio) priemonėmis (asociacija į Lietuvos banko priežiūros tarnybos paklausimą dėl problemų įvardinimo pateikė pasiūlymus ir nuomonę);
  • Lietuvos banko priežiūros tarnyba pristatė aktualius klausimus/sritis, identifikuotus Lietuvos banke nagrinėjant ginčus tarp vartotojų ir draudimo rinkos dalyvių.

Prezentacijos ir atsakymai nariams persiusti.

  • Dalyvauta Priežiūros organizuotame Lietuvos gyvybės draudimo rinkos tendencijų aptarime, kur buvo pristatytos dvi prezentacijos: „Lietuvos gyvybės draudimo rinka“ (Gyvybės draudimo rinkos tendencijos ir t.t.) ir „Sąžiningą elgesį su vartotojais užtikrinanti praktika gyvybės draudimo rinkoje“ (atliktos narių apklausos pagrindu).

Pirmojo pristatymo išvadose paminėta:

  • Pagalba draudėjams optimizuojant mokesčius vienkartinėmis įmokomis – reputacinė rizika draudimo įmonėms.
  • Aukštas produkto pelningumas = mažas produkto patrauklumas vartotojams.
  • Tokia rinka neturi ateities – tai rodo patys vartotojai.

Lietuvos banko priežiūros tarnyba paprašė Asociacijos 2018 m. sausį pateikti pasiūlymus: kokių priemonių siūloma/žadama imtis padėčiai gerinti (veiksmų planą). Šiuo klausimu priimtas Asociacijos valdybos nutarimas. „Asociacijai nuomones ar reikia imtis kokių nors veiksmų centralizuotai pateikiamos nedelsiant ir nuolat. Iki 2018-01-10 d. Asociacijos nariai individualiai išsiaiškina situaciją, aptaria klausimą bendrovėse ir pateikia Asociacijai pasiūlymus dėl rašto bei klausimus bendram aptarimui ir pasiūlymus dėl bendrų veiksmų organizavimo.“ Pateikta. Eigoje.

Pristatant antrą prezentaciją buvo atliktas trumpas gyvybės draudikų apklausos rezultatų apibendrinimas ir įvardinti tolimesni žingsniai (kuriuos reikėtų pasirengti):

  • Apklausos rezultatai bus panaudoti atitinkamų draudikų priežiūros procese, vertinant jų riziką ir planuojant priežiūros veiksmus;
  • Ateityje bus atlikta pakartotinė apklausa rinkos dalyviams (draudikams, draudimo brokerių įmonėms), kai šie įgyvendins naujus reikalavimus produktų priežiūros ir valdymo procesui;
  • Su kai kuriais iš draudikų, kurių esama praktika, mūsų nuomone, tobulintina, susitiksime netrukus, o kitiems savo vertinimą pateiksime metinių susitikimų su vadovybe metu.
  • Dalyvauta PRIIPS reglamento įgyvendinimo projekte su Lietuvos banko priežiūros tarnyba, kuri tęsdama pradėtus darbus paprašė asociacijų surinkti savo nariams aktualius klausimus, susijusius su PRIIPS reglamentu ir reguliaciniais standartais (RTS) (pirmo ir antro lygio dokumentais), ir sugrupavus pagal temas atsiųsti juos jiems. Tuos klausimus, kuriuos asociacijos jau buvo siuntusios anksčiau, paprašyta peržiūrėti (ar visi yra dar aktualūs) ir papildyti juos ar sukonkretinti, jei tai yra būtina. Iš narių gauti klausimai Lietuvos banko priežiūros tarnybai Į kai kuriuos klausimus preliminari Lietuvos banko priežiūros tarnybos pozicija buvo išsakyta susitikime Lietuvos banke 2017-07-25. Nutarta sudaryti bendrą darbo grupę kuri aptartų kaip realizuoti konkrečias Direktyvos nuostatas. Atstovai į darbo grupę deleguoti. Lietuvos banko priežiūros tarnyba 2017-09-29 d organizavo susitikimą su rinkos dalyvių atstovais aptarti teiktus klausimus dėl PRIIPs reglamento įgyvendinimo. Kai kuriuos atsakymus Lietuvos banko priežiūros tarnyba pateikė raštu prieš susitikimą. Po susitikimo jie informavo, kad kito susitikimo planuojama tema – KID turinys, tad laukia su tuo susijusių klausimų, pasiūlymų ar pavyzdžių, kuriuos galėtume bendrai aptarti. Pateikti. 2017-12-01 d. organizuotas susitikimas. Prieš jį gauti preliminarūs atsakymai. Iš esmės atsakymai per susitikimą nesikeitė, tik kažkiek juos pasitikslinta praktiškai. Susitikimo metu buvo sutarta, kad draudikai subendrintai atsiųs pastebėjimus dėl netinkamo KID dokumento vertimo, kuriuos Lietuvos banko priežiūros tarnyba įvertins ir spręs, ką daryti. Eigoje.
  • Dalyvauta Lietuvos banko tyrimo išvados pensijų anuitetų klausimu aptarime Priežiūroje. Asociacija susipažinusi su Lietuvos banko 2017 m. balandžio 28 d. pozicija dėl būtinos pensijų sistemos pertvarkos, pristatyta atlikus šalies pensijų sistemos tyrimą „Pensijų sistema Lietuvoje: iššūkiai ir galimos politikos priemonės“ kreipėsi į Lietuvos banko priežiūros tarnybą prašydama organizuoti susitikimą kuriame būtų aptarti su pensijų anuitetų teikimu ir jo perspektyvomis susiję klausimai. Asociacija atkreipė dėmesį į tai, kad „Lietuvos gyvybės draudimo asociacijos narės daugiau nei dešimtmetį valstybės institucijų atsakingų už pensijų sistemos išvystymą bei draudimo rinkos priežiūrą buvo raginamos teikti pensijų anuitetų paslaugą, ko pasekmėje trys jau šiame procese dalyvauja, o dvi rengiasi, mums didelį susirūpinimą kelia tyrime išsakyta ši Lietuvos banko išvada ir pasiūlymas šiuo klausimu: „6. Apsvarstyti galimybę, kad gyvenimo trukmės riziką (anuiteto riziką) prisiimtų valstybė, ir, jei būtų priimamas teigiamas sprendimas, įvertinti galimybę steigti standartizuotąjį valstybės valdomą pensijų fondą.“. Kadangi šis klausimas bus aptariamas LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotoje darbo grupėje antrosios ir trečiosios pensijų sistemos pakopų valdymui ir sistemos organizavimui tobulinti nutarta tolimesnes diskusijas perkelti ten.
  • Dalyvauta LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sudarytos darbo grupės antrosios ir trečiosios pensijų sistemos pakopų valdymui ir sistemos organizavimui tobulinti posėdyje, kuriame vieninteliu klausimu aptartas klausimas dėl centralizuoto anuitetų mokėtojo steigimo. Pasiūlius į pertvarkymo klausimą žiūrėti plačiau- nutarta sudaryti pensijų anuitetų grupelę kur būtų išanalizuota situacija ir apsvarstyti klausimai: anuitetų tobulinimas, jų mokėjimo centralizavimas, apskaitos vienetų įsigijimo už fonde sukauptas lėšas galimybė. Deleguoti atstovai. Asociacijos atstovai grupelės posėdžiuose išsakė savo poziciją ir pasiūlymus, kuriuos pateikė ir raštu. Pateikti papildomi pastebėjimai bei pasiūlymai ir protokolui. Galutiniame protokolo variante jie įvertinti. Kol kas, kaip informavo atsakinga ministerijos darbuotoja, jie jokių naujienų šiuo klausimu neturi.
  • Dalyvauta Lietuvos draudikų asociacijos organizuotame susitikime papildomo sveikatos draudimo tema kur kartu buvo aptarti šie klausimai:
  • Naujo papildomo sveikatos draudimo produkto modelio sukūrimas ir jo perspektyvos ateityje;
  • Šiuo metu rinkoje veikiančio papildomo sveikatos draudimo produkto tobulinimo galimybės.

Atsiliepimų ir pasiūlymų į iškeltus klausimus  po susitikimo iš suinteresuotų narių negauta.

  • Dalyvauta pas Sveikatos apsaugos ministrą įvykusiame susitikimas papildomo savanoriško sveikatos draudimo išvystymo tema, į kurį buvo gautas pakvietimas, todėl suinteresuotiems nariams buvo pasiūlyta pateikti tam tikrą informaciją ir ją aptarti pristatymui (derinant poziciją su Lietuvos draudikų asociacija). Atsiliepimų ir informacijos negauta. Susitikime dalyvavo ir savo parengtą prezentaciją pristatė Asociacijos Papildomojo (savanoriškojo) sveikatos draudimo darbo grupės vadovas Rimgaudas Staigis.
  • Dalyvauta susitikime Lietuvos draudikų asociacijoje dėl Europos Sąjungos Bendrojo duomenų apsaugos reglamentą (toliau- BDAR) nuostatų įgyvendinimo. Susitikimo metu diskutuota probleminiais BDAR įgyvendinimo klausimais. Pagal juos paruošti konkretūs klausimai susitikimams su Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos atstovais. Vienas svarbiausių diskusinių klausimų buvo Elgesio kodekso sukūrimas. Buvo nutarta prieš priimant sprendimus aiškintis situaciją. Lietuvos draudikų asociacija šiuo klausimu gavo tarpinė Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos nuomonę, kurią pateikė susipažinimui. Toliau šis klausimas bus aptariamas bendruose abiejų asociacijų atsakingų asmenų reguliariuose pasitarimuose.
  • Dalyvauta (du Asociacijos atstovai) LVK prezidiumo posėdžio I-os dalies diskusijoje, kurioje dalyvavo ir Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktoriaus pavaduotoja, atliekanti direktoriaus funkcijas Dijana Šinkūnienė. Susitikimo metu buvo aptartas bendrojo duomenų apsaugos reglamento įgyvendinimas, kiti LVK nariams aktualūs su duomenų apsauga susiję klausimai. Gauta iš rengėjų ir atstovų informacija nariams persiusta.
  • Organizuotas seminaras asociacijoje BDAR taikymo klausimaiskurį pravedė Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorės pavaduotoja Rita Vaitkevičienė. Siekiant, kad seminaras būtų efektyvesnis Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai iš anksto pateikti Seminare dalyvavo ir Lietuvos draudikų asociacijos atstovai.
  • Dalyvauta (Asociacijos nariai) Lietuvos banko finansinio švietimo iniciatyvoje „Vaikų finansinio švietimo savaitė“, kuri 2017 metais buvo minima kovo 27 d. –balandžio 2 d. Metų tema „Išmok. Taupyk. Užsidirbk.“ („Learn. Save. Earn“). Asociacijos nariai paminėjo „Vaikų finansinio švietimo savaitę“ įvairiais vaikų finansiniam švietimui skirtais renginiais;
  • Teikiant valstybės institucijų prašymu žodinę ir rašytinę įvairią informaciją bendraisiais gyvybės draudimo įmonių veiklos, gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo veiklos klausimais bei nuomonę dėl šios veiklos aplinką reglamentuojančių įstatymų bei kitų norminių aktų ir jų projektų nuostatų traktavimo ir poveikio verslui;
  • Teikiant paklausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl teisės aktų ir kitų informacinio pobūdžio dokumentų taikymo, įvairių projektų eigos (dėl draudimo, pensijų kaupimo, apmokestinimo, informacijos teikimo ir mainų, deklaracijų pildymo, pinigų plovimo prevencijos, asmens duomenų apsaugos klausimųdėl įvairių kitų teisės aktų įgyvendinimo klausimų sprendimo ir pan.),
  • Dėl LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatų taikymo. VMI pateikti klausimai dėl LR Seimo 2016 m. gruodžio 22 d. priimto LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 (toliau – GPMĮ) 17 ir 21 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-170, kuriuo GPMĮ 17 straipsnis papildytas 6 dalimi, nurodančia, kad: „Šio straipsnio 1 dalies 9, 91 ir 10 punktuose nustatytos lengvatos taikomos, jeigu draudimo sutartyje numatytas naudos gavėjas nesikeitė nuo draudimo sutarties sudarymo datos, išskyrus atvejus, kai naudos gavėjas buvo pakeistas dėl naudos gavėjo mirties ar dėl santuokos pabaigos (pradžios), arba jeigu naudos gavėjas – savo vaikas (įvaikis, globotinis) buvo pakeistas kitu savo vaiku (įvaikiu, globotiniu), taip pat jeigu naudos gavėjas keitėsi iki 2016 m. gruodžio 31 d.“ taikymo. Gautas VMI išaiškinimas.
  • Dėl LR pensijų kaupimo įstatymo 4 str. 4 ir 5 d. aiškinimo. Prisijungta prie Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (toliau – LIPFA) kreipimosi į Priežiūros tarnybą kuriame prašoma dar kartą apsvarstyti ankščiau išdėstytą Lietuvos banko poziciją ir rinkos dalyviams suteikti daugiau laisvės ir lankstumo spręsti kokiomis priemonėmis įgyvendinti PKĮ 4 str. 4 ir 5 d. bei kitus įstatymuose nustatytus reikalavimus. Rinkos dalyviai turėtų turėti galimybę įstatymo tikslus pasiekti ir alternatyviomis priemonėmis bei sprendimais, skiriant didesnius resursus kliento gaunamos informacijos prieinamumo ir paprastumo bei supratimo analizei. Gautas atsakymas nuomonės išsakymo forma;
  • Gaunant, renkant ir ruošiant informaciją apie LR gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rinkos padėtį, ypatybes, sąlygas, bei praktiką ir ją pateikiant Asociacijos nariams bei panaudojant Asociacijos rengiamuose raštuose, dalyvaujant diskusijose su kitomis verslo organizacijomis, valstybinėmis institucijomis ir žiniasklaidos priemonėmis;
  • Organizuojant problemų aptarimus ir diskusijas Asociacijos Valdyboje, darbo grupėse bei kituose narių atstovų teminiuose pasitarimuose, imantis reikiamų priemonių dėl vienodo ir tinkamo teisės aktų reikalavimų gyvybės draudimo versle taikymo, dėl Asociacijos valdymo tobulinimo, pvz.:
  • Dėl Gyventojų pajamų mokesčio lengvatų efektyvumo įvertinimoNutarta pasirengti argumentus pagrindžiančius tokių lengvatų efektyvumą bei informaciją apie rinkos padėtį bei užsienio šalių praktiką. apie gyvybės draudimo produktų naudą, visomis galimomis priemonėmis siekti užkirsti kelią piktnaudžiavimui lengvatomis. Kartu aptartas klausimas ir dėl atskaitymų lubų indeksavimo.
  • Dėl informacijos gavimas iš kai kurių sveikatos priežiūros ir gydymo įstaigų problemų (informacija neteikiama, nepagrįstai reikalaujama asmens dokumento kopijos, skirtingi medicininių pažymų ar kopijų teikimo įkainiai ir pan.). Kadangi tokie atvejai nėra tokie dažni, kaip prieš pora metų kai ši problemą atsirado, t.y. situacija yra gerokai pagerėjusi (jau nebeatsisakoma sudaryti bendradarbiavimo sutartis ir teikti reikiamą informaciją; jeigu ir kyla klausimų jie sprendžiami; šie klausimai daugiau individualaus, formalaus, techninio pobūdžio, dažniausiai susiję su žmogiškuoju faktoriumi, ir gan skirtingi), todėl išsakytos nuomonės, kad juos bandyti apibendrinti ir spręsti centralizuotai šiuo metu nebetikslinga. Nutarta keistis informacija ne tik apie negatyvią praktiką bet ir apie pozityvius jos sprendimo būdus. Daugiau kontaktuoti tiesiogiai.
  • Dėl Lietuvos banko priežiūros tarnybos pasiūlymo Asociacijai imtis iniciatyvos vieningai rinkos praktikai dėl kliento poreikių ir investavimo rizikos tolerancijos lygio nustatymo suformuotiParengtas ir pateiktas Lietuvos banko priežiūros tarnybos įvertinimui susitarimo projektas. Gauti, aptarti ir įvertinti jų atsakingos darbuotojos klausimai ir pastabos. Asociacijos valdyba 2017-07-20 d. patvirtino rekomendacinę „Asmenų, ketinančių sudaryti gyvybės draudimo sutartį, nustatant poreikius ir siūlomo produkto tinkamumą renkamos minimalios informacijos apimtį“. Kadangi dabartinis tinkamumo vertinimo turinys pilnai neatspindi IDD nuostatų patvirtintąjį variantą reikia pradėti vertinti per vertinti per jo tinkamumo IDD prizmę.
  • Dėl Elgesio kodekso draudimo sektoriuje parengimo (pagal BDAR) Aptarus nutarta išsiaiškinti kilusius klausimus (dėl tokio dokumento poreikio, pasinaudojimo kitų šalių patirtimi galimybės, projekto kainos, rangovo, kas turėtų būti ta akredituota įstaiga ir pan.), stebėti kaip šis klausimas sprendžiamas grupių šalyse ir pateikti informaciją Asociacijai. Kodeksas turėtų reguliuoti visą draudimo rinką todėl dėl šio klausimo tikslinga tartis kartu su Lietuvos draudikų asociacija. Tada, jeigu bus tikslinga, paruošti pasiūlymą Asociacijos Valdybai sprendimo priėmimui. Eigoje.
  • Dėl Lietuvos banko priežiūros tarnybos klausimo (jų gautą iš LR finansų ministerijos lengvatų peržiūrėjimo kontekste), kada ir dėl kokios priežasties atsirado lengvata gyvybėms draudimo įmokoms, priskiriant jas prie neapmokestinamųjų draudimo įmonių pajamų pagal Pelno mokesčio įstatymo 12 str. Parengtas ir pateiktas atsakymas;
  • Dalyvauta Lietuvos verslo konfederacijos / ICC (toliau LVK) veikloje (: rengiant LVK poziciją dėl LR Vyriausybės pateiktų pasiūlymų mokesčių ir socialinės sistemos tobulinimui, rengiant LVK pastabas ir pasiūlymus dėl Nacionalinio susitarimo dėl šalies pažangai būtinų reformų projekto, rengiant LVK nuomonę LR valstybės kontrolei dėl atliekamo valstybinio audito viešųjų pajamų valdymo tema (apie tobulintinus Lietuvos mokesčių sistemos aspektus, pvz., darbo, turto apmokestinimo klausimai, mokesčių lengvatos, apmokestinimo skirtumai skirtingoms veiklos formoms ir skirtinguose ekonominės veiklos sektoriuose, bei apie verslo vystymosi trukdžius Lietuvoje), dalyvaujant susitikimuose LVK su ministrais (finansų, sveikatos apsaugos, socialinės apsaugos ir darbo), Sveikatos ir Finansų rinkų komisijų veikloje ir kt.);
  • Bendradarbiauta su finansų ir draudimo rinkos dalyvius vienijančiomis asociacijomis (apsikeitimas informacija, veiksmų derinimas, bendra pozicija ir/ar atstovavimas aktualiais klausimais): Lietuvos draudikų asociacija, Lietuvos bankų asociacija, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija, draudimo brokerius vienijančiomis asociacijomis bei Draudimo brokerių rūmais, Lietuvos darbdavių konfederacija, Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Europos gyvensenos medicinos specialistų asociacija, o taip pat su Lietuvos laisvosios rinkos institutu, VšĮ Draudimo ir rizikos valdymo institutu.
  1. Teikta Asociacijos nariams turima informacija apie kitų institucijų organizuojamus mokymus, seminarus, konferencijas bei kitus renginius.
  2. Organizuota ir/ar dalyvauta viešųjų ryšių priemonėse, Asociacijos (-ų) inicijuotuose straipsniuose spaudoje ar žiniasklaidos rengiamuose straipsniuose bei reportažuose išreikšta Asociacijos (-ų) pozicija, visuomenę informuojant bei šviečiant apie gyvybės ir sveikatos draudimo, pensijų kaupimo teikiamas galimybes bei atkreipiant valstybės institucijų dėmesį į spręstinas problemas ar rengiamų sprendimų įtaką verslui.

Asociacijos narių skaičius 2017 metų pabaigoje

  • Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos narių skaičius 2017 metų gruodžio 31 dieną – 8 (aštuoni).

Asociacijos metinė finansinė ataskaita

  • Nustatyta tvarka atlikta Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacija) pateiktų dokumentų ir finansinių ataskaitų, kurias sudaro 2017 m. gruodžio 31 d. Balansas, 2017 m. Veiklos rezultatų ataskaita ir pirminių apskaitos dokumentų duomenys, revizija.

2018 m. kovo 20 d. Revizoriaus ataskaitoje Asociacijos nariams nurodyta, kad finansinės atskaitos visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi Asociacijos 2017 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę bei finansinius veiklos rezultatus pagal Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos ir atskaitomybės tvarką reglamentuojančius teisės aktus.*

Samdomų Asociacijos darbuotojų skaičius 2017 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijoje 2017 m. gruodžio 31 dieną dirbo 2 samdomi darbuotojai : Asociacijos prezidentas ir Asociacijos vyriausioji finansininkė (0,25 etato).

Pagarbiai,

Prezidentas                                                                                                 Artūras Bakšinskas

 

*su Asociacijos metine finansine atskaitomybe galima susipažinti Asociacijos buveinėje

Informacija apie Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau- Asociacijos) veiklą įgyvendinant jos įstatuose nustatytus veiklos tikslus

  1. Siekta optimalių teisinių, informacinių ir kitų sąlygų Lietuvoje vystytis ir plėtotis gyvybės draudimo įmonių verslui bei atskiroms gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rūšims, draudimo tarpininkavimo bei perdraudimo operacijoms:
  • Atliekant aktualiausių Europos Komisijos pasiūlymų svarstymo, priėmimo ir realizavimo eigos stebėseną (Tarpininkavimo (platinimo) direktyvos (IDD)Direktyvos dėl privalomų automatinių apmokestinimo srities informacijos mainų; Reglamento dėl investicinių produktų pagrindinės informacijos dokumentų (PRIPS) įgyvendinimo; Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos Nr. 2014/65/EB (MiFID2) įgyvendinimo ir kt.);
  • Analizuojant viešai skelbiamus įstatymų, kitų teisės aktų bei rekomendacinio pobūdžio dokumentų projektus, įvertinanti jų įtaką Asociacijos narių veiklai (Lietuvos Respublikos (toliau- LR): Draudimo, Audito, Bankų, Paramos mirties atveju, Moterų ir vyrų lygių galimybių, Lygių galimybių, Konkurencijos, Sveikatos draudimo, Pelno mokesčio, Gyventojų pajamų mokesčio, Mokesčio finansų įstaigoms, Lobizmo, Asociacijų Įmonių socialinių iniciatyvų skatinimo bei kitų įstatymų, Mokesčių administravimo įstatymo 61 prima straipsnio komentaro);
  • Teikiant nuomonę, pastabas, pasiūlymus, klausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl pirminei nuomonei, derinimui ar žiniai pateiktų: Lietuvos Respublikos (toliau- LR): Gyventojų pajamų, Draudimo, Lietuvos banko, Administracinių nusižengimų kodekso, Paramos mirties atveju, Valstybinio socialinio draudimo, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2017 metų rodiklių patvirtinimo, Pensijų kaupimo, Papildomo savanoriško pensijų kaupimo, Kolektyvinio investavimo subjektų, Finansinių priemonių rinkų, Konkurencijos, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos bei kitų įstatymų ar jų pakeitimų bei papildymų įstatymų projektų:
  • Lietuvos banko (toliau- LB) priežiūros tarnybos (toliau-Priežiūra) parengtam pirminiam LR Draudimo įstatymo pakeitimo ir papildymo straipsniais 2 (nauja dalis 631), 901, 902, 903, 93, 116 ir nuostatomis dėl investavimo krypties valdymo reikalavimų, susijusiais su investicinio gyvybės draudimo (toliau- IGD) reguliavimo tobulinimu, projektui, vykdant susitikimo Priežiūroje įsipareigojimą, pateiktos pristatymui ir aptarimui LB Valdyboje kertinės pastabos. Tik į nedidelę dalį jų atsižvelgta.

Naująjį projekto variantą – „Lr Draudimo įstatymo Nr. IX-1737 2, 93, 116 ir 126 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 901, 902, 903, 904 ir 1151 straipsniais įstatymas.“ LB pateikė LR Finansų ministerijai tolimesnei eigai bei Asociacijos žiniai. Eigoje. Kaip informavo LR Finansų ministerijos atsakingas skyrius LB pateiktas LR Draudimo įstatymo pakeitimo projektas dėl IGD jungiamas su IDD direktyvos perkėlimu. Projektą derinimui planuojama pateikti 2017 metų pirmoje pusėje. Artimiausiu metu planuojamas jo nuostatų pristatymas suinteresuotoms asociacijoms.

  • LR Finansų ministerijos pateiktam derinimui LR kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo IX-1709 2, 9, 18, 31, 32, 33, 34, 35, 124, 162, 167, 168, 170, 171, 173, 174 straipsnių, priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 11(1), 14(1), 32(1) ir 163(1) straipsniais įstatymo projektui Nr. 15-14596, kartu su Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacija (toliau- LIPFA), pateiktos pastabos ir pasiūlymai. Projektas derinimo LRV eigoje.
  • LR pensijų kaupimo įstatymo Nr. IX-1691 pakeitimo įstatymo projektas LB pateiktam LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (pateikimui LR Vyriausybei LR Vyriausybės darbo reglamento nustatyta tvarka), o suinteresuotoms asociacijoms žiniai.

Projekte siūlomais pakeitimais siekta sustiprinti antrosios pensijų sistemos pakopos dalyvių interesų apsaugą, įdiegiant gyvenimo ciklo (tikslinės datos) fondų koncepciją, patobulinti pensijų išmokų sistemą, reglamentuojant pensijų anuitetų pardavimo procesą ir numatant kitas priemones, užtikrinančias didesnę asmenų, įsigijusių pensijų anuitetus, interesų apsaugą. Projekte taip pat supaprastinama pensijų fondų steigimo tvarka ir palengvinamos pensijų fondų dalyvių perėjimo į kitos pensijų kaupimo bendrovės valdomą pensijų fondą sąlygos. Visais šiais klausimai Asociacija atskirai ar kartu su LIPFA pastabas ir pasiūlymus yra pateikusi ankstesnių projektų variantų rėmuose, eigoje detalizuojant. Klausimai buvo aptarti ne kartą, bet ne į viską atsižvelgta. Eiga sustabdyta, nes šiuo metu prioritetas yra Socialinis modelis.

  • Aptartas iš LR Finansų ministerijos gautas žiniai LR Finansinių priemonių rinkų įstatymo naujos redakcijos darbinis variantas (įgyvendinantis Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą Nr. 2014/65/EB (MiFID2), 2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 596/2014 dėl piktnaudžiavimo rinka (MAR) ir pan.). Šis (Nr. 17-3259) ir jį lydintieji projektai derinimo LR Finansų ministerijoje eigoje.
  • LR Paramos mirties atveju įstatymo Nr. I-348 1, 3, 4, 5, 6 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 2 straipsnio 3 dalimi įstatymo projektas (XIIP-4609). Pagal Asociacijos pasiūlymą projekte buvo atsisakyta pareigos rinkti informaciją, kad asmuo buvo apsidraudęs. Kontroliuota Įstatymo projekto eiga. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pateikti atsakymai į gautus klausimus reikalingus atliekamam galiojančių informacinių įsipareigojimų sukeliamos administracinės naštos ūkio subjektams vertinimui. Vertinimas buvo atliekamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003-05-20 dienos nutarimu Nr.618 patvirtintų „Valstybės finansinės paramos užsienyje mirusiųjų (žuvusių) Lietuvos Respublikos piliečių palaikams parvežti į Lietuvos Respubliką teikimo ir Materialinės pagalbos teikimo Lietuvos Respublikos piliečiams, nukentėjusiems užsienio valstybėse taisyklių panaikinimui įgyvendinant Įstatymo pakeitimus. Įstatymą priėmus patvirtinta nauja taisyklių redakcija.
  • LR Seimo kanceliarijos Teisės departamento bei LR Seimo Biudžeto ir finansų komiteto išvadoms dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 pakeitimo įstatymo projekto (XIIP-3235) (toliau – Įstatymo projektas) LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui ir LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pateiktos pastabas ir pasiūlymas atsisakyti siūlomo 11 straipsnio 1 d. 19 p. papildymo:

„198) draudimo įmokų, darbdavio mokamų draudimo įmonei už darbuotojų gyvybės, nelaimingų atsitikimų ar civilinės atsakomybės draudimą, kai draudimo sutartyje yra numatyta, kad įvykus draudiminiam įvykiui draudimo suma bus išmokėta darbdaviui, o civilinės atsakomybės draudimo atveju – darbdaviui ar trečiajam asmeniui, ir kai šios draudimo įmokos per mokestinį laikotarpį neviršija 25 procentų per mokestinį laikotarpį darbuotojui apskaičiuotų su darbo santykiais susijusių pajamų;“, nes darbdavys, mokėdamas gyvybės draudimo, nelaimingų atsitikimų ar civilinės atsakomybės draudimo įmokas, siekia apsidrausti savo veiklos riziką ir darbuotojas pagal tokią draudimo sutartį jokios piniginės ar nepiniginės naudos negaunatodėl įmokos, sumokėtos pagal gyvybės draudimo, nelaimingų atsitikimų ar civilinės atsakomybės draudimo sutartis negali būti siejamos su socialinio draudimo įmokų objektu jokiais atžvilgiais. Draudimo sumos susiejimas su darbuotojo atlyginimu ribotų bendrovės galimybes drausti veiklos rizikas ir tai dirbtinai didintų bendrovių veiklos rizikingumą. Atsižvelgta.

  • LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui, LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai dėl Seimo nario Mečislovo Zasčiurinsko užregistruoto pasiūlymo Valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-3235, kuriuo siūloma papildyti 39 straipsnį 4 punktu ir numatyti pensijų kaupimo bendrovėms prievolę mokėti už teikiamas paslaugas išsakyta nuomonė, kad Pensijų kaupimo įstatymo 10 str. 7 dalis jau numato pensijų kaupimo bendrovėms prievolę atlyginti VSDF valdybos veiklos sąnaudas, susijusias su pensijų draudimo įmokų ir papildomų dalyvio lėšomis mokamų įmokų surinkimu ir pervedimu, todėl šis pasiūlymas yra perteklinis. Atsižvelgta.
  • Dėl Lietuvos banko įstatymo Nr. I-678 6, 8, 11, 18(1), 21(1), 42, 43, 47 straipsnių, 1 ir 2 priedų pakeitimo ir įstatymo papildymo septintuoju (3) skirsniu ir 42(1), 43(1), 43(2), 43(3), 43(4), 43(5) ir 43(6) straipsniais įstatymo projekto (Nr. 16-8650) ir su juo susijusių kitų įstatymų projektų (tame tarpe LR Draudimo įstatymo Nr. IX-1737 2, 11, 22, 25, 135, 157, 161, 163, 184, 191, 198, 200, 201, 204, 205, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 221 straipsnių ir priedo pakeitimo, įstatymo papildymo 31(1) ir 201(1) straipsniais ir 202 ir 203 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo projekto (Nr. 16-8656)) paketo, gauto derinimui iš LR Finansų ministerijos.

Dalį šių klausimų aptarus asociacijose ir Lietuvos verslo konfederacijos (toliau- LVK) LVK finansų rinkų komisijoje, suinteresuotų asociacijų iniciatyva parengtas LVK kreipimasis į Premjerą ir Finansų ministrę dėl tolimesnio darbo organizavimo per tarpžinybinę darbo grupę. Gautas Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau- LRV) pavedimas LR Finansų ministerijai ir LB šį prašymą įvertinti. Gautas atsakymas: „esame pasirengę bendradarbiauti ir diskutuoti, prireikus – rengti susitikimus, juose aptarti susirūpinimą keliančius klausimus bei ieškoti priimtinų sprendimų. Tačiau siekiant užtikrinti konstruktyvų darbą, Finansų ministerija pakartotinai prašytų pateikti pastabas dėl Projekto“, todėl nuomonė dėl projektų paruošta ir pateikta, kaip pagrindines projektų problemas ir trūkumus įvardinant: per didelės sankcijos, lyginant su ES nustatytomis; per dideli reikalavimai tarpininkų reputacijai; reikia daugiau viešumo ir skaidrumo priimant finansų sektorių reglamentuojančius teisės aktus – pavyzdžiui, jei plečiamos priežiūrinės galios, tuose pačiuose įstatymuose turėtų atsirasti ir daugiau reglamentavimo prižiūrinčių institucijų sprendimų priėmimui; mažiau išaiškinimų palikti poįstatyminiams aktams, ypač priimamiems vienos institucijos.

LR finansų ministerija organizavo du susitikimus asociacijų atstovams, vieną specialistų lygmenyje, kitą asociacijų ir ministerijos vadovų, per kuriuos pažadėta daugumą klausimų išspręsti teigiamai. Kadangi projektų reguliavimo apimtis plati, be to buvo atidėtas PRIIPs reglamento įgyvendinimo terminas vieneriems metams (o tai vienas iš projektų paketo tikslų), naujo projekto varianto derinimui dar nėra parengta.

  • Dėl LR Konkurencijos įstatymo Nr. VIII-1099 9 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4262(2)

LR Seimo atsakingiems komitetams, LRV bei atsakingoms ministerijoms pateiktos pastabos dėl projekto ir pasiūlymas klausimą spręsti didinant LR Konkurencijos tarybai finansavimą iš biudžeto. Veiksmai buvo koordinuojami ir su LVK bei Lietuvos laisvosios rinkos institutu (toliau- LLRI). LR Ūkio ministerija tam išsakė palaikymą. LR finansų ministerija  sutiko skirti kiek padidintą finansavimą, bet tolimą pageidaujamam. LRV pateikė išvadą: Iš esmės pritarti Įstatymo projekto tikslui, siekiant sudaryti sąlygas nepriklausomai ir efektyvesnei LR Konkurencijos tarybos veiklai, Įstatymo projektu numatyti papildomus LR Konkurencijos tarybos finansavimo šaltinius, tačiau nepritarti teisinio reguliavimo priemonėms ir pasiūlyti LR Seimui tobulinti Įstatymo projektą pagal pateikiamas pastabas ir pasiūlymus. Tokia išvada Asociacijai tinkama.

  • Dėl LR Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo VIII-275 naujos redakcijos projekto (Nr. 16-6509) LR vidaus reikalų ministerijai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie LR vidaus reikalų ministerijos (toliau- FNTT) bei Priežiūrai pateiktos pastabos, klausimai ir pasiūlymai, kurie aptarti susitikime su FNTT. Po susitikimo suinteresuotos šalys, kaip buvo sutarta, dar apsikeitė pasiūlymais ir argumentais. Dalis pastabų įvertinta. LR Vidaus reikalų ministerijai ir FNTT dar kartą pateiktos pastabos į atnaujintą projektą. Dar kartą pataisytas projektas aptartas susitikime FNTT 2017 metais. Eigoje.
  • Dėl LR Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2017 metų rodiklių patvirtinimo įstatymo projekto (Nr. 1005). LRV, LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ir Priežiūrai kartu su LIPFA pateiktas pasiūlymas dėl pensijų kaupimo bendrovių mokesčių „Sodrai“ už įmokų surinkimą ir pervedimą į pensijų fondus. 2017 metų „Sodros“ biudžete numatytas naujas mokestis pensijų kaupimo bendrovėms už valstybės subsidijos įmokas, t.y. numatyti du mokesčiai: už įmokų surinkimą ir pervedimą numatomas 0,41 proc. (toks pat kaip ir 2015-2016 metais); už papildomai iš valstybės biudžeto lėšų mokamų įmokų pervedimą pensijų kaupimo bendrovėms – 0,21 proc. nuo pervestų įmokų sumos. Prašyta panaikinti papildomo mokesčio 0,21 proc. nuostatą iš 2017 m. „Sodros“ biudžeto įstatymo projekto. arba bent jau nustatyti jį adekvataus dydžio, t.y. ne didesnį nei 0,05 proc. nuo iš valstybės biudžeto lėšų mokamų pensijų įmokų. Nustatytas 0,13 tarifas bei abiejų mokesčių apribojimai sumine išraiška.
  • Dėl Seimo narių grupės inicijuoto LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 21 straipsnio pakeitimo projekto (Nr. XIIIP-112), kuriuo siūlyta naikinti valstybės ilgalaikio taupymo skatinimą susigrąžinant dalį sumokėtų gyvybės draudimo įmokų pagal naujai sudarytas gyvybės draudimo sutartis jau nuo 2017-01-01, LR Seimo vadovybei, frakcijoms, atsakingiems komitetams, jų vadovams, teisės departamentui, LRV, LR Finansų ministerijai, LB vadovybei pateikta pozicija ir pasiūlymai, kurie pristatyti ir aptarti įvairiai būdais. Dėl šio projekto varianto diskriminuojančių nuostatų kreiptasi ir į LR Konkurencijos tarybą. LRV pateikė LR Seimui išvadą „Dėl Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 21 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-112“ kurioje pasiūlė įvesti lubas skatinimui (2000 eurų), atsisakyti lengvatos kaupimui vaikų ateičiai. Po diskusijų atsakingame LR Seimo komitete pakoreguotu LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 17 ir 21 straipsnio pakeitimo įstatymo projektu Nr. XIIIP-112(2) pasiūlyta nustatyti maksimalią 1000 eurų gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo įmokų sumą, kuriai būtų taikomas valstybės skatinimas. Siūlyta nustatyti, kad šis įstatymo pakeitimas įsigaliotų jau 2017 m. sausio 1 d. ir būtų taikomas ir iki įstatymo pakeitimo įsigaliojimo sudarytoms gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo sutartims. Taip pat vietoje lengvatos kaupimui vaikų ateičiai atsisakymo pasiūlyta apriboti naudos gavėjų keitimo galimybę išsaugant lengvatą išmokoms, be to dar ir kaupiant senatvei. Iš kelių Seimo narių pasiūlytų projekto pataisų balsuojant priimtas variantas su 2000 eurų dydžio lubų skatinimui dydžiu, kiek praplėsta naudos gavėjų keitimo išsaugant lengvatą išmokoms galimybe, tačiau su šių apribojimų taikymu ir senoms sutartims.
  • LR Vyriausybės nutarimų ir projektų:
  • Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. rugsėjo 24 d. nutarimo Nr. 942 „Dėl Kriterijų, kuriais vadovaujantis klientas laikomas keliančiu mažą pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo grėsmę, ir kriterijų, kuriais vadovaujantis laikoma, kad yra didelė pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo grėsmė, sąrašo, kliento ir naudos gavėjo tapatybės, kelių tarpusavyje susijusių piniginių operacijų nustatymo taisyklių patvirtinimo ir informacijos apie pastebėtus galimo pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo požymius, Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pažeidimus ir priemones, kurių buvo imtasi prieš pažeidėjus, pateikimo tvarkos nustatymo“ pakeitimo projekto LR Finansų ministerijai pateiktos pastabos, klausimai ir pasiūlymai. Projektas perdarytas. Išnagrinėjus atnaujintą projektą pateikti pasiūlymai, kurie padėtų įtvirtinti nuotolines asmens tapatybės nustatymo priemones, atitiks šiuolaikines elektroninių priemonių naudojimo ir bendravimo nuotoliniu būdu tendencijas, užtikrins galimybę klientų tapatybę nustatyti nuotoliniu būdu ir kurių nebuvo numatyta paskutinėje projekto redakcijoje. Neatsižvelgė, nes pirma tai būtina įtvirtinti įstatymu.
  • Per LVK ir kitai būdais išsakytos pastabos ir pasiūlymai dėl LRV programos projekto. Nežymiai sušvelnintos kai kurios nepalankios formuluotės.
  • LR Finansų ministerijos nutarimų ir projektų:
  • Dėl Draudimo techninių atidėjinių aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos finansų ministro 2006 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 1K-142 ,,Dėl Draudimo techninių atidėjinių aprašo patvirtinimo“ pakeitimų projekto. Pateikti pasiūlymai Priežiūrai projekto rengimo etape ir nuomonė derinimo etape LR Finansų ministerijai ir Priežiūrai. Pažymėta, kad klausimas reikalauja kompleksinio pajamų ir sąnaudų nagrinėjimo, todėl Asociacija negali pateikti pastabų tik draudimo sąnaudų kontekste. Priežiūra atsakė, kad „Vadovaujantis Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo 27 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos finansų ministras nustato, kokius draudimo techninius atidėjinius apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną leidžiama atskaityti iš pajamų. Atsižvelgiant į Lietuvos banko valdybos 2015 m. spalio 29 d. nutarimu Nr. 03-158 pakeistą draudimo techninių atidėjinių apskaičiavimo metodiką, draudimo techninių atidėjinių, kuriuos galima atskaityti iš pajamų apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną, sąrašas papildytas naujais atidėjiniais. Nauji draudimo techniniai atidėjiniai pripažįstami leidžiamais atskaitymais taip pat, kaip ir jau anksčiau į minėtąjį draudimo techninių atidėjinių sąrašą įtraukti atidėjiniai, pvz., vadovaujantis LR pelno mokesčio įstatymu: iš pajamų apskaičiuojant pelno mokestį atskaitomos techninių atidėjinių sąnaudos, kurios pripažįstamos pagal sąnaudų kaupimo bei kitus buhalterinę apskaitą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytus apskaitos principus; neatskaitomos neapmokestinamosioms pajamoms tenkančios sąnaudos.“ Nutarimas patvirtintas.
  • Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų ministerijos projektų:
  • Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) parengto Pridėtinės vertės mokesčio sąskaitų faktūrų registrų duomenų tvarkymo ir pateikimo taisyklių projekto (toliau – Taisyklių projektas). Kartu su Lietuvos draudikų asociacija parengtos pastabos VMI ir LR Finansų ministerijai dėl Taisyklių projekto 9 dalyje ir 17 dalyje numatyto reikalavimas kartu su PVM sąskaitų faktūrų duomenimis teikti ir draudimo polisų duomenis. Pateikti argumentai dėl šio reikalavimo atsisakymo. Aptarus susitikime šio reikalavimo projekte atsisakyta.
  • Dėl derinimui pateiktu Finansų rinkos dalyvio duomenų teikimo apie asmens sąskaitų likučius, metines sąskaitų įplaukas ir skolinius įsipareigojimus taisyklių projekto. Kaip Asociaciją anksčiau informavo LR finansų ministerijos ir VMI atsakingi asmenys, šios taisyklės gyvybės draudikams neturėtų būti taikomos, nes reikiami duomenys (gyvybės draudimo įmokos) jau deklaruojami kasmet FR0611 formoje. Tačiau, kadangi pagal įstatymo raidę, nėra nurodyta, jog nauja teikimo tvarka netaikoma gyvybės draudimo įmonėms, todėl pasiūlyta koreguoti taisyklių 1 punktą tai konkrečiai įvardinant. Tolimesnis taisyklių derinimas buvo vykdomas be Asociacijos, nes kaip paaiškino VMI: „Jei finansų rinkos dalyvis tokių duomenų (skolinių įsipareigojimų, sąskaitų likučių ir / ar metinių apyvartų dydžių) nekaupia, tai jų ir neturi teikti, todėl atskirai Jūsų asociacija prie adresatų nebuvo išskirta.“
  • Į VMI paklausimą Dėl metinių pajamų mokesčio deklaracijų formų (FR0471 ir FR0573) sujungimo asociacija pateikė tokią nuomonę: „iš esmės pritariame deklaracijų apjungimui“, tik atkreiptas dėmesys į kelias galimas rizikas. Po to asociacijos atstovai dalyvavo Metinės A ir B klasės išmokų gyventojams deklaracijos formos (kuri bus naudojama, deklaruojant 2017 m. ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais gyventojams išmokėtas išmokas) projekto pristatyme VMI, kur dėl techninių įgyvendinimo problemų ir kai kurių laukelių pildymo atsisakymo gauti paaiškinimai. Informuota ir apie tolimesnius procesus, kurie realizuojami.
  • Dėl Informacijos, būtinos tarptautiniams bendradarbiavimo įsipareigojimams dėl automatinių informacijos apie finansines sąskaitas mainų įgyvendinti, pateikimo taisyklių, patvirtintų Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2015 m. lapkričio 25 d. įsakymu Nr. VA-102, pakeitimo pirminio projekto pateiktos pastabos ir pasiūlymai, kurie įvertinti ir gautas VMI atsakymas. Aptarus derinimui pateiktą naują projekto variantą pateiktas atsakymas „be pastabų“.
  • Lietuvos banko nutarimų ir kitų dokumentų bei jų projektų:
  • Dėl finansų rinkos dalyvių atitikties sąžiningo elgesio su vartotojais principams gairių. Termino pastabų pateikimui Priežiūra pratęsti nesutiko. Paklausus kitų rinkos dalyvių pozicijos dėl projekto iš esmės apsitarus parengtas ir išsiustas bendras asociacijų raštas Priežiūrai dėl projekto poreikio aptarimo susitikus. Susitikimui pritarus, išsakyta nuomonė dėl jo formato (kad pradžioje būtų tikslingas bendras susitikimas, o tik po to, pagal poreikį, jau ir atskiri). Po susitikimo Priežiūroje jos atstovė informavo, kad apsitarus nuspręsta Gairių atsisakyti. Bet EIOPOs ir kitas ES rekomendacijas ateityje LB vienaip ar kitaip įgyvendins, tik dar tarsis kokia forma ir apimtimi.
  • Dėl LB valdybos nutarimo „Dėl reikalavimų audito komitetams aprašo patvirtinimo“ projekto ir Lietuvos banko priežiūros tarnybos direktoriaus sprendimo „Dėl reikalavimų audito komitetams aprašo taikymo ir išorės audito įmonės (auditoriaus) parinkimo gairių patvirtinimo“ projekto. Pateiktos pastabos Reikalavimų audito komitetams aprašo projektui. Beveik į nieką neatsižvelgus ir tik po kreipimosi į LB valdybą buvo gauti palankūs paaiškinimai.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. spalio 29 d. nutarimo Nr. 03-159 Dėl draudimo ir perdraudimo veiklos ataskaitų teikimo“. Asociacija atkreipė Priežiūros dėmesį į problemas ir rizikas, kurias kai kurie nariai mato pereinant prie statistinių duomenų skelbimo pagal naujas formas pagal šį projektą. Pasiūlyta, kad draudimo įmonių pateikta informacija būtų viešai skelbiama kaip bendra pasirašyta draudimo įmoka, neišskaičiuojant sveikatos draudimo, o Aprašo 2 priedo gyvybės draudimo rūšies 2, 3 ir 4 porūšiuose galėtų būti pateikiama bruto draudimo įmoka, t. y. visa pasirašyta įmoka, o jos neto sveikatos dalis pateikiama gyvybės draudimo 1 porūšio pozicijoje ir nebūtų skelbiama viešai. Gautas atsakymas, kad į pasiūlymus atsižvelgti nėra galimybių dėl Mokumas II nuostatų reikalavimų.
  • Dėl LB „Administracinės naštos mažinimo priemonių sąrašo“. Pateikti pasiūlymai dėl į iniciatyvų papildymo į sąrašą neįtrauktomis priemonėmis:
  • Dėl teisės aktų projektų derinimo;
  • Dėl Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimų perkėlimo;
  • Dėl Bendrųjų Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių prašymų išduoti leidimus pateikimo, nagrinėjimo ir leidimų išdavimo taisyklių;
  • Dėl draudimo įmonės arba perdraudimo įmonės akcijų įsigyjančio asmens ir siūlomo įsigijimo vertinimo aprašo;
  • Dėl Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių vadovų ir pagrindines funkcijas atliekančių asmenų vertinimo nuostatų.

Priežiūros patarėjas Ramūnas Baravykas informavo, kad iš gautų pasiūlymų jie sudarė vidinę darbinę suvestinę su preliminariais įgyvendinimo terminais. Pasiūlymai, pritarus, vienaip ar kitaip realizuoti ar bus realizuojami. Dalinai realizuota.

  • Dėl LB valdybos 2012 m. kovo 28 d. nutarimu Nr. 03-73 patvirtinto Prižiūrimų finansų rinkos dalyvių įmokų apskaičiavimo metodikos ir mokėjimo tvarkos aprašo pakeitimo projekto (naujos redakcijos). Projektas parengtas atsižvelgiant į LR Lietuvos banko įstatymo pakeitimo (TAR, 2015-12-02, Nr. 19169) nuostatas ir siekiant tobulinti prižiūrimų finansų rinkos dalyvių įmokų apskaičiavimo metodiką ir mokėjimo tvarką. Pateikta Asociacijos nuomonė ir pasiūlymai. Susitikime su Lietuvos banko atstovais pristatyta tokia Asociacijos pozicija: kadangi ne gyvybės draudimo įmonės priežiūros mokestį moka nuo pasirašytų draudimo įmokų, kurias sudaro įmoka už draudimo riziką ir draudimo sutarčių sąnaudos gyvybės, draudimo atveju tokia įmoka atitiktų atskaitymus iš draudimo sutarčių skirtus draudimo rizikoms ir draudimo sutarčių administravimui. Kadangi valdymo įmonės, investicinės kintamo kapitalo įmonės priežiūros išlaikymo mokestį moka nuo valdomo klientų turto (pensijų fondo turto ar KIS turto), tačiau nemoka nuo valdymo įmonės pajamų (t. y. veiklos sąnaudų) analogiškai gyvybės draudimo atveju turėtų būti mokama nuo kaupimui skirtų lėšų. Lietuvos banko atstovai pasakė, kad perėjimas prie naujos mokėjimo sistemos esant Asociacijos sutarimui ir pateikus konkrečius pasiūlymus galimas, bet įvadino techninės problemas, kurios kiltų perėjus prie naujos bazės, iš kurių svarbiausia – paskaičiavimai nuo tradicinių kaupiamųjų produktų. Sutarta dar kartą aptarti šį klausimą bendrovėse, atlikti reikiamus skaičiavimus ar toks perėjimas naudingas ir Priežiūrai pateikti galutinę asociacijos poziciją.

Per pasitarimą asociacijoje išsakyta daugumos nuomonė, kad prieš tai siūlytas mūsų naujas modelis gali ateityje atsisukti „kitu galu“ net tiems, kuriems pirmame etape būtų iš jo nauda (o tokių mažuma), taigi reikia ieškoti kitų variantų. Nutarta pasižiūrėti ar LB teisus teikdamas, kad mums tenkanti mokestinė našta proporcinga administravimo išlaidoms, pasinagrinėti pačias LB išlaidas, pasižiūrėti kokia našta kaimyninėse šalyse, suformuoti nuomonę kokias išlaidas LB turėtų dengti pati ir t.t. Kadangi ir toliau tarp bendrovių vieningos nuomonės dėl bazės keitimo neprieita, o dauguma pasisakė už „senos tvarkos palikimą“, diskusijos šiuo klausimu sustabdytos „iki naujų idėjų“.

  • Dėl LB nutarimo „Dėl maksimalių rinkos dalyvių įmokų dydžių 2017 metais“ projekto, pateikto derinimui Lietuvos banko Organizacijos tarnybos raštu. Dėl numatomo maksimalaus įmokų dydžio neprieštarauta, tačiau išsakytas pastebėjimas, kad Asociacijoms Lietuvos bankas turėjo pateikti ir detalų paaiškinimą kam planuojama išleisti surinktus mokesčius, kaip tai darė eilę metų. Šį kartą jo negauta, todėl tinkamai mokestinės naštos įvertinti negalime. Ateityje numatoma, kad „informaciją apie surinktas įmokas ir Lietuvos banko patiriamas išlaidas finansų rinkos priežiūrai Lietuvos bankas skelbs svetainėje kiekvienais metais iki kovo 31 d. (nuo 2017 metų)“. Tačiau niekur nekalbama apie planuojamas išlaidas palyginimui. Praėjusiais metais šiuo klausimu rašyta: “… kad pateikiant informaciją apie Lietuvos banko išlaidas susijusias su rinkos dalyvių priežiūra kiekvienais metais yra išskaidoma į skirtingas išlaidų eilutės, todėl palyginimas tampa sudėtingas. Siūlome nustatyti vieninga išlaidų suskirstymo formą.“ Dar kartą tai paprašyta įvertinti. Taip pat atkreiptas dėmesys, kad šis nutarimo projektas nedetalizuoja įmokų bazės apibrėžimo gyvybės draudimo įmonėms. Prašome paaiškinti, kada ir kuriame teisės akte bus patikslinta įmokų bazė. Gautas paaiškinimas ir Prižiūrimų finansų rinkos dalyvių įmokų apskaičiavimo metodikos ir mokėjimo tvarkos aprašo pakeitimo projektas į kurį atsakyta-„be pastabų“.
    • Dėl finansinių paslaugų teikimo ryšio priemonėmis. Į Priežiūros paklausimą dėl problemų įvardinimo pateikti pasiūlymai ir nuomonė. Priežiūra informavo, kad klausimus išanalizavo ir planuoja savo nuomonę ir tolimesnius planus pristatyti Draudimo sektoriaus atitikties tarnautojų susitikimo metu.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2013 m. birželio 6 d. nutarimo Nr. 03-105 „Dėl Finansų rinkos dalyvių gaunamų skundų nagrinėjimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ projekto pateiktos pastabos į kurias Priežiūra iš esmės atsižvelgė. Todėl į pataisytą variantą Priežiūrai pateikta pozicija- „be pastabų“.
  • Dėl finansų rinkos dalyvių gaunamų skundų nagrinėjimo taisyklių pakeitimo Priežiūrai kartu su lipfa pateiktas paklausimas dėl jo nuostatos taikymo. Neaiškumą kėlė Lietuvos banko Priežiūros tarnyba parengto Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2013 m. birželio 6 d. nutarimo Nr. 03-105 „Dėl Finansų rinkos dalyvių gaunamų skundų nagrinėjimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ projekto 23.2. punkte nustatytas reikalavimas. Gautas išaiškinimas.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko valdybos 2015 m. balandžio 23 d. nutarimo Nr. 03-69 „Dėl privalomų nurodymų dėl asmenų, ketinančių sudaryti gyvybės draudimo sutartį, poreikių nustatymo, siūlomo produkto tinkamumo vertinimo ir informavimo apie gyvybės draudimo sutarties sąlygas patvirtinimo“ pakeitimo“ projektą. Reaguojant į asociacijos 2016-06-17 raštą itin trumpas terminas pastaboms Priežiūrai pratęstas iki 2016-09-01. Pozicija ir siūlymas susitikti Priežiūrai pateikta 2016-08-29. Pabrėžta kad pateiktas teisės aktas yra perteklinis, neproporcingai didinantis biurokratinę naštą ir mažinantis gyvybės draudimo paslaugų prieinamumą. Aptarus susitikime projekto atsisakyta. Atlikusi tyrimą per jo pristatymą Priežiūra pasiūlė Asociacijai imtis iniciatyvos vieningai rinkos praktikai dėl kliento poreikių ir investavimo rizikos tolerancijos lygio nustatymo suformuoti. Pritarta. Darbai eigoje.
  • Dėl Lietuvos banko parengto Pranešimo apie Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių kvalifikuotosios įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalies įsigijimą ir perleidimą taisyklių projekto pateiktos pastabos ir pasiūlymai. Rengiamas naujas projekto variantas.
  • Dėl Lietuvos banko Priežiūros tarnybos parengto nutarimo projekto, kuriuo patvirtinamas Informacijos, skelbtinos draudimo įmonės ar kitos Europos Sąjungos valstybės narės draudimo įmonės filialo interneto tinklapyje, aprašas pateiktos pastabos. Priežiūra informavo, kad šio nutarimo priėmimas buvo atidėtas, atsižvelgiant į tai, kad jame yra duodamos nuorodos į DPK nutarimus, kuriuos ketinama 2017 metais keisti. Prieš pateikdami Lietuvos banko valdybai tvirtinti aprašą, Priežiūra jį dar kartą atsiųs asociacijoms peržiūrėti, taip pat pateiks paaiškinimą, kaip buvo atsižvelgta į jau anksčiau pateiktas asociacijų pastabas.
  • Dėl Lietuvos banko finansų rinkos dalyvių asociacijoms pateiktu pasiūlymo Dėl finansų rinkos dalyvių darbuotojų kvalifikacijos, pagal kurį finansų rinkos dalyvių darbuotojų mokymas ir jų žinių patikrinimas turėtų būti vykdomas atsižvelgiant į platinamų paslaugų rizikingumą, išsakytas nesutikimas su tuo, kad Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamentas savo sudarytame paslaugų rizikos žemėlapyje draudimo paslaugas vartotojams, išskyrus privalomuosius draudimus, ir II pakopos pensijų fondus priskyrė prie rizikingiausių paslaugų. Klausimas aptartas susitikime Priežiūroje. Priežiūros prašymu vėl pateikti argumentai ir pasiūlymai dėl darbuotojų kvalifikacijos sistemos. Pasiūlymai pateikti ir kartu su LIPFA. Priežiūra rinkai priimtinus naujus pasiūlymus pristatė LB valdybai ir klausimas išspręstas tinkamai.
  • Dėl Lietuvos banko valdybos nutarimo „Dėl Lietuvos banko finansų rinkos priežiūros politikos patvirtinimo“ projekto. Lietuvos banko iniciatyvai parengti Politiką pritarta tikintis, kad šis dokumentas padės išgryninti priežiūros tikslus ir taps darnaus finansų rinkos dalyvių ir Lietuvos banko bendradarbiavimo pagrindu. Siekiant prisidėti prie pamatuotų ribojimų priežiūros tikslais ir tvarios rinkos plėtros balanso kūrimo, pateiktos pastabas ir pasiūlymai. Į didesnę jų dalį atsižvelgta.
  • Dėl Lietuvos Banko valdybos nutarimu patvirtintos Bazinio pensijų anuiteto skaičiavimo metodikos. Atsižvelgiant į tai, kad metodikos 4 punkte pateiktoje bazinio pensijų anuiteto skaičiavimo formulėje naudojama maksimali techninė palūkanų norma, galiojanti anuiteto apskaičiavimo metu, ir į tai, kad maksimali techninė palūkanų norma nuo 2016 m. sausio 1 d. nėra skaičiuojama ir skelbiama viešai, siūlome keisti šią nutarimo nuostatą, numatant vidutinės rinkos palūkanų normos taikymą. Vidutinė rinkos palūkanų norma apskaičiuojama kaip pensijų anuitetų mokėtojų pensijų anuitetų kainodaroje taikomų garantuotų palūkanų normų vidurkis. Pateiktas atsakymas- „be pastabų“.
  • Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos
  • Dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos Direktoriaus įsakymo „Dėl Techninių reikalavimų kliento tapatybės nustatymo procesui, kai tapatybė nustatoma nuotoliniu būdu, naudojantis elektroninėmis priemonėmis, leidžiančiomis tiesioginio vaizdo perdavimą, patvirtinimo“ derinimui pateikto projekto išsakyta nuomonė „Pastabų neturime“.
  • Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai ir LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai
  • Dėl „Sodros“ planų asmeniškai informuoti dalį dirbančiųjų apie prognozuojamą mažą pensiją. Bendrame rašte su LIPFA pritarta „Sodros“ iniciatyvai skatinti dirbančiuosius susimąstyti ir pasirūpinti savo senatvės pensija ir pateikti pasiūlymai kurie aptarti susitikime.
  • Dalyvaujant valstybinių institucijų bei verslo organizacijų:
  • teminiuose renginiuose ir susitikimuose aptariant aktulius klausimus:
  • dalyvauta Priežiūros Veiklos planų 2016 m. pristatyme ir aptarime, pateikti ir aptarti pasiūlymai dėl bendradarbiavimo krypčių, spręstinų aktualių problemų ir rūpimų klausimų.
  • dalyvauta LB Finansinio švietimo iniciatyvoje „Vaikų finansinio švietimo savaitė 2016“, kuri šiais metais buvo minima kovo 14-20 d. Nariai prisidėjo įvairiais vaikų finansiniam švietimui skirtais renginiais šių metų tema „ Aš taupau sumaniai! Prisijunk ir tu !” (‘Take Part. Save Smart!’).
  • dalyvauta susitikime LB su Ekonomikos ir Finansinio stabilumo tarnybos Finansinio stabilumo departamentų atstovais kurio metu buvo diskutuojama apie gyvybės draudimo sektoriuje matomas rizikas, veiklos perspektyvas ir kitus aktualius klausimus. Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamentas, rengdamasis metinei Finansinio stabilumo apžvalgai ir norėdamas visapusiškai atskleisti aplinką, kurioje veikia finansų sistemos dalyviai, vertina ir jų nuomone kylančias rizikas bei grėsmes finansų sistemai ir jos stabilumui.
  • dalyvauta susitikime LR Finansų ministerijoje su OECD ekspertais („Misija Draudimas“).
  • dalyvauta Lietuvos verslo konfederacijos organizuotame Konsultaciniame posėdyje (susitikime) su Sveikatos apsaugos ministru Juru Požela, aptarti verslui aktualius sveikatos apsaugos sistemos klausimus, tame tarpe: „Kokie planuojami veiksmai pritraukiant papildomų (privačių) finansinių išteklių: (1) įvedant papildomą sveikatos draudimą (fiziniams ir juridiniams asmenims),…“ Ministras išreiškė bendradarbiavimo su verslu būtinumą ir pakvietė per LVK pateikti jam konkrečių pasiūlymų paketą. Reaguojant į LVK jau po susitikimo pateiktą pakvietimą atsiųsti parengtus suinteresuotų organizacijų pasiūlymus Sveikatos apsaugos ministrui, pateikti Asociacijos pasiūlymai, kuriuos LVK po to išsiuntė ministerijai.
  • dalyvauta Druskininkuose Draudimo brokerių rūmų organizuutame „Draudimo forume 2016“. Atsižvelgiant į vis didėjantį sveikatos draudimo produkto populiarėjimą rinkoje, į renginio programą įtrauktas pranešimas ir šia tema. Į gautą Draudimo brokerių rūmų kreipimąsi, deleguoti lektorių, asociacijos atstovą, kuris galėtų pristatyti šią temą teigiamai atsiliepė Compensa Life. Rimgaudas Staigis padarė pranešimą „Savanoriškas sveikatos draudimas (SSD): kokia gi reali jo nauda“.
  • dalyvauta susitikime su Finansų ministrė Rasa Budbergyte (ir šios ministerijos atsakingais tarnautojais), kuriame kartu su asociacijų atstovais apžvelgti 2016 metais nuveiktus svarbiausius Finansų ministerijos darbus finansų rinkų srityje bei pristatyti 2016 metų antrojo pusmečio prioritetai.
  • Dalyvauta Lietuvos gyvybės draudimo rinkos rezultatų ir Lietuvos banko atliktos investicinio gyvybės draudimo ikisutartinės informacijos pateikimo ir klientų poreikių nustatymo praktikos analizės rezultatų pristatyme Priežiūroje.
  • Teikiant valstybės institucijų prašymu žodinę ir rašytinę įvairią informaciją bendraisiais gyvybės draudimo įmonių veiklos, gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo veiklos klausimais bei nuomonę dėl šios veiklos aplinką reglamentuojančių įstatymų bei kitų norminių aktų ir jų projektų nuostatų traktavimo ir poveikio verslui;
  • Teikiant paklausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl teisės aktų ir kitų informacinio pobūdžio dokumentų taikymo, įvairių projektų eigos (pvz. draudimo, mokesčių, pinigų plovimo prevencijos, pensijų kaupimo klausimaisdėl FATCA (IGA), DAC bei CRS įgyvendinimo klausimų sprendimo, taikant juos realizuojančius teisės aktus, ir pan.), pvz.:
    • Priėmus 2016 m. vasario 18 d. LR Vyriausybės nutarimą 147 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 55 straipsnio įgyvendinimo“ su LR Finansų ministerijos specialistais buvo aiškinamasi ar keisis duomenų teikimo tvarka. Gauti išaiškinimai, kad nesikeis. Paprašyta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų ministerijos pateikti išankstiniai nuomonei jai pavestą iki 2016 m. balandžio 1 d. parengti šiame nutarime nurodytos informacijos pateikimo formų ir būdų teisės akto projektą. Pateikė, reaguota.
  • Siekdami paskatinti ilgalaikio taupymo produktų pasiekiamumą, LB pateiktas pasiūlymas dėl ribojimų teikti ilgalaikio taupymo paslaugas panaikinimo. Atkreiptas dėmesys, kad šiuo metu galiojantis teisinis reguliavimas nesuteikia teisės gyvybės draudimo bendrovei vykdyti papildomo savanoriško pensijų kaupimo veiklos (III pakopa), kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatyme (toliau – PSPKĮ). Tačiau draudimo įmonės, pagal Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 21 str. 1 d. turi teisę vykdyti pensijų kaupimo veiklą (II pakopa), jeigu jai išduota draudimo veiklos licencija gyvybės draudimo šakos pensijų kaupimo veiklos draudimo grupės veiklai. Atsižvelgdami į nurodytas aplinkybes pasiūlyta panaikinti minėtus ribojimus ir leisti gyvybės draudimo bendrovėms platinti ir tarpininkauti platinant papildomo savanoriško pensijos kaupimo (III pakopos) produktus inicijuojant: DĮ 3 str. 2 d. pakeitimą ir PSPKĮ 3 str. pakeitimą. Gautas pritarimas tik dėl tarpininkavimo teisės suteikimo. Susitikime LR Finansų ministerijoje ir ministerijos atstovai patvirtino tokią poziciją bei pažadėjo pakeitimą įtraukti į rengiamą LR draudimo įstatymo pakeitimą.
  • Asociacija nariams iškilusius esminius klausimus dėl Vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų neteisminio sprendimo procedūros Lietuvos banke taisyklių atitikties (compliance) susitikimui pateikė klausimus, kurie aptarti susitikime ir gauti atsakymai.
  • Klausimai pateikti ir antrajam 2016 metų atitikties (compliance) susitikimui. Priežiūrai pateikti iš narių gauti praktikoje kylantys klausimai dėl rinkos dalyviams aktualių įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų aiškinimo ir taikymo. Aptarti susitikime Priežiūroje su rinkos dalyvių atstovais, atsakingais už atitikties (compliance) funkcijos vykdymą, ir gauti atsakymai.
  • VMI pateiktas pasiūlymas atsisakyti ne rezidento pažymos reikalavimo. Pagal turimą VMI išaiškinimą klientas, save laikantis ne Lietuvos Respublikos rezidentu, turi draudikui pateikti valstybės, kurioje yra rezidentas, mokesčių administratoriaus išduotą pažymą, jog yra tos šalies mokesčių mokėtojas. Išsakyta nuomonė, kad šis reikalavimas yra perteklinis ir galima jo atsisakyti. Įgyvendinus CRS Direktyvos reikalavimus, draudimo įmonės renka informaciją mokesčių rezidavimo tiksliais ir informuoja apie ne rezidentus VMI, tad pakartotinai prašyti įrodymų iš klientų nereikėtų. Į raštą gautas tarpinis atsakymas. Susitikime VMI pažymos atsisakyti nesutiko, tik pažadėjo pateikti administravimui naudingą informaciją. Iš dalie pateikė 2017 metais.
  • Pateiktas raštas VMI ir LR Finansų ministerijai su klausimais kylančiais įgyvendinant FATCA/CRS, kuriuos prašyta aptarti susitikime ir gauti atsakymus. Gautas viceministro pasirašytas raštas– pavedimas VMI dėl susitikimo organizavimo. VMI pateikė atsakymą į klausimus. Su atsakingais asociacijos asmenimis aptarta- tik atsiradus papildomiems klausimams ar naujiems argumentus prašyti VMI organizuoti susitikimą.
  • Dėl Europos parlamento ir tarybos reglamento (PRIIPs) atkreiptas Priežiūros ir LR Finansų ministerijos dėmesys, kad neužilgo įsigalios Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentas (ES) 1286/2014 „Dėl mažmeninių investicinių produktų paketų ir draudimo principu pagrįstų investicinių produktų (MIPP ir DIP) pagrindinės informacijos dokumentų“ (toliau – Reglamentas). Vis dar nėra parengtas galutinis Reglamentą detalizuojantis techninis standartas, todėl praktinis Reglamento įgyvendinimas yra labai apsunkintas. Asociacijoas žiniomis, kitų Baltijos valstybių draudikų asociacijos aktyviai bendradarbiauja su atsakingomis už šią sritį valstybinėmis ir priežiūros institucijomis ir iš jų gauna visokeriopą pagalbą Reglamento taikymo klausimais, todėl paklausta ar Lietuvos bankas planuoja perkelti Reglamento nuostatas į vietinius teisės aktus. Atkreiptas dėmesys, kad asociacijos narės pradėjo planuoti atitinkamus veiksmus tinkamam Reglamento numatytų reikalavimų įgyvendinimui, tačiau minėtame dokumente yra tam tikrų neaiškumų, tame tarpe ir esminių, kurie apsunkina atitinkamų darbų planavimą. Pasiūlyta sekti gerąja kitų šalių praktika ir aktyviai diskutuoti Reglamento interpretavimo ir įgyvendinimo klausimais. Diskusijos pradžiai pasiūlyta aptarti esminius klausimus ir problemas. Į raštą dėl pagrindinių įgyvendinimo klausimų aptarimo gautas Priežiūros atsakymas, kad į klausimus bus atsakyta vėliau nes vieningas požiūris dar tik formuojamas Europinėse institucijose. Susitikimą numatoma organizuoti. Šis darbas buvo sustojęs dėl Reglamento įsigaliojimo atidėjimo ir atnaujintas 2017 metais.
  • Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau- VLK), Lietuvos Respublikos sveikatos ministerijai ir LB pateiktas raštas dėl draudimo įmonėms nuolat kylančių sunkumų gaunant informaciją iš sveikatos priežiūros įstaigų bei VLK. Į bendrą draudikus vienijančių asociacijų raštą VLK e-meilu ir ministerija raštu informavo, kad bus organizuojamas atsakingų valstybės institucijų ir draudikų atstovų susitikimas. Per susitikimą dėmesys buvo skirtas tik informacijos gavimui iš VLK. Sutarta dėl Prašymo dėl asmens sveikatos duomenų teikimo standartinės formos patvirtinimo. Realizuota. Problemų dėl informacijos gavimo iš sveikatos priežiūros įstaigų gavimo sprendimas nukeltas į 2017 metus.
  • Gaunant, renkant ir ruošiant informaciją apie LR gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rinkos padėtį, ypatybes, sąlygas, bei praktiką ir ją pateikiant Asociacijos nariams bei panaudojant Asociacijos rengiamuose raštuose, dalyvaujant diskusijose su kitomis verslo organizacijomis, valstybinėmis institucijomis ir žiniasklaidos priemonėmis;
  • Organizuojant problemų aptarimus ir diskusijas Asociacijos Valdyboje, darbo grupėse bei kituose narių atstovų teminiuose pasitarimuose, imantis reikiamų priemonių dėl vienodo ir tinkamo teisės aktų reikalavimų gyvybės draudimo versle taikymo, dėl Asociacijos valdymo tobulinimo, pvz.:Parengtas ir patvirtintas Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos vidaus darbo reglamentas;
  • Parengti ir patvirtinti Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos įstatų pakeitimai.
  • Dalyvauta Lietuvos verslo konfederacijos / ICC veikloje (: rengiant LVK pozicijos dėl Socialinio modelio projektą, aptariant nauja LR Darbo kodekso projekto redakciją ir gautas pastabas dėl jos (tame tarpe ir mūsų Asociacijos dėl privalomos darbuotojų tarybos), teikiant pasiūlymus dėl Valstybinio socialinio draudimo fondo 2017 m. biudžeto metų rodiklių patvirtinimo įstatymo projekto (dėl nedarbo socialinio draudimo įmokų dvigubinimo terminuotoms sutartims nepriimtinumo), rengiant Lietuvos verslo konfederacijos pasiūlymus partijų rinkiminėms programoms (2016 m. Seimo rinkimai), LVK pavasario susitikimuose su LR Seimo frakcijomis ir ministrais, priešrinkiminiuose LVK susitikimuose su partijų vadovybėmis ir kt.).
  • Bendradarbiauta su finansų ir draudimo rinkos dalyvius vienijančiomis asociacijomis:
  • Vykdytas trišalis (ar dvišalis) bendradarbiavimas tarp Lietuvos bankų asociacijos, Lietuvos draudikų asociacijos ir Lietuvos gyvybės draudimų įmonių asociacijos (apsikeitimas informacija, veiksmų derinimas ir bendras atstovavimas aktualiais klausimais), pvz.:
  • Apsikeista nuomonėmis ir informacija dėl Konkurencijos įstatymo Nr.VIII-1099 9 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto XIIP-4262 eigos ir galimų veiksmų ateityje.
  • Su Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacija (LIPFA) bendradarbiauta vykdant bendrą projektą dėl II pakopos pensijų kaupimo veiklos, gaunant, rengiant ir pateikiant informaciją, klausimus ir pasiūlymus, atsakingoms valstybės institucijoms, pvz.:
  • Pensijų kaupimo sistemos reikšmė socialinei sistemai (Pasiūlymai rinkimų programai, 2016 m. vasaris);
  • Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai pateiktas prašymas „Dėl statistinių duomenų ir informacijos apie pensijų kaupimo sistemą pateikimo“;
  • Parengtas leidinys „Lietuvos pensijų kaupimo sistema (2016 m. kovas)“;
  • Pateikti pasiūlymai II pakopos pensijų fondų lėšų paveldėjimo klausimu.
  • Aptartos bendradarbiavimo galimybės su Baltic Financial Advisors Association (BFAA), Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacija, VšĮ Draudimo ir rizikos valdymo institutu.
  1. Teikta Asociacijos nariams turima informacija apie kitų institucijų organizuojamus mokymus, seminarus, konferencijas bei kitus renginius.
  2. Organizuotas konkursas viešųjų ryšių agentūrai parinkti. Organizuota ir/ar dalyvauta viešųjų ryšių priemonėse, Asociacijos (-ų) inicijuotuose straipsniuose spaudoje ar žiniasklaidos rengiamuose straipsniuose bei reportažuose išreikšta Asociacijos (-ų) pozicija, visuomenę informuojant bei šviečiant apie gyvybės ir sveikatos draudimo, pensijų kaupimo teikiamas galimybes bei atkreipiant valstybės institucijų dėmesį į spręstinas problemas ar rengiamų sprendimų įtaką verslui.*

Asociacijos narių skaičius 2016 metų pabaigoje

  • Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos narių skaičius 2016 metų gruodžio 31 dieną – 8 (aštuoni).

Asociacijos metinė finansinė ataskaita

  • Nustatyta tvarka atlikta Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacija) pateiktų dokumentų ir finansinių ataskaitų, kurias sudaro 2016 m. gruodžio 31 d. Balansas, 2016 m. Veiklos rezultatų ataskaita ir pirminių apskaitos dokumentų duomenys, revizija.

2017 m. kovo 29 d. Revizoriaus ataskaitoje Asociacijos nariams nurodyta, kad finansinės atskaitos visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi Asociacijos 2016 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę bei finansinius veiklos rezultatus pagal Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos ir atskaitomybės tvarką reglamentuojančius teisės aktus.**

Samdomų Asociacijos darbuotojų skaičius 2016 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijoje 2016 m. gruodžio 31 dieną dirbo 2 samdomi darbuotojai : Asociacijos prezidentas ir Asociacijos vyriausioji finansininkė (0,25 etato).

Pagarbiai,

Prezidentas Artūras Bakšinskas

* detaliau priede: „Komunikacijos veiksmų 2016 metais ataskaita“

**su Asociacijos metine finansine atskaitomybe galima susipažinti Asociacijos buveinėje

Informacija apie Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau- Asociacijos) veiklą įgyvendinant jos įstatuose nustatytus veiklos tikslus

1. Siekta optimalių teisinių, informacinių ir kitų sąlygų Lietuvoje vystytis ir plėtotis gyvybės draudimo įmonių verslui bei atskiroms gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rūšims, draudimo tarpininkavimo bei perdraudimo operacijoms:

Analizuojant pateiktus pirminei nuomonei, derinimui ar viešai skelbiamus įstatymų, kitų teisės aktų bei rekomendacinio pobūdžio dokumentų projektus, įvertinant jų įtaką Asociacijos narių veiklai.

Teikiant nuomonę, pastabas, pasiūlymus, klausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl:

–          Lietuvos Respublikos (toliau: LR): Draudimo, Sutelktinio finansavimo, Paramos mirties atveju, Buhalterinės apskaitos, Pensijų kaupimo bei kitų įstatymų ar jų pakeitimų bei papildymų įstatymų projektų:

LR Draudimo įstatymo pakeitimo įstatymo Nr. XI-2711 1 ir 2 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 4 ir 5 straipsniais įstatymo projektas Nr. XIIP-2657. LR Seimo biudžeto ir finansų komitetui pateiktas pasiūlymas tikslinti projekto 8 straipsnyje, kuriuo keičiama Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo 42 straipsnio 11 dalis, vartojamą sąvoką. Pritarta. Priimtas.

Lietuvos banko priežiūros tarnybos parengti pirminiai LR  Draudimo įstatymo pakeitimo ir papildymo straipsniais 2 (nauja dalis 631), 901, 902, 903, 93, 116 ir nuostatomis dėl investavimo krypties valdymo reikalavimų, susijusiais su investicinio gyvybės draudimo reguliavimo tobulinimu, projektai. Pateiktos ir aptartos esminės pataisos ir pasiūlymai. Eigoje.

LR Sutelktinio finansavimo įstatymo projektas Nr. 15-13974. Pateiktas pasiūlymas papildyti Įstatymo projekto 2str. 2 d. 2 p. sąvoką „Finansuotojas“ pridedant ją „pensijų fondas“. Nepritarta. Projektas eigoje.*

LR Paramos mirties atveju įstatymo Nr. I-348 pakeitimo įstatymo projektas Nr.: 15-11026.Pagal Asociacijos pasiūlymą projekte iš viso atsisakyta pareigos rinkti informaciją, kad asmuo buvo apsidraudęs. Įstatymo projektas pateiktas LR Vyriausybei.

LR Draudimo įstatymo Nr. XI-2277 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-2910(2).LR Seimui nepritarus pasiūlymui pakeisti šio įstatymo 1 straipsnio 1 dalį dėl privalomo tarptautinių apskaitos standartų įvedimo draudimo bendrovėms, tolimesnių veiksmų klausimas aptartas su Lietuvos banko priežiūros tarnyba. Vienas iš tų veiksmų, kuriuos Asociacija palaikė:

LR Buhalterinės apskaitos įstatymo Nr. IX-574 1, 2, 3, 5, 12, 13, 18, 21 straipsnių, penktojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir įstatymo papildymo 3straipsniu įstatymo projektas XIIP-3593(2). Pagal jo 3 straipsnio pakeitimą draudimo įmonės nuo 2016 metų sausio 1 d. apskaitą privalo tvarkyti pagal tarptautinius apskaitos standartus. Priimtas.

LR Pensijų kaupimo įstatymo Nr. IX-1691 24 straipsnio pakeitimo ir įstatymo papildymo 271straipsniu įstatymo pirminis projektas pateiktas LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vertinimui. LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, LR Teisingumo ministerijai, Lietuvos Banko Priežiūros Tarnybai dėl teisės aktų projektų, kuriais siūloma tobulinti išmokų iš ii pakopos pensijų fondų reglamentavimą pasiūlyta: 1. atsisakyti išmokėjimo grynaisiais; 2. papildyti antstolių Sprendimų vykdymo instrukciją, kuri yra tvirtinama teisingumo ministro įsakymu, nurodant, kad išieškojimas iš II pakopos pensijų išmokų (anuiteto, vienkartinių ar periodinių išmokų) vykdomas areštuojant dalyvio sąskaitas kredito įstaigose. Atidėta. Eigoje (didesnio projekto apimtyje).*

LR pensijų kaupimo įstatymo Nr. IX-1691 pakeitimo įstatymo pirminis projektas pateiktas Lietuvos banko priežiūros tarnybos rinkos aptarimui. Projektas daugiausia susijęs su pensijų išmokų sistemos pertvarka. Per susitikimą aptartas ir pateikta nuomonė ir pasiūlymai. Eigoje (didesnio projekto apimtyje).*

*Kartu su Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacija.

–          LR Vyriausybės nutarimų projektų :

LR Vyriausybės nutarimo projekto Nr. 15-7532 „Dėl 2011 m. vasario 15 d. tarybos direktyvos 2011/16/ES Dėl administracinio bendradarbiavimo apmokestinimo srityje ir panaikinančios direktyvą 77/799/ bei susitarimų dėl automatinių informacijos mainų tarp kompetentingų institucijų įgyvendinimo“. Pateiktos pastabos LR Finansų ministerijai. Į dalį atsižvelgta. Priimtas.

LR Vyriausybės nutarimo projekto Nr. 15-12459 „Dėl Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 55 straipsnio įgyvendinimo“. Pateikta nuomonė LR Finansų ministerijai. Priimtas.

–          LR Finansų ministerijos projektų:

Draudimo techninių atidėjinių aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos finansų ministro 2006 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. 1K-142 ,,Dėl Draudimo techninių atidėjinių aprašo patvirtinimo“ pakeitimų projekto. Pateikti pasiūlymai Lietuvos banko priežiūros tarnybai projekto rengimo etape ir nuomonė derinimo etape LR Finansų ministerijai. Patvirtintas.

–          Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų ministerijos projektų:

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko įsakymo „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos „Pranešimo apie užsienio asmenų finansines sąskaitas RRC910 formos, pildymo, tikslinimo ir teikimo taisyklių“ pakeitimo“ projekto. Pateiktos pastabos. Patvirtintas.

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko įsakymo „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. liepos 26 d. įsakymo Nr. VA-145 ,,Dėl metinės A klasės išmokų, nuo jų išskaičiuoto ir sumokėto pajamų mokesčio deklaracijos FR0573 formos, jos FR0573a, FR0573u priedų pildymo ir teikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo projektų. Projekte pagal pateiktą pasiūlymą įvestas papildomas kodas  gyvybės draudimo išmokoms, viršijančios sumokėtas įmokas, deklaruoti. Patvirtintas.

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko įsakymo „Dėl Informacijos, būtinos tarptautiniams bendradarbiavimo įsipareigojimams dėl automatinių informacijos apie finansines sąskaitas mainų įgyvendinti, pateikimo taisyklių patvirtinimo“ projekto. Pateiktos pastabos. Patvirtintas.

–  Lietuvos banko (toliau: LB) nutarimų projektų bei kitų šios valstybės institucijos derinimui pateiktų dokumentų, jų pakeitimų ir papildymų:

Dėl Draudimo ar perdraudimo įmonės Lietuvos bankui teikiamos ir viešai atskleidžiamos informacijos nuostatų;

Dėl Draudimo ir perdraudimo įmonių kapitalo reikalavimų skaičiavimo nuostatų;

Dėl metodikos, kuri turėtų būti taikoma apskaičiuojant techninius atidėjinius parengimo (dėl nuomonei pateiktų variantų apskaičiavimų, kurie turėtų būti taikoma nuo 2016 m. sausio 1 d., draudimo įmonėms pradėjus tvarkyti apskaitą pagal tarptautinius apskaitos standartus ir LR Pelno mokesčio įstatymo 27 str. 3 d., nustatančios draudimo techninių atidėjinių pripažinimą leidžiamais atskaitymais, taikymo tęstinumo);

Dėl draudimo ar perdraudimo įmonės verslo plano turinio ir formos reikalavimų aprašo;

Dėl visiško ar dalinio vidaus modelio reikalavimų ir tvirtinimo tvarkos nuostatų patvirtinimo;

Dėl Privalomų nurodymų dėl asmenų, ketinančių sudaryti gyvybės draudimo sutartį, poreikių nustatymo, siūlomo produkto tinkamumo vertinimo ir informavimo apie gyvybės draudimo sutarties sąlygas patvirtinimo;

Dėl Priežiūrai skirtų finansinių ir statistinių ataskaitų, kurias draudimo įmonės ir kitų ES šalių draudimo įmonių filialai turės teikti nuo 2016 m., paketo;

Dėl Reikalavimų gyvybės draudimo, susijusio su investiciniais fondais, investavimo kryptį sudarančiam turtui patvirtinimo;

Dėl pensijų anuitetų teikimo sąlygų pertvarkymo (narės atlikę tyrimus ir skaičiavimus pateikė atsakymus į pateiktus klausimus dėl pensijų anuitetų teikimo sąlygų pertvarkymo);

Dėl Draudimo ir (ar) perdraudimo techninių atidėjinių dydžių apskaičiavimo metodikos projekto;

Dėl Priežiūrai skirtų finansinių ataskaitų, kurias draudimo įmonės ir kitų ES šalių draudimo įmonių filialai turės teikti nuo 2016 m., teisės aktų projektų paketo;

Dėl draudimo ir perdraudimo veiklos duomenų apyskaitų formų bei draudimo ir perdraudimo veiklos apyskaitų pildymo ir pateikimo tvarkos aprašo patvirtinimo pateikimo tvarkos;

Dėl Lietuvos banko klausimų dėl Finansų rinkos dalyvių kvalifikacijos;

Dėl finansinių ataskaitų sudarymo periodiškumo, viešo skelbimo ir pateikimo, kuris įsigalios nuo 2016 m. sausio 1 d.;

Dėl Draudimo įmonių skaidraus, patikimo ir apdairaus valdymo nuostatų;

Dėl Draudimo įmonių savo rizikos ir mokumo vertinimo nuostatų;

Dėl Vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų neteisminio sprendimo procedūros Lietuvos banke taisyklių;

Dėl Lietuvos banko parengtų „Pasiūlymų dėl investicinio gyvybės draudimo reguliavimo ir priežiūros tobulinimo“. Klausimui buvo skirtas prioritetinis dėmesys: dalyvauta pasiūlymų ir atnaujintų pasiūlymų pristatymuose, aptartas: Valdyboje, narių atstovų susitikimuose Asociacijoje, Lietuvos banko priežiūros tarnyboje, su Lietuvos banko Valdybos atsakingu nariu, pateiktos bendros Asociacijos ar atskirų jos narių grupių pozicijos, klausimai ir pasiūlymai.

p. s. dauguma šių projektų susiję su tolimesniu Mokumas II ir Omnibus II Direktyvų bei EIOPA gairių nuostatų įgyvendinimu bei finansinių ataskaitų sudarymo pagal tarptautinius apskaitos standartus nuo 2016 m. sausio 1 d užtikrinimu.

Atliekant aktualiausių Europos Komisijos pasiūlymų svarstymo, priėmimo ir realizavimo eigosstebėseną (Tarpininkavimo (platinimo) direktyvosDirektyvos dėl privalomų automatinių apmokestinimo srities informacijos mainų; Reglamento dėl investicinių produktų pagrindinės informacijos dokumentų (PRIPS) įgyvendinimo; Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos Nr. 2014/65/EB (MiFID2) įgyvendinimo ir kt.).

Dalyvaujant valstybinių institucijų bei verslo organizacijų:

– įvairiuose formaliose ir neformaliose darbo grupėse (Lietuvos banko priežiūros tarnybos: Dėl II PK pakopos pensijų išmokų sistemos tobulinimo; Dėl tinkamiausio gyvenimo ciklo fondų modelio parengimo; Dėl naujos Techninių atidėjinių metodikos parengimo, Dėl Draudimo įstatymo pakeitimų, reikalingų pertvarkant investicinį gyvybės draudimą parengimo); komitetuose ir komisijose (LB Finansinio švietimo iniciatyvų koordinavimo komitete; Lietuvos verslo konfederacijos Sveikatos komisijoje).

–          teminiuose renginiuose ir susitikimuose aptariant aktulius klausimus:

dalyvauta Geresnio reguliavimo priežiūros komisijos posėdyje svarstant Asociacijos teiktą siūlymą atsisakyti įpareigojimo gyvybės draudimo įmonėms teikti informaciją apie mirusius asmenis;

dalyvauta LR Ūkio ministerijos kartu su Lietuvos banku, LR Finansų ministerija, UAB „Invega“ pagal Vyriausybės nutarimą „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012-2016 m. programos įgyvendinimo prioritetinės priemonės „Tobulinti gyventojų privačių santaupų investavimo į ekonomiką mechanizmą, kartu didinti įmonių finansavimo šaltinių ir priemonių spektrą“ organizuotuose susitikimuose rengiant pasiūlymus dėl finansavimo šaltinių ir priemonių spektro smulkiam ir vidutiniam verslui didinimo investuojant pensijų/draudimo fondų lėšas į rizikos kapitalo ir kitas priemones, kad sužinoti rinkos dalyvių nuomonę apie jų norą ir galimybes dalyvauti priemonės schemoje t. y. skolinti priemonei lėšas ir jas išskolinti įmonėms;

dalyvauta LB PT Veiklos planų 2015 m. pristatyme ir aptarime, pateikti ir aptarti pasiūlymai dėl bendradarbiavimo krypčių, spręstinų aktualių problemų ir rūpimų klausimų;

dalyvauta LB Finansinio švietimo iniciatyvose ir renginiuose;

dalyvauta LB aptariant ir sprendžiant Mokumas II direktyvos tinkamo įgyvendinimo klausimus;

dalyvauta LB organizuotuose mokymuose- diskusijoje gyvybės draudimo įmonių atstovams, atsakingiems už PP/TF prevencijos sritį realizuojant LB nutarimą „Dėl finansų rinkos dalyviams skirtų nurodymų, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir teroristų finansavimui“;

dalyvauta LB ir Lietuvos bankų asociacijos surengtame susitikime (forume) dėl bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA) įgyvendinimo Lietuvoje įmonėms, besinaudojančioms tiesioginio debeto paslauga, nuo 2016 m. sausio 1 d. įgyvendinant 2012 m. kovo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 260/2012, kuriuo nustatomi kredito pervedimų ir tiesioginio debeto operacijų eurais techniniai ir komerciniai reikalavimai, (toliau – SEPA reglamentas) nuostatas. Pristatyta: alternatyvi paslauga, atitinkanti SEPA reglamento nuostatas- Lietuvos mokėjimo paslaugų teikėjų rengiama nauja elektroninės PVM sąskaitos faktūros pateikimo ir apmokėjimo paslauga, taip pat SEPA mokėjimo priemonių galimybės ir kita su perėjimu prie SEPA mokėjimo priemonių susijusi informacija;

dalyvauta LR Finansų ministerijos susitikime su asociacijų atstovais apžvelgiant 2015 metų svarbiausius darbus finansų rinkų srityje bei jiems pristatant 2016 metų prioritetus;

dalyvauta finansų rinkos dalyvių klausimų, susijusius su teisės aktuose nustatytų reikalavimų laikymosi užtikrinimu, atitikties (compliance) funkcijos vykdymu ir pan. bei raštu pateiktu į juos atsakymų aptarime LB;

dalyvauta LB aptariant pastabas ir pasiūlymus „Dėl Priežiūrai skirtų finansinių ir statistinių ataskaitų, kurias draudimo įmonės ir kitų ES šalių draudimo įmonių filialai turės teikti nuo 2016 m., paketo pakeitimų“;

dalyvauta LB aptariant ir sprendžiant pensijų anuitetų aktualius klausimus (Dėl Lietuvos banko“ Pasiūlymų dėl pensijų išmokų sistemos pertvarkymo”);

dalyvauta LR Finansų ministerijos organizuotame susitikime (diskusijoje) dėl EK pasiūlymo „Dėl pakeitimo vertybiniais popieriais reglamentavimo“;

dalyvauta susitikime Valstybinėje mokesčių inspekcijoje prie LR Finansų ministerijos dėl su gyventoju pajamų mokesčio deklaravimu susijusio klausimo- klientų prašymų draudikams išduoti pažymas apie gyvybės draudimo sutarties sudarymo datą ir informaciją apie pagal konkrečią gyvybės draudimo sutartį išmokėtą draudimo išmoką pasibaigus draudimo sutarčiai arba ją nutraukus. Kad supaprastinti procedūras sutarta, kad: kol duomenų apsikeitimui bus pritaikyta „Mano VMI“ pasitikslinti duomenis: draudimo sutarties numerį, sudarymo datą, draudimo išmokos išmokėjimo datą Valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojai galės kreiptis tiesiogiai į draudikų paskirtus atsakingus asmenis ir informacija apsikeisti elektroniniu paštu; įvesti atskirą pajamų kodą gyvybės draudimo išmokoms, viršijančioms sumokėtas įmokas;

dalyvauta susitikime Valstybinėje mokesčių inspekcijoje prie LR Finansų ministerijos dėl LR Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 28 straipsnio nuostatų taikymo (dėl Lietuvos rinkoje veikiančių bankų planuojamos teikti tiesioginiam debetui alternatyvios paslaugos – e. sąskaitos paslaugos apmokestinimo pridėtinės vertės mokesčiu);

dalyvauta susitikime Valstybinėje mokesčių inspekcijoje prie LR Finansų ministerijos dėl „Informacijos apie finansines sąskaitas pateikimo VMI koncepcijos“ pristatymo ir aptarimo.

Teikiant valstybės institucijų prašymu žodinė ir rašytinę įvairią informaciją bendraisiais gyvybės draudimo įmonių veiklos, gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo veiklos klausimais bei nuomonę dėl šios veiklos aplinką reglamentuojančių įstatymų bei kitų norminių aktų ir jų projektų nuostatų traktavimo ir poveikio verslui.

Organizuojant ar inicijuojant oficialius susitikimus su įvairiomis valstybės institucijomis, pokalbius su politikais bei verslo organizacijų atstovais aktualiausiems klausimams aptarti ir spręsti.

Teikiant paklausimus valstybės institucijoms dėl teisės aktų ir kitų informacinio pobūdžio dokumentų taikymo, įvairių projektų eigos (draudimo, mokesčių, pinigų plovimo prevencijos, pensijų kaupimo klausiaisFATCA (IGA), DAC bei CRS įgyvendinimo klausimų sprendimo taikant juos realizuojančius teisės aktus ir pan.):

Išsiaiškinta LB PT nuomonė dėl gyvybės draudimo bendrovių bei draudimo brokerių atsakomybės ribos draudimo brokeriui tarpininkaujant parduodant gyvybės draudimo produktus, nes pagal šiai dienai esantį teisinį reguliavimą ji nėra visiškai aiškiai atskirta;

Išsiaiškinta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų ministerijos nuomonė dėl: LR Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 28 straipsnio nuostatų taikymo apmokestinant elektroninės sąskaitos pateikimo paslaugą;

Išsiaiškinta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų ministerijos „Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (iMAS projekto)“ diegimo eiga;

Išsiaiškinta su LR Finansų ministerija „Dėl nacionalinių išimčių sąrašo“ (CRS);

Gaunant, renkant ir ruošiant informaciją apie LR gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rinkos padėtį, ypatybes, sąlygas, bei praktiką ir ją pateikiant Asociacijos nariams bei panaudojant Asociacijos rengiamuose raštuose, dalyvaujant diskusijose su kitomis verslo organizacijomis, valstybinėmis institucijomis ir žiniasklaidos priemonėmis.

Organizuojant problemų aptarimus ir diskusijas Asociacijos valdymo organuose ir visuomeninėse komisijose, darbo grupėse bei kituose narių atstovų teminiuose pasitarimuose, imantis reikiamų priemonių dėl vienodo ir tinkamo teisės aktų reikalavimų gyvybės draudimo versle taikymo (dėl vairuotojų pažymėjimo naudojimo klientų identifikavimui atsisakymo; dėl padidintos rizikos klientų požymių sąrašo patvirtinimo; dėl planuojamo vykdyti Lietuvoje VMI kontrolės modulio SAF-T įdiegimo taikymo draudikams; dėl pranešimo dėl tvarkomų papildomų FATCA duomenų VDAI; dėl draudimo sutarčių sudarymo su nepilnamečiais, dėl sveikatos duomenų atskleidimą naudos gavėjui, šeimos nariams po apdraustojo mirties ir kt.).

Dalyvauta Lietuvos verslo konfederacijos / ICC veikloje (pvz.: jos prezidiumo posėdžiuose valstybės institucijoms pristatant  aktualias iniciatyvas, informuojant Asociacijos narius apie svarbiausius LR  Seime numatomus svarstyti teisės aktų projektus, kad atrinkti aktualiausias teisėkūros iniciatyvas Asociacijos kontrolei (atrinkta ir kontroliuota); Žmogiškųjų išteklių komisijos posėdyje, kuriame dalyvavo ir SOCMIN-o darbo departamento direktorė, pristatant ir aptariant nauja LR Darbo kodekso projekto redakciją ir aptariant gautas pastabas (tame tarpe ir mūsų Asociacijos dėl privalomos darbuotojų tarybos) ir kt.

Aktyviai bendradarbiauta su Lietuvos laisvosios rinkos institutu, finansų ir draudimo rinkos dalyvius vienijančiomis asociacijomis, o taip pat aptariant ir sprendžiant atskirus klausimus su Draudimo brokerių rūmais, Antstolių rūmais, Aktuarų draugija.

Vykdytas trišalis (ar dvišalis) bendradarbiavimas tarp Lietuvos bankų asociacijos, Lietuvos draudikų asociacijos ir Lietuvos gyvybės draudimų įmonių asociacijos (apsikeitimas informacija, veiklos koordinavimas ir bendras atstovavimas aktualiausiais klausimais: dėl Pinigų plovimo prevencijos, FATCA (IGA), DAC bei CRS įgyvendinimo klausimų; dėl tiesioginio debeto įsivedus eurą klausimų; dėl privalomo tarptautinių apskaitos standartų įvedimo; dėl Priežiūrai skirtų finansinių ir statistinių ataskaitų; dėl Draudimo ir (ar) perdraudimo techninių atidėjinių dydžių apskaičiavimo metodikos; dėl Vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų neteisminio sprendimo procedūros Lietuvos banke taisyklių ir pan.).

Su Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacija (LIPFA) bendradarbiauta vykdant bendrą projektą, atsakingoms valstybės institucijoms pateikiant informaciją, klausimus ir pasiūlymus dėl  II pakopos pensijų kaupimo veiklos, pvz.:

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, Lietuvos Banko Priežiūros Tarnybai, Valstybinei Socialinio draudimo fondo valdybai, Lietuvos antstolių rūmams „Dėl antstolių patvarkymų, kuriais nurodoma areštuoti ii pakopos pensijų sąskaitų pinigines lėšas“. Aptarta. Sprendžiama;

Lietuvos Banko Priežiūros Tarnybai „Dėl vienkartinės išmokos, periodinių išmokų ir pensijų anuiteto privalomumo ribų.“ Aptarta. Sprendžiama naujo projekto apimtyje;

LR Teisingumo ministerijai ir Lietuvos savivaldybių asociacija „Dėl seniūnų darbo tvarkos liudijant parašo tikrumą prašymuose pakeisti pensijų kaupimo bendrovę“;

LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui pateikta informacija „II pakopos pensijų kaupimo sistemos statistika ir skaičiai“.

Su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija aptarus profesinių pensijų fondų steigimo galimybių klausimą Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos bei Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos narės aptarė galimybes bendradarbiauti su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (toliau – Konfederacija) dėl profesinių pensijų fondų steigimo. Raštu trumpai pristatyti tolimesni žingsniai Konfederacijos suinteresuotoms narėms  apsisprendžiant dėl pensijų kaupimo profesiniame fonde.

Su Draudimo brokerių rūmais susitikime išklausius jų veiklos 2014-2015 metais pristatymą aptartos galimo bendradarbiavimo kryptys (kvalifikacijos kėlimas, EK direktyvų įgyvendinimas ir pan.).

Su Lietuvos antstolių rūmai dalyvaujant ir atsakingoms valstybės institucijoms aptartas antstolių patvarkymų, kuriais nurodoma areštuoti II pakopos pensijų sąskaitų pinigines lėšas, klausimas.

2. Teikta turima informacija apie kitų institucijų organizuojamus mokymus, seminarus, konferencijas bei kitus renginius Asociacijos nariams, atrenkami ir/ar deleguojami dalyviai.

3. Organizuota ir/ar dalyvauta viešųjų ryšių priemonėse, Asociacijos (-ų) inicijuotuose straipsniuose spaudoje ar žiniasklaidos rengiamuose straipsniuose bei reportažuose išreikšta Asociacijos (-ų) pozicija, visuomenę informuojant bei šviečiant apie gyvybės ir sveikatos draudimo, pensijų kaupimo teikiamas galimybes bei atkreipiant valstybės institucijų dėmesį į spręstinas problemas.

Asociacijos narių skaičius 2015 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos narių skaičius 2015 metų gruodžio 31 dieną – 8 (aštuoni).

Asociacijos metinė finansinė ataskaita

Nustatyta tvarka atlikta Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacija) pateiktų dokumentų ir finansinių ataskaitų, kurias sudaro 2015 m. gruodžio 31 d. Balansas, 2016 m. Veiklos rezultatų ataskaita ir pirminių apskaitos dokumentų duomenys, revizija.

2016 m. vasario 22 d. Revizoriaus ataskaitoje Asociacijos nariams nurodyta, kad finansinės atskaitos visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi Asociacijos 2015 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę bei finansinius veiklos rezultatus pagal Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos ir atskaitomybės tvarką reglamentuojančius teisės aktus.**

Samdomų Asociacijos darbuotojų skaičius 2015 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijoje 2014 m. gruodžio 31 dieną dirbo 2 samdomi darbuotojai : Asociacijos prezidentas ir Asociacijos vyriausioji finansininkė (0,25 etato).

Informacija apie Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau- Asociacijos) veiklą įgyvendinant jos įstatuose nustatytus veiklos tikslus

1. Siekta optimalių teisinių, informacinių ir kitų sąlygų Lietuvoje vystytis ir plėtotis gyvybės draudimo įmonių verslui bei atskiroms gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rūšims, draudimo tarpininkavimo bei perdraudimo operacijoms:

Analizuojant pateiktus derinimui ar viešai skelbiamus įstatymų ir kitų teisės aktų projektus, įvertinanti jų įtaką Asociacijos narių veiklai;

Teikiant nuomonę, pastabas, pasiūlymus, klausimus ir prašymus valstybės institucijoms dėl:

– Lietuvos Respublikos (toliau: LR): Draudimo, Mokesčių administravimo, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos, Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje, Gyventojų registro bei kitų įstatymų ar jų pakeitimų bei papildymų įstatymų projektų;

– Europos Komisijos pasiūlymų (Dėl tarpininkavimo (platinimo) direktyvos projektoDėl įstaigų, atsakingų už profesinių pensijų skyrimą, veiklos ir priežiūros; Direktyvos dėl privalomų automatinių apmokestinimo srities informacijos mainų); Reglamento dėl investicinių produktų pagrindinės informacijos dokumentų (PRIPS) įgyvendinimo ir kt.);

– Tarpvalstybinio susitarimo su JAV gerinant mokesčių kontrolę tarptautiniu lygiu ir įgyvendinant FATCA (IGA susitarimas):

  • Dėl duomenų, teiktinų valstybinei mokesčių inspekcijai, imties aprašo;
  • Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos „Pranešimo apie užsienio asmenų finansines sąskaitas RRC910 formos, pildymo, tikslinimo ir teikimo taisyklių“ projekto;
  • Dėl asmens duomenų tvarkymo tarptautinės sutarties pagrindu;
  • Dėl „Pranešimo apie užsienio asmenų finansines sąskaitas RRC910 formos užpildymo, tikslinimo ir teikimo taisyklių“ keitimo;
  • Dėl tarptautinės sutarties įsigaliojimo datos;
  • Dėl palankesnių sąlygų taikymo;

– Dėl Direktyvos įgyvendinimo atsižvelgiant į Europos Teisingumo Teismo 2011 m. kovo 1 d. sprendimą, priimtą byloje Nr. C-236/09, pagal kurį draudikas, vertindamas draudimo riziką, nuo 2012 m. gruodžio 21 d. neturi teises atsižvelgti į apdraustojo lytį;

– LR Vyriausybės nutarimų :

  • Dėl valstybės finansinės paramos užsienyje mirusių (žuvusių) Lietuvos Respublikos piliečių palaikams parvežti į Lietuvos Respubliką teikimo ir materialinės pagalbos teikimo Lietuvos Respublikos piliečiams, nukentėjusiems užsienio valstybėse, taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo projekto;
  • “Dėl kliento atliktų piniginių operacijų bei įtartinų ir neįprastų piniginių operacijų ir sandorių registracijos žurnalų tvarkymo taisyklių patvirtinimo ir kliento veiklai būdingas dideles nuolatines ir reguliarias pinigines operacijas apibūdinančio kriterijaus nustatymo“ pakeitimo projekto;
  • „Dėl prekių ir paslaugų kainų nurodymo litais ir eurais ir jų perskaičiavimo reikalavimų bei šiam nurodymui ir perskaičiavimui keliamų reikalavimų laikymosi priežiūros tvarkos“ projekto;
  • „Dėl nacionalinio euro įvedimo plano bei Lietuvos visuomenės informavimo apie euro įvedimą ir komunikacijos strategijos patvirtinimo“ pakeitimo projekto;
  • Dėl nacionalinio euro įvedimo plano įgyvendinimo priemonių plano patvirtinimo“ pakeitimo projekto;
  • „Dėl Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo Nr. IX-574 1 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos vertybinių popierių įstatymo Nr. X-1023 21 ir 22 straipsnių pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos informuotiesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo Nr. XII-376 39 straipsnio pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo pakeitimo įstatymo Nr. XI-2277 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektų pateikimo Lietuvos Respublikos Seimui” projekto;

– II pakopos pensijų kaupimo veiklos:

  • Dėl valstybinės pensijų kaupimo bendrovės steigimo galimybių ir tikslingumo bei dėl savanoriško pensijų kaupimo sistemos tobulinimo;
  • Dėl pensijų fondų keitimo laikino sustabdymo įvedant eurą;
  • Dėl notarų taikomo įkainio patvirtinant prašymą pakeisti pensijų fondą sumažinimo;
  • Dėl „sodros“ sprendimo atsisakyti socialinio draudimo pažymėjimų;
  • Dėl neregistruotų ir klaidingai registruotų sutikimų pakeisti pensijų kaupimo sutartį įregistravimo;
  • Dėl “Pasiūlymų dėl pensijų išmokų sistemos pertvarkymo”;

– Pasidengimo Euro įvedimui:

  • Dėl Prekių ir paslaugų kainų nurodymo dvejopo kainų skelbimo laikotarpiu rekomendacijų;
  • „Dėl subjektų prisijungimo prie geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo ir šio memorandumo logotipo naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo”;

– Lietuvos banko (toliau: LB) nutarimų bei kitų šios valstybės institucijos derinimui pateiktų dokumentų, jų pakeitimų ir papildymų:

  • Dėl Gairių Dėl klientų informavimo apie euro įvedimą ir su tuo susijusius pakeitimus koncepcijos;
  • Dėl leidinio „Administracinių mokesčių įtaka investiciniam kapitalui“;
  • Dėl II pakopos pensijų kaupimo sistemos rezultatų vertinimo;
  • Dėl Draudimo įmonių skaidraus, patikimo ir apdairaus valdymo nuostatų;
  • Dėl Lietuvos Respublikos euro įvedimo įstatymo nuostatų įgyvendinimo;
  • Dėl Draudimo įmonių perspektyvinio rizikos vertinimo gairių, parengtų pagal savo rizikos ir mokumo vertinimo principus;
  • Dėl Gairių dėl klientų informavimo apie euro įvedimo pasekmes sutartiniams santykiams;
  • Dėl Lietuvos banko prižiūrimų finansų rinkos dalyvių vadovų ir pagrindines funkcijas atliekančių asmenų vertinimo nuostatų patvirtinimo“ įgyvendinančių teisės aktų;
  • Dėl atitikties (compliance) funkciją reglamentuojančių teisės aktų pakeitimų bei atitikties funkcijos gairių projekto;
  • Dėl pensijų fondų rezultatų skelbimo;
  • Dėl prižiūrimų finansų rinkos dalyvių įmokų apskaičiavimo metodikos ir mokėjimo tvarkos aprašo pakeitimo projekto;
  • Dėl Lietuvos banko Priežiūros tarnybos pozicijos projekto dėl draudimo ir kitų finansinių paslaugų derinių pardavimo modelio;
  • Dėl standartinių pensijų kaupimo sutarties sąlygų patvirtinimo pakeitimų;
  • Dėl Preliminariu Lietuvos banko tinklapyje viešai skelbtinų draudimo statistinių duomenų sąrašu, nurodant jų skelbimo periodiškumą ir detalumą;
  • Dėl finansų rinkos dalyviams skirtų nurodymų, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir teroristų finansavimui;
  • Dėl Lyginamųjų indeksų naudojimo taisyklių patvirtinimo pakeitimo;
  • Dėl Valdymo įmonių, kolektyvinio investavimo subjektų ir pensijų fondų informacijos rengimo ir teikimo taisyklių patvirtinimo pakeitimo;

Glaudžiai bendradarbiaujant su LB ir jo Priežiūros Tarnyba (toliau: PT):

  • dalyvauta LB PT Veiklos planų 2014 m. pristatyme ir aptarime;
  • pateikti ir aptarti pasiūlymai dėl bendradarbiavimo krypčių, spręstinų aktualių problemų ir rūpimų klausimų;
  • dalyvaujant ir kitoms valstybės institucijomis aptarti klausimai dėl Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo bei susijusių teisės aktų nuostatų taikymo ir vieningos praktikos formavimo (dalyvaujant ir FNTT). Suderintas Privalomos ir rekomenduotinos rinkti informacijos fizinių asmenų bei juridinių asmenų identifikavimo aprašas;
  • aptarti ir spręsti Mokumas II direktyvos tinkamo įgyvendinimo klausimai;
  • aptarti ir spręsti II PK pakopos aktualūs klausimai;
  • aptartos išvados gautos iš surinktų duomenų apie produktams taikomų mokesčių įtaką kapitalui;
  • dalyvauta vadovų ir pagrindines funkcijas atliekančių asmenų vertinimo nuostatų pristatyme;
  • dalyvauta Lietuvos banko Priežiūros tarnybos pozicijos projekto dėl draudimo ir kitų finansinių paslaugų derinių pardavimo modelio pristatyme ir aptarime;
  • aptartas LB PT atliktas IGD teikimo sąlygų tyrimas ir jo iškomunikavimas;
  • dalyvauta Finansinio švietimo iniciatyvose ir renginiuose;
  • dalyvauta pastabų dėl atitikties (compliance) funkciją reglamentuojančių teisės aktų bei rekomendacijų projektų aptarime;

Dalyvaujant valstybinių institucijų bei verslo organizacijų įvairiuose darbo grupėse (SADM dėl II PK pakopos pensijų išmokų sistemos tobulinimo, LB Compliance), LB Finansinio švietimo iniciatyvų koordinavimo komitete, LVK Sveikatos komisijoje, reguliariuose teminiuose posėdžiuose II PK pakopos klausimais ir kituose renginiuose bei susitikimuose;

Teikiant valstybės institucijų pareigūnams konsultacijas ir informaciją bendraisiais gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo veiklos klausimais bei nuomonę dėl šios veiklos aplinką reglamentuojančių įstatymų bei kitų norminių aktų ir jų projektų nuostatų poveikio verslui;

Organizuojant ar inicijuojant oficialius susitikimus su įvairiomis valstybės institucijomis, pokalbius su politikais bei verslo organizacijų atstovais. Teikiant paklausimus, nuomonę, pastabas ir pasiūlymus valstybės institucijoms dėl įstatymų komentarų, teisės aktų taikymo paaiškinimų ir kitų informacinio pobūdžio dokumentų bei jų projektų (mokesčių įstatymų tinkamo taikymo,sklandaus Euro įvedimo klausimų sprendimo; dėl asmens duomenų apsaugos įstatymo taikymo problemų, FATCA (IGA) įgyvendinimo klausimų sprendimo ir pan.);

Gaunant, renkant ir ruošiant informaciją apie LR gyvybės ir sveikatos draudimo bei pensijų kaupimo rinkos padėtį, ypatybes, sąlygas, bei praktiką ir ją pateikiant Asociacijos nariams bei panaudojant Asociacijos rengiamuose raštuose, dalyvaujant diskusijose su kitomis verslo organizacijomis, valstybinėmis institucijomis ir žiniasklaidos priemonėmis;

Organizuojant problemų aptarimus ir diskusijas Asociacijos valdymo organuose ir visuomeninėse darbo grupėse bei kituose pasitarimuose, imantis reikiamų priemonių dėl vienodo teisės aktų reikalavimų gyvybės draudimo versle taikymo;

 

2. Dalyvauta Lietuvos verslo konfederacijos / ICC veikloje. Aktyviai bendradarbiauta su Lietuvos laisvosios rinkos institutu, finansų ir draudimo rinkos dalyvius vienijančiomis asociacijomis, draudimo brokerių rūmais, notarų rūmais, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija:

Vykdytas trišalis (ar dvišalis) bendradarbiavimas tarp Lietuvos bankų asociacijos, Lietuvos draudikų asociacijos ir Lietuvos gyvybės draudimų įmonių asociacijos (apsikeitimas informacija, veiklos koordinavimas ir bendras atstovavimas aktualiausiais klausimais ir pan.):

  • Dėl Euro įvedimo klausimų;
  • Dėl Pinigų plovimo prevencijos bei FATCA (IGA) įgyvendinimo klausimų;
  • Dėl tiesioginio debeto įsivedus eurą klausimų;

Su Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacija bendradarbiauta pagal atskirą dvišalį projektą dėl II PK pakopos klausimų.

Su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija aptartas profesinių pensijų fondų steigimo galimybių klausimas.

Dalyvauta Draudimo brokerių rūmų jubiliejiniame renginyje.

Su Notarų rūmais aptartas notarų taikomo įkainio patvirtinant prašymą pakeisti pensijų fondą sumažinimo klausimas.

3. Teikta turima informacija apie kitų institucijų organizuojamus mokymus, seminarus, konferencijas bei kitus renginius Asociacijos nariams, atrenkami ir/ar deleguojami dalyviai.

4. Organizuota ir dalyvauta viešųjų ryšių priemonėse, Asociacijos (-ų) inicijuotuose straipsniuose spaudoje ar žiniasklaidos rengiamuose straipsniuose bei reportažuose išreikšta Asociacijos (-ų) pozicija, visuomenę informuojant bei šviečiant apie gyvybės ir sveikatos draudimo, pensijų kaupimo teikiamas galimybes bei atkreipiant valstybės institucijų dėmesį į spręstinas problemas.

Asociacijos narių skaičius 2014 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos narių skaičius 2014 metų gruodžio 31 dieną – 9 (devyni).

Asociacijos metinė finansinė ataskaita

Nustatyta tvarka atlikta Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (toliau – Asociacija) pateiktų dokumentų ir finansinių ataskaitų, kurias sudaro 2014 m. gruodžio 31 d. Balansas, 2014 m. Veiklos rezultatų ataskaita ir pirminių apskaitos dokumentų duomenys, revizija.

2015 m. vasario 25 d. Revizoriaus ataskaitoje Asociacijos nariams nurodyta, kad finansinės atskaitos visais reikšmingais atžvilgiais teisingai atspindi Asociacijos 2014 m. gruodžio 31 d. finansinę būklę bei finansinius veiklos rezultatus pagal Lietuvos Respublikos finansinės apskaitos ir atskaitomybės tvarką reglamentuojančius teisės aktus.*

Samdomų Asociacijos darbuotojų skaičius 2014 metų pabaigoje

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijoje 2014 m. gruodžio 31 dieną dirbo 2 samdomi darbuotojai : Asociacijos prezidentas ir Asociacijos vyriausioji finansininkė.

*su Asociacijos metine finansine atskaitomybe galima susipažinti Asociacijos buveinėje